build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 69>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 15-Jun-2013 at 22:03
Originally posted by N23

Очигледно организаториве на протестиве ќе треба да се договорат со МИ, ЦИА или слична странска тајна служба, ако сакаат да имаат добар протест, затоа што денес повеќе противници на барокнава трансформација на ГТЦ имаше во Тренд, Пелистер и околу фонтаната, отколку околу самиот трговски. Бев, видов и се разочарав. Зарем младинава толку заборави каков доживљај им беше кога нивните ги носеа во ГТЦ, кога плачеа за оригинал патики од Најк, кога јадеа пици у Жито Лукс на први кат, кога идеа у Кино Центар и сл. Не дека ми е толку за фасадата колку за спомените поврзани со овој трговски. Каде беа постарите кои искачале у Мусандра, каде беа актерите кои снимија неколку култни серии и филмови во тој објект, генерации за кои доживљај беа ескалаторите, "фраерите" кои се лепеа на излогот на Роџер или како и да се викаше... Да за домодернизирање на ГТЦ, ама барокна фасада-тоа само настранет ум може да го создаде.


Овој пост нема ама баш никаква врска со реалната архитеконска тежина на објектов. Ова некако ми зборува само за носталгија по едно минато време. Ај сега да плачеме за киоскот на плоштад кај што како мали сме јаделе најубави-единствени хот-дози. Немој дечки обиди се повторно да напишеш нешто подлабоко, грешно ке те разберат.
.....   .......
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 15-Jun-2013 at 22:05
Sto mislite , ke uspejat da go spasat ?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 15-Jun-2013 at 22:54
зависи од тежината на отпорот.ако е млак ќе ги збришат ко мрави,ако покажат сила како турците `ќе го одложат за подобри времиња`
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 16-Jun-2013 at 04:31
Ако не инвестира владата во реконструкција на ГТЦ , ГТЦ ке си остане , ругло и ке скапува со тек на време( иако и сега е во катастрофална состојба). Организациската структура во Гтц со сопственоста е голема пречка за тоа да се организираат самите сопственици за да направат одредена измена , инвестиција или разубавување на ГТЦ.

Или што би се рекло , никогаш тоа нема да се случи.

Наши пари, ваши пари луге гтц пропага, жими приземјето нешто животарка пред се затоа што е пешачки коридор другото е све празна слама или тек ке биде , со отварањето на уште неколку нови трговски центри и молови низ градов.

Како што разбрав ке имало и 2 + спрата ,,, најверојатно ке биде со приватно јавно партнерство, што би се вклучил и приватен инвеститор и би овозможил исплатлива инвестиција.
Ке биде атрактивна локацијата , цените на самите дуќани и те како ке рипне + за сопствениците ,, би привлекол и повеќе потрошувачи (шетачи) со надоградбата на новите 2 спрата, нови дуќани значи нови работни места )) Зголемен обрт на средства , стимул за градот и државата. Репрезентативност на самиот објект и вклопување на ГТЦ со околината и Класична архитектура на новите објекти.

ГТЦ бил ова , бил она , ваков објект таков објект ?! -- ДА бил , али бил пред 50 години/

На кој му се допага вака , нека го земе и нека си го носи дома , мене лично не ми се допаѓа ситуацијата во која Гтц се наоѓа моментално, ја подржувам неговата реконструкција во Класичен Стил (без временски стил) секогаш може да се гради и секогас е ИН, Не држи муабетот дека само порано се граделе вакви објекти, и дека ние назад сме се враќале со реалзација на СК2014.

Јас не мислам така , но да оставиме времето да покаже.

Прогрес ни е потребен во државава на секоје ниво и во секоја област. Тоа и се случува ние биле или небиле свесни за тој факт. Или не гледање заради заслепеност од сопствените предрасуди и "правила" Наметнати во потсвеста кај одредени индивидалци за тоа што треба што не треба да се гради.

Приоритети ! Точно треба на тој начин да се формулираа домашниот па и државниот есап се сложувам.

Али! Ако одиме од тој аспект треба усште 20-30 години да чекаме за да ги средиме сите приоритети за да би дошле до разубавување на фасади на објекти - Според ставот на одредени. Што во друг случај 5 пати ке ги вратиме тие пари, преку карти за музеи, театри , туристички посети и општиот впечаток ке биде сосема поинаков на секој оној кој ке помине низ Скопјево наше.



