build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова ограда на мост Гоце Делчев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Apr-2011 at 23:44
луѓе, а правиме ли воопшто разлика кои проекти припаѓаат, а кои не во Скопје 2014? или така ќе ги викаме сите проекти што ги започна владата во Скопје?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 11-Apr-2011 at 23:55
Ајде вака да подрасчисиме малку збрката со скопје 2014. немора се да се постира во една нишка, лом правиме.

Имате некои забуни, оградата не е од првично како е направен мостот. Направен е со неонки, па заменета е после со обична и сега со оваа.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 12-Apr-2011 at 03:09
Валда ќе биде таква жолтеникава нијнса за да биде во тон со фасадата на театарот и музејот, јес да јас сум за црна боја но може и ова добро ќе изгледа не знам ...

Edited by HugoGoulding - 12-Apr-2011 at 03:12
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Apr-2011 at 03:31
1.Лично оградата ми се допаѓа и интересни се канделабрите.
2.Мислам дека оградата добро ќе се вклопи и со двата различни лава.
3.Кои се тие контури? (одоздола)? Мене долниот дел на мостот ми е убав (можеби најубав, со тоа заобленото) ама дали тоа ќе се вклопи со новата ограда?
4. Ако има осветлување нека не е многу јако, за да не попречува на глетката. (објектите како Кале, Театарот... да доминираат ноќе, а не мостот).
5. Единствена „ретро“ слика што можам да ја најдам. Овде очигледно мостот е дизајниран да не попречува многу на просторот. (низок профил)
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 12-Apr-2011 at 09:08

Златеста стилска ограда за мостот „Гоце Делчев“

Од вчера почна реконструкцијата на мостот, која се очекува да заврши за помалку од 90 работни дена

Стилска ограда изведена од челична конструкција со златен ефект и 26 стилски канделабри ќе бидат новиот „дом“ на четирите лава на мостот „Гоце Делчев“, на кој вчера и официјално почна реконструкцијата поради што нема да запре сообраќајот во ниту еден еден дел на објектот. Амин на градежните работи даде градоначалникот Коце Трајановски, кој, конечно, по повеќе од шест месеци од изборот на новиот изглед на објектот, ја промовираше во јавноста новата ограда и илуминацијата. Таа ќе се изведува по идејно решение на битолчаните Михајло Драгановски и Јован Радевски, избрано дури во четвртиот јавен повик.

Подновата на објектот на терен ќе ја изведува „Бауер БГ“, кој се очекува реконструкцијата да ја заврши предвреме, односно за помалку од 90 работни дена, иако сообраќајот нема нема да биде запрен на ниеден дел од мостот додека се работи. Зделката ќе го чини Градот околу 365.000 евра.

Според проектот, старата ограда ќе се демонтира и ќе се постават цевчести профили. Новата ограда ќе се состои од 144 монтажни елементи (мрежи) со должина од 3,6 метри и височина од 1,2 метра, кои ќе бидат поврзани со столпчиња. На нив ќе се монтираат канделабрите, а контурите на мостот ќе бидат нагласени со рефлектори за амбиентално осветлување. Сиве овие елементи, освен нов лик, на мостот ќе му нанесат и дополнителен товар од плус 7 тони. Сепак, како што потенцираше Трајановски, тежината е во рамките на дозволеното.

Обновата на мостот „Гоце Делчев“ е втората од трите планирани реконструкции на мостовите. Покрај онаа на мостот кај МАНУ, која влегува во завршна фаза, наскоро, како што најави градоначалникот, ќе почне и подновата на мостот кај „Холидеј ин“. Токму со овие три проекти и обновата на фасадите што гравитираат околу Градскиот плоштад, Град Скопје ќе ја заврши својата обврска во проектот „Скопје 2014“. (Дс.Т.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=51FACC90C3634346B7C954C0963EBE0C
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Apr-2011 at 11:37
Скопски мостови - Старци со козметички лифтинг


Архитектите и стручњаците по градежништво сметаат дека поголемиот дел од мостовите се безбедни, меѓутоа за да се даде точна процена треба да се направи стручна анализа за секој мост одделно


„Гоце Делчев“ е еден од најбезбедните мостови во градов



Реконструирање огради, тротоари, осветлување, нов асфалт и физичко дотерување на мостовите. Тоа е сликата што можеме да ја воочиме последниве неколку месеци во Скопје. Мостовите во градов што се постари повеќе од триесет години интензивно се „шминкаат“. Останува отворено прашањето колку се безбедни мостовите во градов и не се ли дотраени од забот на времето и дали е неопходно и нивно внатрешно дотерување.

Архитектите и стручњаците по градежништво сметаат дека поголемиот дел од мостовите се безбедни, меѓутоа за да се утврди точно треба да се направи стручна анализа за секој мост одделно.

