build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 16-Dec-2012 at 14:40
Со сигурност ќе излезе тотално промашување и потсмев! Немај никаков сомнеж бидејќи буквално се што се направи до сега излезе така.
Мислам дека реакциите веќе спласнуваат бидејќи оние кои беа против (т.е. да си кажеме директно имаат вкус, разум и се реални) се тотално маргинализирани, демотивирани од немањето никаква расправа, право на избор или влијание и се разбира од незаинтересираниот однос на нивните сограѓани, кој граничи со поведението на амеба.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 17-Dec-2012 at 00:52

РАСПИШАН ВТОР КОНКУРС


Се бара ново решение за фасадата на ГТЦ


Раководството на Градскиот трговски центар во Скопје го поништи претходниот конкурс за избор на идејно решение и распиша нов кој ќе се одвива по скратена постапка. Образложението е дека на претходниот конкурс распишан во јуни годинава пристигнало само едно решение и дека недостасувала конкуренција.
Единственото пристигнато решение содржеше футуристички елементи и застаклување на зданието, а според директорот на ГТЦ, во новиот конкурс повторно се бара архитектите да се држат до стиловите футуризам, неокласицизам и барок, иако во самиот оглас не е наведено такво барање. Рокот за доставување на проектите е до 25 ти јануари 2013 година. За првонаградениот труд е предвиден надоместок од 180.000 денари, како втора награда ќе се доделат 150.000 денари, а ќе бидат доделени и два откупи од по 50.000 денари.
ГТЦ е изграден во 1971 година според идејното решение на професорот Живко Поповски. Власта најави надградба на трговскиот центар уште во 2007 година, а на првиот конкурс за таа намена спроведен во 2008 година првата награда помеѓу десет пристигнати трудови ја доби замислата на авторите: Јован Ивановски, Владимир Десков, Дејан Ивановски, Елена Пазарџиевска и Ана Ивановска. Проектот беше во мирување се до почетокот на годинава, кога беше обелоденета информацијата дека покрај доградба ќе се оди и на менување на стилот на фасадата на објектот и дека ќе се бара ново идејно решение за изгледот на ГТЦ.
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FA674EA6FABDAC4F86761794FE23FCC3
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 17-Dec-2012 at 16:13
да се држат до стиловите футуризам, неокласицизам и барок



Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 17-Dec-2012 at 17:10
kako moze da ni se slucuva ova ne mozam da sfatam. nekoj se opsednal da bide arhitekt po sekoja cena i spremen e da gazi preku sve zivo i divo za cel grad da bide po negovo.
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 18-Dec-2012 at 05:02

Здраво дечки.

 Јас сум член на форумов поодамна и редовно го читам, но скоро никогаш не се впуштам во дискусија. Пред некој ден прочитав една вест во врска со надградување на ГТЦ која прилично ме растревожи, па решив да напишам едно мое видување на работите околу надградбата. Сакам само да нагласам  дека овој текст го пишувам од строго стручна и еснафска гледна точка.

Јас лично мислам дека надградбата би требало да биде во футуристички (современ) стил, бидејќи тоа би придонело до логичка и природна еволуција на објектот, но и на урбаниот пејсаж кој го создава самиот објект. Самиот објект е создаден со футуристички концепт на фуккционирање, така да не би советувал обнова или доградба со каква и да било историцистичка обвивка или фасада. Едноставно нема да има компатибилност на ентериерот со екстериерот (тоа би било исто доколку направите лаптот ама со бетонска обвивка).

Сега сакам да го објаснам концептот на ГТЦ и неговата улога за подоцна да можам полесно да ги објаснам последиците од неговото надградување во некој од историцистичките стилови.

  ГТЦ е зграда со многу осетливо и интуитивно архитектонско решение, кое е во прекрасна взаемна врска со целата околина. Има улога на „крстопат“ или пак „спој“ на повеќе урбани елементи во центарот на Скопје, како што се кејот на реката вардар, плоштадот Македонија, паркот на жената борец(паднатите херои) и просторот пред хотелот ХолидејИнн (кој во иднина се надевам дека ќе биде урбанизиран градски четврт). Овие  урбани места сами како целина не би имале голема улога доколку немаат некоја взаемна комуникација.  ГТЦ  ги тангира сите овие урбани места, ги спојува, ги поврзува, ги впива, има дава значење и го прави целиот простор да биде целина, целина која работи како организам.   