--- Мое мислење/

----Спремен сум за напади од страна на поединци.




Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 16-Jun-2013 at 09:14

@blejdsk многу силен пост со кој воглавном се согласувам. Напишав и погоре дека сите оние архитекти и институции  на чело со политичарите кои излегоа на гушкањето мислам дека глумат лудост со самото тоа што додека имале можности со прст не мрднале за подобрување на состојбата на ГТЦ и не само на ГТЦ. Факт е дека ГТЦ пропаѓа и дека таму требало и треба да се направат реконструкции. На дел од сликите од демонстрациите се гледа дека дел од фасадата се распаѓа, внатрешноста исто така а и народот е презаситен од хаосот и дезориентацијата која се случува внатре, па така иако во центарот на градот на најубавото можно место ГТЦ се повеќе луѓето го користеа како пешачки коридор а се помалку за купување. Поради сето тоа на ГТЦ навистина му е потребно темелно реставрирање. За среќа некој се нафати да го направи тоа за разлика од гореспоменатите кои досега млателе празна слама а сега излегуваат со празни говори. Тоа е едната страна на медалот и мислам дека до тука се согласуваме. 

Онаа што на мене ми е проблем е фактот дека понуденото решение е многу лошо најмногу затоа што од темел се менува концептот на трговскиот, неговите контури и функционалноста. Решението е лошо исто така затоа што во него има многу повеќе идеолошки инает и комплекс отколку практичност и реална потреба, смешен е фактот дека треба објектот да биде класичен за да се вклопи во околината има милион примери на вклопување на модерни објекти со класични објекти и според мене ваквиот спој изгледа многу атрактивно, згора на се биди сигурен дека барокната фасада нема да му донесе повеќе промет и потрошувачи на трговскиот центар, што ќе рече фрлени милиони евра само за да се задоволат некој си идеологии. Затоа мое мислење е дека однадвор треба да се направат промени но не толку радикални, не сум против класични елементи но не на начин на кој сега е предложено и не во таа мера. Целата енергија треба да се потроши во средување на внатрешноста и евентуална доградба на катноста, да се најде начин како да се регулира температурата во зимскиот период но не со комплетно затварање како сега туку некој друг вид на затворање според мене приземјето може да остане исто а да се затворат 1, 2 и спратовите што сакат да ги надоградуваат. Паралелно со ова да се најде заеднички јазик со сопствениците и да се најде начин трговскиот да фунцкионира поорганизирано. Со ова мислам дека иако со помали инвестиции ГТЦ повторно ќе си ја врати популарноста.  

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 16-Jun-2013 at 15:27
Originally posted by Gradinarot


Овој пост нема ама баш никаква врска со реалната архитеконска тежина на објектов. Ова некако ми зборува само за носталгија по едно минато време. Ај сега да плачеме за киоскот на плоштад кај што како мали сме јаделе најубави-единствени хот-дози. Немој дечки обиди се повторно да напишеш нешто подлабоко, грешно ке те разберат.


Затоа што ти не знаеш уствари што е архитектонска тежина. Ако ГТЦ беше фуш, налик Три Бисери или Буњаковец, ќе беше само транзитна зона и ќе функционираше само првиот кат. Но ГТЦ беше и е нешто сосема друго.
Тоа што денес ГТЦ функционира само на 2 спрата е чисто поради кока-кола менаџментот кој што изминативе години е на чело поради коалициските договори. Тоа што кино Милениум од реотворањето не заживеа сто посто е поради слабиот маркетинг кој го има зад себе, а за понудата на брендови пак е виновен менаџментот, кој е тотално неспособен да привлече брендови кои пак Сити Мол многу лесно ги зема. Не може никој да ме демантира дека ако една Бершка или Селио беа отворени порано во ГТЦ дека ќе имаа помал промет од оној во Сити Мол. Едноставно едини виновник за летаргијата на ГТЦ е лошата политика да се работи до макс 9 саат, сабота до 4-5, недела никако, што го прави неконкурентен во однос на Рамстор и Сити Мол. Од друга страна ја баш и не сметам дека ГТЦ пропаѓа, а доволен доказ се новите големи продавници на првиот кат на Sport Vision и Адидас, ако е толку лошо, немаше Адидас да се шири. Прпаднат ГТЦ е алиби за реформаторите, а тоа што паѓаат лајсни од горе и има искрешни плочи и дека заради тоа му треба барок, е муабет од незрели деца. И да го направат барок, со вакoв менаџмент, ГТЦ ќе биде труло место, нарочито ако се затвори како коридор во ноќните часови. А баш тоа транзитирање навечер, носи купувачи идниот ден, чисто се земам себеси како пример. Така да не е само носталгија во прашање, едноставно ГТЦ има вредност токму поради уникатниот лик, поради широките патеки, разновидноста која ја нуди, и од проста причина што е речиси единствен примерок од ваков вид во Европа па и пошироко. Реновирање да, ама квази барок? - тоа само неизживеани и искомплексирани умови можат да го измислат.
Она што ГТЦ веќе го имаше, кино, куглана, кафичи, дискотеки, разновидна понуда на производи и сл, дури сега повторно се нуди на пазарот со новиот мол. Ако ГТЦ имаше асални ркаоводни лица, и понатаму ќе беше број 1 трговски во Македонија. И уште една битна ствар, да се вклопел во околината? Дали тоа значи дека и Соравија и Лумикс и Холидеј Ин ќе се барокизираат?
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 16-Jun-2013 at 15:43
За сè има вторпат
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 16-Jun-2013 at 17:25
Originally posted by N23


