build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клиника Жан Митрев (поранешна Болница Филип II)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Apr-2011 at 17:00


Продолжеток на дискусијата во нишката за улогата на архитектурата во општеството:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=552&PID=93943#93943


Edited by Cloverstack - 07-Apr-2011 at 02:12
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Apr-2011 at 15:41
Originally posted by Cloverstack

Ајде нишка и за овој проект.

Објект како од осумдесетите, со бонус „антика“. Веројатно лично Д-р Жан Митрев бил главен „архитект“.Ednostvna, mi se dopaga, nešto poveke za objekt za bolnica ni ne znam da si predstavam...
Ima nekakvi dimenziski podatoci?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Apr-2011 at 20:04
 Апсолутно кредибилитетот на форумов ја бара критиката за проектот на оваа болница, меѓутоа во вакви ситуации и за вакви установи ми е многу побитно како ќе функционира сево ова одвнатре. „Школката“ во какви случаи ми е навистина од секундарно значење.
.....   .......
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 17-Feb-2012 at 18:24
a pocna li da se gradi bolnicava ?? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Aug-2012 at 13:59

Жан Митрев удри темели на новата болница?

Пред неколку месеци биле поставени темели на болницата, без да се обелодени во јавноста

Јасмина ЈовановскаДали, конечно, почна да се гради долгонајавуваната нова болница на д-р Жан Митрев, која треба да биде сместена во паркот на бившата Воена болница? Ваквото прашање се наметнува откако, како што дознаваме, молчешкум биле поставени темели на болницата, и тоа уште пред неколку месеци. Но, градежните работи не се одвиваат со вообичаено темпо за голем градежен објект. И снимката од теренот на локацијата каде што треба да се подигне новата болница не покажува некоја поголема раздвиженост на градежна механизација.

Од управата на болницата „Филип Втори“ не сакаат да откријат дали воопшто е стартувано со изградба на новиот објект, зошто темелите на новата болница се удрени далеку од очите на јавноста, ниту, пак, дали и колку се работи на нејзината изградба. Од таму не ни дадоа одговор ни колку е сериозно почнато со изградба, или темелите се само шминка дека се работи на болницата, посебно што за секој градежен објект има рокови за реализација. 

Неофицијални извори велат дека за новата болница на д-р Митрев се бара кофинансиер, а во игра се ставаат и некои американски фирми. Но, ни д-р Митрев ни од „Филип Втори“ не не' удостоија со објаснување на овие прашања.

Новата болница на д-р Митрев беше најавена уште пред пет години. Маркичка за изградба Општина Карпош и' додели во 2009 година, кога и болницата ја внесе во урбанистичкиот план како здравствен објект. Во 2010 година, д-р Митрев од Министерството за транспорт и врски на јавно наддавање купи 8.400 квадратни метри државно земјиште во дворот на Воената болница. За него плати 1,7 милиони евра. Лани, на 11-годишнината од постоењето на „Филип Втори“, д-р Митрев и официјално го најави почетокот на изградбата на новата болница.

За три години, како што тогаш рече тој, Македонија ќе добие нова болница „Филип Втори“ од светски ранг. Болницата ќе се простира на 20.000 квадратни метри, ќе располага со 9 операциски сали и 200 болнички кревети. Болницата ќе биде комплекс од два објекта и ќе се состои од приземје и четири ката. Болницата, појасни тогаш д-р Митрев, ќе биде целосно македонска инвестиција.

Тој уште најави дека веќе потпишал договор за соработка со голем концерн, кој менаџира повеќе од 60 болници во Германија и четири универзитетски центри, со што ќе се создадел европски кадар за потребите на новата болница.

„Секоја година во наредните пет години 10-ина најдобри студенти од штипскиот универзитет ’Гоце Делчев‘ ќе заминат на петгодишна специјализација во Германија. По нивното враќање во Македонија, следува вработување во ПЗУ ’Филип Втори‘“, изјави лани Митрев.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=5F6FB0F00020C14DA6307E043AE647E8
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Aug-2012 at 14:25
Previous
 
Едно се плановите на Жан Митрев, а друго се плановите на актуелната власт и на една друга болница чиишто сопственици се блиски до актуелната власт.
 
Истата таа друга болница сакаше да се всели под кирија во сегашните простории на кардиохирургијата Филип Втори во воената болница, но не успеа, кардиохирургијата Филип Втори ќе остане во тие простории во воената болница во наредните 10 години ако добро помнам, за што ќе плаќа дефинитивно не-евтина кирија, а од тука следува фактот дека кардиохирургијата Филип Втори веќе се соочува со високи трошоци само за кирија, како и за ред други најосновни фактори неопходни за да една кардиохирургија функционира исправно и со полн капацитет, поради што сосема нормално и разбирливо е одолговлекувањето на изградбата на новата болница Филип Втори во општина Карпош.
 
