build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 12-Feb-2009 at 02:27
ГТЦ и годинава останува без трети кат

Изградбата на новиот, трети, кат на Градскиот трговски центар ќе се одложи за половина година заради подобра подготовка на проектот. Наместо во април, како што беше првично најавено, градежните работи се очекува да почнат во октомври и да траат 8 до 10 месеци, информира Аго Абазовски, директор на ГТЦ.


Според директорот на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, Ивица Коневски, кое е исто така вклучено во реализацијата на проектот како доминантен сопственик на ГТЦ, сега се работи физибилити-студијата, која се очекува да биде готова најмногу за два месеца, врз чија основа ќе биде распишан и оглас за изработка на главниот изведбен проект.

- Главниот проект ќе се работи според првонагредното идејно решение на архитектите Јован Ивановски, Владимир Десков, Дејан Ивановски, Елена Пазарџиева и Ана Ивановска, на распишаниот меѓународен конкурс.
Избрани се уште два труда, второнаграден и третонаграден, а откупени се уште два - вели Абазовски.

Самото идејно решение на третиот кат на ГТЦ предвидува повеќе содржини: рекреативно сончање, летно кино, ресторани, кафулиња на познати светски брендови, простори за забава и луксузни апартмани. Катот опфаќа вкупна површина од околу 14.000, а корисна површина од околу 6.000 квадратни метри.

- Првонаграденото идејно решение остава можност за поставување четири лифта по вертикала, кои ќе одат од подрумот до третиот кат, додека од насока на плоштадот кон ГТЦ веќе има ескалатори. Самото решение се вклопува во околината и не го нарушува постојниот изглед на ГТЦ, а ги запазува архитектонските елементи на постојниот објект, поточно, остануваат ходниците и празен простор за движење на посетителите - образложува Абазовски. Тој потенцира дека целта е 35 до 50.000 посетители дневно на ГТЦ да се насочат кон погорните катови.


- Постојат две можности за финансирање на проектот. Првата е средства да даде Владата, што е поверојатно, или катот да се издаде под концесија на 15 години, со тоа што ГТЦ останува сопственик, а фирмата на која ќе и' биде даде да има обврска за одржување и за стопанисување - истакна Абазовски. Според првичните процени, изведбата на новиот кат на ГТЦ би чинела меѓу 10 и 12 милиони евра.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5645A089431AD6428C9C0C93D4BBF008
Back to Top
Дуле View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дуле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Oct-2009 at 13:30
ДО НОВА ГОДИНА

"Милениум" ќе стане градско кино

Градските власти ветуваат дека ќе ги донесат најпознатите светски филмски хитови. "Салата на киното е во добра состојба, но ќе ја направиме да изгледа уште подобро", најави градоначалникот Трајановски

Киното "Милениум" во Градскиот трговски центар ќе стане градско кино. Градоначалникот Коце Трајановски веќе им наредил на неговите служби да ја почнат постапката за преземање на управувањето со киното од ГТЦ и за два месеца, односно некаде околу Нова година, тоа повторно ќе биде отворено.Со киното ќе управува Младинскиот културен центар бидејќи, според градските власти, тој најдобро можел да го менаџира неговото работење.
"Срамота е во еден главен град да нема ниту една киносала. Затоа решив да го преземеме управувањето на киното 'Милениум'. Знам дека тоа нема да биде профитабилно за Градот, но јас сум подготвен и ќе побарам поддршка и од советниците Градот од буџетот да издвојува средства за нормално функционирање на киното", вели градоначалникот Коце Трајановски.
Трајановски објаснува дека во моментов се привршуваат работите околу средување на документација, со која киното ќе му биде отстапено на 10-15 години на управување на градот. Набавката на филмовите ќе ја врши Градот, а градските власти ветуваат дека ќе ги донесат најпознатите светски филмски хитови. Предвидено е киносалата да биде и реновирана.
"Ќе направиме и некои ситни корекции оти, сепак, народот, кога се отвора нешто по неколку години, очекува тоа да биде малку изменето. Салата е во добра состојба, но ќе ја направиме да изгледа уште подобро", вели градоначалникот Трајановски.
Директорот на ГТЦ Аго Абазовски ни потврди дека Градот ќе го преземе за управување киното и оти во моментов се договараат деталите од договорот.
Во моментов во Скопје не работи ниту едно кино. Киното "Милениум" не работи веќе две години, а кината "Култура", "Манаки" и " Вардар" околу 10 години.
(А.А.)
Back to Top
Дуле View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 17-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дуле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 16-Oct-2009 at 13:32
Коце мили Коце, коа ќе се тргнат дивите препродавачи на филмови во тезги, коа ќе се забранат сајотови кај што можеш комотно да симнеш каков сакаш филм тогаш и у кино ќе живеам ако сакаш!!!
Иначе ова Култура Манаки Вардар шо не ги напраат дискотеки нешто у тој фазон и онака дремат???
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 16-Oct-2009 at 14:12
Originally posted by Дуле