- Тешко е од око да се каже дали некој мост е во солидна состојба или не. Она што треба да го направи градот е да изврши стручна експертиза за нивната состојба и капацитетот на носивост. Сепак, не е така едноставно затоа што мостовите се направени во различни периоди и под различни влијанија и од различни материјали - вели Горан Марковски, професор на Градежниот факултет во Скопје.

Архитектот Георги Константиновски смета дека „Гоце Делчев“ е еден од најбезбедните мостови во градов, како и тоа дека мостовите не трпат реконструкција поради специфичната проектираност.

- Мостот „Гоце Делчев“ е направен за да издржи и поплави и други удари. Тој е проектиран по поплавата и токму затоа е направен поиздржлив. Другите мостови се ставаат под знак прашалник. Оние постарите мостови не трпат реконструкција зашто така се проектирани. Треба да се направат одново - рече архитектот Константиновски.

Реконструкцијата на мостовите е еден од поважните проекти на градот за оваа година. Изминативе месеци интензивно се работи на „Мостот на револуцијата“ кај МАНУ, а распишан е и тендер за мостот кај хотелот „Холидеј ин“.

Градоначалникот Коце Трајановски рече дека, освен споменатите, не планира да прави други мостови.
- Друг мост за годинава не планираме, освен мостот во Сарај. Таму ќе правиме нов мост затоа што стариот е дотраен - рече Трајановски.

Тој додаде дека тендерот за мостот кај хотелот кај „Холидеј ин“ е завршен, како и тоа дека оградата ќе биде од лиени елементи, а калапите веќе се изработуваат.

За „Мостот на револуцијата“ Трајановски најави дека се очекува целосно да се пушти во употреба до крајот на месецов.

Нова ограда на мостот „Гоце Делчев“
Реконструкција на заштитната ограда на мостот „Гоце Делчев“ почна вчера да прави градот. Според проектот, старата ограда на мостот ќе се демонтира во вкупна должина од 600 метри. Новата ограда на мостот „Гоце Делчев“ ќе биде изработена од цевкасти профили (Ф 32 – 60 милиметри), а ќе ја составуваат 144 монтажни елементи со должина од 3,6 метри и височина од 1,2 метар, кои ќе бидат поврзани со столпчиња. На столпчињата на надворешните огради на мостот ќе се монтираат вкупно 26 канделабри, по 13 од секоја страна. Контурите на мостот ќе ги нагласуваат рефлектори за амбиентално осветлување.
Реконструкцијата на заштитната ограда ќе ја изведуваат екипите на градежната фирма „Бауер БГ“, а за овој проект градот ќе потроши околу 22,5 милиони денари. Поставувањето на новата ограда треба да заврши за 90 работни дена.
Идејното решение за оградата на мостот „Гоце Делчев“ е на авторите Михајло Дранговски и Јован Радевски.
Тежината на новопоставената ограда изнесува 27 тони што е во рамки на дозволеното.


http://novamakedonija.mk/NewsDetal.asp?vest=412111017537&id=14&setIzdanie=22255


Edited by leonid23 - 12-Apr-2011 at 11:38
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Apr-2011 at 11:42
Текстов го прочитав цел и нема никаква поента :-)
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Apr-2011 at 12:10
Originally posted by theMac3donian

1.Лично оградата ми се допаѓа и интересни се канделабрите.
2.Мислам дека оградата добро ќе се вклопи и со двата различни лава.
3.Кои се тие контури? (одоздола)? Мене долниот дел на мостот ми е убав (можеби најубав, со тоа заобленото) ама дали тоа ќе се вклопи со новата ограда?
4. Ако има осветлување нека не е многу јако, за да не попречува на глетката. (објектите како Кале, Театарот... да доминираат ноќе, а не мостот).
5. Единствена „ретро“ слика што можам да ја најдам. Овде очигледно мостот е дизајниран да не попречува многу на просторот. (низок профил)


Мостот е диэајниран (и тука со право го користам овој иэраэ, эашто е навистина многу убав), во модерен стил. И како таков е еден од поубавите нешта направени после эемјотресот. На времето ја кога бев копиљ, мостот имаше неонки на горниот дел од оградата по целата должина. И беше многу пријатно да се помине по него со тоа осветлување, дискретно, онака од доле, а сепак модерно. Оваа ограда эа мене е само упропастување на мостот. Затоа и ме нервираат лавовите што ги бапнаа баш на овој мост, колку и да е оправдано да бидат поставени. Зашто го обеэличуваат мостот. Како целина со поштата до него е, эа мене, можеби е единственото вредно нешто од '60та наваму. Тоа е сеа како на поштата, нели од сите нас приэнаена како врвно остварување (иако у шлифуен бетон), да и' наредат бронэени статуетки и проэори со крст..
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Apr-2011 at 12:46
Originally posted by ebivetre

.... На времето ја кога бев копиљ, мостот имаше неонки на горниот дел од оградата по целата должина. И беше многу пријатно да се помине по него со тоа осветлување, дискретно, онака од доле, а сепак модерно. Оваа ограда эа мене е само упропастување на мостот. Затоа и ме нервираат лавовите што ги бапнаа баш на овој мост, колку и да е оправдано да бидат поставени. Зашто го обеэличуваат мостот. Како целина со поштата до него е, эа мене, можеби е единственото вредно нешто од '60та наваму. Тоа е сеа како на поштата, нели од сите нас приэнаена како врвно остварување (иако у шлифуен бетон), да и' наредат бронэени статуетки и проэори со крст..


