build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова ограда на мост Гоце Делчев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 13-Apr-2011 at 20:17
Originally posted by Мартин

pbanks, што стана со репортажата од Виена? Big%20smile


Suicide

сакав да ја направам како што треба и заглавив ради обврски. иначе нема заборавено и се немам откажано.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 13-Apr-2011 at 20:40
Sto se fativte za neonkite koga niv gi izvadija uste pred nekolku godini koga se renovirase mosot od fresine
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 13-Apr-2011 at 22:26
Се реконструирал мостот, па ни таа реконструкција не е вечна. Кога тогаш ќе дојде време за наредна реконструкција. Заради архитектонски минимализам и незнам какви свети виши архитектонски вредности добиваме сега проблем што чќе треба на неколку децении да го санираме, а камени мост и миниран не паѓа. Сега да не биде дека наудрен се правам и дека сеам омраза кон модерна архитектура, не ми е тоа воопшто целта, идејата е дека кога тогаш ќе мора да му прикрпиме на мостов друг изглед и тоа ќе биде многу повеќе од ограда. Дали одоздоле ќе дојдат плус потпирачи повеќе од два, дали како предлогот на градинарот или па висечки ќе го направиме се исто. Тој мост ќе смени изглед и безврска е сега да ние дебатираме дали обична промена на шарата на оградата и друг тип осветлување ќе биле којзнае какво архитектонско и статичко упаѓање.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 13-Apr-2011 at 22:46
Зошто бе Исл, што му фали на мостот сега? Според мене си е еден прекрасно дизајниран и вклопен мост! Каков воопшто висечки мост бре луѓе, толку ли осет немате, па целото Кале ли ќе го задсткиваме со метал? Имало порано многу понадлежни, мудри и компетентни луѓе да му мислат за ова и перфектно си ја свршиле работата. Мостот е минималистички и воопшто не ја оптоварува околината со своето постоење. И зошто мора по секоја цена да се менува се од почеток на секој смешно мал временски период? Па зар Прага ќе го имаше Карлув Мост ако тоа го правеа?!? За среќа тие не размислуваат како нас и го имаат тоа што го имаат, а ние го немаме!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 13-Apr-2011 at 23:01
Ама сега ти несакаш да ме разбереш. Минимализмот се удира од грб на статичарите кои некогаш и не наоѓаат решение за архитектонската слобода што малку избегала од тоа што се може да се прави фичики да стои. Јас не навивам за друг изглед, баш ми е гајле дали ќе бил истиот или ќе се сменел, не сум пристраство идеолошки врзан за архитектонски стил. Тиоа што се врзани дебатираат со талква жестокост. Кажувам дека ќе мора да се бара друго решение за статиклата на овој мост ќо ј ќе бара дополнителни елементи надвор од овој сегашен изглед. Ќе дојде време кога овој изглед нема да може да се оддржава ни со куп пари, а и па искрено не екојзнае што па да вреди таква постапка. Сакале илинејќеле ќе дојде време.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 13-Apr-2011 at 23:10
Доказ некаков дека статиката е нарушена? Ама суштински не од Коце Металец!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 13-Apr-2011 at 23:13
Ама сега ........... доказ? Ова ми звучи како во амерички филм кога криминалецот бара адвокат и им вика на полизацијците неможешп да докажеш. Реконструкција две уште дали ќе трпи после тоа ќе си бараме решение друго.

Дај боже до тогаш да се роди барем еден архитект, што ќе го уклопи новото решение за статика во стариот изглед. Зашто и то е архитектура, да не заборавиме поокрај сите архитектонски текови во скопје дека и понекогаш има вистински потреби за промена на изглед.


Edited by lslcrew - 13-Apr-2011 at 23:13
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 14-Apr-2011 at 09:55
Originally posted by lslcrew

Ама сега ........... доказ? Ова ми звучи како во амерички филм кога криминалецот бара адвокат и им вика на полизацијците неможешп да докажеш. Реконструкција две уште дали ќе трпи после тоа ќе си бараме решение друго.


Епа лсл, ако водиме асални дискусии квалитетни докази, односно квалитетни аргументи за поткрепа на ставовите се задолжителни.

За конкретниов мост, е тешка глупост дека има било какви статички проблеми. Како и секој друг објект си бара одржување и ништо повеќе.

