build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова ограда на мост Гоце Делчев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 15-Aug-2011 at 17:12
@BOJAN taka ti e toa koga mora da se ispravuvat anomalii od minatoto !
Ajde nekoj od vas neka dade primer za nekoja po soodvetna ograda?
Pred se novata grada e se samo Barok ne !
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 15-Aug-2011 at 17:13
Originally posted by leonid23

@BOJAN taka ti e toa koga mora da se ispravuvat anomalii od minatoto !
Ajde nekoj od vas neka dade primer za nekoja po soodvetna ograda?
Pred se novata grada e se samo Barok ne !


оригиналната ограда на мостот... посоодветна амин
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 15-Aug-2011 at 17:19
Originally posted by pbanks


Originally posted by leonid23

@BOJAN taka ti e toa koga mora da se ispravuvat anomalii od minatoto !
Ajde nekoj od vas neka dade primer za nekoja po soodvetna ograda?
Pred se novata grada e se samo Barok ne !
оригиналната ограда на мостот... посоодветна амин


Zalko
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 15-Aug-2011 at 17:41
Originally posted by leonid23

Originally posted by pbanks


Originally posted by leonid23

@BOJAN taka ti e toa koga mora da se ispravuvat anomalii od minatoto !
Ajde nekoj od vas neka dade primer za nekoja po soodvetna ograda?
Pred se novata grada e se samo Barok ne !
оригиналната ограда на мостот... посоодветна амин


Zalko


што е жалко... напиши нешто повеќе од проста реченица со подмет и прирок, образложи го убаво твоето мислење и просветли не ако веќе не се сложуваш...
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 15-Aug-2011 at 17:44
Originally posted by pbanks


Originally posted by leonid23

Originally posted by pbanks


Originally posted by leonid23

@BOJAN taka ti e toa koga mora da se ispravuvat anomalii od minatoto !
Ajde nekoj od vas neka dade primer za nekoja po soodvetna ograda?
Pred se novata grada e se samo Barok ne !
оригиналната ограда на мостот... посоодветна амин


Zalko
што е жалко... напиши нешто повеќе од проста реченица со подмет и прирок, образложи го убаво твоето мислење и просветли не ако веќе не се сложуваш...


Изгледа leonid мисли дека оригиналната ограда на мостот беше досегашната жолтата ограда.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 15-Aug-2011 at 17:48
vrska nemas od Arhitektura
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 15-Aug-2011 at 17:49
Originally posted by ovaj_stariov


Изгледа leonid мисли дека оригиналната ограда на мостот беше досегашната жолтата ограда.


Се е тоа фино, ако е така треба да чита, да поднаучи нешто од тука и да покаже повеќе почит а не да спамира, прозива итн...

@BTW леонид, на следниот пост како претходниот, бан не ти бега...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 15-Aug-2011 at 17:51
Originally posted by leonid23

vrska nemas od Arhitektura


на овој пост мислев, ова е репостирано откако еднаш беше отстрането....

леонид е баниран...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 15-Aug-2011 at 18:14
Јас исто мислам дека жолтите решетки , кои беа многу посоодветни за затворска ограда отколку за мост кој се наоѓа во центарот на Скопје. Ако пред тоа имало ограда со задоволство би видел фотографии.
Што се однесува до новата ограда најдобро е да се причека да биде готово и после да коментираме. Мислам дека целиот филм со избрзување е резултат на постојаните подбуцкувања од новинарите со текстови во стилот „барокна ограда на мостот Гоце Делчев„ ева јас на пример негледам ништо барокно на оградата, а не верувам дека и авторот нешто особено се занимавал со барок кога дизајнирал, а уште помалку верувам дека новинарите кои се ибацуват со текстови Барок, Кич, Антиквизација воопшто и ги познават појмовите. За жал обичните читатели нечесто наседнуваат на овие текстови.
Може грешам па ако е така би молел некој да ми објасни зошто оваа ограда е барокна и зошто не му одговара на мостот?
А јас сепак ќе го почекам крајниот резултат и најдобро можноста да го видам мостот во живо, е тогаш ќе кажам дали ми се бендисува или не , а не вака врз основа на слика од 2 на 2 и пол центиметар во вечер.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 15-Aug-2011 at 18:33


ЗА жал, нема слики на интернет од старата ограда, се надевам дека ќе ископаме нешто некој ден од оние монографии за Скопје од 70/80ти години.