Originally posted by Gradinarot

Овој пост нема ама баш никаква врска со реалната архитеконска тежина на објектов. Ова некако ми зборува само за носталгија по едно минато време. Ај сега да плачеме за киоскот на плоштад кај што како мали сме јаделе најубави-единствени хот-дози. Немој дечки обиди се повторно да напишеш нешто подлабоко, грешно ке те разберат.
Затоа што ти не знаеш уствари што е архитектонска тежина. Ако ГТЦ беше фуш, налик Три Бисери или Буњаковец, ќе беше само транзитна зона и ќе функционираше само првиот кат. Но ГТЦ беше и е нешто сосема друго.Тоа што денес ГТЦ функционира само на 2 спрата е чисто поради кока-кола менаџментот кој што изминативе години е на чело поради коалициските договори. Тоа што кино Милениум од реотворањето не заживеа сто посто е поради слабиот маркетинг кој го има зад себе, а за понудата на брендови пак е виновен менаџментот, кој е тотално неспособен да привлече брендови кои пак Сити Мол многу лесно ги зема. Не може никој да ме демантира дека ако една Бершка или Селио беа отворени порано во ГТЦ дека ќе имаа помал промет од оној во Сити Мол. Едноставно едини виновник за летаргијата на ГТЦ е лошата политика да се работи до макс 9 саат, сабота до 4-5, недела никако, што го прави неконкурентен во однос на Рамстор и Сити Мол. Од друга страна ја баш и не сметам дека ГТЦ пропаѓа, а доволен доказ се новите големи продавници на првиот кат на Sport Vision и Адидас, ако е толку лошо, немаше Адидас да се шири. Прпаднат ГТЦ е алиби за реформаторите, а тоа што паѓаат лајсни од горе и има искрешни плочи и дека заради тоа му треба барок, е муабет од незрели деца. И да го направат барок, со вакoв менаџмент, ГТЦ ќе биде труло место, нарочито ако се затвори како коридор во ноќните часови. А баш тоа транзитирање навечер, носи купувачи идниот ден, чисто се земам себеси како пример. Така да не е само носталгија во прашање, едноставно ГТЦ има вредност токму поради уникатниот лик, поради широките патеки, разновидноста која ја нуди, и од проста причина што е речиси единствен примерок од ваков вид во Европа па и пошироко. Реновирање да, ама квази барок? - тоа само неизживеани и искомплексирани умови можат да го измислат.Она што ГТЦ веќе го имаше, кино, куглана, кафичи, дискотеки, разновидна понуда на производи и сл, дури сега повторно се нуди на пазарот со новиот мол. Ако ГТЦ имаше асални ркаоводни лица, и понатаму ќе беше број 1 трговски во Македонија. И уште една битна ствар, да се вклопел во околината? Дали тоа значи дека и Соравија и Лумикс и Холидеј Ин ќе се барокизираат?


Ете, не било џабе пишувањето, значи не е тешко кога се сака, ова е веќе подобар пост... друг пат поконцизно.
.....   .......
Back to Top
arhitekta View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Apr-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote arhitekta Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 17-Jun-2013 at 00:36
Macedonian Orthodox Community of Australia
ГУШКАЊЕТО НА ГТЦ - ЛОШ ВКУС ИЛИ ПАРТИСКИ ИНАЕТ?