Не им давај идеи, ќе ги спроведат...како борги се (неписмени и тоа)...

На неонките и јас се сеќавам...као Јокохама беше Скопје во 80-ти, а сега е како Фукушима
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Apr-2011 at 15:22
Јас сум за да ја вратиме оградата со неонките.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Apr-2011 at 00:40

Оградава е Дизниленд. Добро би легнала во печка (сосе авторите зш да не).  Mad

Ееееех... 

Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Apr-2011 at 00:49
Originally posted by Tuvok

Јас сум за да ја вратиме оградата со неонките.


Не ми се свиѓаат мене неонките..Канделабра е права ствар
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Apr-2011 at 08:14
Неонките не беа лоши, ама да светеа. Вака како што беше... трчи-трчи свети...трчи-трчи свети... ич не ги ни спомнувајте.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Apr-2011 at 09:55
А канделабрите се вечни така? Ним не им прегоруваат сијалиците. Што и да се направи ќе треба да се одржува така да аргументот со неонките трчи-трчи воопшто не е адекватен.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Apr-2011 at 10:18


Може и вакви да стаиме, уште повеќе да пролепша, да се дозапалат туристиве од внатрешноста уште повеќе...

И нормално, примаме уште вакви сугестии, ова е Скопје - „отворен“ град или уште поубаво Скопје - „бунар на желби“...

Многу јак аргумент - прегорени неонки ееееј!!! - па дај да го срушиме мостот дека има дупки во асфалтот ако е така....дај бе читајте пред да кликнете Post Reply, нема смисла за вакви детски дискусии да си го губиме времетo....

Edited by Dave Gahan - 13-Apr-2011 at 10:20
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Apr-2011 at 13:30
Најубавиот мост отиде у историјата. Зашто баш него незнам али најверојатно затошто беше единствен модерен мост во центарот. И како што кажа ебиветре одлична целина со поштата(таа слика гледана од кале на секоја страница ја ставаа за некоја репортажа за скопје). Можете да пишувате што сакате изгорени неонки и незнам ти што али гоце делчев е мостиште за овие сега што ги градат.
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Apr-2011 at 14:17
Originally posted by toasumjas

Најубавиот мост отиде у историјата. Зашто баш него незнам али најверојатно затошто беше единствен модерен мост во центарот. И како што кажа ебиветре одлична целина со поштата(таа слика гледана од кале на секоја страница ја ставаа за некоја репортажа за скопје). Можете да пишувате што сакате изгорени неонки и незнам ти што али гоце делчев е мостиште за овие сега што ги градат.


Вчера го гледав Коце  у една емисија..знаеш што кажа..дека мостот е очајно дизајниран, од некој си Црногорец,кој во својата кариера имал изградено цели 2 моста..Едниот во Нниш,другиот Гоце Делчев..и guess what.. тој во Ниш се срушил Cheers

погледни малце во утробата , не само од профил.. мислам дека мостот има сериозни маани..
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Apr-2011 at 14:20
Не мислиш штом Коце знае дека е фаличен мостов, наместо да фрла милион евра за ограда, треба да ги даде за зајакнување на неговата конструкција? Или не, мостот не чини и ќе се сруши бидејќи архитектот е анонимус, ама ние ограда ќе му ставиме за да го поправиме впечатокот.



Edited by гитардемон - 13-Apr-2011 at 14:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Apr-2011 at 14:22
Originally posted by Рок-Барок



Вчера го гледав Коце  у една емисија..знаеш што кажа..дека мостот е очајно дизајниран, од некој си Црногорец,кој во својата кариера имал изградено цели 2 моста..Едниот во Нниш,другиот Гоце Делчев..и guess what.. тој во Ниш се срушил Cheers

погледни малце во утробата , не само од профил.. мислам дека мостот има сериозни маани..


Crazy поголема глупост немам слушнато
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Apr-2011 at 14:23
Originally posted by гитардемон

А како заклучи дека е манлија мостов?


Коце кажа, сега колку е тачно појма немам, а зошто би лажел.. Кажа и дека француската фирма која пред десетина години го реновираше мостот,дала гаранција за истата поправка до 2012 година..После тоа најверојатно требале нови поправки,лифтинзи,затегања и што ја знам..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.