Во кратко, главната одлика на оградата беше што имаше линиско неонско осветлување по целата должина на мостот кон внатрешната страна (на ниво на ракофатот)

Крајот и дојде при реконструкцијата на мостот во 90те кога се постави оваа жолта решеткаста ограда. Старата ограда им беше тешка за одржување на градските власти бидејќи нели промена на неонки е абстрактна работа па веројатно вака сакаа да си олеснат. Исто така осветлвуањето беше чест мета на вандали и мостот во текот на 90те вооошто не изгледаше завидно.

А жолтите решетки, не дека нешто ми значат и секако не ми пречи да се променат со нешто поубаво, но дај олабавете со хистеријата небаре биле најлошо нешто во светот, еве ќе ја повторам сликава од центарот на Виена која веќе ја постирав на форумот.Не видов никого во Виена да припаѓа поради оградата на мостот.


Edited by pbanks - 15-Aug-2011 at 18:34
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 15-Aug-2011 at 18:46
овде веќе гледам оградата одговара на позадината.онаа сива зграда во позадина(ми личи на војна болница-Скопје) е со едноставна содржина,па исто и оградата на мостот е крајно едноставна(некои велат во едноставноста е убавината).кај нас не очекувајте складни работи.Имам пријател архитект во САД,и ми објаснуваше дека во неговата населба дозволени се 4 врсти на растенија во дворот и ЧАО-тоа е тоа,нема како кај нас,некој сади туи,некој трендафили,некој палми(јас).Затоа западот е запад,а балканот е балкан
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 15-Aug-2011 at 23:23
на знам како изгледала старата ограда, не сум ја доживеал, ама повеќе од сигурен сум дека таа најмногу би му одговарала на мостот кога веќе била дизајнирана со него во целина, ако не му е мака на некој, нека побара барем слична ограда на таа за да има представа пошироката маса на форумов

што се однесува до новава ограда, не ми прави кеиф многу, но не е ни крај на светот, мене ми е онака, meh... барем е подобра од катастрофата на мостот на револуцијата ако ништо друго и соодветно е дизајнирана оградата сама под себе (гледано без мостот)

но мене ме иритира една работа највеќе, се фатиле за оградите на мостовиве како да се најголем проблем кој треба да се реши, имено, оградата е само дел од мостот и мора да се гледа мостот и околината во целост, не може само да се лупне ковано железо и да речеме дека е решен проблемот.... конкретно, на мостот проблемот му е запуштеноста и голиот бетон, за мене најубаво би било да се средат неговите пропратни елементи, како и самата плаформа, асфалтот и тротоарите, па потоа може мостот да се офарба во некоја светла боја (или боја слична на бетонот) и соодветно да се осветли, тоа е се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 15-Aug-2011 at 23:32
И јас сметам дека мостот Гоце Делчев требаше да си ја добие првичната верзија на оградата со изградбата на самиот мост на која добро се сеќавам како мал.

Лично мене таа најмногу ми се допаѓа, иако и таа имаше неколку слабости. Светлото на краевите беше ниско и подложно на кршење од хулигани, па затоа често не светеа мнозинството неонки, а во летниот период се создаваа роеви комарци кои им правеа проблеми на пешаците.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 16-Aug-2011 at 00:51
Originally posted by pbanks


