build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клиника Жан Митрев (поранешна Болница Филип II)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Feb-2015 at 20:15
кичерај невиден... може да се изведе класична геометрија во модернизам бре луѓе, аман... не мора столбовите и тимпанонот да бидат буквално во некој антички коринтски, јонски или каков и да е стил... геометријата го дава ефектот
тимпанонот е само еден голем триаголник на паралелно и симетрично поставени цилиндри, тоа е битниоит дел, а не музите во извајани во тимпанонот


ова како вишок материјал да им останал од Ск2014, па го прикрпиле тука


Edited by zabegan - 03-Feb-2015 at 20:15
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Feb-2015 at 02:14
Кога би го немало влезот со тимпанонот, зградава веројатно би била некоја пристојна модерна архитектура (според мене). На пример, на првата фотка, на која се гледа задниот дел, баш ми има некаков современ шарм, некаков минимализам.
За сè има вторпат
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Feb-2015 at 09:17
Не се сложувам со мислењето дека ова е НЕВИДЕН КИЧЕРАЈ од две причини. Првата е дека кичерај се имаме изнагледано до Стамбол и назад, а ова не е во тој кош. Второ, според мене, ова е ретко културен модерн објект со постмодерна артикулација на антички елементи. Се сложувам дека можеби е некомплетно доследно истретиран, во поглед на видлива ритмика на фасадата, освен бихромните стакла, или пак можеби похрабра интерпретација на централниот сегмент со помодерни изразни средства. Имајќи во предвид дека сеуште сме во интелектуална транзиција на општествено ниво, и дека препишувањето ни е сеуште омилена алатка, овој објект треба да испадне добро. Сепак, чекам да видам што е предвидено со непосредната Landscape архитектура, ако е воопшто нешто такво планирано, а за болница од ваков тип, мислам дека и потребна.
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Feb-2015 at 10:03
Вчера ги сечеа дрвјата пред зградата во изградба, така што мислам дека се подготвува некаков парк со нови дрвца, а не исклучувам и некаква/некакви фонтани или езерца кои би вовеле некаков спокоен амбиент пред болничката установа. Сепак, останува да се види што ќе се случи.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Feb-2015 at 11:05
fasadava(bez timpanonot normalno) izgleda prilicno pristojno
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Feb-2015 at 12:05
Па не би рекол дека е кичерај објектов, колку што не е употребена инвентивноста на вакви објекти.
Јас би идел без ваков влез во објектот и би употребувал малку по необични материјали.Би идел со дрво и со нерефлектирачко стакло какво што е употребено во страничните делови.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Feb-2015 at 22:21
Originally posted by Џоле

Кога би го немало влезот со тимпанонот, зградава веројатно би била некоја пристојна модерна архитектура (според мене). На пример, на првата фотка, на која се гледа задниот дел, баш ми има некаков современ шарм, некаков минимализам.
без него ќе беше индустријална лименка/стакленка без воопшто карактер...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Feb-2015 at 22:26
Originally posted by Gradinarot

Не се сложувам со мислењето дека ова е НЕВИДЕН КИЧЕРАЈ од две причини. Првата е дека кичерај се имаме изнагледано до Стамбол и назад, а ова не е во тој кош. Второ, според мене, ова е ретко културен модерн објект со постмодерна артикулација на антички елементи. Се сложувам дека можеби е некомплетно доследно истретиран, во поглед на видлива ритмика на фасадата, освен бихромните стакла, или пак можеби похрабра интерпретација на централниот сегмент со помодерни изразни средства. Имајќи во предвид дека сеуште сме во интелектуална транзиција на општествено ниво, и дека препишувањето ни е сеуште омилена алатка, овој објект треба да испадне добро. Сепак, чекам да видам што е предвидено со непосредната Landscape архитектура, ако е воопшто нешто такво планирано, а за болница од ваков тип, мислам дека и потребна.
не е проблемот самото присуство на класични елементи, туку насилното мешање на стилови без воопшто софистицираност... од истото си пати и цело Ск2014, поради тоа што некој не знаел како да инкорпорира класицизам врз современ објект со современи потреби и функционалност, па залепил еден куп неартикулирана пластика, врз фасада која нема соодветна геометрија.,.. за ентериерот па да на збориме

затоа и кажав, класичниот момент може да се долови со самата геометрија, и тоа е најбитното... материјалите и деталите може да се модификуваат според ред фактори
еве еден таков обид на пример (иако и овој пример не е нешто совршен)

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Feb-2015 at 18:53
Комерцијалнава е добра насока за конкретниов објект и она што ми беше како мисла. Се сложувам дека можеби премногу се онанира на античката пластика, најверојатно водени од, како што кажува и самиот глагол, некои пониски старсти. Исто, се надевам дека можеби дрвата што наоколу се сечат, ке бидат соодветно компензирани, а не само за подобрав видик кон објектот.
.....   .......
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 20-Feb-2015 at 02:51извор:Општина Карпош
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Feb-2015 at 22:49
Зачудувачки, објектов како ретко кој друг, подобро испадна отколку на рендерите. Тоа античкиот дел ми е скроз непотребен и во најмала рака несмасно вклопен на модерната позадина.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Feb-2015 at 11:56
Вчера поминував покрај објектот и коментарите ми беа исти. Одлично е испаднат, модернистички, со големи стаклени површини
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Feb-2015 at 13:25
Влезот (со тој тимпанон) е како чир. Остатокот е пристоен. Од задната страна зградава изгледа мошне фино.

