build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 21-Feb-2008 at 22:51
Originally posted by lslcrew

Абе ова трговскиот ќе го напраат оранжерија, и ќе го уќањаат како све друго. Трговскиот е од отворен тип и нема што сега да глумиме рамстор. Ова  урбано дивјаштво исто како заградените тераси што ги има милион низ градов. Може да се реновира само и притоа да се придрржува кон оригиналниот проект. Треба продавниците да бидат некои што би привлекле луќе, а не шаховски клуб и канцеларии. И уште една работа. Ме ќуди што треба да биде таа големата недопраена тераса што гледа накај лумикс.


во тоа е и проблемот lsl, добар пост Thumbs%20Up. Како и повеќето на форумов сакам објекти со стакло ама вакви крпеници не сакам. Наместо да решат што да прават со оние 5 грдотии што штрчат од ГТЦ тие ќе го зезнат и него.

@La Linea ЈПСДП има некоја рекламна кампања каде меѓу другите го има и новиот градски стадион. Неможам да гарантирам дека проектов е финален ама многу ми е веројатна таа варијанта. Зошто инаку би правеле ваква реклама Question
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Feb-2008 at 22:56
Originally posted by pbanks


@La Linea ЈПСДП има некоја рекламна кампања каде меѓу другите го има и новиот градски стадион. Неможам да гарантирам дека проектов е финален ама многу ми е веројатна таа варијанта. Зошто инаку би правеле ваква реклама Question


Па и јас на тоа помислив, највероватно за да можат да покажат барем нешто. Јас колку што можам да видам низ град, ЈПССДП има само 2 реклами : Стадионот и ГТЦ, па највероватно од недостиг на рендери, го додале ГТЦ за да ги покажат нивните многубројни успеси и визииNuts... Ова е мојата претпоставка...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Apr-2008 at 23:02

ИЗБРАНО ИДЕЈНОТО РЕШЕНИЕ ЗА ДОГРАДБА НА ГРАДСКИОТ БИЗНИС ЦЕНТАР


ГТЦ ќе добие трет кат DE LUX


Ќе се искористи и кровната платформа, каде ќе се формираат острови со содржини наменети за отворен простор - остров за сончање, за летно кино, игротека, вештачка карпа за искачување


Кафулиња и ресторани, писта за модни ревии, салони за убавина, спортски и рекреативни центри, градинка, киносала, хотелски апартмани и бизнис центар... Тоа се дел од содржините со кои ќе се дополни Градскиот трговски центар, а се предложени со идејниот проект кој го освои првото место на меѓународниот конкурс за надградба на третиот кат на ГТЦ. На третиот кат нема дел предвиден за трговија и продавници.

- Експертската комисија имаше тешка задача да го избере најдоброто од предложените 10 архитектонски решенија, бидејќи секое од нив имаше своја интересна специфика. По детално и поединечно разгледување, одлучивме да го избереме трудот под шифрата 1234+5 поради автентичноста на проектот којшто одлично се вклопува во амбиентот и претставува природно заокружување на постоечкиот објект. Негови автори се петмина македонски архитекти припадници на помладата генерација - информираше директорот на ГТЦ Аго Абазовски. Тој истакна дека наскоро ќе биде објавен конкурс за избор на главниот проект, кој ќе се базира врз избраниот идеен труд и најави дека изградбата треба да почне до почетокот на идната година. Економската анализа од главниот проект ќе покаже прецизни податоци за вредноста на инвестицијата, по што ќе се бара инвеститор.

- Првичните најави беа дека ќе градиме со Владата која е доминантен соопственик на Акционерското друштво, но може да се разгледуваат и други опции, како јавно-приватно партнерство, на пример, појасни Абазовски.

Интересен дел од проектот е бизнис-центарот во вид на коцка, мрежест и прозирен кој ќе биде во близина на ЕВН и кој ќе зафаќа површина од 1550 метри квадратни. Угостителските објекти ќе ја заземат положбата со поглед кон Водно, а хотелските апартмани ќе бидат со ексклузивен стандард. Ќе се искористи и кровната платформа каде ќе се формираат острови со содржини наменети за отворен простор - остров за сончање, за летно кино, игротека, вештачка карпа за искачување.

За лесен и брз пристап до третот кат ќе бидат монтирани специјални елеватори од Плоштадот, а се запазени сите стандарди за полесен пристап за лицата со посебни потреби.

Објектот на ГТЦ е изграден во 1972 година според идејното решение на проф. Живко Поповски, којшто исто така предвидел трет кат. Оттогаш, ГТЦ е средиште на интересите и случувањата, место каде дневно циркулираат и до 50 илјади посетители.

http://vecer.com.mk/?ItemID=8441BE8E91F38E4B8538F1B2758D032CEdited by pbanks - 10-Apr-2008 at 23:03
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Apr-2008 at 23:05
Ако се иде по план треба да набавам рендери од ова чудо следната недела па убаво да видиме за што се работи

Ќе се надградува трет кат на ГТЦ

Новиот кат ќе има канцеларии, ресторани и хотелско сместување, но не и дуќани

Деспина Трајковска

Градскиот трговски центар наскоро ќе се надградува за уште еден кат. Канцеларии, ресторани, апартмани, центри за нега и здравје, спорт и рекреација, како и културен и бизнис дел, но не и бутици, се содржините кои ќе бидат дел од новиот, трет кат што ќе се гради врз основа на идејното решение избрано на меѓународен конкурс. Решението било избрано од 10 пристигнати труда, од кои еден дури од САД. Тоа се вклопува во околината и не отстапува од постојниот објект, односно, ја има задржано неговата автентичност.

