build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тафталиџе

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Apr-2011 at 00:21
Епа истото се случува и во тафталиџе! И во Козле и по другите населби. А на тоа се должи неконтролиран раст и трка за пари. Скопје ги премина границите на популација иако е тоа друга тема сепак е многу значајно да се спомне градот стана дупка, секој втор во државава има стан во Скопје. Се гледа крах на тоа и страшни последици.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Apr-2011 at 00:23
Да не заборавиме градот нема никаква стратегија за растот! Се гради неконтролирано изникнуваат цели населби преку ноќ без урбанистички планови и се косат со други пак сето тоа за пари. Ова буквално го нема никаде ама ете таква држава сме како сме тргнале Скопје ќе биде еден и единствен град во Македонија.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Apr-2011 at 00:25
Е мој кРАЛЕ далеку си од дискусија, нити читаш нити разбираш а сепак коментираш.

ГРАДОТ ПОСТОИ ЗА ГРАЃАНИТЕ А НЕ ОБРАТНО.

очито себичноста која е полна во тебе и во голем дел на овие наречени ѓрагани го прави градот каков ни е, па затоа по градот можеме на секој чекор да ја видиме деструктивноста на таквото размислување.

НЕ Е МОЕ, ПА МОЖАМ ДА ПРАВАМ ШТО САКАМ.

П.С. Иначе да ти објаснам уште еден факт кој за тебе можда е чуден

Не живеан на таа улица но ме засега зашто тамо живеат мои сограѓани.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Apr-2011 at 03:22
За почеток, жестоко мора да се реагира на однос кој го покажувате кон Владимир, ве молам покажете должна почлит пред се како кон соговорник, потоа како постар човек и постар член, затоа што приметувам некој повисок тон.

Сега моето мислење за работава. Бадијала е расправата за колку е широка улицата кога мораме да го расчистиме основното дека идиличните маала со растење на градот се поместуваат на подалекуод центарот и ова е природен процес и зашто воопшто да го перцепираме како некое наилство или незнам како се е формулирано, неможеме природните процеси да ги саботираме. Јас се залагам за малку поголема флексибилност во однос на адреса, односно да не се зема тоа толку трагично доколку некој има проблем со промените на неговата улица кои доаѓаат со времето, да може слободно да си го побара амбиентот на друго место, наместо со сите сили да се обидува да спречи нешто што кога тогаш ќе дојде.


Edited by lslcrew - 18-Apr-2011 at 03:23
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Apr-2011 at 08:44
Originally posted by krale

Епа не може Владимире да се живее во град, а да се нема коли на улица. Значи за тоа си постојат селата.

Што па мене, или некој во градов, го интересира дали тебе ќе ти се наруши идилата што ти ја пружил градот 46 години? Што па има тебе да те праша дали улицата ти одговара или не, дали ќе ти фрли сенка комшијата или не? Да не е твоја улицата случајно?


Вакви „контра - само за да е контра“ коментари не заслужуваат внимание ни секунда за да се читаат и им се чудам на другиве форумџии што се замараат да ти одговорат, посебно Владимир со 5 пати поголем стаж овде и со многу поиздржани ставови и репортажи(што само малку членови ги постираат овде)...

Јас имам целосно разбирање за жителите на Тафталиџе, затоа што и самиот живеам таму, а и да не е така...со тоа што и самиот сум убеден дека и сега реагираат многу касно...нешто слично се случува во делот во кој јас живеам - се гради „катна гаража“ на место каде што нема никаква потреба од нејзе - урбанист е инвеститорот во копродукција со градоначалникот, ама нажалост моите комшии (и јас вклучително) реагиравме мноооогу касно...во оваа фаза малку работи може да се променат...

Во последно време се поретко се логирам на форумов, баш од овие причини - прво вакви НЕХУМАНИ ПОГЛЕДИ на свет од типот „ме заболе за твојата идила“ што може да ги има во Сомалија евентуално и некои земји од таков карактер и вакви ТЕШКИ ГЛУПОСТИ од типот „да не е твоја улицата!?“ - недостојно муабет ни за пред маалска продавница, а не за форумов...која ви е поентата што пишувате, стварно не ми е јасно...

