build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зграда за јавна администрација и ФДУ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 23-Apr-2013 at 15:30
денес

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Apr-2013 at 23:22
вчера

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Apr-2013 at 23:41
објектов за мене е ночекувано масивен и доминантен, а без никаква содржина или атрактивност (неповрзано со стилот)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Apr-2013 at 23:46
Еве една, сликана од терасата на Веро

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Apr-2013 at 23:49
Уште една

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-May-2013 at 13:04
денешна фотографија


DSC00584 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-May-2013 at 13:12
Kolku sprata ke bide ova?
P+7+P = 9 ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-May-2013 at 15:05


Да. Висина до венец 29 метри.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-May-2013 at 14:17
Денес

DSC00623 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-May-2013 at 14:58
Денес


DSC00655 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Jun-2013 at 13:34
Целиов овој змијарник наоколу има бајаги милиони евра за голтање...

Edited by kiriOK - 04-Jun-2013 at 13:34
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-Jun-2013 at 08:43
Од Срѓан Адамовиќ од ЅЅСЗа сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Jun-2013 at 21:27
Nekni bev na advokatska ulica i naskoro ke pratam fotografija od zadnata strana. isto taka se gradea uste objekti votoj del za koj sto neznam sto objekti se no ke gi definirame na map...
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Jun-2013 at 20:14
 
Objektov od zadna strana, toest od strana na advokatska...


Edited by Portal - 11-Jun-2013 at 20:15
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Jun-2013 at 20:18
sledniot objekt sto pocnal da se gradi pozadi skoloto Sv Kiril i Metodi, i mislam deka od nigde ne se gleda osven pred nego:
 


Edited by Portal - 11-Jun-2013 at 20:25
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-Jun-2013 at 17:39
Зградата сликана од страната на МОБ (пред влезот).

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Jul-2013 at 17:32
денешна фотка


DSC00982 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Aug-2013 at 21:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 06-Oct-2013 at 00:28
1


2

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 02-Nov-2013 at 00:10
Над 5,5 милиони евра за изведба на барокна фасада на објектот во кој ќе се сместат ФДУ и државни институции

#Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија пред речиси еден месец потпишала два нови договори за довршување на зградата на Факултетот за драмски уметности и на бројни државни институции [»мапа]. Планирано е да се изведат градежни работи за реализација на барокната фасада на ова здание со висина од 25 метри, базирана врз идејното решение на архитектонското биро „Неимар инженеринг“ од Скопје. Од државниот буџет за оваа намена ќе се префрлат 340.685.050 денари или над 5,5 милиони евра, со што вкупната цена на новиот објект лоциран помеѓу Министерството за надворешни работи и црквата Пресвета Богородица досега достигна над 25,2 милиони евра. Рокот за изведба на фасадата е 10 месеци, а на неа ќе работи оперативата на скопски „Бетон“. За изработка и монтажа на фасадни портали, врати и прозорци е задолжена компанијата „Нипром“ од Струмица.

 

За разлика од останатите објекти од проектот „Скопје 2014“, градежните работи на оваа зграда се одвиваат според зацртаното темпо. Бетонската конструкција е целосно завршена, при што објектот речиси е доведен на ниво на карабина. Неговата вкупна површина е предвидено да изнесува 19.134 метри квадратни, во чии простории ќе се сместат Факултетот за драмски уметности, Бирото за судско вештачење, Агенцијата за планирање на просторот, Државниот завод за индустриска сопственост, Националната агенција за европски образовни проблеми, Бирото за регионален развој, Дирекцијата за технолошки индустриски зони, Агенцијата за цивилна воздушна пловидба, Државниот девизен инспекторат, Дирекцијата за спречување на перење пари и дел од Управата за јавни приходи.

 

Градежните работи на овој објект ги изведува компанијата „Гранит“ од Скопје, додека надзорот над работите го врши „Градежниот институт Македонија“. Изградбата на идното седиште на Факултетот за драмски уметности и на дел од државните институции започна на средината од април 2012 година.

 
http://www.build.mk/?p=29871

20 Милиони евра само за бетонската конструкција... Па ова ќе биде дефинитивно најскапиот објект во Скопје 2014... Јас незнам како дошло до таа цена ,но реално изгледа астрономско висока...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.