„Ова решение е избрано, бидејќи успешно и ненаметливо е решен стаклениот покривач на галериите, кој дозволува непречена циркулација на воздухот, а наедно се реинтерпретира средишната улица која постои во изворниот модел. Нејзиното значење на внатрешна градска улица помеѓу различните содржини е уште повеќе потенцирана, што е и посебно обележје на нашиот објект“, вели Аго Абазовски, директор на ГТЦ.

Решението предвидува изградба на нови ескалатори и скали кои до покривот ќе водат директно од плоштадот, како и два пара нови лифтови во централниот дел на објектот. Планирано е и дополнување на комуникацијата со рампи за лицата со посебни потреби и тоа директно од подземната гаража до третиот кат.

„Иако на новиот кат нема да има дуќани, сметаме дека ГТЦ уште повеќе ќе ја зголеми својата атрактивност, бидејќи ќе има содржини за сечиј вкус. Предвидени се зони за спорт, култура, нега и здравје, детски занимални. Во најголем дел од катот ќе има простор за канцеларии и за ресторани, како и за апартманско, односно хотелско сместување“, вели Абазовски и посочува дека решението предлага и пет т.н, острови на покривната платформа кои ќе може да користат за летно кино, отворен простор за детска занимална, ѕид за качување и платформа за сончање.

Од ГТЦ се надеваат дека до крајот на годинава ќе ги завршат подготвителните работи, од изработка на главниот проект, па до обезбедување градежна дозвола и дефинирање на финансиската конструкција. „Реално очекувам изградбата да ја започнеме најдоцна до почетокот на идната година“, додава директорот на ГТЦ, кој смета дека се' уште е рано да се зборува колку ќе биде тешка оваа инвестиција, иако некои прогнозираат дека еден квадратен метар би чинел до 1.700 евра. Не е исклучена можноста во доградбата да инвестира Владата, или пак да се избере модел на приватно-јавно партнерство. Новиот кат на ГТЦ, кој е овозможен со изменетиот урбанистички план за Мал ринг, ќе го оформи постојниот објект во една целина, што е, всушност, замислата на идејното решение врз основа на кое ГТЦ се изгради во 1972 година.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A8EE8436A2AA584F8B3A4925BE0DE8C7
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Apr-2008 at 23:09
hahaha ,, ja go postirav vo trgovki sentri ,,,,,ama dobro mojot e od vecer so druga slika
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Apr-2008 at 23:10
Originally posted by blejdsk

hahaha ,, ja go postirav vo trgovki sentri ,,,,,ama dobro mojot e od vecer so druga slikaда де, па и твојот пост го префрлив тука
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Apr-2008 at 23:12
aaaa taka li ,,,epa ok Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-Apr-2008 at 23:15
Не може да се види многу од оние две мали слички, ниту да се заклучи премногу од текстовите, ама колку-толку смирувачки ми делуваат. После сите глупоси што не снајдоа, се плашев дека и ова со ГТЦ ќе биде тешка крпеница... Ајде Џуро види таму за рендерите, па ваљда ќе имаме причина за задоволство кога ќе ги видиме!

Edited by Cloverstack - 10-Apr-2008 at 23:19
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Apr-2008 at 23:18
Немам ништо против повеќе бутици ама подобро ќе биде како што се планира да има други услуги покрај канцелариите - масажи, салони за убавина ова она... да се најдат повеќе такви работи на едно место.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 11-Apr-2008 at 00:24
Стварно некако сум скептичен по ова питање. Некако убаво ми изгледа, ама имак мислам дека не треба сега да глумиме рамстор. А во однос на тоа со какви дејности се бават дуќаните, мислам дека се уште немаме расчистено што е за во трговски, а што не. Сеуште имаме салони за мебел и шаховски клуб, нешто што местото му е најмалку во гтц.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-Apr-2008 at 11:34
Znam vekje e postirano, no ova e od Dnevnik

ТРГОВСКИОТ СО НОВ ИЗГЛЕД

Сончање и летно кино на третиот кат на ГТЦ

Изградбата на третиот кат се очекува да почне напролет в година, а ако не се појават неочекувани проблеми, катот би требало да биде завршен до есента

Рекреативно сончање, летно кино, ресторани, кафулиња на познати светски брендови, апартмани, простори за забава и луксузни апартмани се дел од содржините што ќе бидат сместени на новиот трети кат на Градскиот трговски центар(ГТЦ). Се планира тој да биде готов наесен в година и да биде на површина од околу 1.500 квадратни метри.Ваквиот изглед на третиот кат е предвиден според првонаграденото идејното решение на меѓународниот конкурс што го распиша ГТЦ. Автори на првонаграденото идејно решение се архитектите Јован Ивановски, Владимир Десков, Дејан Ивановски, Елена Пазарџиева и Ана Ивановска. На овој меѓународен конкурс се избрани уште два труда, кои се второнаграден и третонаграден, а откупени се уште два.Првонаградениот труд е избран на Меѓународниот јавен конкурс. Изборот го изврши жири-комисија составена од неколку реномирани професори, а претседател бев јас, како директор на ГТЦ - вели Аго Абазовски.