Edited by Dave Gahan - 18-Apr-2011 at 08:45
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Apr-2011 at 09:23
Procitav se, i kje kazam bravo za ovie ziteli!Brem reagirale, ako se stori nesto super ako ne togas ne....
Mislam deka zitelite imaat dobri argumenti, zosto bi ne trebalo da se gradat vakvi golemi gradbi. Mene najprvin mi se dopagjase proektot ama, ne znaev deka ima ulica od 5.5 metri..ne samo toa tuku i drugite pricini sto stojat vo pismoto, znaci ne go poddrzuvam.
Sepak, imate rok od 14 dena e kako pritisok, jas bi zemal drugi zborovi kako, kje ne raduvase nas zitelite ako dobieme pozitiven odgovor i slicno....
Inace, nekoj kje si kaze, sto mu e na zitelite, i vo drugite metropoli se gradat vakvi grandiozni zgradi iako ima sprotivno kukji...
Da, ama tamu e vekje gradeno, nema sto da spasi, a ovde ima sto da se spasi posto seuste ne e pocnato...

poz do vladimir
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Apr-2011 at 09:40
Originally posted by Vladimir P

Е мој кРАЛЕ далеку си од дискусија, нити читаш нити разбираш а сепак коментираш.

ГРАДОТ ПОСТОИ ЗА ГРАЃАНИТЕ А НЕ ОБРАТНО.

очито себичноста која е полна во тебе и во голем дел на овие наречени ѓрагани го прави градот каков ни е, па затоа по градот можеме на секој чекор да ја видиме деструктивноста на таквото размислување.

НЕ Е МОЕ, ПА МОЖАМ ДА ПРАВАМ ШТО САКАМ.

П.С. Иначе да ти објаснам уште еден факт кој за тебе можда е чуден

Не живеан на таа улица но ме засега зашто тамо живеат мои сограѓани.


Gradot postoi bas taka za site negovi ziteli. Kaj bi bile ako site glasaat sto sakaat a sto ne da se gradi kaj komsijata? Ova sto vie go barate go nema nikade vo svet.

Sosema legitimno pravo e NA gradot da planira stanben prostor za svoite gragjani I najmalku treba da se slusaat komsiite sto imaat samo svoi sebicni licni interesi vo vakva situacija.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Apr-2011 at 10:15
Originally posted by lslcrew


Сега моето мислење за работава. Бадијала е расправата за колку е широка улицата кога мораме да го расчистиме основното дека идиличните маала со растење на градот се поместуваат на подалекуод центарот и ова е природен процес и зашто воопшто да го перцепираме како некое наилство или незнам како се е формулирано, неможеме природните процеси да ги саботираме. Јас се залагам за малку поголема флексибилност во однос на адреса, односно да не се зема тоа толку трагично доколку некој има проблем со промените на неговата улица кои доаѓаат со времето, да може слободно да си го побара амбиентот на друго место, наместо со сите сили да се обидува да спречи нешто што кога тогаш ќе дојде.


Генерално се сложувам со тебе, но сето тоа мора да оди низ одредени рамки а не стихијно. Со други зборови ако се утврди дека Тафталиџе го менува својот карактер, ако тоа се направи како што треба како низ админстративни, така низ граѓански и на крајот секако низ експерстски филтри тоа би било во ред. Значи да се направи комплетно нова структура на населбата, да се направат нови парцели и да се пристапи кон „надградбата“.

Кога го нема тој пристап, добиваме квази резултати како овдека, така и на многу други места во градот.

Сепак би го повторил мојот став за оние објекти кои Супервисор ги нарекува печурки. Според мене, тие се уште поголем проблем кој во голема мерка веќе ја уништиле „хуманоста“ на Тафталиџе, а претходно имаат апсорбирано цели населби во градот.

Друга варијанта би била новиот развој да освојува нови простори без да задира во постоечките урбани ткива. Таков пристап имаат најчесто американските градови кои се шират до бескрај и кои имаат повеќе густи „кластери“ низ градот обвиткани од сите страни во населба ала Тафталиџе.

Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 18-Apr-2011 at 10:42
Па не може, едноставно не е пракса никаде во свет, за секоја зграда што се гради, комшиите да дадат одобрение. ДО кога луѓето ќе мислат дека све е општествена сопственост? Не, и државата и градот мораат да го гледат СВОЈОТ интерес, а не само на група граѓани кои имаа лични интереси на штета на останатите.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Apr-2011 at 11:14
Повторно се промашува основната тема, се работи чисто за технички норми на градење и меѓу другото и на апсорпсија на сообраќај низ една улица, а со тоа и нејзините понатамошни проблеми.

