build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клиника Жан Митрев (поранешна Болница Филип II)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Клиника Жан Митрев (поранешна Болница Филип II)
    Posted: 06-Apr-2010 at 12:38
Продажба на земјиште за здравствена институција во Карпош

Министерството за транспорт и врски објави оглас за отуѓување на државно градежно земјиште за изградба на здравствена институција, по пат на јавно наддавање. Предмет на огласот е парцела во близина на Воена Болница, зад бензинската пумпа на Макпетрол, со големина од 8.400 метри квадратни. Објектот е предвиден со ДУП за Локалитет Карпош 2, чив опфат е помеѓу ул. Бледски Договор, бул. Илинден, бул 8-ми Септември и бул. Партизански одреди, а кој е донесен на 23.12.2009. Со деталниот урбанистички план, кој општината го донесе по барање на владата, се предвидени два нови здравствени објекти со приземје и 4 спрата, високи по 21 метар. На парцелата на која се однесува огласот треба да никне зграда со површина на габаритот од 2541 метри квадратни и максималната изградена површина од 12707 метри квадратни. Со условите на огласот се бара да бидат обезбедени 260 болнички легла и 100 паркинг места.

Почетна цена за метар квадратен изнесува 12.000 денари, односно 100.800.000 за целото земјиште. Пријавите за учество можат за да се доставуваат најдоцна до 05.05.2010, а јавното наддавање ќе се одржи на 12.05.2010, во просториите на Министерството за транспорт и врски, со почеток во 11 часот.


http://www.build.com.mk/?p=2601
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Jun-2010 at 12:57
“Филип Втори“ го доби земјиштетот за изградба на здравствени објекти во Карпош

Приватната здравствена установа “Филип Втори“ го доби земјиштетот во населбата Карпош наменета за изградба на здравствени објекти на јавно наддавање, информираше Министерството за транспорт и врски.

“За локацијата со вкупна површина од 8.400 м², ПЗУ „Филип втори“ од Скопје уплати вкупно 105.000.000 денари, согласно највисоката постигната цена на јавното наддавање од 12.500 денари по метар квадратен“, соопштуваат од Транспорт.

Според ДУП за локалитет Карпош 2, помеѓу улицата Бледски договор, булевар Илинден, улицата 8 –ми Септември и булеварот Партизански одреди на оваа локација е предвидено да се изгради објект со намена здраствени инситуции со можност од алтернативна класа на намена за мали комерцијални и деловни дејности.


http://www.time.mk/read/55d695bdf0/b8bc6c8eec/index.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Mar-2011 at 20:54

Жан Митрев ќе гради нова болница

11 години професионалност и доверба, одбележува денеска кардиохирургијата Филип Втори. Првиот човек, доктор Жан Митрев вели - продолжуваме со нови проекти во интерес на пациентите, наскоро ќе се гради нова болница. Со него во вестите на Канал 5, зборуваше Мирјана Мирчевска – Јовановиќ.

- Филип Втори постои веќе втора деценија. Две единици, како што велат значи голем нов почеток. Го следиме нашиот развој и потребите кон нашата работа од страна на пациентите и неминовно е да дојдеме до овој стадуим на проширување на просторот во кој се наоѓаме, т.е. изградба на нова болница, бидејќи во овој простор каде што се наоѓаме нема повеќе ниту сантиметар кој што не е искористен. Извршуваме над 35.000 прегледи годишни, над 2.000 различни видови на интервенции, значи огромна бројка на пациенти кои што неминовно бараат адекватни просторни услови, вели д-р Жан Митрев.

Целото интервју погледнете го на видеото:
01.03.2011, 18:02

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=72025
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Mar-2011 at 18:57
ja ima na a1 na reklama novata bolnica na zan mitrev 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Apr-2011 at 15:24
Ајде нишка и за овој проект.

Објект како од осумдесетите, со бонус „антика“. Веројатно лично Д-р Жан Митрев бил главен „архитект“.Edited by Cloverstack - 03-Apr-2011 at 15:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-Apr-2011 at 16:33
Токму спротивното, објектов е многу фино спакуван, античкиот елемент над влезот е нормално уклопен и сосема доволно антика има вообјектопв, сепак болницата се вика Филип Втори и ќе фалеше да ја немаше.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-Apr-2011 at 16:42

Мене ме потсеќа на Зебра (катната гаража на Тинекс). Стилот ми е сосем ок за локацијата и намената на објектот.