ИДЕЈНОТО РЕШЕНИЕ НЕ ГО НАРУШУВА ИЗГЛЕДОТ НА ГТЦ

- Самото решение ги запазува архитектонските елементи на постојниот објект, поточно остануваат ходниците и празен простор за движење на посетителите, вели Абазовски.Тој потенцира дека целта е 35 до 50.000 посетители дневно на ГТЦ да се насочат кон погорните катови. За таа цел, првонаграденото идејно решени остава можност за поставување на четири лифта по вертикала, кои ќе одат од подрумот до третиот кат, додека од насока на плоштадот кон ГТЦ веќе има ескалатори.Според него, самото решение се вклопува во околината и не го нарушува постојниот изглед на ГТЦ. По изборот на идејното решение, ќе распишеме тендер за изработка на главниот изведбен проект, а до крајот на годината би требало да се заокружи со потребната техничка документација. Финансиската конструкција би требало да се заокружи по завршување на летото, што ќе зависи од главниот идеен проект - потенцира тој. Изградбата на третиот кат се очекува да почне напролет в година, а доколку не се појават некои неочекувани проблеми, би требало да биде завршен есента.Грубите проценки, како што вели директорот, покажуваат дека сегашната градба на катот би чинела од 1.000 до 1.200 евра по квадратен метар. Средствата за изградбата на катот ќе се обезбедат од Владата, а постои варијанта дел од средствата да се обезбедат од Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор како доминантен стопанственик со ГТЦ, а дел да ги обезбеди ГТЦ - објасни Абазовски.

ИЗЛОЖБА НА НАЈДОБРИТЕ ТРУДОВИ

Вчеравечер во 20 часот, во фоајето на киното „Милениум“ беше отворена изложба на наградените трудови за идејното решение за третиот кат на ГТЦ. Истовремено, директорот на ГТЦ, Аго Абазовски, им ги врачи наградите на првите три најдобри труда. Првонаградениот труд доби парична награда во износ од 400.000 денари, второнаградениот 120.000 денари, а беа откупени и двата труда, секој за 60.000 денари.


Ubavo izgleda po renderot.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Apr-2008 at 11:56
Кај трговски има една работа што страшно ме иритира. А тое спојот од трговски према плоштад. Лумиксот се гради веќе 2 милениума, башка несредено. Уште со асфалт седи. Уште па тоа тезгите, абе како јајапаша е. Мислам дека требаше плоштадот да се изреновира се до гтц и да има некако континуитет. Вака се двои со линија од пред фуфо. На пример еве улица македонија со плоштад е многу добро сврзана.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Apr-2008 at 12:00
Ја заборави црквата? Crazy

Wallbash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-Apr-2008 at 12:11
Абе и да се прави и да на се прави исто се фаќа. Зборам за оној делот кај тезгите. Она што е пред трговски.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 16-Apr-2008 at 12:53
Убаво ми личи планираната изградба, но дали некопј знае да ли има планови за обновување на сегашниот дел.
Back to Top
Vladimir View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vladimir Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Apr-2008 at 21:24
 
 
 
 
 
 
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Apr-2008 at 21:36
ЛЕЛЕ Thumbs%20Up за рендериве!! Само не ми е јасно многу, и уште не можам да се одлучам дали ми се допаѓа или не. Тој делот што е на последнава слика мислам дека изгледа интересно, само што не знам каква функција ќе има и каде точно ќе стои. Не е ова пред Плава Лагуна? А тоа е отворено кино, или? Изгледа многу малечко.. Збунувачки ми се и тие што личат на фотељи на втората слика... Јас сум збунет
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 17-Apr-2008 at 21:43
Владимир добредојде и фала за рендериве.

И јас сум по малку збунет како линеа, ама во целина иако не е ништо спектакуларно, проектов ми изгледа ок. Барем не е некоја крпеница и е во склад со изгледот и концептот на она што е веќе изградено.

Сигурно многу подобро од ова:


Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Apr-2008 at 23:40

Здраво Владимир и фала за сликиве, ЛаЛинеа последниот рендер  е до ЕСМ/лумикс така? А мене ми изгледа како деловен простор, само не им текнало да го дигнат до 29метри (новата магична бројка во мал ринг) Roll%20eyes

Back to Top
Vladimir View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vladimir Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 18-Apr-2008 at 00:00

Слика 1 - Макета

Слика 2 - Детска градинка

Слика 3 - Отворено кино

Слика 4 - Поглед од Жена парк

Слика 5 - Петта фасада

Слика 6 - Влез од плоштад
 
 


Edited by Vladimir - 18-Apr-2008 at 00:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.