build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ПВЦ столарија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 03-Oct-2016 at 10:59
PVC stolarija treba da bide plastificirana za da moze da izdrzi i funkcionira kako treba

Plastifikacija na Polivinil hloridna plasticna masa
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 11-Dec-2016 at 17:24
доста честа дискусија - какво е влијанието на бројот на комори во прозорците. До 4 комори се гледа влијание, се над тоа е маркетинг!
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 13-Jan-2017 at 12:18
Back to Top
Dare1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Jun-2018
Location: Beograd
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dare1 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 08-Jun-2018 at 11:07
Tačno tako, velikoj većini ljudi je ovo i dalje nepoznanica iako se PVC stolarija koristi već dugi niz godina. Obradili smo i temu cene PVC stolarije, kako se određuje i na šta bi ljudi trebali da obrate pažnju pri kupovini.
http://alu-plast.rs/ - Veliki izbor ALU i PVC stolarije, kao i svih vrsta
vrata. Dugogodišnje iskustvo i najkvalitetnija aluminijumska i PVC stolarija garantuju
kvalitet i brze rokove isporuke.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Jun-2018 at 14:33
Неколку совети кои се корисни при купуванје на
ПВЦ прозорци ЛИНКBack to Top
Eli View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Dec-2019
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Eli Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 19-Dec-2019 at 12:09
Компанија Вамаско
http://www.vamasko.com.mk
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 21-Dec-2019 at 16:11
Интересен блог во врска со набавка на прозори и врати.

ЛИНКда се одбере добра фирма која е професионална и која стои зад своите зборови и ветувања воопшто не е лесно, барем овде на Балканов
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 09-Feb-2020 at 19:02
Здраво, дали некој има искуство со подигачко-лизгачка врата (HST) Hebe Schiebe TürСакам целиот ѕид да го направам стаклен со голема лизгачка врата. Ширината е околу 4 метри, а висина 2.63 метри. Термопан со 3 стакла.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 10-Feb-2020 at 00:13
Originally posted by IN_MOTION

Здраво, дали некој има искуство со подигачко-лизгачка врата (HST) Hebe Schiebe Tür

Што поточно е подигачко-лизгачка врата, како функционира?

Јас имам свежо искуство со стаклена лизгачка „фолксваген“ врата кон терасата (2,8 х 2,3), но дали ти е релевантно?
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 10-Feb-2020 at 11:02
Да, мислам дека тој е тој механизам од фолксваген, некој ги вика подигачко-лизгачки врати. Најверојатно станува збор за истото.

Ме интересира каква е звучната и топлинската изолација, бидејќи сепак станува збор за голем прозор со две крила.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 10-Feb-2020 at 17:34
Од изолацијата сум совршено задоволен, иако кај мене е со 2 стакла.

Кај мене има олеснителни околности што не знам дали е случај и кај тебе:
1. Во однос на термичката изолација во прилог ми оди тоа што е кон тераса, која значително ја заштитува стаклената површина од струење на воздух и од ветар.
2. Во однос на звучната изолација во прилог ми оди што сум далеку од бучен сообраќај, а и воопшто е тивка околина.

Сепак, ти велиш дека би одел со 3 стакла, па претпоставувам дека тоа може да искомпензира прилично.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 10-Feb-2020 at 21:41
Супер, фала ти.

Добив некоја понуда со РЕХАУ профили:

Коефициент на топлоразменливост Uw = 0,85 W/m2К
• PVC профилен материјал REHAU 6 коморен ,Германија,систем RAU FIPRO+PVC
рамен надвор и внатре со 3 дихтунзи,Коефициент на топлоразменливост
Uw = 0,85 W/m2К
• Застаклување:термопан со 3 стакла ,надворешно високо енергетско 4S(fourseasons)
стакло PLANITERM4Ѕ,средно PLANILUX Float,внатрешно нискоемисионо К-стакло
PLANITERM UltraN ,SAINT GOBAIN -Франција,исполнет во двете комори со гас
Аrgon 90% ,4s+16 90%Ar+4+16 90%Ar+4(k)=44mm
со коефициент на топлоразменливост Ug= 0,6 W/M2k и звучна изолација - 32dB RW
• Оков: ROTO- Германија

Али прилично солена. Околу 5К еур.
Back to Top
clnarch View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Oct-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote clnarch Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 28-Oct-2020 at 09:43
Здраво,

имам проблем со прозорците, дуваат од страните. Неколку пати викав мајстори и малку ги средија ама не комплетно.

Слушнав имало некакви гуми што можело да се стават дополнително?

Ги вртев тие трите на крилата што се демек за затегање ама не помогна.

Некој совет?
Back to Top
ynwaMKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ynwaMKD Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 09-Nov-2020 at 10:17
Предлог фирма за квалитетни пвц прозори комплет со монтажа на ролетни и комарници. (rehau, salamander...) Да не биде кинеско, турско..
Back to Top
Realistic88 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 24-Dec-2019
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Realistic88 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 18-Nov-2020 at 01:52
Јас сум од Прилеп.
Во последниве две години во две етапи ги сменив сите прозорци и врати. Имам 3 спратна куќа, па горе долу за наши стандарди ме фати нешто повеќе од очекувано.

Користев фирма наречена ДЕ ЛУКС МОНТ.

Провери на Фејсбук, имаат профил.

Good Luck.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 18-Nov-2020 at 19:58
Прашање:
Дали површина која сакаме да се застакли со димензии 7м*3м може да изгледа убаво и со ПВЦ (антрацит некаков...) или мора да биде алуминиум?
Разлика во цена 1:3
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
igor-sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Dec-2021
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote igor-sk Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 11-Dec-2021 at 19:12
Денеска ми монтираа Rehavu Geneo Pvc надворешна врата ама не ми дихтува како што треба се си мислам дека профилот е искривен.
Од Рачката надоле имам минимум 3мм луфта т.е меѓу рамката и вратата.
Се си мислам дека вратава ми е донесена деформирана.
Одма пријавив во фирмава од кај што ја купив вратата ми рекоа као демек треба да се наштелова на Ментушето да се притегне.

Ваше Стручно мислење момци ?
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 12-Dec-2021 at 00:13
Originally posted by alexsend

Прашање:
Дали површина која сакаме да се застакли со димензии 7м*3м може да изгледа убаво и со ПВЦ (антрацит некаков...) или мора да биде алуминиум?
Разлика во цена 1:3


Дефинитивно не ПВЦ. Ако прашуваш за естетика, дефинитивно е поубаво алуминиум. Сепак, еднаш го поставуваш, чим се думаш значи можеш да си дозволиш, па јас би играл на алуминиум.
Back to Top
Triki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Jun-2020
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Triki Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 20-Dec-2021 at 13:56
Дечки, совет како да се подобри дихтување на Pvc Прозори? дали оние лентите што се продаваат за изолација бркаат работа или има бољи/поквалитетен начин?
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-Jan-2023 at 09:31
Mašini koi se koristat za izrabotka na PVC stolarijaIzvor za slikite

Ako vi rečat vo firmata deka se oni proizvediteli i prva raka, samo pobarajte da ve puštat vo nivnite pogoni, ako nemaat mašini togaš se prebrodavači
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.