build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 10-Nov-2008 at 12:45
Трети кат на ГТЦ
На третиот кат ќе се градат комерцијални објекти, ходници, лифтови, а ќе има простор за зеленило и жардиниери

Изградбата на третиот кат на Градскиот трговски центар ќе почне наредната пролет, најавуваат од Управата на ГТЦ. Директорот Аго Абазовски вели дека веќе е завршена првата фаза за изработка на идејното решение.
"Овој месец ќе распишеме јавен тендер за избор на фирма која ќе го изработи проектот и која ќе ги изведе градежните активности околу изградбата на третиот кат. Се надеваме дека оваа втора фаза ќе заврши во наредните четири месеци, па изградбата би почнала најдоцна во април", вели Абазовски.
Од ГТЦ велат дека третиот кат ќе се гради на површина од 14.700 квадратни метри, од кои 7.000 квадратни метри ќе бидат површина која ќе се искористи за комерцијални објекти, а останатиот простор ќе биде искористен за ходници, за лифтови и простор за зеленило и за жардиниери.
"Со површина од 121.000 квадратни метри, нашиот трговски центар е најголем на Балканот. Иако е изграден пред повеќе од триесет години, Градскиот трговски центар е се уште најатрактивен во Скопје. Очекуваме дека со изградбата на новиот кат посетеноста уште повеќе ќе се зголеми", вели Абазовски.
Директорот Абазовски се уште не знае колкава ќе биде финансиската конструкција околу изградбата на овој проект.
"Неблагодарно е да шпекулирам колку би чинела изградбата на третиот кат. Откако ќе ја одбереме фирмата која ќе го изработи главниот проект, ќе знаеме со сигурност колку средства ќе бидат потребни за оваа намена", вели тој.
Изградбата на третиот кат ќе биде целосно финансирана од Владата на РМ.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=159414&idg=8&idb=2520&rubrika=Skopje
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 10-Nov-2008 at 13:18

мислам дека не најголем на балканот, а можеби најголем во универзумот!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 10-Nov-2008 at 13:19
ГТЦ е најголем трговски на Балканот или ЌЕ биде кога ќе се догради третиот кат??
EDIT: најголем бил Делта Сити во Белград со 85 000 м2

Edited by maestro13 - 10-Nov-2008 at 13:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 10-Nov-2008 at 16:38
@ lsl
Што бидна со информацијата дека ќе се оди наново, од каде ја чу? Ова што го постираше пбанкс се коси со тоа.


@ maestro
ГТЦ и сега има повеќе од 100 000 m2, така да ако нема друг конкурент освен Делта Сити, тогаш е најголем и без доградбата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 10-Nov-2008 at 17:18
Кловер наслушнав тогаш уште нешто дека, цитирам: "'ќе го праат како рамстор". Тоа ваљда било желба на владата. Да излезе јавен повик за проект па ќе видиме што конкретно се бара.


Edited by lslcrew - 10-Nov-2008 at 17:20
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-Nov-2008 at 17:36
Originally posted by Cloverstack

@ maestro
ГТЦ и сега има повеќе од 100 000 m2, така да ако нема друг конкурент освен Делта Сити, тогаш е најголем и без доградбата.
02.11.2007
Прексиноќа во Нов Белград е отворен најголемиот трговски центар на Балканот наречен Делта сити, кој се простира на 85.000 квадтратни метри и за чија изградба се потрошени 75 милиони евра. Мега центарот е сопственост на фирмата "Делта холдинг", чиј газда е најбогатиот Србин, Мирослав Мишковиќ.

цела вест

Edited by maestro13 - 11-Nov-2008 at 17:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 11-Nov-2008 at 18:42
Епа штознам, да го прашаме новинарот како тоа 85 е поголемо од 100 и кусур.

Edited by Cloverstack - 11-Nov-2008 at 18:43
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 11-Nov-2008 at 20:34
колку за инфо нашиот трговски се уште не е mall па најверојатно затоа и споредбата изостанува, ГТЦ засега сеуште си е класичен Голем ТЦ (Power centre) а доколку го сардисаат како кутија(затворат) веќе тогаш може да правиме муабет за некакви споредби со денешниве типови на сендвич центри...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 11-Nov-2008 at 21:06


Да, ГТЦ не е класичен затворен „мол“, но ако новинарот сакал да направи таква дистинкција требало тоа и да го нагласи. Наместо тоа тој го употребил токму терминот трговски центар, во која категорија ГТЦ несомнено припаѓа, па во таква лабава дефиниција е дефинитивно поголем од Делта Сити.