Не се сложувам. Платото пред МНТ, доколку не се запустеше како што се запусти имаше огромен потенцијал каде луѓе можеа да прошетаат, седнат со убав поглед кон реката па и кон градот. Убав пример е операта од Осло и искористеноста на нивното плато. Дополнително, објектот даваше феноменална визура од другата страна на рекатаОд оваа слика се гледа убаво дека Вардар и МНТ и те како може да комуницираат и воопшто не доаѓа во прашање големината на водната површина. Да не зборам како ќе се надградеше оваа глетка со новата филхармонија.
primerot vo norveska, e pokraj more, so eden prekrasen pogled kon moreto i objektot ne e opkolen so zgradi i patista, i ponira kon vodata celosno. Za razlika od MNT, kade pogledot od dve strani e zagusen so stanbeni zgradi, banki, a od druga strana so dva pata. I zar mozes reka od nekolku metra koja patem ne se gleda koga nekoj stoi od MNT. Objektot ednostavno ja nema humanata dimenzija kako sto e predvideno za tie objekti, posto e napraven copy and paste od minimalisticki pristanisen objekt u sred grad. Zatoa i stoi taka pust i neposeten. Skoje od 1945 pa navamu ja ima izgubenmo humanata dimenzija bidejki e praven odozgora nadolu bez nikakva podrska od zitelite ili pak nekakva analiza kakov grad im treba na skopjani. Pa dobro dali nekoj se zamara tuka kakov grad gi pravi zitelite posrekni. Ili arhitektonskoto ego ne dozvoluva takov luksuz, skopjani da bidat srekni i gordi na gradot vo koj sto ziveat? Od istite pricini novata ograda kako sto kazav ke dade humana dimenzija ali nema da odgovara so postojniot stil na mostot
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 16-Aug-2011 at 00:59
Originally posted by Dave Gahan

Originally posted by Mjölnir

Многу е убава оградата, стигнати се до пола од страната на Калето и мислам дека со новите споменици ќе дојде како одлична целина.
Многу убаво...ти значи, капата со гаќите и чорапите ја комбинираш пред да излезеш...

Originally posted by makonix

имам подобра идеја ај да го срушиме калето па да одговара на модерниот мост гоце делчев, да ја срушиме и турската чарчија да одговара на модерниот пат и светилки. Откога го изрушија цел стар Скопје, објекти стари стотици години, па сега ќе пуштаме кродилски солзи по мост стар триесетина години. Аман веќе од носталгија по квази модерни објекти
Овој квази-став не знам како да го искоментирам, мостот знаеш што беше!? АРХИТЕКТУРА, ПОТЕГ, ЕЛЕГАНЦИЈА...а оградава е како од кај пластичарите, купена со ценкање...се надевам дека еден ден и ти ќе лиеш крокодилски солзи кога ќе лета истата во Вардар....

Убава ограда имаше „Гоце Делчев“ кога на неа имаше неонки, кој бил видел, знае на што мислам...после зошто ја променија, стварно не знам, ама веројатно неуки и неписмени луѓе ги имало и порано во изобилство, само повеќе ќутеле веројатно - денеска стапот е кај нив во рацете...и ќе ме лупа носталгија да ти кажам, ме потсеќа на детството во Скопје, не знам тебе на што те потсеќаат овие бљувотини, ама уживај си во нив...

Originally posted by pbanks


Да не зборам како ќе се надградеше оваа глетка со новата филхармонија.
Само со нејзе...и на кејот му фалеше обична козметика, зачистување, озеленување дополнително можеби....


tehnicki moze si vo pravo deka mostot si ima stil i elegancija, ama spored tvoite analizi kompletno ja ignoriras humanata dimenzija na objektot i urbanoto planiranje na eden grad. Eden grad ne se sostoi samo od patista i simcity stil gradbi, sekoj objekt treba da zivee so zitelite i da go spodeluva prostorot zaedno, a ne naprotiv samo da se razminuvaat.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 16-Aug-2011 at 01:14


Упорно ја тераш оваа теорија дека градот не бил по мерка на жителите. Што сме тогаш ние на кои ни се допаѓа и МНТ, и поштата, и Гоце Делчев итн...? Марсовци?

Зарем Скопје не треба да биде и по наша мерка?

Originally posted by makonix


primerot vo norveska, e pokraj more, so eden prekrasen pogled kon moreto i objektot ne e opkolen so zgradi i patista, i ponira kon vodata celosno. Za razlika od MNT, kade pogledot od dve strani e zagusen so stanbeni zgradi, banki, a od druga strana so dva pata. I zar mozes reka od nekolku metra koja patem ne se gleda koga nekoj stoi od MNT. Objektot ednostavno ja nema humanata dimenzija kako sto e predvideno za tie objekti, posto e napraven copy and paste od minimalisticki pristanisen objekt u sred grad. Zatoa i stoi taka pust i neposeten.


