build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ПВЦ столарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Jan-2014 at 19:24


што би рекле народски социјалистите - ситуацијата е озбилна но не е критична LOL мислам дека нити ти ниту јас можеме некому да му помогнеме, со оглед дека квалитетот е релативна работа денес, дури и кај проверени фирми

плус конзумеристичкиот пристап нема време за контрола на квалитетот, туку во случај на одреден фалш постои гаранција и продаденото го сервисираат, или заменуваат доколку не се исплати да се сервисира, та врти сучи незначи дека и добро информиње на крај ќе донесе добар резултат

затоа купувајте на старо за она што не сте сигурни, бар нема да чукате глата дека ве насамариле, иако понекогаш на старо може да се набави навистина оригинални и квалитетни работи наместо да се пазари нешто ново а ситно и веќе видено, сега пример место нов трактор ми фаќа око да земам половен булдужер [1][2] уствари кога ќе видам за 12к евра + 2к за ценкање и уште 2к за транспорт мислам тешко дека и нов компактен трактор би зел а не па тешкаш 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 19-Jan-2014 at 12:48
Не би се сложил со тебе дека треба да се купува на старо кога се работи за ПВЦ столарија. Знам дека е тешко да се најде вистинскиот квалитет, но (спрема мое искуство) тешко е да се најде на старо квалитет. Ево уште еден корисен линк (додуша на српски) за оние кои се премислуваат.

Квалитетни работи постојат, но тешко е да се најдат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 19-Jan-2014 at 20:07


можеш да го земемш примерот со колите, за она што не си сигурен подобро оди половно, бар нема да си кинеш нерви ако ја заглавиш, плус пола ќе си простиш од старт Smile

логиката твоја не ја оспорувам воопшто, но некако слабо човек доаѓа до вистинскиот избор од цела шума информации, затоа би требало да помогнат вакви дискусии и да се исфилтрира што-каде-како

донекаде и мал пазар сме за да ова и навистина се случи, но форум ваму форум онаму и не би требало да е проблем, особеноне акорегионално се расчепка по тоа дискусиите чоек, лично многу што имам научен од вакви муабети, само што кај сеуште не се одважува народ да сподели инфо со лезет

можеби решение за овој подфорум би било да се коментира и без регистрација додека за останатите и понатака да оди по старо, јасно истото да се стави ко воочливо во самиот наслов на подфорумот, сметам така би биле полесно турнати луѓе во дебата него класично

 

 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Jan-2014 at 13:12
Има доста форуми, баш треба човек убаво да запне, некои форсираат едно други друго. Не ретко се прави поголема конфузија одколку расчистување на работите. Но така е тоа...
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 08-Feb-2014 at 13:08

единствено што вреди да се препорача пластикава е за болници, месари и хипохондрици во случај да има антибактериолошки слој [1] но таквиот слој може да се нанесе и на стакло и на дрво па не е некоја особена предност, иако по логиа на нештата дрвото би ги изгубило природното чуство па која е поентата да плаќа чоек посолена цена за дрво третирано со хемија во однос на пластика и антибактериолошка заштита

единствено би се залажиле дека ете бидејки дограмата е од дрво, ние живееме природно, иако тоа дрво е толку истретирано да неможе ни да стане збор за здрава природа, но ако е за утеха колективно живееме во самоизмама тешејки се дека еуште не сме одвоени од природата, ех тга за југHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Feb-2014 at 08:54
Ако нанекого му треба, ево неколку фирми кои произведуваат ПВЦ и АЛ столарија од соседна Србија кои ги посетив за време на едно мое службено патување. Рекоа дека не и им е проблем да ја испорачаат робата во Македонија (преку други фирми или слични финти...), само не знам дали се навистина производители или само трговци, во погоните нивни баш и не влегов.

http://www.pvcinzinjering.co.rs/
http://www.pvcstolarijadvd.rs/
http://www.mrpvcsistem.rs/
http://www.alustolarijabeograd.rs/
http://www.pvcialustolarija.rs/
http://www.als-bgd.com/
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Feb-2014 at 00:10