Инаку и ти грешиш кога ГТЦ го категоризираш како Power Centre.
Power centre e нешто сосема друго. Се базира на „моторизирани“ купувачи кои таму одат со возила. Има еден огромен паркинг околу кој обично има неколку одвоени поголеми објекти на пример wallmart, best buy и сл. и комплекси со помали играчи како radioshack, subway, red lobster и низа такви „брендови“ или локални сервиси (за европските додуша незнам што имиња фигурираат, но мислам дека во Европа овој концепт на трговски комплекси е далеку послабо застапен)

Денешниов ГТЦ ја би го окарактеризирал како некој хибриден мол, полуотворен мол или нешто во тој стил.
Edited by Cloverstack - 11-Nov-2008 at 21:09
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 13-Nov-2008 at 03:15
Кога се изградил ГТЦ, тогаш во свое време бил трговски со највеќе ескалатори на балканот. Е после тоа веќе не е, ама незнам кој е пред него. Инаку безцелно е да дебатираме дали е најголем или не, како да е тоа од круцијално значење за напредокот на државата. Едноставно можеме да констатираме дека е голем трговски центар карактеристичен за себе, со уникатен лик и организираност и не гледам причина да го "рамсторизираме" накнадно.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 13-Nov-2008 at 16:16
Originally posted by Cloverstack


@ maestro
ГТЦ и сега има повеќе од 100 000 m2, така да ако нема друг конкурент освен Делта Сити, тогаш е најголем и без доградбата.


Klover, Zar nema pogolemi Trgovski Centri vo Bugarija,Grcija,Turcija,Romanija???

Isto taka sea me zbuni toa izmegu Mall i Trgovski centar pa Mall e Americki i tuka nie nemame Mall imame Shopping Center ili Shopping Town. Znachi G-Mall na primer treba 200,000 m2 da bide za da gi ispolni normite na Mall??
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 13-Nov-2008 at 17:48
не знам за вас, ама на ГТЦ ,ислам дека му е најбитнареновација и модернизација а не доградби и надградби


Edited by zabegan - 13-Nov-2008 at 17:48
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 15-Nov-2008 at 16:55
Ова е веројатно некој од другите предлози за ГТЦ од конкурсот. Воопшто не ми се допаѓа, неможе да се спореди со победничкото.

1

2

3

4

5

6

7

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 15-Nov-2008 at 17:00
i jas mislam ovaj nema da bide pobednikot
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 21-Nov-2008 at 08:01
Cheers
 
 
НА ИЗЛОЖБАТА ЗА АРХИТЕКТУРА"БАЛКАНОЛОГИЈА" ВО ШВАЈЦАРИЈА
Македонски архитекти се претставија во Базел
Проектот за надградба на ГТЦ, кој победи на домашниот конкурс, е дело на младите архитекти Јован Ивановски, Владимир Десков, Ана Ивановска, Дејан Ивановски и Елена Пазарџиевска. Тие во Базел се претставиле како неформален состав

Проектот кој победи на конкурсот за надградба на Градскиот трговски центар учествува на изложбата на архитектура "Балканологија" во Базел, Швајцарија, а беше објавен и во списанието "САМ" (Сњисс Арцхитецтурал Мусеум), во кое се селектирани највпечатливите трудови од изложбата.
Првонаградениот проект е дело на младите архитекти Јован Ивановски, Владимир Десков, Ана Ивановска, Дејан Ивановски и Елена Пазарџиевска. Тие во Базел се претставиле како неформален состав под името "СЦАрС"(Скопје Цонтемпорарs Арцхитецтуре Студио).
"Во февруари победивме на конкурсот, а во април, за време на Биеналето на македонската архитектура, проектот го забележа Марое Мрдуљаш, кој е главен уредник на хрватското списание за архитектура и култура ОРИС, а е и кокуратор на изложбата 'Балканологија'", објаснува Владимир Десков.
Во списанието пишува дека проектот е пример како модерната архитектура може да биде надградена и адаптирана на разновидноста на современите програмски барања.
Инаку, како што ни објасни Јован Ивановски, проектот за надградба на ГТЦ содржи: велнес центар, дневен центар за деца, хотелски апартмани, фитнес и сауна центри, бизнис центар и ресторани. Улицата на средина ќе може да се користи за разни промоции и изложби.
"Учеството на изложбата и објавувањето во списанието за нас имаат големо значење, затоа што сме единствени архитекти од Македонија, а чест ни е и што видовме во чие друштво сме ставени таму", едногласни се архитектите.
Во тек е тендер за избор на фирма која ќе го гради третиот кат на Трговскиот. (Б.Н.)