Растење на еден град не значи прво правење на објекти без земање во предвит на веќе кажаните норми, а потоа, лупаме глава и на форумов „дебатирање“:

- во каков сообраќаен хаос живееме,
- тесни улици,
- нема доволно паркинг места,
- зеленилото се заменува со бетон,
- нема пешачки и велосипетски патеки,
- се помал е притисокот на вода,
- улиците ни пливаат во вода после првиот дожд,
- нема пристап на пожарна до одредена локација,
- .....
- и да не редам уште стотици проблеми (види на форумов) кој искачаат - ни се рушат ко домино со никулец од само една уличка.

Затоа постојат урбанисти и ....... кој сето тоа треба да го предвидат минимум 50-тина години однапред.

* А сега за идиличните мала кој мислам дека ги свативте погрешно. Тргнете ги горе наведените проблеми и веќе имате идилично мало, населба, општина, град.

Еве еден пример на мојата теза, изгради па потоа тражи му чаре. Локација која се наоѓа на 500 - тина метри од оваја.Во најкратки црти: Како кај нас се „планира“

- Нашите урбанисти уцртале зграда на хартија (која за жал трпи се)
- Инвеститорот „добива“ дозвола и се гради зграда.
- Зградата добива „техничка согласност“
- И ..
- Се увидува дека нема сообраќаен пристап.
- Па потоа се наоѓа соломонско решение да се направи улица која излага на третоар и удира на автобуска постројка.

И сега станарите среќно си ги кршат амортизерите а пешаците и оние што чекаат автобус им спомнуват некои мајки, сестри ... идила

Решение - Се надеваат дека некој од постојните куќи и зелени површини ќе се срушат и ќе направат помошен влез од другата улица, со еден збор ќе го крпиме она што во почетокот не сме го предвиделе, или не сме сакале заради некој други причини.

ПРВО, ПЛАНИРАНА ИНФРАСТУКТУРА, ПОТОА ГРАДБА СО НОРМИ И ДОБИВАШ ИДИЛИЧЕН ГРАД.

** Со ова ја прекинувам од моја страна „дискусијава“ за која мислам дека понатаму е бесцелна, и сето друго ќе бидат празни кафански муабети.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Apr-2011 at 12:04
Премногу заведува споредбава што ја даваш. Едното нема воопшто решен сообраќаен пристап, а другото има и те како цел сообраќаен прстен околу урбанистичката парцела. Значи се согласувам дека улиците треба да се пошироки, но со оглед на тоа дека ова нема да биде главен пристап во зградите (тоа ќе биде од Теодосиј Гологанов), не гледам некоја причина да се буните, освен ако не сакате и понатаму да гледате во ливади од дворовите.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Apr-2011 at 16:56
Од друга страна мислам и дека воопшто не е коректно принципиелно да сега се фаќаме за сламки демек еве спорен објект,  улицата била толку метри, капацитет или некои сосема други параметри, кога намерата е јасна да се задржи сопственото маало надвор од социолошките текови и да се зачува комоцијата што досега била. Затоа и не сакам да навлегувам во параметрите и да пласираме сега наводнои аргументи зашто треба да се спречи градбата. Со цела почит Владимир, мислам дека освен што е касно само си го губите времето, а и под прашање е оправданоста на акцијата.

пбанкс, се работи за широк простор неизграден и сега еден од примерите во Скопје што има нормални маркици е овој, така да е планирано, не е тоа туку така преку ноќ сменето.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Apr-2011 at 17:04
Originally posted by lslcrew


пбанкс, се работи за широк простор неизграден и сега еден од примерите во Скопје што има нормални маркици е овој, така да е планирано, не е тоа туку така преку ноќ сменето.


Јас и погоре реков дека овој „бафер“ треба да биде урбанизиран. Но неможам ниту да останам глув на аргументиве кои ги дава Владимир.

Игнорирањето на можностите на постоечката инфраструктура и непланирањето на новата е многу опасно.

Знаеш дека моментално градам куќа и моментално имам сериозни проблеми да се поврзам со мрежата на ЕВН и Телеком. А се наоѓам на главна улица онаму каде градам, што останува за оние во внатршените улички.

Но тоа е резултатот кој се добива кога единствената цел на општините е да профитираат од комуналиите додека тој градежен развој не се следи инфраструктурно.

