build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тафталиџе

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 425
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Jun-2022 at 14:58
Originally posted by stef4o

Зошто го укинале планот за само 3 маркици да не се градат,кога веќе толку ја набутаа Прашка не знам што толку ќе загрозеа тие 2-3 згради.?


Па не се 2-3, туку уште 10 згради треба да се градат според укинатиот план.

На темата за овие станбени комплекси сум го ставил ДУП-от и некое мое видување како почовечки би се уредил просторов:

Originally posted by Théoden

Дека ќе го остават просторот вака, тоа сигурно дека не. Но барем сега има надеж за некои подобрувања, кои ќе бидат повеќе од само козметички како кај повеќето од новите планови во Општина Центар. Стариот ДУП беше прилично хаотичен. Crazy


Ќе биде убаво ако се избришат внатрешните згради и се остави тој простор празен за да се искористи за паркинг и зеленило. Со оглед на распоредот и бројот на сегашните парцели, би било многу проблематично, но можеме да сонуваме.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15988
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Jun-2022 at 17:19
Да има повеќе згради предвидено на потегов но не знам како ќе се реши ситуацијата,дали повторно ќе се врати истиот план.Секако ќе се гради пак комплекс со неколку згради кај Алумина во близина

Carpe diem
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2194
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Jun-2022 at 14:20
Ne razbiram koja e celta. Se odi li na toa Skopje totalno da se betonizira i vivne vo oblaci so desetokatnici ili barem vo ovoj del, kade se kukite da se urbanizira vo moderen zelen stil, pa da se izgradat 3-katni moderni zgradi so podzemni garazi i istaknat zelen pojaz!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15988
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 02-Jul-2022 at 09:17
Фото+видео) Изиграни 17 семејства во Карпош, им ги срушиле куќите, становите уште ги нема

Четириесетина граѓани на Карпош со двочасовна блокада на булеварот „Теодосиј Гологанов“ побараа да се донесе Деталниот урбанистички план (ДУП). Велат дека повеќе од пет години живеат под кирија бидејќи куќите им се срушени од инвеститор кој на нивните имоти требало да гради згради. Целиот процес застанал откако поранешните градоначалници Богоев и Шилегов го укинале ДУП-от од 2016 година и оттогаш не е донесен нов.

Горан Ѓоргиевски, станар на Тафталиџе1 за НоваТВ вели дека куќата му била срушена пред година и шест месеци и покрај тоа што се уште немало одобрение за градба на зграда. Му било ветено дека наскоро ќе му бидат доделени станови, но тоа не се случило.

„Во 2013 година потпишавме договор и дојдовме до фаза до пред градење, но во тоа време имаше избори и функцијата ја презема Стефан Богоев. Беше поништен ДУП-от, а околу нашиот простор се изградија многу згради на местото каде што беше празен простор. ДУП-от беше прекинат со изговор дека не бил на огласна табла. Иако беше најавено дека ќе се донесе нов ДУП за 4 месеци, не се донесе ни во наредните 4 години“, вели Ѓоргиевски.

Како што вели тој проблемот е и во инвеститорот и во Општината. Срушена била и неговата нова куќа, а сега живее под кирија чекајќи подобро утре. Нивните згради не почнале да се градат бидејќи воделе преговори со инвеститорите, за кои е потребно време бидејќи сопственици се повеќе семејства.

„Во меѓувреме во 2016 година со жалби и поплаки се договоривме да започне процедурата. Од Министерство за транспорт и врски велеа дека се е во ред, но кога поднесувавме во Општината имаше проблем. Дојдовме до фаза каде инвеститорот доби одобрение за подготвителни работи. Не чекајќи да се одобри целата административна процедура, пред да има одобрение за градба се премина во фаза на рушење на куќите. Срушена беше и мојата нова куќа. Сега 17 семејства живееме под кирија, а излез не гледаме никаде“, дополнува Ѓоргиевски.

Уште еден загрижен граѓанин кој се уште не е иселен вели дека живее со мали деца а неговата куќа се распаѓа и во пределот околу фабриката Алумина во моментов воопшто не е безбедно за живеење. Покрај неубавите услови за живот почнале да бидат и стражари за сопствените имоти, вели тој.

„Сета оваа мака додека не допре до советот на Општината ние нема да престанеме со протестот и со искажување на нашето незадоволство. Ова више не се издржува, крајно е безобразно. До лани градоначалник немавме, советот беше добар, сега градоначалник имаме што ги разбира нашите маки, но советот не е добар, односно гледаат преку нашите маки што нив најверојатно не ги засегаат да си купат политички поени од останатите граѓани на општина Карпош“, вели тој.

Градоначалникот Стевчо Јакимовски вели дека граѓаните од него имаат поддршка, но тој не може да го реши проблемот затоа што ДУП-от треба да помине во совет на Општина Карпош. Според него советниците преку урбанистичките планови се пресметувале со него.

Порано не беше вообичаено плановите да се решаваат со советниците, сега на работни средби понудувам повеќе варијанти, јас ги прашувам нив како да им помогнеме на луѓето они молчат. Тие преку плановите се пресметуваат со мене, но во тоа не успеваат. Така страдате вие, не јас. Јас барам да ми дадат автентично толкување од парламент. Не е работата предлогот да се донесе на седница, да не се изгласа и да пропадне. Има советници за кои Општината е тастатурата пред нив и не ги интересираат вашите маки“, изјави Стевчо Јакимовски на средбата со засегнатите граѓани.

Во Советот на Општина Карпош СДСМ има 8 советници, ВМРО-ДПМНЕ 7, Левица 4 и по два советника имаат ГРОМ и независната советничка група „Независни за Карпош“.

https://novatv.mk/foto-video-izigrani-17-semejstva-vo-karposh-im-gi-srushile-kukite-stanovite-ushte-gi-nema/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.