Тешко ми е да поверувам дека овие луѓе, повикани од Асоцијацијата на архитекти на Македонија, протестираат затоа што навистина сметаат дека сегашната архитектура и фасада на Градскиот трковски центар на Скопје вреди да се зачува од естетски причини, а не заради партиски инает. Добро, можеби кај некои од нив владее и носталгија по стерилната архитектонска естетитка на поранешниот источен блок, но колкумина може да се такви?

Она што Асоцијацијава го нарекува барок, всушност е класика. Зарем не е разумно, кога веќе се обновува ГТЦ, кога очигледно има голема потреба од обнова, а Македонија не е држава која може да си дозволи обнова на секои дваесетина години, да се обнови во класичен стил на кој никогаш не му поминала и нема да му помине модата? Особено кога во непосредна близина се веќе изградени неколку други објекти или фасади во сличен стил?

Не познавам ниту еден македонец од дијаспората или воопшто странец кој од време на време ја посетува Македонија, а на кој не му се допаѓаат новите класични градби, односно фасади во Скопје, иако многумина ќе посочат детали кои бараат преиспитување. Скоро сите со кои сум разговарал изразиле пријатно изненадување, имајќи го во предвид досегашниот стандард на архитектура во Скопје и Македонија.

Ако нешто заслужува критика, но конструктивна, тоа е генералниот урбанистички план, односно претставителноста и хигиената на околината во која се наоѓаат новите објекти, недостигот на зеленило, пренатрупаноста на нови згради околу плоштадот, па и околу Соборната Црква, како и непланската пренатурпаност на премногу човечки фигури околу плоштадот, на мостот, па дури и по некои од новите класични згради (иако повеќето споменици, а особено оние на Александар, Филип, Јустинијан, Ѓорѓија Пулески, основачите на ВМРО, Гоце Делчев, Борис Сарафов, АСНОМ, Ченто, бранителите, се прекрасни и заслужуваат свое симболично место во центарот на градот). Но како би се сконцентриле на таквите објективни критики, насочени кон подобрување, ако сме постојано бомбардирани од партиски војници кои инаетџиски ја оспоруваат вредноста на се што направила спротивната страна и апсолутистички бранат се што тие направиле?

Можеби оние, како нас, кои не го гледаат она што Асоцијацијата на архитекти на Македонија го гледа, се навистина "сељаци", како што еден гласноговорник на СДСМ не нарече пред некој ден на страницата на Македонската православна заедница од Сиднеј, затоа што ја осудивме како погубна најавата на Зоран Заев дека треба да се "реши" статусот на терористите од ОНА, како тие да биле некакви борци за слобода. Ако е така, ајде нека ни покажат тие архитекти и нивните политички патрони што тие изградиле до сега што ние треба да го земеме како стандард за добар архитектноски вкус, за и ние да тргнеме кон нивните високи естетски вредности.

Игор А. Александров
најдено на фејсбук
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 17-Jun-2013 at 02:12
А што се натегнал овој преку цел свет тука да соли. Еве на Сиднејчани нека им каже оти не им чини операта и дека треба да ја преслечат во „класика“.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 17-Jun-2013 at 09:52
Ne se doglasuvam Fishot deka nasinecov od dijasporata ne bi imal prsvo da komentira.Stom mozat ambasadorite da komentiraar,zosto da ne komentira gastarbajterov?Imam custvodeka ako nekoj se odsudi da pofali nesto odma se satanizira.Pa ovde imame nekoi koi kritikuvaat upotrebuvajki vulgarnosti,pa ne se ni opomnati
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 17-Jun-2013 at 12:28
Originally posted by gjoko

Ne se doglasuvam Fishot deka nasinecov od dijasporata ne bi imal prsvo da komentira.Stom mozat ambasadorite da komentiraar,zosto da ne komentira gastarbajterov?Imam custvodeka ako nekoj se odsudi da pofali nesto odma se satanizira.Pa ovde imame nekoi koi kritikuvaat upotrebuvajki vulgarnosti,pa ne se ni opomnati


Ѓоко не се пали, нека си коментира човекот, само пологично ми е пошто е веќе таму, прво за операта да им понуди предлог на Сиднејчани.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 17-Jun-2013 at 15:22
Не се лутам,ама нека биде малку пофер.Ќе дади изјава еден амбасадор,воглавном негативен за нешто во РМ,и сите тоа го земаат како свето писмо,а ако некој наш напиши некој убав збор тогаш се даваат образложенија дека нашиот ги троши парите `таму некаде`.