Уште повеќе, ако зборуваме за совршено сценарио, инфраструктурниот развој треба да биде пред изградбата на одреден објект, парцела, кварт а градбата да следи потоа.

Од таму, доколку веќе Општина Карпош се решила добро да профитира од овие комуналии, треба да претстави и план што ќе прави со добиените пари и како ќе го подржи сето ова инфраструктурно.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Apr-2011 at 22:11
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew


пбанкс, се работи за широк простор неизграден и сега еден од примерите во Скопје што има нормални маркици е овој, така да е планирано, не е тоа туку така преку ноќ сменето.


Јас и погоре реков дека овој „бафер“ треба да биде урбанизиран. Но неможам ниту да останам глув на аргументиве кои ги дава Владимир.

Игнорирањето на можностите на постоечката инфраструктура и непланирањето на новата е многу опасно.

Знаеш дека моментално градам куќа и моментално имам сериозни проблеми да се поврзам со мрежата на ЕВН и Телеком. А се наоѓам на главна улица онаму каде градам, што останува за оние во внатршените улички.

Но тоа е резултатот кој се добива кога единствената цел на општините е да профитираат од комуналиите додека тој градежен развој не се следи инфраструктурно.

Уште повеќе, ако зборуваме за совршено сценарио, инфраструктурниот развој треба да биде пред изградбата на одреден објект, парцела, кварт а градбата да следи потоа.

Од таму, доколку веќе Општина Карпош се решила добро да профитира од овие комуналии, треба да претстави и план што ќе прави со добиените пари и како ќе го подржи сето ова инфраструктурно.


Kje izgradi nova opshtinska zgrada.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Jul-2011 at 19:09
После целосна обнова на улица Виенска од страна на општина Карпош, некој свати дека буквално сите атмосверски шахти се за неколку сантиметри повисоки од самата улица.

Искочки соломонско решение до вдлабнатините во кој се собираше вода (читај езера) да се ископат нови - помошни шахти.

И така нашиот „надзор“ и нашите „претпријатија“ си го решива проблемот, а граѓаните .... стално пократки.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-Aug-2011 at 21:35
Пристигна одговорот од општина Карпош на петицијата на граѓаните.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Nov-2011 at 20:33
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15987
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Dec-2021 at 17:58
Тафталиџе од мирно маало стана преполно со автомобили паркирани по улиците

Преполни улици со автомобили паркирани од двете страни, немање паркинг, небезбедни тротоари за пешаци, топлотни острови како последица на сè повеќе бетон, а исчезнување на зеленило. Ова е сликата од населбата Тафталиџе. Жителите велат дека секој си прави што сака, паркинзи на јавен простор, депонии за остатокот од реновирање по дома, но и бесплатен хорор-адреналински парк за околните деца

Преполни улици со автомобили паркирани од двете страни, немање паркинг, небезбедни тротоари за пешаци, топлотни острови како последица на сè повеќе бетон, а исчезнување на зеленило. Ова е сликата од населбата Тафталиџе.

Ова што се случува во оваа населба како што велат жителите на Карпош е како резултат на тоа што при планирање на просторот, планерите се водат првенствено од апетитите на градежниците за што поголем профит. Карпошани во рамки на фејсбук-групата Независни за Карпош – За заштита на Карпош објаснуваат дека проблемот е што има уште простор за градење.

– Укинувањето на ДУП за З 06 требаше да овозможи со новите планови да се исправат сите овие грешки и да се овозможи колку-толку нормален живот на сите оние постојани, но и новодојдени жители на овој простор – реагираат граѓаните.

Тие го посетиле просторот кој останал неизграден, од З 06, блок 05 и блок 06. Тоа е делот помеѓу големите згради на Прашка, на потегот од гимназијата „Нова“ кон Алумина.

– Поголем дел од живеалиштата се напуштени, но има и значителен дел кој сè уште живеат таму опкружени со нешто што треба да личи на градилиште од една страна, a од друга страна e современ станбен комплекс – опишуваат карпошани.

Тие прашуваат дали градилиштето треба да постои, со оглед на тоа што се нема дозвола за градба, а ги повикуваат инспекциските служби на општина Карпош тоа да го проверат. Но, како што велат, така е повеќе од година ипол, необезбедено, со лесен пристап од сите страни.

– Оставено е така, секој си прави што сака, паркинзи на јавен простор, депонии за остатокот од реновирање по дома, но и бесплатен хорор – адреналински парк за околните деца – потенцираат жителите.