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 10-Dec-2008 at 11:58
ПОБЕДНИЧКИОТ ПРОЕКТ ЗА НАДГРАДБА ЧЕКА РЕАЛИЗАЦИЈА
Апартмани и сончање на покривот на ГТЦ

Со хотелски апартмани кои имаат сопствени дворови, мензи и кафетерии, градинка со дневен центар, сали за фитнес и за аеробик, простории за културни и деловни настани, но и здравствена установа со општ лекар или стоматолог, Градскиот трговски центар, со надоградбата на трет кат, треба да заличи на големите светски центри. Со ваква идеја архитектите Јован Ивановски, Владимир Десков, Дејан Ивановски, Елена Пазарџиева и Ана Ивановска го изработија проектот што победи на конкурсот за доградба на ГТЦ. Во него се задржани основите од постојната градба, односно содржините се групирани во шест пресеци, а преземена е и главната средишна патека. Кон Водно ќе гледа угостителскиот дел составен од мензи, ресторани за брза храна и кафетерии и еден видиковец на покривот каде што посетителите ќе може да уживаат во погледот додека јадат сендвич. До него е просторот наменет за културни активности, промоции, изложби и деловни канцеларии за краткорочно закупување, сали за состаноци и за прес-конференции, а над нив е предвидено кино на отворено. Во продолжение следува спортскиот дел за фитнес, аеробик, пилатес, во чиј состав се наоѓаат и наменски продавници за спортска опрема, а одозгора и карпа за качување. Со поглед кон кејот ќе бидат хотелските апартмани за бизнис-корисници, детскиот центар со игралиште на покривот и центарот за нега и здравје на тело, над кој ќе се најде платформа за сончање. - Идејата е посетителите да си ги остават децата на час-два додека шетаат по продавниците или, пак, да им користи на вработените во околните институции. Со оглед на тоа што составен дел на трговскиот се и станбените згради, а тука живеат постари луѓе, планиран е и простор за амбуланта со општ лекар и стоматолог - објаснуваат архитектите. Во сите делови, освен угостителскиот и детскиот, оставен е простор и за дуќани кои се свртени кон внатрешноста на трговскиот центар. На третиот кат ќе се изгради и целосно застаклен објект во функција на бизнис-центар и нова управна зграда на ГТЦ. - Ова е отворено место низ кое секојдневно циркулираат стотици граѓани, клучна точка која ве поврзува со центарот и поради тоа ГТЦ го сметаме за простор кој содржи многу градски вредности. Оттаму и појдовме кога го работевме проектот. Отвореноста на просторот е важна бидејќи е единствен трговски кој дава таква слобода на посетителите и уживање во шетањето - велат авторите на проектот. Третиот кат, како и останатите два, ќе биде застаклен, но овојпат со рамен покрив кој ќе овозможи искористување на сончевата енергија преку панелите, вентилација и струење на воздухот и искористување на дождовницата за техничка вода. Ќе се постават и два пара лифтови во централниот дел на објектот. Во моментов е во тек тендер за избор на фирма која ќе го гради третиот кат на трговскиот. За подетални информации во врска со почетокот на изградбата, финансиите и со инвеститорите, од ГТЦ не беа заинтересирани да информираат.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1571&ArticleID=103701

Ова ми изгледа како рамстроизација на трговски. Сакам да се надевам дека убаво ќе излезе на крај, но некако неможам. Сепак малце имам надеж дека ќе излезе ок работава, нормално ако реконструкцијата биде темелна, а не импровизаторска колку само да се затвори трговски па на ништо да не личи.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Dec-2008 at 13:07
ovaj e pobednikot
bev kaj eden muzeum ne znam kako se vika (germanski  kunstmuseum) tamu se nekoj projekti od balkanot koga vidov kaj  makedonija  tamu bese gtc  istata slika i pisuvase kade e .....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Dec-2008 at 13:09
Originally posted by my Macedonia

ovaj e pobednikot
bev kaj eden muzeum ne znam kako se vika (germanski  kunstmuseum) tamu se nekoj projekti od balkanot koga vidov kaj  makedonija  tamu bese gtc  istata slika i pisuvase kade e .....


Да скоро беше изложен проектот во Швајцарија така да супер што си го фатил Cheers
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 10-Dec-2008 at 13:24
da be vo basel ... mi tekna i zaminav da vidam 
ama imase i drugi projekti (od beograd)lele kakov centar
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-Dec-2008 at 17:48
Originally posted by zabegan


не знам за вас, ама на ГТЦ ,ислам дека му е најбитнареновација и модернизација а не доградби и надградби


Баш така... Моментално ГТЦ е катастрофа!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.