build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Балканските градови во нашите очи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Балканските градови во нашите очи
    Posted: 06-Apr-2011 at 21:42
Pred 3 dena bev vo Sofija i mozam da vi kazam deka e katastrofa!
Ne se divete na objektite sto gi gledate, Ako nekomu mu se pruzi prilika da otide tamu, neka se proseta peski od centralnata avtobuska stanica do centarot i se kje vi stane jasno...
Se zalime od Skopje, a otidete da videte sto se slucuva vo Sofija...
Se vozat uste vo tramvaite od vremeto na Todor Zivkov, kolku e samo gnasno, poslebno kanalot pod lavov most sto mine! Da ti se zgadi...
namesto po trotoar pola od pesacite odat po ulica...
taka da nekolku zgradi ne go menuvaat likot na celata situacija...
ziti se samo za strogiot centar se pogrizile, ostanatoto e mizerija kakvo sto mi bilo poznato od damnina...


Edited by leonid23 - 06-Apr-2011 at 21:48
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Apr-2011 at 21:51
Немој да мислиш дека Скопје е подобро, само на него сме навикнати, па не ги ни забележуваме сите грдосии. Софија има уште многу работа, ама веќе е доста направено и прават некои модерни решенија за инфраструктура и објекти што се стварно светски. Кај нас нема 1 таков.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Apr-2011 at 22:02
Originally posted by krale

Немој да мислиш дека Скопје е подобро, само на него сме навикнати, па не ги ни забележуваме сите грдосии. Софија има уште многу работа, ама веќе е доста направено и прават некои модерни решенија за инфраструктура и објекти што се стварно светски. Кај нас нема 1 таков.

Скопје не е подобро, но не дај боже да биде како Софија! Јас не бев биден во Софија 5 години, не се тие далеку од ЕУ во годинини или векови, туку во светлосни години! Јас мислам дека за тие 4 години во ЕУ можело акцент да се стави на некои работи што мислам дека нема многу да ги кошта!
Извини ама јас по скопските тротоари КРАТЕРИ и кал немам видено како во Софија, бев шокиран! Само прошетајте се по булевар Христо Ботев , ( од Автобуската до центарот ) И се ќе ви стане јасно ...
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Apr-2011 at 22:09
Originally posted by krale

Немој да мислиш дека Скопје е подобро, само на него сме навикнати, па не ги ни забележуваме сите грдосии. Софија има уште многу работа, ама веќе е доста направено и прават некои модерни решенија за инфраструктура и објекти што се стварно светски. Кај нас нема 1 таков.

Скопје не е подобро, но не дај боже да биде како Софија! Јас не бев биден во Софија 5 години, не се тие далеку од ЕУ во годинини или векови, туку во светлосни години! Јас мислам дека за тие 4 години во ЕУ можело акцент да се стави на некои работи што мислам дека нема многу да ги кошта!
Извини ама јас по скопските тротоари КРАТЕРИ и кал немам видено како во Софија, бев шокиран! Само прошетајте се по булевар Христо Ботев , ( од Автобуската до центарот ) И се ќе ви стане јасно ...

Во Струмица имаме сличен канал на тој како под лавов мост! Но тој нашиот е како од соништа за споредба со тој во Софија! жално навистина!
п.с
И многу проститутки по улиците!
п.с.
Сега се каам што не зедов фото апарат ќе направев сесија што ќе ве шокира! Но наредниот пат обавезно!!!!

Edited by leonid23 - 06-Apr-2011 at 22:10
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Apr-2011 at 22:53

„Једна ласта не чини пролече“. Си видел една улица и мислиш дека се си видел. Улицава што ја опишуваш е најверојатно бул. Марија Лујза (трнува од ЦУМ па преку Лавов оди до „гарата“ и продолжува некаде.  Делот околу Лавов Мост е лош крај за создавање импресии околу изгледот на Софија. Иако во центар овде владее криминал, сиромаштија, проституција и слично, а иначе улицата изобилува со интересни ама запуштени зградички (барем така беше 99-00). Трамвајите мож се стари, ама затоа имаш и тролеи и автобуси и метро. Смешно е и Београд да се споредува со Софија, а камоли Скопје.    

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Apr-2011 at 22:57
Originally posted by fichot


„Једна ласта не чини пролече“. Си видел една улица и мислиш дека се си видел. Улицава што ја опишуваш е најверојатно бул. Марија Лујза (трнува од ЦУМ па преку Лавов оди до „гарата“ и продолжува некаде.  Делот околу Лавов Мост е лош крај за создавање импресии околу изгледот на Софија. Иако во центар овде владее криминал, сиромаштија, проституција и слично, а иначе улицата изобилува со интересни ама запуштени зградички (барем така беше 99-00). Трамвајите мож се стари, ама затоа имаш и тролеи и автобуси и метро. Смешно е и Београд да се споредува со Софија, а камоли Скопје.    Белград го споредуваш со Софија?
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Apr-2011 at 23:10

Па да, како регионален центар, на повисоко ниво од СК, но сепак бајаги пониску од СФ. 


