build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зграда за јавна администрација и ФДУ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 26-Apr-2016 at 10:14
Денес забележав дека пред оваа зграда е заградено и е ископана дупка за темел за нов објект. Колку што знам соред ДУПот тука треба да има зграда со помала маркица и катност.

Исто така, од другата страна на улицата, кај МОБ, се гради друга зграда и се стигнати до втори кат.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 26-Apr-2016 at 10:35
Originally posted by stratus

Денес забележав дека пред оваа зграда е заградено и е ископана дупка за темел за нов објект. Колку што знам соред ДУПот тука треба да има зграда со помала маркица и катност.

.

Neli bila vo blizina Sv.Mina za koja imase najava deka ke se voznobnovi.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 26-Apr-2016 at 11:03
Originally posted by Obedineta Makedonija

Џабе, Џоле „не чини“
Се настрана, локацијата може не е погодена, меѓутоа зградата ми се допаѓа посебно од оваа страна, од напред ја зезнаа со екранот...


Зградава е несиметричен кошмар на ниво на спомен-куќата на Мајка Тереза, само со помалку нафрлени бои. Не знам зошто толку се инсистираше на овој облик, кога можеше да се направи нешто понормално и посиметрично што поубаво ќе се вклопи во просторот.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 27-Apr-2016 at 02:29
Originally posted by kultuzin

Originally posted by stratus

Денес забележав дека пред оваа зграда е заградено и е ископана дупка за темел за нов објект. Колку што знам соред ДУПот тука треба да има зграда со помала маркица и катност.

.

Neli bila vo blizina Sv.Mina za koja imase najava deka ke se voznobnovi.
не е црквата, објектов е дел од планот за просторот околу Св. Богородица
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 27-Apr-2016 at 02:53
Стварно не ми е јасно, толку многу копање пред објектов за да се вклопи во просторот за Богородица не ми изгледа некако логично, незнам дали треба тој дел да се среди за да се пушти плоштадот?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 28-Apr-2016 at 00:41
еве го целиот план, мислам дека до сега не е променет
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 28-Apr-2016 at 10:39
Има ли стручен на форумов да го искоментира.
Дали висината е соодветна за плоштад?
Дали висината е соодветна во споредба со висината на црквата?
Дали формата на маркиците формира ефективен простор погоден за плоштад?

Мене, вака лаички, не ми се допаѓа планов. Б4 го затвора единствениот логичен пристап за плоштадов.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 28-Apr-2016 at 14:05


Дали навистина ни е потребен стручњак за да го констатираме очигледното, дека целиов ДУП нема врска со некаква урбанистичка логика?
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 28-Apr-2016 at 15:20
Со оглед на тоа што тој кеј е целосна пешачка зона, пристапот не е затворен. Но никако не ми е јасен обликот на маркиците и нивната катност. Се на се, идиотски!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8228
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 07-Jul-2016 at 13:30
Веќе подолго време пред оваа зграда е отворено ново градилиште,нема поставено никаква табла со информации околу изградбата.Во едниот дел од градилиштето во близина на влезот има ископано дупка,но има и делови каде сеуште има трева.Еве неколку денешни фотки.Имаше 2-3 работника и еден багер.На дел од тарабите пишува Гранит,а има и работници од Рапид инженеринг.

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 01-Aug-2016 at 15:27
Овде е направен огромен кратер од невидени размери, знае ли некој што би требало тука да се гради, зошто ко што знам само требаше да се среди плоштадот и тоа е тоа ама ова баш ме чуди....и да, рокот за плоштадот е веќе пробиен година дена
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 02-Aug-2016 at 02:46

одговорот го имате два-три поста погоре, маркица Б4

Edited by zabegan - 02-Aug-2016 at 02:47
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 23-Dec-2016 at 16:03
Originally posted by Bojan10