Од Општина Карпош одговорија дека на посочената локација имало одобрение за подготвителни работи на инвеститорот „Трим и Лум“ и дел од просторот е ограден во подготовка за градење, но градежна инспекција го затворила градилиштето и на инвеститорот му е поништено одобрението за подготвителни работи.

– Од таа причина, на лице место сега, дел од градилиштето е заграден, а дел е отворен бидејќи доколку се огради целиот простор што би требало да биде градилиште, би се затворил пристапот на куќите кои се наоѓаат зад таа парцела – објаснуваат од Општина Карпош.

Како што нагласуваат оттаму, поради тоа што во овој момент не е возможно да се огради целата парцела и да се заштити, таа се полни со ѓубре и отпад.

-Бидејќи Одобрение за градење нема во овој момент, ситуацијата на терен е онаква каква што е затекната при поништување на одобрението за подготвителни и затворањето на градилиште. Посочената локација е во приватна сопственост, и во однос на отпадот кој се собира таму, овластениот инспектор за животна средина ќе излезе на терен и доколку има услови ќе поведе инспекциска постапка и ќе му наложи на сопственикот да ја исчисти парцелата – децидни се од инспекторатот на Општина Карпош.

https://www.vecer.press/тафталиџе-од-мирно-маало-стана-преп/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15987
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Jun-2022 at 15:28
ПРОТЕСТ НА ЖИТЕЛИ НА ТАФТАЛИЏЕ: Распукани ни се sидовите, вода капе во собите, а со глувци се бркаме секој ден!

Жителите на десетина куќи на Тафталиџе (просторoт помеѓу улиците „Митрополит Теодосија Гологанов“ и „Прашка“) пред малку излегоа на протест поради неносењето на урбанистичкиот план со кој е предвидено изградба на згради на овој простор, со што би им бил решено станбеното прашање. Велат дека и тие сакаат да живеат во убави станбени услови како нивните соседи од комплексот „Гранд Престиж“, но некој во советот на општина Карпош како намерно да го кочи носењето на ДУП-от кој треба да им овозможи хумано живеење на нив и нивните деца.

Жителитe за весникот ВЕЧЕР велат дека простот ќе биде со блокирање на улицата „Митрополит Теодосија Гологанов“ секој ден од понеделник до петок од 14 до 16 часот и истиот е пријавен во МВР, а е со цел јавно да го искажат својот револт од опструкциите и игрите што се прават во Советот на општина Карпош.

Жителка на ова маало вели дека според информациите што ги има, опструкциите ги прават советниците на ВМРО-ДПМНЕ и на Левица.

– Сметам дека им се додворуваат на гласачите за следните избори застапувајќи ја идеата за зелен град без урбана мафија, а на грбот на нас обичните луѓе од куќите кои чекаме 100 години да се урнат – вели оваа жителка која во трошна куќа градена пред 50-60 години живее најмалку 15-тина години.    

Вели дека тоа се куќи коишто пред многу децении се неплански градени, потоа доградувани, а денес се распаѓаат. Не можат да направат реконструкција на куќите затоа што општината не им дава одобренија за градење, туку само дозволи за препокривање затоа што било планирано да никнат станбени згради.

– Од посилните земотреси претходните години, а и од градењето на околните згради, ѕидовите на куќите распукаа. Еднаш, кога дојдоа службеници за проценка на штетите од земјотресите, кога ги видоа распуканите ѕидови, не прашаа дали планираме тука да живееме. Што требаше да им одговориме. Секако, тоа ни е домот. Каде да одиме? Кога имаше земјотреси, си велев само детето тогаш да ми биде на школо. Затоа што куќата е трошна – потенцира оваа жителка.

Друг жител, објаснува дека куќите им се оставени на забот на времето и не се вложува во нивно одржување затоа што секоја градежна интервенција ќе се смета за дивоградба.

– Како што ќе фати пороен дожд, тече од сите страни. Гредите на таванот се гнили, не може ни да се качиш нешто да се поправи. Може да падне, да се повредиш. Капе на нозете каде што спие детето. Со пластични садови сме по собите. Сега, деновиве, тешко беше, мирисаше на влага – вели овој жител.

Вели дека некои доброситуирани соседи ги испразниле куќите и си заминале од таму, но некои пак, неможејќи да ги издржат ветувањата од општината кои ги споредуваат со ветувањата на европските лидери кон нашата држава за влез во ЕУ, самоиницијативна ги поправиле куќите. Но, не сите можат тоа да го сторат.