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1305
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Apr-2011 at 23:22
Vo momentov kako ekonomski centar Sofija mozebi e nesto ponapred od Belgrad,no na arhitekturno nivo tesko,ako gi sporedis dvata grada za vpecatokot sto go ostavaat na prv pogled,Sofija e so klasi podolu od Belgrad.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Apr-2011 at 23:25
Белград е еден век пред Софија. У претходен пост напишав за слабостите на Белград, ама сообраќајниците, архитектурата, народот, центарот и сл доволно говорат за тоа кој град е поразвиен а до некаде и поубав. Али повторно вкус е во прашање.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Apr-2011 at 23:55
Софија не може да се споредува со Белград. Ама оставете вака уште едно 10-20 години и ќе биде обратно. Тоа што се прави инфраструктурно во Софија е моментално монументално. Во Белград, освен во Н. Белград кај што рака на срце нон-стоп се прави нешто и нови булевари итн., ништо не се инвестира во инфраструктурата на улиците и транспортот.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2422
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Apr-2011 at 00:29

  Ај вака, Београд е посимпатичен, две реки, брдца, тврдина итн. Софија е рамна ко тепсија, ок тука е Витоша ама е предалеку за да помогне во импресијата кон градот или во визурата да речеме.  

Од друга страна во Софија има многу што повеќе да се види од културно историско наследство било верски објекти, административна, културна, аристократска, и друга староградска архитектура, споменици и слично. За современа архитектура исто мислам (може грешам ама таков ми е впечатокот) дека многу побрзо и повеќе се развиваат, за инфраструктура муабет нема. 

За 20 години здравје. Thumbs%20UpEdited by fichot - 07-Apr-2011 at 00:30
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1305
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Apr-2011 at 01:02
Originally posted by fichot


 
Ај вака, Београд е посимпатичен, две реки, брдца, тврдина итн. Софија е рамна ко тепсија, ок тука е Витоша ама е предалеку за да помогне во импресијата кон градот или во визурата да речеме.  

Од друга страна во Софија има многу што повеќе да се види од културно историско наследство било верски објекти, административна, културна, аристократска, и друга староградска архитектура, споменици и слично. За современа архитектура исто мислам (може грешам ама таков ми е впечатокот) дека многу побрзо и повеќе се развиваат, за инфраструктура муабет нема. 

За 20 години здравје. Thumbs%20Up
Mozi malku ja zatruvme temava so muabetov,no uste ova,za vlozuvanjeto na Sofija vo infrastrukturatae na zavidno nivo,no ne znam od kade ti doslo idejata deka vo Sofija ima nesto poveke da se vidi,so 90% panelni zgradi nema kako.

Mozebi treba da otvorime edna niska vo ostanati temi za "Balkanskite gradovi vo nasite oci" pa sekoj da spodeli impresii,kritiki,pofalbi...
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Apr-2011 at 02:12
@fichot, ne znam i ti dali koga se setas po sofija sledas samo ugore vo cavkite a na nadolu izgleda glavata ne ja podmestuvas! Tocno! Celiot toj kraj ima prekrasna arhitektura od 18-19 vek, no rabotata e sto toa odkoga e napraveno ni ednas se nema obnoveno! Spomnuvas trolejbusi i avtobusi? Pa i tie im se krntii kako i tramvaite! te molam samo pogledni gi sinite na tramvaite koi se zapuseni vo kal! Prosetaj malku na pazarot da vidis na kakva smugja i gnasota ke naletas! malter pagja od neoklasicnite fasadi! Zalno e toa za eden glaven grad na edna drzava koja e clen na na EU kalendarski 5ta godina, a da se uste nemat cepnato ni kamence, i nemat izmeteno ni edna ulica,a za kockata muabet da ne pravam! krateri meteorski!!! Ne znam Dali i vo Bukurest e slicno, bil nekoj da spodeli iskustvo?
Edited by Cloverstack - 07-Apr-2011 at 03:40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Apr-2011 at 08:56
Нишкава ја отворив на сугестија на овај_стариот.