kaj site bese na gosti ili tie dojdoa po tebe, plus koe fajde od isporaka a garancijata sto ke ja dobies za niv odi setne frlija vo korpa so ogled neisplatlivosta da ja reklamiras stokata t.e. So tie finti i toj svoj prevoz komotno odi kupi si druga vrata ili prozor, ova eventualno zgrada ako gradi coek pa da sporeduva kvalitet i ceni dodeka individualno neka ne se laze narod
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Feb-2014 at 18:31
Се разбира дека не се конкуренти за македонскиот пазар, кога ќе се пресметаат транспорнтите трошоци, а таква роба има и кај нас. Но имаат доста квалитетна роба, уште еднаш ќе кажам не знам дали навистина ги произведуваат или се само трговци, пошто колку што знам кај нас нема производство, само трговија, а маржите баш и не се мали. А ме нервира кога морам да им плаќам на трговците ненормални маржи.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Feb-2014 at 12:03

sto e kvalitet!? materijalot ili kako istiot e sklepan, mozam da kazam deka i kaj nas ima dobri proizvoditeli no koga ke im go zatrupaat pazarot so petparacka konkurencija normalno deka i tie ke olabavat, pretpostavuvam onie koi se orientirani kon izvoz ova ne gi zasega no nemam aber koj od ovde drzi nekoj pazar na sever

imame li zdruzenie na dogramadzii
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Feb-2014 at 15:30
мене како потенцијален муштерија ме интересира само одност квалитет/цена. Тоа од каде е, дали е од домашно потекло или од Тунгузија ми е во втор план.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Mar-2014 at 10:39
Турски машини за производство на ПВЦ и Алуминијумска столарија

http://www.intelli-mach.com/en/default.asp?rsm=100000000000
http://www.mrpvcsistem.rs/pvc_alu_masine.html

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Apr-2014 at 07:50
Производство на алуминијумске лачни прозорци:


Преземено од сајтот на Алс

Edited by nenad - 14-Jan-2015 at 10:22
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Apr-2014 at 08:13
Алуминијумски профили за прозори.
Преземено од сајтот на http://www.pvcstolarijadvd.rs/alu-stolarija.php


Edited by nenad - 08-May-2014 at 12:06
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Apr-2014 at 11:43

nastrana shto e veshtachki i ekoloshki kabaet pvc-to sepak ekonomski i tehnichki e poisplatliva pojava od aluminiumskata ili drvenata dograma [1] iako ne sekoja pvc dograma e trajno reshenie [2] em bez ral-montazha i kaj pvc-to se javuva orosuvanje t.e. kondendenzacija [3]

ako na seto ova se dodade co2 footprint-ot na aluminiumot ta eto globalen kabaet od vakov trend [1]

mozhe kombinacijata alu-drvo da e pooriginalna pojava od ful-alu profil, no posekako ne e za narod so plitok dzeb iako dokolku stane trend kje dotera i do teoretstki eko-isplatliva opcija [1] pod pretpostavka deka drvoto e od zemja ko Slovenija kade istoto e vishok ko resurs

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 10-Apr-2014 at 15:19
ЦО2 отисокот на алуминијумот не е голем. Навистина се троши многу енергија при неговото произвотство, но заштедата на топлинска енергија во зградите е многу поголема. за жал нема некој независен научно публикуван труд, секоја индустрија си прави свој маркетинг, но јас можам да се сложам дека комбинацијат адрво алуминујум е можеби најдбрата засега.
Но како што рече доста е скапа, тешко достапна е за нашиот џеб (стара пословица, сиромавиот двапати плаќа.
Иначе дрвната граѓа е претежно од скандинавија, многу малку од Германија, австрија, Словенија во европски рамки има минимален процент на пазарот.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 02-May-2014 at 19:47
Неколку фази во производството на прозорци


преземено од сајтот
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-May-2014 at 12:07
komarnici. Stanuvaat se povazni i povazni so promenata na klimata. Ne bi trebalo da se stedi na niv!prezemeno odsajtot

Edited by nenad - 08-May-2014 at 12:12
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-May-2014 at 12:28
Roletni. Preporacuvam da se aluminijumski. Iako se poskapi trajat daleku podolgo i davaat mnogu pogolema zastita.
prezemeno od sajtot

Edited by nenad - 08-May-2014 at 12:30
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-May-2014 at 10:29
VIDEO:

Proces na proizvodstvo na prozor od PVCEdited by nenad - 20-May-2014 at 13:19
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 638
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 10-Jun-2014 at 13:01
Една од негативните стрнаи на ПВЦ столарија (делумно и на алуминијумската) е повишена кондезација заради пресилно дихтување. Тоа се решава со помош на пецифични окови кои допуштаат мала циркулација на воздух


Siegenia оков

Winkhaus оков

Edited by nenad - 10-Jun-2014 at 13:02
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.