build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Клиника Жан Митрев (поранешна Болница Филип II)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 19-Mar-2015 at 21:32
Originally posted by maks


И едно дополнување. И покрај тоа што играта на старо и ново во суштина може да изгледа привлечно, овде самиот факт што гледаме  прекопиран тимпанон(триаголен завршеток) кој вака прочистен, го имате и на Археолошкиот музеј и Владата, е невкусен детал во оваа современа и елегантна фасада. Со други зборови, постојат варијации на вакви тремови, а вака изгледа како да е по нарачка од страна за трети цели, а не за естетиката на самиот објект.Моја сугестија би била, влезната партија да не биде во вар бела или пастелна боја туку во некој потемен и поцврст материјал, можеби сиво - син гранит или мермер.
за ова со бојата се согласувам, може да се усогласи со бојата на остатокот од објектот, ако ништо друго
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 02-Apr-2015 at 17:45
До болницата се гради нова сервисна улица, Новопроектирана-1.

За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 02-Apr-2015 at 18:31
Болницава вака ќе треба да ја сликаме... без тоа чирот глуп.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 19-Apr-2015 at 16:32
Originally posted by Џоле

До болницата се гради нова сервисна улица, Новопроектирана-1.
извор:Општина Карпош
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Apr-2015 at 09:01


За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 24-Apr-2015 at 09:21
Ljubitel sum na ovaa kombinacija od neoklasika (ili kako i da se vika ovoj stil so jonski ili dorski stolbovi) so moderna arhitektura. No vo ovoj slucaj ne sum sigruno deka mu uspealo na arhitektot dobro da gi iskombinira ovie dva momenta.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 26-Apr-2015 at 17:31
личи како местото да му е покрај автопат кај Гевгелија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-May-2015 at 17:13
Пристапната улица до болницата од страна на бул. „8 септември“

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-Jun-2015 at 10:53
СПЕЦИЈАЛНАТА БОЛНИЦА ПО ХИРУРШКИ БОЛЕСТИ "ФИЛИП ВТОРИ" ДОБИ ПАЛМИ

Дрворед од палми е поставен пред влезот на болницата, а палми има и во зелените островчиња на паркингот во изградба.

Од "Филип Втори" вчера не сакаа да кажат зошто одлучиле да засадат палми токму на влезот на болница, и од каде ги набавиле.
Директорот на ЈП"Паркови и зеленило" Душан Авировиќ рече дека палмите засадени пред болницата не се од нивното претпријатие.
"Првпат слушам дека се садат палми пред 'Филип Втори'. Дрвјата не се наши", рече Авировиќ.http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=C9C2F06803BDC64EB459D365FBA4845B
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 18-Jun-2015 at 16:50
Привршува изградбата на болницата „Филип Втори“

Изградбата на Специјалната болница за хируршки болести „Филип Втори“ се ближи кон својот крај. По тригодишниот период на изведба, објектот со приземје и три ката е со целосно завршен екстериер, чиј изглед го карактеризираат античките столбови и стаклената фасада. Во моментов се изведуваат градежно – занаетчиски работи, подот и ѕидните површини. Надвор од самиот објект, работници започнаа хортикултурно да го уредуваат просторот, при што досега се засадени 20-тина палми.

Истовремено, општина Карпош инвестираше во изградба на новопроектирана улица, со која ќе се обезбеди пристап до идната приватна болница. Сегашните очекувања се дека здравствениот објект ќе го добие својот целосен изглед до крајот на летниот период. Градежните работи на терен ги изведува фирмата „Модинг“ од Тетово, додека надзорот над работите го врши Градежниот институт „Македонија“. Специјалната болница за хируршки болести „Филип Втори“ се гради од средината на 2012 година.http://www.build.mk/?p=44869
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 20-Jun-2015 at 01:58
со палмиве, стаклото и тимпанонот напред, личи на хотел од Лас Вегас
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 23-Jun-2015 at 09:01
Вчерашни, мои

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 16-Aug-2015 at 21:39
Партерно уредување..Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 16-Aug-2015 at 22:13
На првата слика потсетува на некој хотел од Лас Вегас
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 12-Jan-2016 at 17:29
Skopje by george k. 1981, on Flickr

Skopje by george k. 1981, on Flickr

Skopje by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 12-Jan-2016 at 17:37
Палмите одлично се вклопуваат со архитектурата на објектот кој личи како да е некаде на медитеранот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 13-Jan-2016 at 01:00
Originally posted by kultuzin

Палмите одлично се вклопуваат со архитектурата на објектот кој личи како да е некаде на медитеранот.
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 14-Jan-2016 at 05:03
Повеќе личи како да е на блискиот исток, туку ајде нека ти е.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 14-Jan-2016 at 17:17
Originally posted by гитардемон

Повеќе личи како да е на блискиот исток, туку ајде нека ти е.


Па и Блискиот Исток излегува на Средоземното Море...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 14-Jan-2016 at 17:41
Originally posted by гитардемон

Повеќе личи како да е на блискиот исток, туку ајде нека ти е.


Може и блиски исток немам ништо против. Може и Калифорнија ако сакаш.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.