build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зграда за јавна администрација и ФДУ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 19-Feb-2012 at 15:07
me interesira dali na taa lokacija ke se obnovi crkvata sveti mina ?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-Feb-2012 at 23:42
забавата со секој нов објект во центарот едноставно никогаш не сопира...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Mar-2012 at 21:46
сликите се од 8.3.2012,сликани со мобилен


Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Mar-2012 at 17:25
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Apr-2012 at 23:18
Започна изградбата на објектот во кој ќе се смести Факултетот за драмски уметности и бројни државни институции

Од неодамна активирано е градилиштето во непосредна близина на адвокатската улица и црквата Пресвета Богородица во Скопје [»мапа], на кое треба да никне зграда во која ќе се вдомат бројни државни институции, како и Факултетот за драмски уметности. Објектот ќе има приземје, 7 ката и поткровје. Површината за градење изнесува 2.126 метри квадратни, а вкупно изградената површина е планирано да изнесува 19.134 метри квадратни. Според најавите, меѓу државните институции кои ќе бидат сместени во новото здание се Бирото за судско вештачење, Агенцијата за планирање на просторот, Државниот завод за индустриска сопственост, Националната агенција за европски образовни проблеми, Бирото за регионален развој, Дирекцијата за технолошки индустриски зони, Агенцијата за цивилна воздушна пловидба, Државниот девизен инспекторатДирекцијата за спречување на перење пари, како и дел од Управата за јавни приходи.

Идејното решение за објектот е дело на „Неимар инженеринг“. Изведувач на градежните работи е компанијата „Гранит“, за сума од нешто над 19.900.000 евра. Надзорот го врши „Градежен институт Македонија“. Рокот за изведба е до крајот на октомври 2013 година.


http://www.build.mk/?p=14277
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 16-Apr-2012 at 23:38
друга варијанта на МНР
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 16-Apr-2012 at 23:57
  Ја специјализираа формулата и сега ќе почнат од калап да вадат и вадат и вадат.... нови и нови и нови објекти... за нови и нови и нови локации... Конечно го усовршија механизмот по толку многу експериментирање и сега можат со полна пареа да го трансформираат целиот град во нешто ‘‘возвишено, благородно и импресивно‘‘. Се надевам барем Аеродром дека нема да го чепкаат...

Edited by FoSsiL - 17-Apr-2012 at 00:06
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 24-Apr-2012 at 14:27
Нема некој голем напредок тука

23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 24-Apr-2012 at 14:54
мислам дека со ребалансот на буџетот,овој објект прв треба да `лета` од списокот,со цел кратење на расходната ставка
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Apr-2012 at 14:58
ako se trgne na strana razvratnickoto nepotrebno frlanje na pari na gluposti, barem mi e milo sto vazni institucii, kulturni objekti i fakulteti barem dobija pristojni objekti i ne se veke vo baraki i krpenici sto se raspagaat

Edited by xnx - 24-Apr-2012 at 14:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Oct-2012 at 00:09


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Oct-2012 at 02:42
1


2

Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Nov-2012 at 00:12
Ima golem napredok ovde pominav pred nekoj den no nemozev da sliknam!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Jan-2013 at 23:20
може некој да даде нови слики од напредоциве од објектов? Фала!


If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Jan-2013 at 20:12
Повели


1


2

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Mar-2013 at 03:59
by george k. 1981

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 16-Mar-2013 at 01:54
1


2Edited by Cloverstack - 16-Mar-2013 at 01:54
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Apr-2013 at 20:33

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 08-Apr-2013 at 19:56
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 08-Apr-2013 at 21:52
Паркинг решението им е за 120 возила наменети за 10 институции заедно со сите оние луѓе кои ќе ги посетуваат истите
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.