build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 676869
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #1361 Posted: 15-Nov-2007 at 11:14
Рамстор без делот на НЛБ Тутунска е 14.000 м2.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #1362 Posted: 15-Nov-2007 at 07:10
Neznam, samo tocno pamtam koga se gradese ramstor citam deka ramstor ke bidel 21,000sqm a GTC bil 114,000sqm... mora toa da vkupna povrsina sose podzemnoto parkiraliste najverojatno, posto duri najnoviot trgovski vo belgrad koj se otvori ovoj mesec e nesto nad 80,000sqm a velat bil najgolem na balkanot!?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1363 Posted: 14-Nov-2007 at 21:08


Тоа е вкупна површина или површина на деловниот простор?
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #1364 Posted: 14-Nov-2007 at 19:03
povrsinata na GTC bese mislam okolu 114.000sqm 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1365 Posted: 14-Nov-2007 at 15:16
3. Ни мене не ми се свиѓаше, само се прашував дали тој проект беше официјализиран. Еве што најдов на таа тема од еден стар Утрински

http://217.16.70.245/?pBroj=1581&stID=22730&pR=3

Се добива впечаток дека иако бил нарачан од раководството на ГТЦ, проектот никогаш не дошол ни блиску до реализација. Зошто тогаш го нарачале, си знаат они.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1366 Posted: 14-Nov-2007 at 08:58
1. mnogu mi e mala verojatnosta deka seto toa dobro kje se obmisli. Garant kje mu stavat 2-3 kupoli i resile rabota. Jas ne bi cackal eden od popristojnite objekti vo Skopje dodeka standardite vo taa bransa ne se dovedat na nekoe normalno nivo i ne se iskluci politikata kompletno od celiot proces.
2. Da verojatno toa mislel pisatelot i jas pomisliv normalno na toa... Ama nemozam da ne se iznerviram koga novinar pisuva prva rabota sto kje mu padne na pamet nezavisno dali e tocna ili netocna.
3. Ne veruvam deka toj render vise vazi (a i mene licno ne mi se svigjase bas)
4. Ne veruvam deka nekoj tamu razmisluva za trajno resenie tuku cisto za malku calam i mnogu profit. Za samite zgradi ne gledam resenie dodeka ne se okrupni sopstvenosta kako sto i ti sam kaza. Do togas kje bidat krpenici kakvi sto se. Ne mi e jasno zosto koga go gradele GTC ne gi srusile ocigledno imale dovolno oset za estetika vekje, kako tie cuda im se vklopuvale vo noviot moderen trgovski centar?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1367 Posted: 14-Nov-2007 at 00:57


1. Не се сложувам дека трговски изгледа толку добро од надвор. Можеби не е лош, ама сигурно може и треба многу подобро. Што се однесува до тоа дали ќе биде крпеница - и мене ме плаши тоа што можат да го замислат, ама реално сето тоа може да се изведе беспрекорно и ГТЦ да добие спектакуларен изглед без никакво нарушување во функционалноста.

2. За ова се слагам. Иако можда во предвид донекаде ја имаат надоаѓачката конкуренција. Во секој случај ГТЦ има голема почетна предност што е во апсолутниот центар на градот.


Е сега оваа тема ме натера да размислам и за други две теми:

- Што стана со постоечкиот проект за надградба на ГТЦ. Имавме и рендер ама ме мрзи сега да пребарувам по архивите на ССЦ.

- Дали ова уште повеќе ќе ги блокира оние 5 стари грди згради? На таа локација сигурно нема да поминат 20 години пред тие да се актуелизираат... Сигурно не би било тешко ни да се најде приватен капитал за таква работа. Ама главните проблеми со нив би била од една страна сопственоста (тешко кој ќе може да се справи со толкав хаос зашто најверојатно таму има милион сопственици на простор). Од втора страна пристапот и просторот за било каква интервенција. Кога би се обновувале и шминкале темелно, можда и не толку... Ама кога би се одело на рушење и изградба на нови, тоа би било вистински кошмар да се изведе и да се изнесе цел тој материјал од таму, па после да се гради на таков ограничен и фреквентен простор. Не е директно поврзано со темава, ама треба да се размислува на време за да не ги заглавиме таму еднаш засекогаш.


Инаку ГТЦ има свој сајт, ама прилично бескорисен.

http://www.gtcskopje.com.mk/mk/index.asp

Нема слики со поглед на трговскиот (има само слики од продавници). Нема ни податок колкава е површината на центарот... Ако некој знае нека постира... Ме интересира и деловен простор и вкупна површина на целиот трговски.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1368 Posted: 13-Nov-2007 at 22:11
1. На што ќе личи оваа крпеница. ГТЦ е можеби до некаде застарен од внатре но од надвор изгледа одлично.
2. Кои се тие новоизградени трговски центри каде избегале муштериите??? ГТЦ сеуште држи примат а единствен друг нормален трговски е Рамстор но далеку. Стандардно пишување на памет.


Во ГТЦ ќе се гради уште еден кат

Александар Момировски  
13.11.2007 19:35

Ресторани, мини голф игралиште и забавен парк, игротеки и нови дуќани. Градскиот трговски центар се проширува. Ќе се гради уште еден кат, на кој се предвидени луксузни објекти.

На површина од 14.000 квадратни метри ќе има нови деловни простории кои акционерското друштво на државата ќе ги издава под закуп. Станува збор за инвестиција од десетици милиони евра, која ќе биде финансирана со државни пари или во соинвеститорство со приватна фирма.

Според информациите на А1, општинските власти веќе дале дозвола за градба, но допрва ќе се бира идејното решение за тоа како ќе изгледа третиот кат на трговскиот. Компаниите во градежниот бизнис треба да ги достават своите предлози.

Во втората фаза ќе се избере фирма која ќе го гради третиот кат, а се очекува изградбата да финишира кон крајот на следната година.

Новиот проект се објаснува како обид на надлежните од ГТЦ да се спротивстават на конкуренцијата, да ги повратат муштериите кои од ГТЦ поминаа во новоизградените трговски центри.


Извор: A1



Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 676869

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.302 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.