build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics RSS Feed: ПВЦ столарија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ПВЦ столарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ПВЦ столарија
    Posted: 10-Feb-2020 at 21:41
Супер, фала ти.

Добив некоја понуда со РЕХАУ профили:

Коефициент на топлоразменливост Uw = 0,85 W/m2К
• PVC профилен материјал REHAU 6 коморен ,Германија,систем RAU FIPRO+PVC
рамен надвор и внатре со 3 дихтунзи,Коефициент на топлоразменливост
Uw = 0,85 W/m2К
• Застаклување:термопан со 3 стакла ,надворешно високо енергетско 4S(fourseasons)
стакло PLANITERM4Ѕ,средно PLANILUX Float,внатрешно нискоемисионо К-стакло
PLANITERM UltraN ,SAINT GOBAIN -Франција,исполнет во двете комори со гас
Аrgon 90% ,4s+16 90%Ar+4+16 90%Ar+4(k)=44mm
со коефициент на топлоразменливост Ug= 0,6 W/M2k и звучна изолација - 32dB RW
• Оков: ROTO- Германија

Али прилично солена. Околу 5К еур.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Feb-2020 at 17:34
Од изолацијата сум совршено задоволен, иако кај мене е со 2 стакла.

Кај мене има олеснителни околности што не знам дали е случај и кај тебе:
1. Во однос на термичката изолација во прилог ми оди тоа што е кон тераса, која значително ја заштитува стаклената површина од струење на воздух и од ветар.
2. Во однос на звучната изолација во прилог ми оди што сум далеку од бучен сообраќај, а и воопшто е тивка околина.

Сепак, ти велиш дека би одел со 3 стакла, па претпоставувам дека тоа може да искомпензира прилично.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Feb-2020 at 11:02
Да, мислам дека тој е тој механизам од фолксваген, некој ги вика подигачко-лизгачки врати. Најверојатно станува збор за истото.

Ме интересира каква е звучната и топлинската изолација, бидејќи сепак станува збор за голем прозор со две крила.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Feb-2020 at 00:13
Originally posted by IN_MOTION

Здраво, дали некој има искуство со подигачко-лизгачка врата (HST) Hebe Schiebe Tür

Што поточно е подигачко-лизгачка врата, како функционира?

Јас имам свежо искуство со стаклена лизгачка „фолксваген“ врата кон терасата (2,8 х 2,3), но дали ти е релевантно?
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Feb-2020 at 19:02
Здраво, дали некој има искуство со подигачко-лизгачка врата (HST) Hebe Schiebe TürСакам целиот ѕид да го направам стаклен со голема лизгачка врата. Ширината е околу 4 метри, а висина 2.63 метри. Термопан со 3 стакла.

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Dec-2019 at 16:11
Интересен блог во врска со набавка на прозори и врати.

ЛИНКда се одбере добра фирма која е професионална и која стои зад своите зборови и ветувања воопшто не е лесно, барем овде на Балканов
Back to Top
Eli View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Dec-2019
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote Eli Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Dec-2019 at 12:09
Компанија Вамаско
http://www.vamasko.com.mk
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Jun-2018 at 14:33
Неколку совети кои се корисни при купуванје на
ПВЦ прозорци ЛИНКBack to Top
Dare1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Jun-2018
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dare1 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Jun-2018 at 11:07
Tačno tako, velikoj većini ljudi je ovo i dalje nepoznanica iako se PVC stolarija koristi već dugi niz godina. Obradili smo i temu cene PVC stolarije, kako se određuje i na šta bi ljudi trebali da obrate pažnju pri kupovini.
http://alu-plast.rs/ - Veliki izbor ALU i PVC stolarije, kao i svih vrsta
vrata. Dugogodišnje iskustvo i najkvalitetnija aluminijumska i PVC stolarija garantuju
kvalitet i brze rokove isporuke.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Jan-2017 at 12:18
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Dec-2016 at 17:24
доста честа дискусија - какво е влијанието на бројот на комори во прозорците. До 4 комори се гледа влијание, се над тоа е маркетинг!
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Oct-2016 at 10:59
PVC stolarija treba da bide plastificirana za da moze da izdrzi i funkcionira kako treba

Plastifikacija na Polivinil hloridna plasticna masa
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Aug-2016 at 16:28
CE oznaka i nejzinoto znacenje

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-May-2016 at 09:04
регенеративна пластика, големо откритие во светот на ПВЦ производите
видео

се уште нема примена, но прашање на време

Edited by nenad - 02-May-2016 at 09:05
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Mar-2016 at 15:43
ramovi so 5 i 6 komori:
link
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 10-Mar-2016 at 13:23
kako nastanuva eden prozorec:Edited by nenad - 10-Mar-2016 at 13:25
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Jan-2016 at 16:37
eloksacija i plastifikacija: procesi vo proizvodstvoto na aluminijumska stolarija

Blog na Elvial

Edited by nenad - 07-Mar-2016 at 12:49
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Dec-2015 at 16:03
Saem vo nurnberg

Edited by nenad - 07-Mar-2016 at 12:48
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Dec-2015 at 10:40
veka PVC profili Swingline

Edited by nenad - 07-Mar-2016 at 12:45
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 629
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Dec-2015 at 12:16
Nekolku videa koji prikazuvaat proizvodstvo na
PVC prozorci

Edited by nenad - 07-Dec-2015 at 12:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.