Коце мили Коце, коа ќе се тргнат дивите препродавачи на филмови во тезги, коа ќе се забранат сајотови кај што можеш комотно да симнеш каков сакаш филм тогаш и у кино ќе живеам ако сакаш!!!
Иначе ова Култура Манаки Вардар шо не ги напраат дискотеки нешто у тој фазон и онака дремат???
ја би направил обратно, би ги оживеал старите кина, кои се за тоа и наменети, а милениум ќе го направам дискотека
што се однесува до другото, се согласувам, ако нешто придонесе за изумирање на кината, тоа е тоа, еве јас на кино не сум бил повеќе од пет години
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 16-Oct-2009 at 14:29
narodot gradonacalnice ne saka plafon izmenet sminki nekoj , narodot SAKA da se sledat SVETSKI TRENDOVI i ke ima poseta 100 % . primer IMAX (dobro IMAX vo taa sala nema da soberi no mozi i na drugo mesto da se otvori) , 3-D, 4-D kina . AVATAR pred nova godina izglegva i e na 3-D epa sega neka razmisli
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 18-Oct-2009 at 10:08
Дуле е потполно во право и го подржувам. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7655
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 18-Oct-2009 at 14:36
Originally posted by G.I. Joe

narodot gradonacalnice ne saka plafon izmenet sminki nekoj , narodot SAKA da se sledat SVETSKI TRENDOVI i ke ima poseta 100 % . primer IMAX (dobro IMAX vo taa sala nema da soberi no mozi i na drugo mesto da se otvori) , 3-D, 4-D kina . AVATAR pred nova godina izglegva i e na 3-D epa sega neka razmisli
од кај знаеш што сакат народот и градоначалниците Big%20smile
џабе се и најновите трендови од светот и нови технологии, ако постои ижнтернет и шиткаџии, народод ќе биде примамен, но сепак недоволно за да се полни една сала секој ден


Edited by zabegan - 18-Oct-2009 at 14:37
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 19-Oct-2009 at 08:41
Originally posted by Дуле

Во моментов во Скопје не работи ниту едно кино. Киното "Милениум" не работи веќе две години, а кината "Култура", "Манаки" и " Вардар" околу 10 години.
(А.А.)
 
Извинете, тоа ме изненадува!!! 
А во Рамстор нема кино?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 19-Oct-2009 at 14:27


Во Рамстор има 2-3 кина, не сум сигурен точно но се прилично мали. Од 20+ кина во предтранзициско Скопје денеска скоро да нема ништо. Освен овие во Рамстор има уште 1-2 помали кина кои се повеќе фокусирани на независни филмови или пак функционираат во контекст на разни фестивали.

Факт е дека уште од 70те години на светско ниво има опаѓање на посетеноста на кината. Јас лично мислам дека е илузија да се очекува дека кината ќе се разработат како во предтранзицискиот период. Како што некој спомна можеби најголема шанса носат IMAX кината и сл. Други шанса е мал број кина да обезбедуваат светски премиери на време кои евентуално би се привлекле оние фанови кои не сакаат да го гледаат на пример новиот Star Trek со CAM или Telesync квалитет.

Но лично мислам дека со доведувањето на домашните кина до перфекција и опаѓањето на нивните цени процесот на изумирање на кината е иреверзибилен.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 20-Nov-2009 at 17:39
Еве уште материјали од победничкото решение за надградба на ГТЦ

Автори:
Јован Ивановски
Владимир Десков
Дејан Ивановски
Елена Пазарџиевска
Ана Ивановска


Материјалите во полна резолуција можете да ги најдете на сајтот на SCArS (во делот „изложба“):

http://www.scars.mk/default_mk.html


1


2


3


4


5


6


7

Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 21-Jan-2010 at 13:59
Originally posted by micko_v

Што се однесува до површини на трговските центри да ве потсетам дека ГТЦ-Скопје има вкупна површина од 114.000 м2, а е изграден при крајот на 70-тите


Фала за ова. Навистина ГТЦ е огромен, но воопшто не може да се споредува со модерните трговски центри. Најголем недостаток му се отвореноста и недостатокот на големи стоковни куќи во склоп на трговскиот. Современите трговски секогаш се градат со 1-3 големи стоковни куќи, кои ги влечат 80% од муштериите.

Добро ќе беше да се дозволеше на инвеститор да изгради и да ја продаде надградбата на трговскиот, а за возврат да ги реновира целосно сите влезови, да ги затвори, климатизира и поднови патеките за движење, и да изведе (ако е можно) зголемување на 1-2 парцели за современ супермаркет, голем салон за мебел или нешто слично.

