build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Балканските градови во нашите очи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Oct-2018 at 19:31


како сме тргнале да (не)бистриме во скопскиот смогариум сигурно ќе почне Народ да изнаоѓа нови дисциплини за спокојно пливање во смог [1] веројатно зато брзо Шилегов почна да копира ситни софиски дисциплини како ел. или гас. автобуси [2] но и по софиски урнек бесплатен јавен превоз само во супер-зорт денои кога всушност веќе е и прекасно да се интервенира, но чунки ќе му текне дека треба најнапред да се превенира, а што во нашиот случај би значело хируршки а не палијативен пристап во однос загадувањето [3] а сетне нека ги покани тој софијци тие да копираат од скопјани добра антисмог пракса ... инаку иако Софија официјално е најзагаден град во еу, нас ко предпристапни не не' бројат инаку Скопје ќе го имаше последното почесно место во аерозагадување по метропола [4] до тогаш бар за оваа тема може ќе бидеме искулирани без постојано и за тоа некој да вперува прст во нас, иако така пак не аме турбо мотивирани освњн локално, но реално за тоа никој не ет крив ами Матка Два [5]https://novavest.bg/2018/01/09/гъста-мъгла-с-опасна-концентрация-на-в/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Feb-2019 at 23:00

чудна работа но не се наоѓа по нет смог-фотки од Тирана, би рекол паметна туристичка стратегија, имајќи предвид дека посекако заради температурната инверзија на воздухот а градот е во долина опкружена со планини посекако смог има, на нумбео велат во однос скопјани тиранци дишат далеку почист воздух [1] та далеку и се од овдешната стандардизација па може затоа, тука мислам на буткање ѓубре под тепих како ризици и решенија, дека имаат помалку возила немаат, дека се грејат сите на парно не е така, дека не се густо населени и тоа не е точно, но веројатно зaради геоморфологијата и повеќето ридои имаат и поголемо струење, иако поблиску се до морето па и тоа има своја инерција, брзината на ветерот споредено со Скопје е далеку поголема [1] потенцијално Скооје има Кањон како Матка1 кој би требало озбилно да влијае на струењето ако се спушти браната ...https://tvklan.al/capital-tiranas-air-is-over-polluted/Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.