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Apr-2011 at 08:12
Originally posted by Cloverstack

Ајде нишка и за овој проект.Објект како од осумдесетите, со бонус „антика“. Веројатно лично Д-р Жан Митрев бил главен „архитект“.
Ептен си во право...го осакатил објектов уште во старт...
...мавајте со камења после по архитектите...како би било да доаѓаат пациенти и за нивни пари да му кажуваат by-pass како се прави најправилно...

Edited by Dave Gahan - 04-Apr-2011 at 08:12
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Apr-2011 at 08:16
Жан Митрев само си го отработи статусот во оптеството, никој не дојде на тацна да му го даде како што барате како фела. Особено што не се споредува лично здравје со работи што се вака за во слободно време есететика на објекти и ничив живот не зависи од тоа. Најверојстно овие оценки што ги давате веќе не се ни сомневам, не се од професионални причини. Една друга работа што особено во вакви случаеви се злоупотребува. Сте избрале професија да ви биде неегзактна наука каде се функционира, а финалното решние е по вкус без разлика дали на инвеститор или архитект. Не е тоа ни медицина со едно решение ни математика ни технологија, уметност е. Влегувајќи во таква професија треба малку на факултет и да ви кажат како стојат работите и кој ги дава парите. Дипломата не е никаква лиценца за уредување на просторот и неможе за туѓи пари да се тера чалам кој побездушен проект ќе нацрта. Така нема во ниедно општество во свет и џабе е цело плачење дека ние нешто тука архитектите безмалку ги линчуваме. Сериозно да си ја сватите, на волкот му се остри забите зашто сам си коле офца.

Edited by lslcrew - 04-Apr-2011 at 08:39
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Apr-2011 at 09:04
Originally posted by lslcrew

...Влегувајќи во таква професија треба малку на факултет и да ви кажат како стојат работите и кој ги дава парите. Дипломата не е никаква лиценца за уредување на просторот и неможе за туѓи пари да се тера чалам кој побездушен проект ќе нацрта....


А што е лиценцата? Диплома од медицински? или од ветеринарен?
Твојата „љубов“ кон архитектите ми е добро позната...исто како и непознавањето на многу теми за кои цели „докторати“ полни со небулози се изначитавме овде...
Не ми е јасно само во што го глеаш „плачењето“...те погодува кога некој ќе каже дека се стрескани еден куп пари за поголем куп од невкус...има ли поголема бездушност во реченицата „кој ги дава парите“!? Очигледно ти е животна девиза...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Apr-2011 at 09:15
@lsl

По којзнае кој пат не потсеќаш дека за тебе цивилизациските норми не значат ништо и дека единствениот начин кој го прифаќаш е оној на силата и агресијата, каде посилниот има право на се, послабиот на ништо. Целото знаење, организација, специјализација.... кое човештвото ги акумулирало во својата историја не вреди пет пари пред налетот на агресијата.

Да не филозофирам премногу на кратко само ќе кажам. При крај сум со изградба на семејна куќа. Ништо особено, дневна, кујна и 3 спални соби. За еден таков „обичен“ објект од фрлањето посен бетон па се до поставувањето паркет, доколку не го консултирав архитектот ќе направев еден тон грешки кои скапо ќе ме чинеа во понатамошната експлоатација на куќата.

Што останува тогаш за еден ваков специјализиран комплексен објект каде специфични процеси и функционалности треба да бидат предвидени?Edited by pbanks - 04-Apr-2011 at 09:17
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Apr-2011 at 11:44
Добро муабетов ви звучи ко стварно Жан Митрев да ја проектирал...Crazy
Па нормално дека архитект ја проектирал и нормално дека ќе бидат запазени сите стандарди и норми што важат во медицинава. На крај краево битен е надворешниот изглед но не и пресуден, побитно е функционалноста да биде на врвно ниво. А башка што не изгледа нешто толку лошо од надвор. Сигурен сум дека и рендеров не ја доловува правата слика, така да мислам дека во живо ќе изгледа поубаво од ова.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Apr-2011 at 12:01
Originally posted by StreetStruck

Добро муабетов ви звучи ко стварно Жан Митрев да ја проектирал...Crazy
Па нормално дека архитект ја проектирал и нормално дека ќе бидат запазени сите стандарди и норми што важат во медицинава. На крај краево битен е надворешниот изглед но не и пресуден, побитно е функционалноста да биде на врвно ниво. А башка што не изгледа нешто толку лошо од надвор. Сигурен сум дека и рендеров не ја доловува правата слика, така да мислам дека во живо ќе изгледа поубаво од ова.