Се разбира добро би било надградбата да биде „фуд енд фан“, а не уште бутици итн...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 21-Jan-2010 at 14:10


Незнам колку си стар Крале, но ГТЦ на времето всушност од големни стоковни куќи кои зимаа цели вертикали со внатрешни ескалатори итн, имаше и голем супермаркет (постоечкиот Веро, Кам и уште нешто споено), имаше и салони за мебел во подрумот.... Сето тоа денеска е исцепкано на мали дуќанчиња, но доколку има заинтересирани инвеститори и те како може тоа да се смени.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-Jan-2010 at 15:12
ГТЦ го изеде времето еве пример нема food корнер како во сите големи трговски центри каде што човек може да седне да одмори и по нешто за јадење.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 21-Jan-2010 at 15:16
Originally posted by Supervisor

ГТЦ го изеде времето еве пример нема food корнер како во сите големи трговски центри каде што човек може да седне да одмори и по нешто за јадење.


Тоа е бидејќи работи без концепт и тезгаџиски. Всушност самата приватизација на одделните дуќани мислам дека го парализираше развојот на ГТЦ засекогаш. Сите големи трговски центри имаат централизиран менаџмент кој ги издава просториите, наметнува прописи за намена на дуќаните, големината, брендовите итн.

Иако постои централен менаџмент за одделни работи, имаат заедничка обезбедувачка служба, заедничко оджување на коридорите итн мислам дека тоа е далку од доволно.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 21-Jan-2010 at 19:08
Главен проблем на ГТЦ освен што е приватизација на одделни дуќанчиња е и управата што воопшто незнае или не сака да го менаџира како што треба. И тоа со години со децении. Макар биле сите до еден дуќани приватизирани, тамо има заеднички служби што мора да се плаќаат и почлитуваат, а сигурен сум дека кога се приватизираи у договорите стои таква обврска. Но проблем е што нема механизам управата на ГТЦ да ги натера на тие средства да и плаќаат. Може би треба да се направи некоја административна заврзлама со тоа што комуналиите (вода, струја) ќе ги купува ГТЦ групно и после тоа ќе им ги продава одделно на дуќаните, па да има позиција на сила со која ќе може на крај на месц да им испораќа фактура со ставки, вода, струја, греење, заеднични услуги, па така да неможе оддлено да се наплаќаат ставките по трети фирми туку на една фактура. Ако не се плаќа комплет ондак кврц вентилите. Значи не е до толку проблем сопственоста да биде по одделни сопственици туку како тоа групно да се изменаџира.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 08-Jul-2010 at 18:27
Колку само неискористен потенцијал е кровот на ГТЦ. Слободно може цел парк да се изгради горе, на пример поврзан со некој мост со жена парк или слично. Имаше проекти за надоградби и содржина да му се даде со некои комерцијални содржини на ова горе и што побрзо треба да се реализриа. Не сакам пак да се ваќам по којзнае кој пат за стамбените згради, ама штета е таков простор да не се уклопи со деловен простор во целава приказна ГТЦ. Совршено се вклопува.
И една панорамска слика...п.с. Еве за што зборуваше АлексГиж пред некој ден во врска со Јужен Булевар.


Edited by lslcrew - 08-Jul-2010 at 18:28
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 08-Jul-2010 at 19:35
Dobro, moze li da se popravi fasadata na stanbenive zgradi? Da mu tekne na nekoj da ja spotera rabotava? Stvarno grdo izgledaat. Da gi napravat kako Soravija ili bilo kako moderno da se obozat? Roll%20eyes
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5307
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 08-Jul-2010 at 20:20
Кога ќе (и ако воопшто) се изработи план за третиот (може дури и четврт) кат на ГТЦ, тогаш и ова би било убаво да оди во пакет. Ама вака ако се средат без конкретен проект, тогаш другиот проект за ГТЦ ќе биде ограничен да се вклопува со зградите, наместо обратно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 05-Sep-2010 at 17:08
Јас би предложил и да се застаклат станбените згради со победничкиот проект ќе изледаат одлично и модерно. Инаку со проектов што стана не се знае?
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 05-Sep-2010 at 17:53
Јас предлагам ГТЦ ДА СЕ ПРОДАДЕ! Мене навистина не ми е јасно како тоа сме спремни да продадеме дури и факултети, железница, болници, јавен радиодифузен сервис... а да не го спомниме продавањето на овој трговски центар.

Да се распише меѓународен тендер и победникот да ја изведе модернизацијата и мислам дека ГТЦ ќе блесне(можеби проблем е веќе спроведено индивидуално купување на продавнициBash!).

Инаку ова победничко решение за модернизација не ми се допаѓа, поубаво беше оноа од пред 4-5 години.

Што се однесува до расцепканите продавници, ѕидовите можат лесно да се срушат и да се добијат големи продавници во ГТЦ, тоа за мене не е проблем.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.