Бидете добри, нека бидат „рецензииве“ за нашите соседни градови коректни со што помалку предрасуди.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Apr-2011 at 10:41
Originally posted by pbanks

Нишкава ја отворив на сугестија на овај_стариот. Бидете добри, нека бидат „рецензииве“ за нашите соседни градови коректни со што помалку предрасуди.Нажалост од ова до сега што го прочитав темава може да се крсти „Кој балкански град е погрд и полош“. Посебно се приметува колку сите немате грам самокритичност, а и Белград и Софија на кои им се насукавте се метрополишта по сите параметри во однос на Скопје, со тоа и секој друг град во Македонија.
Не сфаќам што се занимавате со некакви социјални димензии на градовиве, кога форумов се занимава со други прашања...разбирам дека нажалост е машки (во поголем процент) и не е чудо и за к***ите да падне муабет, ама како главен адут да се земе против некој град ми е несфатливо...

На страна луѓето, јас со големо задоволство одам во овие градови и пак кога се враќам во Скопје сум разочаран...во Софија порано бев многу почесто, сега не сум бил веќе 3-4 години, ама и од овде од форумов, гледам дека градот го менува ликот посериозно и баш би сакал да одам пак таму...бев во Белград пред две недели, а сум бил претходно неколку пати и ми останува истиот впечаток што сите го потенцирате - истрошеноста на градот - ја има насекаде: тротарите, улиците, фасадите, трамваите...

Само тоа не се детаљи кои на некого не му се познати. Истата мизерија и криза во последниов период ја преживуваше целиот Балкан и нема потреба да ја развлекуваме овде кој е поскапан од кого...

Би било фино да коментираме како се конципирани овие и други балкански градови во однос на сообраќај (пешачки посебно), застапеност на паркови и зеленило, површини за рекреација, вода, карактеристични визури, историски јадра, улични профили, висини на објектите, оформеноста на градските центри и перифериите и некои похумани аспекти и поважни за сите нас овде...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Apr-2011 at 10:49
Originally posted by Dave Gahan


Нажалост од ова до сега што го прочитав темава може да се крсти „Кој балкански град е погрд и полош“. Посебно се приметува колку сите немате грам самокритичност, а и Белград и Софија на кои им се насукавте се метрополишта по сите параметри во однос на Скопје, со тоа и секој друг град во Македонија.
Не сфаќам што се занимавате со некакви социјални димензии на градовиве, кога форумов се занимава со други прашања...разбирам дека нажалост е машки (во поголем процент) и не е чудо и за к***ите да падне муабет, ама како главен адут да се земе против некој град ми е несфатливо...


Потпис


Би било фино да коментираме како се конципирани овие и други балкански градови во однос на сообраќај (пешачки посебно), застапеност на паркови и зеленило, површини за рекреација, вода, карактеристични визури, историски јадра, улични профили, висини на објектите, оформеноста на градските центри и перифериите и некои похумани аспекти и поважни за сите нас овде...


И пак потпис, затоа и дадов и шанса на темава.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Dec-2017 at 00:10

да имаше и Софија ко Белград повеќе видиковци ќе беше сигурно и таа спектакуларна, бар во однос впечаток на гостин, додека локално балкан си е балкан, сега и белграѓани со избеглиците околу транспортниот центар се ко гетоизирани ... ето после Нов Белград испланиран во 1962 немаа некоја спектакуларна интервенција, евентуално мостот на Авала, но сега со Белград на Вода ќе се опорават ако може така да се гледа, хм уште да добијат хајспид пруга што низ двор ќе им минува, а на која и озбилно се надеваат, и да не влезат во еу секогаш ќе бидат ко балканска престолнина пред Софија, иако и бугаритњ не спијат на уши, имаат и многу нови убави локации, а со метрото кога би го истерале целосно, бар ќе можат да распалат индустриски и деловно привлекувајќи нови инвестиции ... како е Софија со имигранти и кај ним лие критично? може и таму планираат да им направат миграциски комиблокови ... може вака по овој основ т.е, како послушни европеи да се понадеваат утре и на нови арени и стадиони та и навистина да му конкурираат на Белград ... но и воздухот во Софија е тапа, иако Белград се вади на Кошава, сепак и таму ружи не им цветаат ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Sep-2018 at 17:28

додека Белград чека да се европеизира, Загреб никако да се дебалканизира, бар последниов уличен спектакл [1] е сведок дека не е исклучок касапаната врз уредникот на Национал, сепак навидум делува дека безбедноста е далеку подобра од другите балкански градови, но од лично искуство знам дека ниту во населбите во близина на Центар случајно залутан турист бива мета за сомнеж што мајка барал таму, иако освен вербален инцидент не видов некој склет, но балкан си е балкан чинам е далеку понебезбеден град од Скопје иако побезбеден сигурно од Белград или Софија, но незнам како аега е со доаелениците од азија и африка и дали и во Загреб имаат улични енклави ко во Белград ...