Секако дека од рендеров не сфативме се (односно ништо) за проектот, и дека муабетот што се разви е во многу поширок контекст а не за самиот проект.Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Apr-2011 at 12:13
Веројатно Жан Митрев дал "наредба" како да изгледа, провизорно го нацртал и после го дал на далеку постручни луѓе од него да го средат во целост. За жал факт е дека на ова поднебје, кој дава пари тој и кажува како ќе изгледа. Изгледа тотално нефер спрема архитектите, ама еден мој професор константно повторува една реченица, животот не е фер, секогаш победува посилниот. Архитектите се тие кои добиваат пари за проектот и најчесто го прават по наредба и мерка од тој што уложува средства. Не би навлгал во тоа дали е тоа деградација на професијата архитект, меѓутоа силата и моќта се насекаде во светот на прв план. Затоа и Жан, а сигурно во консултација и со некои функционери, дошол до оваа идеја. Среќа во несреќа е што не е ко зградине на кеј, има нешто болничко во неа.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Apr-2011 at 12:18
Originally posted by StreetStruck

Добро муабетов ви звучи ко стварно Жан Митрев да ја проектирал...


Очигледен е архитектонскиот „зафат“ со триаголен тимпанон, кој е неспоив со тоа што се случува со другиот дел од решението на фасадата...и се гледа тоа од авион...стварно не ми се јасни непотребни емотивни реакции на таа тема...

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Apr-2011 at 13:22
Function over form... maybe?
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Apr-2011 at 14:04
Нема никакви непотребни емотивни реакции, уствари нема никакви емотивни реакции.
Ништо не ме чуди. Факт е дека инвеститорот си имал свои барања но исто така факт е дека цифрата која би требало да се одвои од неговиот џеб кога објектот би бил некое си мало ремек дело, би била многу поголема. Јас едноставно гледам од друга страна, кои би биле придобивките од болницава. Знам дека сите сакаме да видиме нешто единствено и невообичаено, но тоа е тоа.
И извини N23, бидејќи сочувствуваш со архитектите, сакаш да кажеш дека они, кои да се, со тие пари кои им биле на располагање не можеле да изнајдат подобро решение. Апсолутно не се сложувам со тоа бидејќи верувам дека можат да ги вметнат и барањата на инвеститорот но и финалниот производ да изгледа многу подобро, само доколку се има визија. Јас што поима немам од таа струка па ова можам да го нацртам (зборам за надворешниот изглед). А ако се воделе строго според идеите на Жан Митрев тогаш не ни заслужуваат да се нарекуваат архитекти бидејќи не успеале да наметнат свое видување и не успеале да стават свој белег и печат. Верувам дека доколку инвеститорот види нешто поубаво од својата замисла, а цената не се разликува многу би го прифатил тоа. Заклучокот е дека архитектите ова го сработиле без да сакаат да се докажат и да се издвојат, неможе никој да ме убеди дека немале простор за колку толку слобода при проектирањето (пишувам колку толку заради барањата кои инвеститорот сигурно ги наметнал).
Пак ќе кажам дека изгледот не ми смета толку, побитно ми е тоа што го добиваме ние како општество од болницава, а знам дека ќе се сложат сите дека тоа не е спорно.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Apr-2011 at 14:15
Јас само ја кажувам реалноста. Конкретно во дејноста во која се образувам, иако се смета за една од најотворените, дејност во која можеш гласно да го кажеш своето мислење, па се наидува на пречки и наместо свое мислење за пари се интерпретира нечие друго мислење. Што ако му дале друг предлог па овој да им рече не сте вие задолжени предлог да ми давате него јас го сакам мојот, па да ги избрка од проектот. Премногу е сурово општествово за да се обиде на некој да му се прикаже подобра идеја. Јас не спорам дека можат далеку поквалитетен проект да изработат, сигурен сум дека сега да седнат ќе нацртаат поубав за истите пари, ама во прашање е инвеститорот. Веројатно поголем дел од нив одат на варијанта ако инвеститорот сака така, така нека му биде, само јас да не ги изгубам парите. Кога архитектите би се ценеле многу повеќе и би заработувале големи пари, сигурен сум дека работите другачие би се одвивале. Проблем е доколку ова е целосно дело на некој архитект, без и мала доза на притисок од страна. Е тогаш е стварно лошо. А доколку е обратно, не би имал зашто да ги критикувам архитектите кога и тие работат за парче леб. Многу е поважно внатрешноста на оваа болница како ќе биде проектирана, затоа што мислам дека дури после внатрешниот изглед би можеле да спориме и сл. Очигледно и самото име го дало правецот за проектирање на ваков екстериер. Се додека напред не стават некој лав или споменик ок е.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Apr-2011 at 14:55
Не одат поголем дел по гзот на инвеститорите, сите одат така, јасно е ко ден. Башка што кај нас од тоа што се гради се приметува една заспаност и неинвентивност, така да не е баш за бранење и одобрување работата на архитектите. Искрено нивната професија самите си ја сведоа на дај ми пари до утре ќе ти биде готово проектчето. А да бидеме искрени вршат помала работа од другите подизведувачи како статичари, електроинжинери, машински инжинери итн, за жал. Архитектите не се толку ограничени со стандарди, форми и што ти ја знам што уште не. А пуни се пари, најискрено.
Ја реков се кладам дека ако архитектот направи нешто поубаво за око од замислата на инвеститорот и тоа во рамките на барањата и финансиските можности на инвеститорот, инвеститорот би прифатил такво решение. Затоа и постои таква професија- архитект, за да направи нешто што на другите не би им паднало ни на памет, а камо ли на тоа дело да му дадат живот. Но кај нас изгледа поубаво им е со малку труд да ги земаат истите пари. Факт е од тоа што секојдневно го гледаме дека немаат жар во тоа што го работат, а времево во кое живееме им нуди предизвици колку сакаш, само што се научиле дека и со помалку труд ќе си го добијат своето (парите). А друга работа е што нема во државава, во градовите, во општините, некој кој што ќе кажува што може да помине за градба, а што не може. Со тоа им се дава уште поголема можност да ја истакнат својата неинвентивност.
И да не ја бараме кривицата во другите, тие треба да си се изборат за струката, за професијата. Почитта и просторот кои ќе им се дадат треба сами да си ги придобијат и заслужат.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Apr-2011 at 15:10
Originally posted by StreetStruck