Според мене ова е најцелосниот и најдобро архитектонско-урбанистички осмислен модерен  концепт на објект изграден во Македонија.

Неверојатно ги впива зградите (петте станбени кули) на кои им дава заеднички базис, а со тоа им го ублажува нивниот безвезален самостоечки концепт. Доволно е широк (простран) за да ја намали нивната нагласена потенција и нивната тенденција за одделување од концептот на јадро.

Делот кој се граничи со паркот е можеби и најинтересниот дел на ГТЦ бидејќи таму постои јасна граница помеѓу паркот и ГТЦ  (сообраќана улица), а границата не се осеќа, како да ја нема. Улицата е под ниво, но не е покриена, но е премостена со мостови кои се доволно широки за кога ќе одиме по нив да не приметуваме дека сме на мост туку имаме чувство дека тоа е дел од целата рамнина. Интересно е употребен и отворениот простор над улицата, а кој се искористува за сместување на благи рампи кои се издигаат до катот, а почнуваат по ниво. Така да хоризонталната и вертикалната комуникација е целосно обезбедена без прилично дисторзирање на теренот , а пристапот е природен. Самиот објект во тој дел е целосно отворен во приземјето, така да тоа и придонесува до така лесната природна комуникација без притоа да имаме некој брутално нагласен портал или влез. Целиот тој дел кој гледа кон паркот е расчленет по вертикала, на катот има огромна тераса која се провлекува по целата должина на објектот , така да со тој елемент се извршува постепено растопување на висинскиот диференцијал помеѓу кулите и паркот.

Страната која гледа кон плоштадот  и која сите ја сметаме за „преден влез“ е неверојатен футуристички концепт.  Се состои од тотално слободно приземје, истурена тераса од катот со два пара скали кои се испречуваат пред  природниот влез на приземјето, а со тоа и се анулира  секогашниот „клише“ примат на приземјето во однос на катот.

Задниот дел на ГТЦ кај киното  за жал, во моментов нема некаква голема функција освен функција на „улица“. Но доколку паркингот преку улицата стане урбан градежен дел, тогаш логички би било огромната тераса на ка катот кај киното милениум да ја премости улицата целосно, со целосната ширина на терасата и тоа да бе спојот помеѓу урбаните елементи. Тоа би придонело до непречен проток на возилата по улицата и непречен проток на пешаци над улицаат....Истиот концепт како со паркот.

 Е сега,мене не ми е јасно како тоа оперативно и изведбено би се смислило и би се обвиткало во некој историцистички  концепт, кога историјата не познава ваков концепт. Едноставно не прилагодливо, не е компатибилно.

Да претпоставам хипотетички доколку би се остварило тоа да ГТЦ биде надграден во некој историцистички стил. Тогаш предпоставувам  дека ќе има некое нагласување на влезовите, декоративна пластика на површините на ѕидовите и нагласена тектоника на објектот. Во тој случај би се загубиле оние благи и природни претопувања на „полното“ во „празно“ или обратно.  Тогаш несомнено би се уништил овој неверојатен концепт и неговата функција да спојува и да биде медијатор помеѓу контрстните градските елементи.  Бидејќи и тој сам по себе ќе постане контрстен елемент на кој ќе му треба спојување, конекција. Урбаниот пејсаж значително ќе отежне и ќе ја загуби својата рамнотежа во просторот кој го креира.

Јас би додал дека е најдобро овој објект да се остави таков каков што е, само малку да се освежи или доколку би се надградувал, тоа да биде што по суптилно и со што потранспарентни материјали за да не се наруши градскиот урбан пејсаж  кој воедно претставува и јадро на градот.

Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 18-Dec-2012 at 10:20
Мене не ми се чини веројатно дека историцизмот ќе натежне во одлуката за преработување на ГТЦ. Едноставно тоа е премногу чудно и радикално. И ниеден до сега пример не е споредлив со овој за да се повикуваме на него како показател дека ГТЦ ќе добие класичен изглед.

Edited by Граѓанин - 18-Dec-2012 at 10:21
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 18-Dec-2012 at 10:37
ГТЦ одби стаклена фасада и бара барок

Понуденото решение од група архитекти, за кои надлежните од ГТЦ не соопштија детали, беше современо и предвидуваше застаклување на надворешноста. Се работи за втор модерен предлог во изминатите четири години од кој Управата на ГТЦ се откажа.