Зградите од комплексот „Гранд Престиж“ се во нивна непосредна близина. Кога пред повеќе од една деценија почнало копањето на темелите за зградите, кај околните жители на овој простор на Тафталиџе се родила надежта дека после толку години ветувања, работите ќе се мрдат од мртвата точка и дека следни за уривање ќе бидат нивните субстандардни живеалишта. Тие ги истрпиле сите непријатности што ги носи градењето, буквално во нивните дворови.

– Како што се градеа зградите околу нас, како што се копаше длабоко за темелите, така излегуваа глувци. За овие години, околу стотина глувци влегле во куќата. Стапици, лепаци, стаорци, ужас, а 21 век. На сета мака, мажот ми вели, да даваат субвенции за ова, ќе се збогатевме – иронично коментира жителка на маалото која вели дека детето и пораснало со галамата на градежните машини.

Иако ги истрпиле сите непријатности за време на градењето на „Гранд Престиж“ и никаде не се пожалиле за тоа, денес кога тие го дигаат гласот да им се помогне и тие да добијат современи домови за живеење, добиваат опструкции токму од дел од станарите на зградите, кои, не сакале други згради до нивните бидејќи, ќе немало провев и им била потребна зелена површина.

– Дополнителен проблем ни се жителите од околните згради. Повеќето имаат домашни миленичиња. Кај „Веро“ има парк за домашни миленици, има и парк отспротива, но сите ги носат во таа една педа тревната површина пред нашите куќи. Измет на секој чекор, треба четири очи да отвориш за поминувајќи, да не ги донесеме дома. Кучињата мочаат под прозорецот на соседот. Некои родители ги носат децата за нужда во таа трева до нашите куќи и прозорци. Еднаш, играа деца на платото пред зградите. Се стрчаа покрај нашите прозорци. Си реков, деца, играат криенка. Утредента имаше што да видиме, на неколку места под прозорците – измет. Си завршиле работа. Да не зборувам дека ни се има случено да им го нема домашниот миленик и сами, без да заѕвонат да прашаат дали може да влезат, влегуваат во нашето дворно место без да прашаат, зад куќа, барајќи го своето куче, маче. Пред некој месец, влезе жена да ги рани мачките што минуваат низ дворот, не сме ги ранеле. Немаат ни срам ни перде. Не ни бил заграден дворот. Па, да беа во Америка, каде што дворното место не е оградено, веднаш ќе им повикаа полиција – револтирано коментира оваа жителка.

Таа констатираа дека и богаташите од зградите и советниците во општината не ги сметаат за луѓе.

– Со нула не множат. Кому му е во интерес од своите топли домови да гледаат во нашите трошни куќи. За пратениците од ВМРО- ДПМНЕ, кои се против усвојувањето на урбанистичкиот план за градење, ние сме никој. Така рече на прес конференцијата Роберт Велјановски, освен на Стевчо, никој друг нема интерес да гради таму. Нив, очигледно, само ги интересира да дојдат на власт, да им се додворат на останатите гласачи со политиката за зелена околина. А, тука не живеат фантоми, живеат луѓе со име, презиме. Во 21 век, со куќи чии покриви прокиснуваат, со деца што живеат во влага, на кои не може да им дојде другарче без да се плашат утре да не бидат жигосани, затоа што децата знаат да бидат и сурови – вели таа.

Деновиве советникот од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Карпош, Роберт Велјановски, истакна дека по ниедна цена нема да се дозволи понатамошна бетонизација на Карпош на штета на зелениот простор во општината.

– ВМРО-ДПМНЕ не е пријател на градежната мафија и никогаш нема да биде сојузник на бизнисмени кои сакаат да профитираат на грбот на народот и на животната средина. Заложбите на Јакимовски за бетонизација на Карпош се личен интерес на него и неколку бизнисмени. Несогласувањата на оваа тема се од првиот ден од преземањето на функцијата градоначалник на Општина Карпош. Господинот Стевчо Јакимовски наместо да се сврти кон граѓаните, нивните потреби и барања за почист Карпош, со повеќе зелени површини и содржини за рекреација, тој одбра да продолжи по стапките на Стефан Богоев. Советниците на ВМРО-ДПМНЕ не одобрија неколку обиди на Јакимовски за вцртување на згради на различни локации низ Карпош, кои освен за интересот на бизнисот не му служат никому. Јакимовски и покрај нашите бројни апели за прекин на бетонизацијата продолжува со намерите да штанца градежни дозволи – истакна Велјановски.

https://www.vecer.press/протест-на-жители-на-тафталиџе/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15987
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Jun-2022 at 11:18
Зошто го укинале планот за само 3 маркици да не се градат,кога веќе толку ја набутаа Прашка не знам што толку ќе загрозеа тие 2-3 згради.?

