build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова ограда на мост Гоце Делчев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Apr-2011 at 14:28
Originally posted by гитардемон

Не мислиш штом Коце знае дека е фаличен мостов, наместо да фрла милион евра за ограда, треба да ги даде за зајакнување на неговата конструкција? Или не, мостот не чини и ќе се сруши бидејќи архитектот е анонимус, ама ние ограда ќе му ставиме за да го поправиме впечатокот.мостот е темелно реконструиран и зајакнат пред 10на години од страна на француската фирма Фресине (http://www.freyssinet.com), реномирана светска компанија во својата сфера на делување.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Apr-2011 at 17:24
Originally posted by pbanks


Originally posted by гитардемон

Не мислиш штом Коце знае дека е фаличен мостов, наместо да фрла милион евра за ограда, треба да ги даде за зајакнување на неговата конструкција? Или не, мостот не чини и ќе се сруши бидејќи архитектот е анонимус, ама ние ограда ќе му ставиме за да го поправиме впечатокот.

мостот е темелно реконструиран и зајакнат пред 10на години од страна на француската фирма Фресине (http://www.freyssinet.com), реномирана светска компанија во својата сфера на делување.


@pbanks francuskata firmata sto go rekonstruirase mostot dade garancija do 2012 godina! Snosti vo Emisija dolgo se debatirase na ovaa tema, Skopskiot gradonacalnik rece oti od godina pak kje se konsultirat so istata taa firma i pak kje barat resenie sto kje se pravi! Isto taka bese navedeno deka arhitektot sto go ima proektirano Goce DelceO Nis koj navodno padnal i se srusil! ZNaci samo dva mosta proektiral, a ovoj nasiot nekako izdrzal za srekja No ete kje treba da se krpi i potkrepuva na sekoi 10 godini, isto taka rekoa deka zeleznata konstrukcija na ogradata nema da bide so polno zelezo, tuku so cevki, zosto mostot e i taka precustvitelen :-) taka da kje se namali malku od tezinata na segasnata ograda koja e od polno zelezo!
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Apr-2011 at 17:29
Нема да се намали тежината на мостот со новата ограда. Како што кажа Коце (ако може да му се верува), новата ограда била за само 7 кг потешка од старата. Рачунај дека има и 26 канделабри на мостот.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Apr-2011 at 17:33
Вака сега - ај да ја одвоиме дискусијата эа статиката на мостот од естетиката на новата ограда. Нормално дека, каква и да е новата ограда ќе мора да биде со соодветна тежина, эа да не го преоптеретува мостот. Но тоа не эначи и дека треба да биде стилска. Мене ми се допаѓаат многу работи од СК2014, но не треба да се претерува. Ова со лавовите и оградава на мост од ваков калибар е чиста утка. Убаво е што сакаат да ја сменат таа грдата метална ограда од порано. И не се сомневам дека е со добра намера, да го раэубават мостот. Но ова што го прават не е соодветно на овој мост.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Apr-2011 at 17:52
мостот е дизајниран таков каков што е, ако на некој не му се допаѓа, нека го сруши и нека изгради нов, поарно тоа, одколку да му додаваме разни „стварчичи“кои според некој, ама баш според некој таму, канделабри биле „права ствар“ Crazy
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Apr-2011 at 17:52
Originally posted by pbanks

мостот е темелно реконструиран и зајакнат пред 10на години од страна на француската фирма Фресине (http://www.freyssinet.com), реномирана светска компанија во својата сфера на делување.


Јас повеќе ја коментирав изјавата на Коце, ама со доза на сарказам. Небаре Коце будала е, знае дека мостот ќе се распадне, ама пак ќе го кити со ограда.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Apr-2011 at 18:07
јас мислам дека мостов гоце делчев особено жутата ограда требаше да ја оставиме за да не асоцира на некои претходни времиња и чувството за естетика во тоа време.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Apr-2011 at 18:14
Jas mislam deka so neonkite bese dobar, ama i mislam deka site mostovi vo Skopje se ko jajce na jajce i deka promenava ke bide dobra !!! Ke se slikaat istite pak,pak ke ima sliki od Kale i pak ke izgleda super.Samo treba vreme da projde.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Apr-2011 at 18:15
Originally posted by Observer

јас мислам дека мостов гоце делчев особено жутата ограда требаше да ја оставиме за да не асоцира на некои претходни времиња и чувството за естетика во тоа време.