но еве бар новинарите го доживуваат како опуштен http://www.balkaninsight.com/en/article/zagreb-most-relaxing-balkan-city-survey-says-08-02-2018


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Sep-2018 at 14:41

чудно никако по балканскиве градови не сум нашол за сходно да ги посетам средновековните тврдини, често блиску д нив ќе скитнат, евентуално влези излези на прва врата, но љубљанскава е речиси најпристапна а ја забиколував поатојано при неколку посети на градот, можеби бидејќи имала склет минато [1][2] можеби бидејќи градскиот културен фокус не ет екстра врзан за неа, но еве ја бива бар за на разгледница ... туку барајќи инфо за аберото втората фуснота налетав на абер од словенечкиот Иван Микулчич кој се спротивставил на европеите да го стават на кованица како словенечки белег античкиот пиедестал за крунисување на карниолците [1] она ко ние да одбиеме Батистериумот од Стоби да биде сличен белег за македонците, иако би немало логика на пари да оди каква и да е христијанска симболика, но кога може тука [2] зошто не и сред еу да откачиме слично, ете бар имаме мотивација дека тоа не е логично и од историски аспект, но нели бидејќи европеите се оперирани од антика а уште повеќе и го почитуват националното та и ќе не прашаат изгледа за нешто вакво ако некогаш атанеме нивна земја членка ...

за Љубљана има на повеќе места оштроумен абер низ форумов, срчот ќе ви помогне посекако, но од лично искуство би рекол дека им недостасуваат само гондоли за да бидат поатрактивни како туристички спин, додека во однос безбедност и урбана центрифугалност да го вратат во живот тоа нивниот фамозен закон од социјализмот каде на оние кои не се родени или брачно врзани да не им се издава право на доселување односно адреса, бар вака имам чуено дека било некогаш случај, оштроумно за да градот остане адмминистративно-едукативен а не индустриски хотспот, за да и тие ко нас не доаѓаат на идеи ко онаа за нов еду-админ град ко предлогот за Македон особено бидејќи во таков случај се повеќе би се појавувала технократско елитистичка каста во државата, иако ко во случајот со Бон таквата инстиуционална рокада може да значи децентрализирање бар на одредени владејачки ризици од инстант-корумпираност помеѓу законодавната извршната власт та и високото образоване, но што во време на холограми нема да биде воопшто ефективно ...

колку што можам да сконтам Љубљана има три брда тоа градското, Рожник и Головец а градот иако се шири во љубљанското поле оската не му е кон Крим [1] што во однос Скопје би му дошло ко Водно туку кон Камник ако не се лажам, интересно во љубљнаско поле го имаат најстарото дрвено тркало во свет а не се одважуваат со него да го заменат змајчики на градскиот амблем [2] може се плашат да не биднат така романизирани освен што се преплавени од екс-ју доселеници имали некоја пописна статистика колкав е бројот на екс-ју доселеници во градот, мислам налетував на многу љубљанчани кои за ова мрчеа како им се расипал менталитетот и заради ова почнале дури младите и дрско да се однесуваат, мислам вербално да преферираа пцовки иако нели повеќе веи се бечка школа во однос манирите како население ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Sep-2018 at 21:23

веројатно Љубљана има повеќе од три брда, а доколку се споредува со Скопје геолошки во однос бројот на тумбите слично ќе му дојде доколку некој фотне сличен кадар од тумбите кај Ѓорче па се до оние кај Драчево, доколку и фоткава предочена доле е љубљанската котлина, незнам само дали контлините имаат сличен геоморфолошка подлога и планинско опкружување, логично алувијално тло им е заедничко, но прашање е дали има и литолошка сличност кај планините, уште во исто време да беа интегрирани како метрополи во еу та да биде и денес хомогена анегдотата од Вардар до Триглав многу слично ...

но има и крајности кои треба да се релативизираатво однос пм-ките, иако и таму 1 месец во годината емисиите на пм-ките се во склет зона [1] да неречам во црвено, бидејќи ко хрома-мерка за бележење, црвен аларм не е исто што и црн картон, доколку ни е јасно дека пм-ките се пах канцероген иницијатор [2][3] што значи скопјани имаат неколку пати поголем гајрет од пах околности зависно дали само се на удар од градски воздух или пак плус се пушачи, а капак уште дома на дрва да се грејат ... ќе искористам и тука можност да потсетам дека мораме да размислуваме експресно за ваквата ситуација се промени [4] особено што по кревањето на езерото Козјак пм-гајретот е повеќекратно армиран [5]

бар Сонцето Дождот Сланата и Маглата ни се заедничка норма ...

http://www.wineandweather.net/?tag=meglaEdited by Zelenikovo - 23-Sep-2018 at 21:41
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.