-------------------------------------------------------------------------------
КУЌИТЕ НИ ПАЃААТ, БАРАМЕ ДА СЕ ВРАТИ ДЕТАЛНИОТ ПЛАН КОЈ ГО УКИНА УСТАВЕН СУД ЗА ДА МОЖЕ И НИЕ ДА ИЗГРАДИМЕ ЗГРАДИ, ВЕЛАТ ЖИТЕЛИТЕ НА ТАФТАЛИЏЕ 1

Жителите на населбата Тафталиџе на улицата Теодосиј Гологанов, во близина на поранешната фабрика „Алумина“, бараат Општина Карпош веднаш да го донесе Деталниот урбанистички план (ДУП) Тафталиџе 1, кој во 2016 беше укинат од Уставен суд. Жителите на куќите, кои сега се заробени со згради високи 10 ката, бараат и тие да можат на нивните парцели да градат згради, велејќи дека условите во кои сега живеат се од минатиот век и куќите им се распаѓаат.

Тие веќе три дена протестираат блокирајќи ја улицата Теодосиј Гологанов секој ден од 14 до 16 часот, а следен чекор, како што велат, е барање да присуствуваат на седница на Советот на Општина Карпош за да ги изнесат нивните проблеми и барања.

„Бараме да се врати односно да се донесе повторно стариот план со кој и ние ќе можеме да си го решиме станбеното прашање, односно да се изградат згради. Ова е главен град и згради мора да има, не може да се живее во вакви услови. Околу нас се дигнаа 10-катници и тоа на земјиште што беше чисто односно немаше приватни имоти, а сега ние не може да градиме “, велат жителите на Тафталиџе 1.

Деталниот урбанистички план за Тафталиџе 1 е донесен во 2013 година во времето на Стевчо Јакимовски. По донесување на планот на овој потег се дигнаат 4-5 десекатници со голем габарит, на земјиште кое беше празен празен простор односно немаше куќи и сопственици кои требаше да се обештетат. Како што велат жителите, нивните згради не почнале да се градат бидејќи воделе преговори со инвеститорите, за кои е потребно време бидејќи сопственици се повеќе семејства.

„Додека ние се договориме со инвеститорот планот го укинаа, а мојата куќа веќе почна да се урива. На овој дел со планот се предвидени 3 згради од 10 ката. Не може на овие згради околу нас да им се даде толкава катност односно 10 ката, а сега нам да ни се намалува. Ги повикуваме советниците од Општината да дојдат да видат каде живееме па после да кажат дали треба да се донесе ДУП-от“, рече еден од граѓаните кој протестираше.

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски вели дека ги разбира луѓето и нивните барања бидејќи имаат големи проблеми, но планот не може да се донесе оти советниците не го поддржуваат.

„Новиот план за овој дел е нарачан да се прави во времето на мојот претходник Стефан Богоев. На сите советниците планот им е презентиран, но нема согласност да се донесе. Јас можам да гарантирам дека моите два советника ќе гласаат за него, но за другите не. На една парцела се јавуваат по неколку сопственици, па тоа се големи семејства и за да може да се решат нивните барања предвидена е толкава катност. Ние наскоро ќе го пуштиме планот на јавна анкета и ќе ја почнема постапката, но неговото усвојување зависи од советниците“, вели Јакимовски.

Јакимовски во Советот на Општина Карпош веќе не е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ откако минатат недела ја раскина, велејќи дека не може веќе да ги трпи изживувањата и притисоците од лидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски.

Во Советот на Општина Карпош СДСМ има 8 советници, ВМРО-ДПМНЕ 7, Левица 4 и по два советника имаат ГРОМ и независната советничка група „Независни за Карпош“.


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/kukite-ni-pagaat-barame-da-se-vrati-detalniot-plan-koj-go-ukina-ustaven-sud-za-da-mozhe-i-nie-da-izgradime-zgradi-velat-zhitelite-na-taftalidhe-1/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.