повеќе тука,
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=B3D14D8C3911D54BB529881969B92857
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 18-Dec-2012 at 10:41
eve vi, od ova pojasno i podirekno nema. zalno, uste eden ubav objekt otide... seldno pretpostavuvam e MOB ili muzej na makedonija. uste toa ostana. se nadevam sledniot gradonacalnik ke sobere hrabrost da gi popravi ovie grozotii

РАСПИШАН ОГЛАС ЗА НАДВОРЕШНОСТ И НАДГРАДБА

ГТЦ одби стаклена фасада и бара барок

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=B3D14D8C3911D54BB529881969B92857

Управата на Градскиот трговски центар во наредниов еден и пол месец ќе бара ново решение за фасадата на објектот, како и предлози за изградба на трет кат. Минатиот конкурс пропадна, а идејниот предлог е одбиен. Не од естетски аспект, туку затоа што на него се јавила само една фирма, изјави директорот на ГТЦ, Аго Абазовски. Понуденото решение од група архитекти, за кои надлежните од ГТЦ не соопштија детали, беше современо и предвидуваше застаклување на надворешноста. Се работи за втор модерен предлог во изминатите четири години од кој Управата на ГТЦ се откажа.

Сегашната одлука ја донела жири-комисијата составена од тројца професори.

- Не постои никаква конкурентност и затоа решивме да распишеме нов, кој ќе биде во скратена постапка за 45 дена - истакна првиот човек на ГТЦ.

Условите се исти како и минатиот оглас - идеја за надградба, предлози за надворешно фасадно обликување и целосно затворање на трговскиот, кој сега е од отворен тип. Во конкурсот стилот не е строго дефиниран, пишува дека ќе се избира меѓу класицизам, барок и футуризам.

И покрај дадените опции, Абазовски потенцираше дека е пожелно објектот да се вклопи во околината. А во околината се наоѓаат објектите на „Скопје 2014“, изградени во неокласичен архитектонски стил. Тука се и обновените фасади на колективните станбени објекти, како „Пелистер“ и тие до него, чии фасади во моментов се обликуваат во барокен стил. Истото се предвидува и за други објекти во близина на ГТЦ - зградата на ЕВН, МЕПСО, „Сити галери“.

Во однос на одлуката за затворање на ГТЦ, раководството објасни дека тоа е желба на дуќанџиите. Предвидено е трговскиот да биде затворен по принципот мол-систем, но и во комбинација со сарај-систем, односно да има отворени делови. Предвидени се и застаклени делови, но и отворени простори кои би овозможиле враќање на микроклимата.

За потсетување, надградувањето на трговскиот центар е идеја стара десетина година. Пред с` поради прокиснување на покривот, кој е рамен, но и заради зголемување на атрактивноста и посетеноста.

Анела Петрова
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 18-Dec-2012 at 17:51

@ ArChJaZz

Извонреден пост и вистинско освежување во сивилово на моменталнава ситуација, во која што ваквите дискусии беа маргинализирани. Време е да се вратат и да почне да се зборува за овие клучни аспекти, кои за жал беа истиснати од „дебатата“ за рингишпили пајтони и туристи преку која навистина колективно затапевме и ја изгубивме од вид големата слика.

BTW ми изгледа дека темата ГТЦ ти е прилично блиска, дали можеби поседуваш некакви материјали во врска со проектот на Живко Поповски или изградбата на ГТЦ?


Edited by Cloverstack - 18-Dec-2012 at 17:53
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 18-Dec-2012 at 19:01
Originally posted by Cloverstack


@ ArChJaZzИзвонреден пост и вистинско освежување во сивилово на моменталнава ситуација, во која што ваквите дискусии беа маргинализирани. Време е да се вратат и да почне да се зборува за овие клучни аспекти, кои за жал беа истиснати од „дебатата“ за рингишпили пајтони и туристи преку која навистина колективно затапевме и ја изгубивме од вид големата слика