Само нека внимава Жан Митрев да не му отстапи висината на подрумот или на приземјето на новиот објект не само за некој метар, туку и за некој милиметар, бидејќи може да му се случи да заврши изградбата на карабината на објектот и веднаш да му го срушат заради глупости, како што веќе направија со еден станбен комплекс во Скопје кој се наоѓа веднаш до ФОН Универзитет и допрва треба да се сруши во целост за да почне повторно да се гради од 0 (НУЛА).


Edited by Dexter26 - 18-Aug-2012 at 22:06
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Aug-2012 at 14:45
единствената добра страна од уривањето на КОСМОС е поука на сите инвеститори да си внимаваат што прават.друго све е штета за цела држава
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Mar-2014 at 15:26
Нешто се гради пред болницата 8-ми Септември (поранешна Воена болница), ама не се сеќавам што беше. Ако знае некој, нека пише.


DSC03100 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 13-Mar-2014 at 15:26
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Jun-2014 at 06:07
Напредува изградбата на болницата „Филип Втори“

Оперативата на градежната фирма „Модинг“ од Тетово веќе две години активно работи на изградбата на Специјалната болница за хируршки болести „Филип Втори“, кај Градската болница „8 Септември“ во скопската населба Карпош-3. Здравствениот објект со приземје и три ката во моментов е доведен на ниво на карабина, а допрва ќе се работи на изведба на стаклената фасада и на ентериерното уредување. Специјалната болница се гради на парцела со површина од 8.400 метри квадратни, купена на јавно наддавање во текот на 2010 година за 1,7 милиони евра. Изградбата започна кон средината на 2012 година, а за надзор беше ангажиран „Градежен институт Македонија“.

http://www.build.mk/?p=35543
За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 02-Jun-2014 at 11:22
Гледам тимпанонот со трем на главниот влез го измениле и го направиле повисок и подоминантен во однос на прикажаниот од рендерот. Далува многу неокласицистички, нешто како оној на Археолошки.

Edited by HugoGoulding - 02-Jun-2014 at 12:12
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Jun-2014 at 17:00
имам слушано дека мора да го има на секој објект од `одбраното` друштво.кој знае што е вистина
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Jul-2014 at 08:59
Филип Втори - најдобра болница, Жан Митрев - најдобар здравствен менаџер

Специјалната болница по хируршки болести „Филип Втори" ја доби наградата за најдобра болница, а д-р Жан Митрев е прогласен за најдобар здравствен менаџер на овогодишниот Самит за здравје и туризам, кој од 1 до 4 јули се одржа во Стреса, Италија.

Секоја година Јуроп бизнис асембли (Europe business assembly) ја прогласува најдобрата здравствена установа со најдобар менаџер, како и најдобриот велнес-центар на територијата на Европа и Блискиот Исток. Годинава интернационалното признание му припадна на „Филип Втори" и на менаџерскиот тим на болницата.

Изборот на номинирани установи и менаџери се прави според неколку критериуми, како што се: елоквентност и стручност на персоналот, мултидисциплинарни медицински служби, национални и интернационални акредитации, научно-истражувачка работа, модерна медицинска опрема, писма на задоволство од пациентите, ефективност, фокусирање кон пациентите и нивното задоволство и процес на безбеден третман, како и примена на нови методи и технологии.

На самитот академик Жан Митрев со 10-минутна презентација на тема „Специјална болница Филип Втори - минато, сегашност, иднина" го пренесе секојдневието во работата на овој реномиран центар, соопштуваат од болницата.

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/filip-vtori-najdobra-bolnica-zhan-mitrev-najdobar-zdravstven-menadzher
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Aug-2014 at 13:14
Денес...

DSC04833 by george k. 1981, on Flickr

DSC04829 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Aug-2014 at 15:41
DSC04963 by george k. 1981, on Flickr

DSC04964 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Sep-2014 at 16:26
Ми се чини дека оваа зграда ќе биде некоја чудна комбинација на елементи. И веројатно ќе нема врска со рендерот.

DSC05538 by george k. 1981, on Flickr

DSC05535 by george k. 1981, on Flickr

DSC05536 by george k. 1981, on Flickr

DSC05539 by george k. 1981, on Flickr

DSC05540 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 22-Sep-2014 at 16:27
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Sep-2014 at 12:46
DSC05624 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Oct-2014 at 16:39
Било куда, антички столбови свуда:Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Oct-2014 at 03:35


Па наравно, не за џабе е Филип други
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Nov-2014 at 17:08
DSC06388 by george k. 1981, on Flickr

DSC06389 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Feb-2015 at 16:43
DSC07070 by george k. 1981, on Flickr

DSC07071 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.