Во реконструкцијата пред 10на години ми текнува дека од внатре извадија тони песок и нанос на пример, што не би се случило доколку одржувањето би било редовно.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 14-Apr-2011 at 10:32
Originally posted by leonid23


@pbanks francuskata firmata sto go rekonstruirase mostot dade garancija do 2012 godina! Snosti vo Emisija dolgo se debatirase na ovaa tema, Skopskiot gradonacalnik rece oti od godina pak kje se konsultirat so istata taa firma i pak kje barat resenie sto kje se pravi! Isto taka bese navedeno deka arhitektot sto go ima proektirano Goce DelceO Nis koj navodno padnal i se srusil! ZNaci samo dva mosta proektiral, a ovoj nasiot nekako izdrzal za srekja No ete kje treba da se krpi i potkrepuva na sekoi 10 godini, isto taka rekoa deka zeleznata konstrukcija na ogradata nema da bide so polno zelezo, tuku so cevki, zosto mostot e i taka precustvitelen :-) taka da kje se namali malku od tezinata na segasnata ograda koja e od polno zelezo!


Leonid, гаранција до 2012 не значи дека мостот ќе се урне до тогаш исто тако како што нова кола нема да ти се расипе за 3-5 години колку што важи просечно гаранцијата.

Секако дека и по 2012 на мостот ќе треба да се извршуваат интервенции, незнам како не им влезе во глава на луѓево дека секој објект се амортизира и си бара постојано одржување.

На поголемите мостови во светот (на пример Голден Гејт) има посебни фирми кои се бават само со управување на тој мост, од надзор со камери, до читање на сензори на клучни точки во структурата, па тековни прошетки на инженерите и контрола на конструктивните елементи, скоро постојани интервенции за каблите, платформата и столбовите итн итн.

The Golden Gate Bridge (Bridge) is one of three operating divisions of the Golden Gate Bridge, Highway and Transportation District (District). The operating divisions include: Golden Gate Bridge, Golden Gate Transit and Golden Gate Ferry. The Bridge Division employs about 200 employees that operate and maintain the Bridge under the direction of the Deputy General Manager, Bridge Division. The Bridge Division captures the true meaning of the words "team effort", with all of the skilled crafts and trades working together to accomplish the job at hand.


Секако Гоце Делчев не е Голден Гејт, но дефинитивно му треба тековна контрола и одржување што Град Скопје не го прави а потоа не прави лудаци преку вакви настапи на Коце, крив бил инженерот пред 50 години, не биле тие криви.

Значи градската администрација, дали била водена од Коце или било кој друг ова прашање треба тековно да го третира со што значително би го зголемиле периодот на експлоатација на објектите, би се зголемила безбедноста на сите а веројатно и трошоците би биле многу помали отколку такви ад хок интервенции со Фресине од пред 10на години.

За прикаската со двата моста од кои едниот паднал, немам зборови, незнам како верувате во вакви работи.

Гоце Делчев е стар скоро 40 години и опслужува убедливо највеќе коли во Скопје, ако тоа не е тест за издржливост со една асална интервенција во меѓувреме,  незнам што е.

За самата ограда, не верувам дека е статичка закана за мостот (иако неможам да го тврдам тоа), мене лично не ми се допаѓа и како што реков кога веќе се трошат пари требаше да се изведе оригиналната ограда која беше феноменална.

Статички далеку поголема закана се тоните лавовина кои се наредија од четирите страни на мостот, но колку што знам (така барем не известија преку јавноста) позиционирањето на лавовите е направено во консултации со Фресине и статиката на мостот е запазена и земена во предвид.


Edited by pbanks - 14-Apr-2011 at 10:35
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 14-Apr-2011 at 12:12
@pbanks , kolku sto znam lavovite gi postavija podaleku od mostot...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 14-Apr-2011 at 12:49
Originally posted by leonid23

@pbanks , kolku sto znam lavovite gi postavija podaleku od mostot...


Да де, и јас тоа викам. Кога се иницираше темата со лавовите имаше муабет дека може да ја нарушат стабилноста на мостот и мислам дека заедно со Фресине утврдија на кои позиции да се постават за да не влијаат на него.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 14-Apr-2011 at 12:51
Originally posted by pbanks



Originally posted by 4skopje

Toa dole plaza e ili...?