IF YOU ARE CHAUSEVSKI, THEN I CAN BE CHAUSEVSKI, EEEVERYBODY CAN BE CHAUSEVSKI

Хахахахаххахаха која лакрдија се овие што ја одржуваат фб страницата на Бетон

Од кај најдоа да ја постираат мојава 2минутна монтажа, и ним им се гледа вака подобро, ЛОЛЛЛ
https://www.facebook.com/163661487022556/photos/ms.c.eJw9zMsJAEEIA9COFn~_jpv~;GZpmgF~_GRxCo4pHEikIKvniGmmlZnzbzH3tX233Gwr2vmNW7uZc3cx3j7TFqF~;60vTTIg9A~-~-.bps.a.779390862116279.1073741836.163661487022556/779390895449609/?type=3&theater
Еве ја оригиналната слика


Edited by Bojan10 - 23-Dec-2016 at 16:06
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 23-Dec-2016 at 19:34
Хаха, пациенти.
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 424
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 03-Jan-2017 at 22:00
voa fasadava se otepale pljukni zalepi da ja iznapraat i pred nejze sega ko ke go opnat ova objektot na 10 metri od nigd nema da se gleda
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 03-May-2017 at 19:14
Погледнете ги само отворите за вентилација Естетска мизерија

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8228
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 20-May-2017 at 17:17
НОВИОТ ОБЈЕКТ ВО ЗАВРШНА ФАЗА: Ќе бидат сместени 10 институции и ФДУ

Увид во градежните активности денеска изврши лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој од директорот на Службата за општи и заеднички работи Васе Донев беше информиран дека во новиот објект ќе бидат сместени институции кои досега функционирале во стари објекти или плаќале високи кирии.Во завршна фаза е изградбата на објектот во кој ќе бидат сместени 10 државни институции и Факултетот за драмски уметности во Скопје. За недела до две се очекува да се сместат државните институции, а при крајот на јуни или почетокот на јули наставниот кадар и студентите од Факултетот за драмски уметности.
Објектот се протега на површина од 20 илјади метри квадратни и располага со две подземни нивоа со 75 паркинг места и две за инвалиди, а за него се инвестирани 20 милиони евра. Енергетски ефикасен е и применет е посебен систем за греење и ладење кој овозможува секоја институција и секоја канцеларија посебно да се грее. Новиот објект има и соларни системи за топла вода.
Увид во градежните активности денеска изврши лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој од директорот на Службата за општи и заеднички работи Васе Донев беше информиран дека во новиот објект ќе бидат сместени институции кои досега функционирале во стари објекти или плаќале високи кирии.
Двата дела каде ќе бидат сместени вкупно 11 институции се добро одмислени со доволно сопствен простор, што е најважно бидејќи најголем дел од нив досега беа под кирија. Само финансиската полиција која е една од 11-те институции, досега плаќаше околу 100 илјади евра годишно кирија, рече Груевски.
Во новиот објект ќе бидат сместени Управата за финансиска полиција, Комисијата за односи со верски заедници, Агенцијата за администрација, Агенцијата за туризам, Фондот за иновации и технолошки развој, Агенцијата за планирање на просторот, Државниот завод за индустриска сопственост, Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Бирото за регионален развој и Агенцијата за цивилна и воздушна пловидба.
Во објектот ќе биде сместен и Факултетот за драмски уметности, кој досега функционираше во стари бараки во општина Карпош. Факултетот ќе располага со акустични сали специјално дизајнирани за одржување проби. Работите во овој дел од објектот се готови околу 85 проценти.http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-noviot-objekt-vo-zavrsna-faza-ke-bidat-smesteni-10-institucii-i-fdu.nspx
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8228
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 11-Jun-2018 at 13:02
Тргнати се тарабите,просторот е хортикултурно уреден,најверојатно наскоро ќе биде отворањето.Еве неколку денешни

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13335
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 11-Jun-2018 at 13:30
Неверојатно одвратна зграда. >>>>
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 11-Jun-2018 at 14:04
Previous
 
Но со неверојатно точен часовник, мора да им се признае. Rollin
 
Како за град со безброј неточни и нефункционални улични часовници и објекти со неточни/нефункционални часовници, конечно имаме цел ЕДЕН објект со - засега - точен часовник.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.295 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.