Само да пообјасниме еден факт.РМ има трговски дефицит од над 1.5 милијарди долари,кој воглавном се финансира преку дознаки од странство,т.е. од парите што ги праќаат нашите од странство на нивните роднини.Дирекно значи и го суфинансираат секој проект во РМ
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 17-Jun-2013 at 15:43
Originally posted by gjoko

Не се лутам,ама нека биде малку пофер.Ќе дади изјава еден амбасадор,воглавном негативен за нешто во РМ,и сите тоа го земаат како свето писмо,а ако некој наш напиши некој убав збор тогаш се даваат образложенија дека нашиот ги троши парите `таму некаде`.

Само да пообјасниме еден факт.РМ има трговски дефицит од над 1.5 милијарди долари,кој воглавном се финансира преку дознаки од странство,т.е. од парите што ги праќаат нашите од странство на нивните роднини.Дирекно значи и го суфинансираат секој проект во РМ
Gjoko, izvini vaka sto se mesam, no mislam deka tuka ne se raboti za pratkite na gastarbajterite. Eve i jas ziveam vo stranstvo i prakam devizi, no toa nema vrska so moite stavovi i mislenja za odredena tema. Nasinecot od Avstralija napisal nesto sto e daleku od sustinata na ovaa problematika. fasadi ne se menuvaat onaka na "ura", i toa od koren so sto ni samite ne bi mozele da go prepoznaeme objektot. Zatoa bese postaveno prasanjeto(barem jas taka go razbrav), sto ke se sluci vo Sindej ako nekoj resi fasadata na sidnejskata opera da ja pretvori vo barok!?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 17-Jun-2013 at 15:51
многу пати се нашите напаѓани за искажан збор,а да е трагедијата поголема голем дел од нив се заминати од дома баш поради искажан збор.И сега после 30-40 години го доживуваат истото.

нека си го кажи човекот мислењето.Истото е и со Тотобобо.нека си кажува човекот што сака се додека не искажи навреди од било кој аспект
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 17-Jun-2013 at 17:14
Бидејќи главно форумов (а и воопшто интернетот) го користам за да се информирам јас би сакал да нема многу дирекна комуникација на форумов,освен ако не е прашање за информации околу темата.
Ми се допаѓа ЕДНАШ/ДВАПАТИ да го прочитам мислењето на членовите за секој објект (пожелно на почетокот и на крајот од изградбата) без разлика дали е нег. или поз., останатите коментари се повеќе околу членовите и нивните ораторски способности отколку на темата.
Ми се допаѓаат комичните коментари/слики кои не навредуваат ниедна страна.
Посебно ги почитувам членовите кои своеволно не обновуваат со репортажи,слики,свои проекти,неофицијанлни информации и сл.


За вакви реки од лични мислења и префрлања,би предложил на пример да си отворат членовите по една нишка со своето име, и за секоја тема да си го пишуваат и обновуваат мислењето таму.Па ако сакам некогаш да прочитам некое мислење од некој член, ќе му ја отворам темата.
Знам дека не функционираат така работите, но само да ви доловам колку чист и уреден јас го замислувам еден извор на информации


Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 17-Jun-2013 at 20:03
Ми изгледа дека Игор А. Александров го чита форумов и ако е тоа вистина би сакал да ги прочитам неговите ставови на различни теми... Не ми паѓа на памет да го праќам да се занимава со сиднејската опера, ниту ме интересира... Ако ме интересираше ке се вклучев во дискусија на некој австралиски форум...
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 17-Jun-2013 at 20:43
а кој е тој ако смеам да прашам?
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 17-Jun-2013 at 21:50
Originally posted by gjoko

а кој е тој ако смеам да прашам?


"гастербајтерот" 
We shape our buildings; thereafter they shape us.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 17-Jun-2013 at 22:24
дека го напиша со името презимето,а не со форумското име.обично не ги читам дебатирањата,а посебно оние подолгите.над 90% од подолгите постови од расправиите не ги читам без оглед на темата и од кого е напишано.

затоа се извињавам што вака прашав
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 69>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.363 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.