Не одат поголем дел по гзот на инвеститорите, сите одат така, јасно е ко ден. Башка што кај нас од тоа што се гради се приметува една заспаност и неинвентивност, така да не е баш за бранење и одобрување работата на архитектите. Искрено нивната професија самите си ја сведоа на дај ми пари до утре ќе ти биде готово проектчето. А да бидеме искрени вршат помала работа од другите подизведувачи како статичари, електроинжинери, машински инжинери итн, за жал. Архитектите не се толку ограничени со стандарди, форми и што ти ја знам што уште не. А пуни се пари, најискрено.
Ја реков се кладам дека ако архитектот направи нешто поубаво за око од замислата на инвеститорот и тоа во рамките на барањата и финансиските можности на инвеститорот, инвеститорот би прифатил такво решение. Затоа и постои таква професија- архитект, за да направи нешто што на другите не би им паднало ни на памет, а камо ли на тоа дело да му дадат живот. Но кај нас изгледа поубаво им е со малку труд да ги земаат истите пари. Факт е од тоа што секојдневно го гледаме дека немаат жар во тоа што го работат, а времево во кое живееме им нуди предизвици колку сакаш, само што се научиле дека и со помалку труд ќе си го добијат своето (парите). А друга работа е што нема во државава, во градовите, во општините, некој кој што ќе кажува што може да помине за градба, а што не може. Со тоа им се дава уште поголема можност да ја истакнат својата неинвентивност.
И да не ја бараме кривицата во другите, тие треба да си се изборат за струката, за професијата. Почитта и просторот кои ќе им се дадат треба сами да си ги придобијат и заслужат.


Бидејќи вака лесно подели еден куп квалификации, ме интересира дали случајно беше на OUTBOX 2010, да видиш 10на одлични проекти на група наши современи архитекти во подем?

Се работи за изложба на конкрусни трудови кои одговорните власти СВЕСНО БИРААТ да не ги прикажат на јавноста.

Наместо да ја усмерите критика онаму каде е навистина потребна, не само што премижувате пред извртениот систем на вредности кој како општество го практикуваме, туку и јавно го подржувате притоа, единствено лоцирајќи ја одговорноста на архитектите кои според вас не треба да заработуваат за живот туку да се претворат во гладијатори кои ќе се борат да докажат...... што? Дека професијата и дипломата имаат вредност? Дека управувањето со животниот простор е одговорна работа која има далекусежни економски, социјални, демографски, енергетски и какви уште не последици? Да докажуваат работи кои се нормални во било која земја од развиениот свет?

Не ми е целта да изигрувам адвокат на архитектите, тие си имаат голем дел од вината зошто не се подобро слушнати и разбрани.

Но да спориме за вакви елементарни работи, небаре архитектурата е некаква експериментална споредна вуду дејност, па дури допрва треба да се етаблира, а како наука постои илјадници години е стварно.... Nuts
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.