Мислам дека не е плажа, мислам дека плажите во Виена се на Дунав (ова е дунавски канал)


Не е плажа али не е далеку од плажата. Плажата ја што сум бил се наоѓа на дунавскиот канал тука на 50тина метри од сликаниот простор. Мислам дека има плажи и на дунав али има и тука сигурно
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 14-Apr-2011 at 12:56
Лавовите се надовр од мостот, и немаат врска со статиката на мостот. Некогаш минимализмот во архитектура бара не толку минимализам во економија, така да ако еден мост е црна дупка за пари тогаш што од него што е архитектонско дело. Мостов ќе ни создава нас проблеми и време е во рамки на дизајнот да се побара архитектонско и статичко решение со друг тип како дополнителен уште еден столб одоздоле, еден среден столб па кабли, два столба и кабли, секакво. Нешто што ќе даде подолгорочен рок.

пбанкс таа реченица на која што си ми одговорил, ќе се сложм и јас дека треба малку и со некои податоци да дискутираме, но во недостиг дебатираме од он што ни е позато. Постот на андреј ми зазвучле дека во недостиг на некоја дополнителна рационална реченица беше кажано тоа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 14-Apr-2011 at 13:02
Originally posted by lslcrew

Лавовите се надовр од мостот, и немаат врска со статиката на мостот. Некогаш минимализмот во архитектура бара не толку минимализам во економија, така да ако еден мост е црна дупка за пари тогаш што од него што е архитектонско дело. Мостов ќе ни создава нас проблеми и време е во рамки на дизајнот да се побара архитектонско и статичко решение со друг тип како дополнителен уште еден столб одоздоле, еден среден столб па кабли, два столба и кабли, секакво. Нешто што ќе даде подолгорочен рок.


Ама мислам дека решението е најдено, незнам зошто дебатираме. Колку што јас знам, укрутувањето со сајли во внатрешноста на трупот на мостот е прилично долгорочно решение што повторно, не значи дека не треба да се одржува тековно.

А за ова што го зборуваш, економика на градбите, е многу поширока тема која би не одвела офотпик и можеме да ја продолжмие во некоја од општите или во нова нишка во останати теми.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 14-Apr-2011 at 22:29
добро, зошто збориме за статика на мостот како да не сме чуле што е тоа одржување и зацврстување?
не сум инжињер, ама за секоја градба си постои решение, идеиве со мостот Гоце Делчев ви се исто како на МГС сега да почнеме да му ставаме додатни конструкции и да го видоизменуваме ради статика...
и впрочем, мостов не е изграден вчера, чим издржал толку години, со или без зајакнување, значи дека се е во ред со него, бара само одржување на естетиката и структурата бре луѓе
а такво нешто како дотрајување никогаш не би се појавило, доколку на мостот се внимава и се одржува
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 14-Apr-2011 at 23:05

 Vienna
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 15-Apr-2011 at 13:03
Аааа значи Коце бил и во ВиенаLOLCrazy
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 15-Apr-2011 at 14:32
Па нашата плажа изгледа милион пати поубаво и пософистицирано од плажата во Виена, плус плажава во Виена е обратна, наместо пешачката патека да е во позадина на плажата, таа е фронтално од неа, дур седам да гледам луѓе пред мене наместо река. [ја утнавме темата пак]
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 15-Apr-2011 at 14:37
Не ми беше тоа муабетот чива е поубава плажа, него муабетот е со бев во Париз таму улиците се со коцка.LOL
Ептен отидовме надвор од темава!
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 14-Aug-2011 at 23:03



Се инсталира барокната ограда на мостот Г. Делчев


Екипи на градежната фирма "Бауер БГ", викендов почнаа со инсталирање на новата ограда на мостот Гоце Делчев. Таа е барокна ограда од филигран орнаменти и украсни канделабри кои наликуваат на копја. Изработена е од цевкасти профили, а ја составуваат 144 мрежни елементи со должина од 3,6 метри и височина од 1,2 метри, коишто се поврзани со столпчиња. На столпчињата на надворешните огради на мостот ќе се монтираат вкупно 26 канделабри, односно по 13 од секоја страна. Тежината на новата ограда ќе биде 27 тони.

Идејното решение за изгледот на новата заштитна ограда е дело на авторите Михајло Дранговски и Јован Радевски. Реконструкцијата почна во март годинава, а чини околу 370 илјади евра.


izvorna vest
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.850 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.