Ајде, да се цитирам самиот себе:

Originally posted by Џоле


DSC07070 by george k. 1981, on Flickr


Edited by Џоле - 22-Feb-2015 at 13:27
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Feb-2015 at 17:56
од што се навикнавме на катастрофите од Ск2014, сега и вакви подпросечни објекти ни изгледаат фино... искрено, мене лично, објектов ми личи на административен објект во индустриска зона
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Feb-2015 at 11:08
А мене долг период ми пречи што некој дозволува да се градат приватни клинички центри веднаш до јавни здравствени установи. Допрва овде треба да никне и една Систина. Исто така, кај Клинички центар и Неуромедика гради. И за ова никој не коментира. Не знам што е поентата, јавното здравство и така го срамнија со земја.

Некој ќе рече дека е потребно приватно здравство за оној што има подлабок џеб, ама да се дозволи во урбанистички план на едно место да се сконцентрираат јавни и приватни здравствени установи сметам дека е барем некоректно.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Feb-2015 at 18:09
Толку беше од јавното здравство. Сега приватниве се финансиски но и маркетиншки супериорни. Сите лекари кои вредат ќе добијат покана ва влез во нивните тимови. Само оние слабите и недокажани во иднина ќе бидат дел од јавниот сектор, а со оглед на примањата и условите нема да бидат мотивирани да работат. Жално но вистинито.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 23-Feb-2015 at 22:12
Не знам колку си запознаен, ама лекарите бараат да се вратат и се враќаат од приватно во јавното здравство.

Таму нема легање и развлекување, мора напорно да се работи. Тука кила оперираат и имаат углед, а и не им е така мала платата.

Во приватното ќе останат само најдобрите и најамбициозните. Во јавното е полабаво, а не се вредни сите луѓе и не се спремни да се жртвуваат.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 23-Feb-2015 at 22:40
Originally posted by Bojan10

Не знам колку си запознаен, ама лекарите бараат да се вратат и се враќаат од приватно во јавното здравство.

Таму нема легање и развлекување, мора напорно да се работи. Тука кила оперираат и имаат углед, а и не им е така мала платата.

Во приватното ќе останат само најдобрите и најамбициозните. Во јавното е полабаво, а не се вредни сите луѓе и не се спремни да се жртвуваат.


Не само што им е голема платата, туку земаат и многу мито од пациенти коишто се во брзање и беспомошни, па ги уценуваат. Во приватно здравство тој не може да земе мито, затоа што имаат голема и силна контрола што работат.

Македонија пополека, но сигурно добива приватно здравство по сите светски норми, со квалитетен кадар, опрема и инфраструктура, но за жал тоа за многумина е скапа опција.

Јавното здравство мрдна од мртва точка, но сеуште е многу далеку од некое нормално ниво на функционирање. Единствено болниците во Скопје се реновираа и средија, но останатите сеуште работат во субстандартни услови со премал и неквалификуван кадар.

Во помалите урбани и рурални средини докторите и сестрите ни се со просечно знаење и стручност, затоа што се тоа што вредело и било капацитет останало да работи во Скопје или емигрирало во странство. Има многу голема разлика од доктор до доктор, од знаење до знаење, од научно-медицинско истражување до лечење обичен грип или настинка, а кај нас само титула доктор да носи сите во него светост гледаат и тој муабет “докторот ми кажа така“
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Mar-2015 at 12:44
Браво Gradinarot! Солидна просторно волуменска анализа, што очајно недостасува на форумов, при коменитрање на новите градби во Скопје.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Mar-2015 at 19:17
И едно дополнување. И покрај тоа што играта на старо и ново во суштина може да изгледа привлечно, овде самиот факт што гледаме  прекопиран тимпанон(триаголен завршеток) кој вака прочистен, го имате и на Археолошкиот музеј и Владата, е невкусен детал во оваа современа и елегантна фасада. Со други зборови, постојат варијации на вакви тремови, а вака изгледа како да е по нарачка од страна за трети цели, а не за естетиката на самиот објект.
Моја сугестија би била, влезната партија да не биде во вар бела или пастелна боја туку во некој потемен и поцврст материјал, можеби сиво - син гранит или мермер.


Edited by maks - 19-Mar-2015 at 19:19
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.