потпис
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 18-Dec-2012 at 19:06
А кога ќе постои конкуренција со барок знаете која ќе победи?
Дај боже да има конкуренција со друга стаклена фасада па да биде In you're face! Ако не ќе биде во нашето...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 18-Dec-2012 at 20:11
kakvi crni konkurencii ve molam ne bidete naivni kakvi se tie prikazni za mali deca. ova e dadeno naracka poitno da se smeni vo barok. fasadata e veke izbrana i sedi nekade(a postoi i moznost neli da ja "izbere" i samiot narod vo nekoja si anketa) i e barokna.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 18-Dec-2012 at 20:51
баталете го сето тоа, веќе се навикнавме за жал да имаме таков насилчнички начин на промена на фасади
мене едно прашање ми се врти сеуште во глава, КАКО може да се изведе класична фасада на ГТЦ? физички е неадекватно... што, ќе му стават столбови во излозите како на Шпаркасе?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 18-Dec-2012 at 22:55
mene voopsto ne mi pretstavuva problem da zamislam "barokna" fasada na gtc, posle toa sto go vidov i na sparkasse, na mepso i na vladata. spored nasive kreativci sve sto treba e da opnes korintski stolbovi(bez razlika dali ke pocnat od zemja ili ke visat u vazduh), po nekoja skuplptura i ete ti go. zalno e sto dur se svestime ke izgubime sve od gradot.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 19-Dec-2012 at 08:58
Џабе ние свесни кога ништо неможе да направиме...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 20-Dec-2012 at 04:12
@Cloversatck

За жал немам никакви материјали од проектот на Живко Поповски....Имав само една книга за Скопје која сега во моментов неможам да си ја најдам никаде, а во неа имаше слики од изградбата на ГТЦ и слики од макетите на сите конкурсни решенија...мислам дека беа 4 со се ова на Живко П. Сите конкурсни решениа беа извонредни, ама ова на ЖП е научно фантастика во тоа време.....Ако ја најдам книгата ќе ги скенирам сликите и ќе ги постирам...


Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 10-Jan-2013 at 14:47
ЧЕТВРТОК, 10 ЈАНУАРИ 2013 10:55

ВИДЕО: Како гореше ГТЦ

Пожарот што утрово избувна во градскиот трговски центар, зафати еден дуќан, кафитерија и продавница.

Во неговото гаснење учествувале 26 пожарникари со 10 противпожарни возила.

Од видео-записот на Сител телевизија, може да се види како гореше ГТЦ и како пожарот беше локализиран.



Edited by HugoGoulding - 10-Jan-2013 at 14:48
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 10-Jan-2013 at 15:00
Originally posted by HugoGoulding

ЧЕТВРТОК, 10 ЈАНУАРИ 2013 10:55

ВИДЕО: Како гореше ГТЦ

Пожарот што утрово избувна во градскиот трговски центар, зафати еден дуќан, кафитерија и продавница.

Во неговото гаснење учествувале 26 пожарникари со 10 противпожарни возила.

Од видео-записот на Сител телевизија, може да се види како гореше ГТЦ и како пожарот беше локализиран.



Нека стават еден неокласицистички узорак од таа страна на ГТЦ, да видиме како ќе го личи.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 10-Jan-2013 at 15:15
Ќе го личе се разбира, ама не бил баш мал пожаров. Се гледа колку е проблематичен влезот на возилата кон терасите на ГТЦ, бидејќи малтене пожарните се застанати кај Фреш.


Edited by Andrej_LJ - 10-Jan-2013 at 15:16
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 10-Jan-2013 at 16:03
Originally posted by Andrej_LJ


Ќе го личе се разбира, ама не бил баш мал пожаров. Се гледа колку е проблематичен влезот на возилата кон терасите на ГТЦ, бидејќи малтене пожарните се застанати кај Фреш.


Da. Ne znam dali vo samiot projekt fali pristap za pozarnikarni vozila. Kolku sto gledam vo Makedonija nikoj ne vodi smetka za toa. Se sekavam koga pred 2-3 godini se zapali krovot na MOB, komandirot na protivpozarnata brigata se zalese deka pozarnite nemale pristap do samiot objekt.

Ovaa problematika se resava za 5 min. ako za toa se ima volja. Da se obelezi pristap za pozarnata (ako nema da se prilagodi priod), da se stavi znak zabraneto parkiranje i mesto samo za pozarna, i sekoe parkirano vozilo da se slepuva vo rekorden rok.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.289 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.