Грдата "жута" ограда беше транэициска прикрпеница. Тој мост требаше да си биде беэ лавови и со ограда како првично проектираната.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Apr-2011 at 18:22
Самата контура на мостот, а поготово откога чув за проблемите со неговата конструкција и издржливост, се повеќе ми се наметнува потребата од аплицирање на додатна констукција на истиот..
Наверојатно преднапрегната конструкција со челични сајли, чии фундаменти би удирале во самиот кеј и додатно би го прикрепувале мостот, а би биле и убава поента во просторот, без намера да и конкурира на визурата на самиот стадион во позадина.Би можеле да размислуваме во некоја слична насока, барем за во блиска иднина.
Ова со менување огради ми изгледа на претурање од шупље у празно, а и мене најмногу ми се допаѓаше неговата стара,а  модерна светлосна ограда.
 
 
.....   .......
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Apr-2011 at 19:01
Originally posted by Observer

јас мислам дека мостов гоце делчев особено жутата ограда требаше да ја оставиме за да не асоцира на некои претходни времиња и чувството за естетика во тоа време.


Сарказам?
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Apr-2011 at 19:40
Originally posted by pbanks


Originally posted by Observer

јас мислам дека мостов гоце делчев особено жутата ограда требаше да ја оставиме за да не асоцира на некои претходни времиња и чувството за естетика во тоа време.
Сарказам?

Во рамките на дозволеното, се надевам
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Apr-2011 at 19:48
Originally posted by Observer

Originally posted by pbanks


Originally posted by Observer

јас мислам дека мостов гоце делчев особено жутата ограда требаше да ја оставиме за да не асоцира на некои претходни времиња и чувството за естетика во тоа време.
Сарказам?

Во рамките на дозволеното, се надевам


Сарказамот како таков да, но...

На кое „време“ ги потсеќаат овие мостови Австријците? Сликиве се од ноември месец од Виена, мостовиве се малтене дел од историскиот центар.

1.

2.

3.


Жално е што мора толку време да се губи во дискусииве со вакви безвезни докажувања, само зошто нејќете да ги извадите идеолошките/политички очила, и да разговараме за темите неоптоварено.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Apr-2011 at 19:52
Toa dole plaza e ili...?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Apr-2011 at 19:56
Originally posted by 4skopje

Toa dole plaza e ili...?


Мислам дека не е плажа, мислам дека плажите во Виена се на Дунав (ова е дунавски канал)


Edited by pbanks - 13-Apr-2011 at 19:56
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Apr-2011 at 19:59
Е таман од сликиве се гледаат столпчињата меѓу коловозот и тротоарот (жолтите), што ги спомнав во претходните постови. Мора и кај нас да постават вакви со цел да се заштити оградата од судари и слично. 
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Apr-2011 at 20:00
Originally posted by StreetStruck

Е таман од сликиве се гледаат столпчињата меѓу коловозот и тротоарот (жолтите), што ги спомнав во претходните постови. Мора и кај нас да постават вакви со цел да се заштити оградата од судари и слично. 


+ зголемена безбедност за пешаците и возачите
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Apr-2011 at 20:04
Плус тоаBig%20smile
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Apr-2011 at 20:05
pbanks, што стана со репортажата од Виена? Big%20smile
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Apr-2011 at 20:06
1. 90 дена??????? ке му бајат ли????

2. неонките не беа и не се решение, не знам зошто прегоруваат, и ги кршат, мора да има некоја лед диода замена,

КОНКРЕТНО МОСТОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, беше целина со Владата. модерно дизјаниран не беше лош и можеше да иде во две крајности, искршените неонки да се заменат или со нови или со друг вид на линиско осветлување, а лавовите сите 4 да беа во модерен стил,или све да биде тешка класика и мостот да стане целина со театарот - вака - ни ваму ни таму

3.на постираните мостови во Виена им треба Коце!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.