Примерот од Норвешка е во еден мал залив каде се наоѓа и дел од пристаништето на Осло. Воопшто не се работи за некој морски шир пред него. Инаку градот веднаш почнува од неговата лева страна.

МНТ му врти грб на булеварот Гоце Делчев и е ориентиран кон реката. Од другата страна е споен во еден комплекс со објектите на факултетот и банките. Незнам каде го виде тука проблемот, објектот е одлично вклопен.

Originally posted by makonix

Pa dobro dali nekoj se zamara tuka kakov grad gi pravi zitelite posrekni. Ili arhitektonskoto ego ne dozvoluva takov luksuz, skopjani da bidat srekni i gordi na gradot vo koj sto ziveat? Od istite pricini novata ograda kako sto kazav ke dade humana dimenzija ali nema da odgovara so postojniot stil na mostot


За какво архитектонско его зборуваш побогу, јас не сум ниту архитект, ти зборувам од позиција на скопјанец.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 16-Aug-2011 at 01:16
Originally posted by makonix

има нишка за старо скопје, па не се баш 4-5, а и тоа не е битно, колку што е битно дека како целина Скопје е тотален промашај, хуманистичката димензија на градот е утка, градот поделен на делови, брутализам у сред старо скопско маало, безброј згради лишени од фасади, сиротиот мнт изграден до турска чаршија (таков објект се гради опкружен со парк, или покрај вода. Мостот гоце делчев поврзан со пат кој минува низ кале и низ најстариот дел на градот. Абе тоа ти е како унгарија сега да ги сруши објектите околу будим твдрината и изгради пат. Право урбанистичко злосторство, и уште тука коментари демек Скопје бил направен модерен град, дај не ме смејте. Модерно подразбира унапредување на квалитетот на животот и разубавување на градот, а не обратно. Не знам друг главен град на земја каде центарот бил срушен за да се изградат патишта за да можат од сарај побрзо да ги пренесат кравите до драчево. Единствено позитивно е што бар почнало да се внимава објектите да бидат поиздржливи на земјотреси, за тоа немам збор.

Како што кажав претходно, новата ограда ќе му даде една похуманистичка димензија на мостот од аспект на неговите непосредни корисници, и толку.
баталете ја дискусијата за МОБ, не и е тука местото
тоа што мене ми паѓа во очи и што многу луѓе постојано се убедуваат во одбрана на СК2014, е што сите постземјотресни проекти се претставуваат како осакатување на градот и неверојатни чудовишта, а никој не гледа дека истото му се прави денес на градот
фактички, исто како што според вас градот тогаш се реметел со бутализам и минимализам општоземено, така денес се ремети со такозвани „барок“, фактички, се постигнува истиот ефект против кој стално се труби на оваа тема...
затоа размислете пред да склопувате таки тези, го поддржувате она што најмногу го истакнувате како негативно во своите коментари
да му ставиш „барок“ на модернизам, е исто како да му ставиш модернизам на барокот, земете си го тоа како факт

така да, градот по кој тука постојано се рика, веќе го нема, финито, денес имаме друг град, барем потрудете се да не го уништувате (без разлика колку ви се допаѓал) , туку да имплементирате нешто што одговара на него и да си живееме со мирна глава, без тоа во иднина да има истурање на комплекси врз градот како што имаме денес

истото се случува и со мостов, како и со целиот град... јас навистина не разбирам во што е целта, да нагрдиме нешто што го сметаме за грдо QuestionQuestionQuestion
еве, и јас признавам, никогаш не сум бил фан на „Гоце Делчев“ ама ако некој ми го направи помалку омилен, ќе си имам фрустрации исто како што си имате и вие со „старо Скопје“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 16-Aug-2011 at 09:33
„објектот (се мисли на операта во Осло) не е опколен со згради и патишта

Молам? А тоа лево позади операта не е као урбан автопат?

Edited by fichot - 16-Aug-2011 at 09:33
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 16-Aug-2011 at 13:22
Originally posted by fichot

За какво архитектонско его зборуваш побогу, јас не сум ниту архитект, ти зборувам од позиција на скопјанец.   


ништо лично кон тебе, зборував за принципот на градење во Скопје од страна на архитектите без притоа да се земе во предвид хуманата димензија на објектите.Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 18-Aug-2011 at 16:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.