build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на ГТЦ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 19-Apr-2015 at 14:57
јас не се согласувам со одлуката за референдум, без разлика дали ќе гласа само Центар, Скопје, цела Македонија или нечиј вујко од Америка... сеедно
ова воопшто не треба да биде прашање на политика, туку прашање на соодветни експерти... е сега, по диплома, и Чаушевски е соодветен експерт, за жал...

како и да гледаме, проблемот е во тоа што на проблемот не му се настапува професионално и сериозно, исто како што на ништо друго кај нас не се пристапува сериозно и професионално, пвторно, за жал...

...патем, убаво што барем еднаш се сетија да ги прашаат и граѓаните за почеток, иако не може тие да донесуваат главна одлука...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 19-Apr-2015 at 18:26
Originally posted by zabegan

јас не се согласувам со одлуката за референдум, без разлика дали ќе гласа само Центар, Скопје, цела Македонија или нечиј вујко од Америка... сеедно
ова воопшто не треба да биде прашање на политика, туку прашање на соодветни експерти... е сега, по диплома, и Чаушевски е соодветен експерт, за жал...

како и да гледаме, проблемот е во тоа што на проблемот не му се настапува професионално и сериозно, исто како што на ништо друго кај нас не се пристапува сериозно и професионално, пвторно, за жал...

...патем, убаво што барем еднаш се сетија да ги прашаат и граѓаните за почеток, иако не може тие да донесуваат главна одлука...


Од гледна точка на принципот на употреба на директна демократија, референдумов е најдобрата демократска алатка која му се случила на нашево затворено општество у задњиве неколку години. Дека е исполитизиран нема дилема, да не се лажеме дека зад ова стојат само независни ликови, али факт е дека во многу развиени демоктратии се реализираат референдуми и за далеку понебитни работи од она што е нашиов ГТЦ. Во Швајцарија има стотици референдуми за обични локални прашања. Ако ова ги засега граѓаните на одредена комуна, заедница и сл, ондак нека има референдум. Тоа што не не прашаа за СК2014 е кривица на власта, а не дека имаат за право да прават што сакаат. Чак и за куќен совет, ако треба да се наплати некоја поправка или купи соодветен инвентар, дел и сл, поголем од одредена сума на пари, истиот мора да помине на надзорен одбор.


Од друга страна, иако и јас не сум за тоа само Центарци да гласаат за ГТЦ, али ако дозвола за изгледот на ГТЦ дава општина Центар согласно закон и останати правни акти, ондак нема лоигика цело Скопје да гласа. Искрено, не сум најзапознаен со правната регулатива за локална самоуправа, но ако не можеа да го изградат до овој момент, ондак не е во рацете на Град Скопје, што по дифолт прави на овој референдм да гласаат само жителите на општина Центар.
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 19-Apr-2015 at 21:06
Осамна и графит од креаторот на ГТЦ Живко Поповски.


plusinfo.mk
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 20-Apr-2015 at 14:22
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 20-Apr-2015 at 18:12
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 20-Apr-2015 at 18:12
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 20-Apr-2015 at 18:13
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
mitre2 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mitre2 Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 21-Apr-2015 at 15:23
Одвратно чудовиште!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1029 Posted: 21-Apr-2015 at 16:01
За што тоа поточно велиш, ако може да се дообјасниш?
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1030 Posted: 21-Apr-2015 at 17:13
За Капијата, за што друго.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #1031 Posted: 21-Apr-2015 at 17:17
За текстот на сликата, за што друго
Interceptor design
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1032 Posted: 21-Apr-2015 at 17:17
Moze nekoj da mi objasni zosto POLITICKOTO lobiranje potpomognato i finasirano od SOROS i edna opoziciska partija e vo red a od druga strana lobiranje da ne se izleze na Referendum se docekuva na noz od organizatorite na ovoj Referendum. Jas kolku sto se razbiram vo demokratija i ednoto i drugoto se najdemokratski procesi so taa razlika sto ako jas se prasuvam graganite bi trebale da bidat ostaveni sami da odlucat bez kampanji, pritisoci i perenje mozok. Na kraj kolku sto ima nekoj pravo da mi se dopaga GTC tolku ima pravo i na nakoj da ne mu se dopaga. No toa e i poentata sto Opozicijata i SOROS sakat da stvorat svet vo koj samo nivnoto ke e ispravno a onie sto nemislat taka se etiketirat, vregaat i deskriditirat. Pa taka ako nekoj arhitekt kaze deka ne mu se dopaga GTC vednas ke se javi bagrata so diskreditacija i navredi kon istiot. Taka demokratija ne biva. Sekoj ima pravo na svoe mislenje uste poveke ako toa ne e plateno kako sto e slucaj so razno razni nevladini organizaciji, mediumi, plenumi i aktivisti na koi najmalku im e dojdeno do GTC zosto poveketo so godini ne bile vo nego, nitu pa kupile nesto od tamu. Ama koga treba da se brani togas se vo prvite redovi.    
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #1033 Posted: 21-Apr-2015 at 17:24
Originally posted by kultuzin

Moze nekoj da mi objasni zosto POLITICKOTO lobiranje potpomognato i finasirano od SOROS i edna opoziciska partija e vo red a od druga strana lobiranje da ne se izleze na Referendum se docekuva na noz od organizatorite na ovoj Referendum. Jas kolku sto se razbiram vo demokratija i ednoto i drugoto se najdemokratski procesi so taa razlika sto ako jas se prasuvam graganite bi trebale da bidat ostaveni sami da odlucat bez kampanji, pritisoci i perenje mozok. Na kraj kolku sto ima nekoj pravo da mi se dopaga GTC tolku ima pravo i na nakoj da ne mu se dopaga. No toa e i poentata sto Opozicijata i SOROS sakat da stvorat svet vo koj samo nivnoto ke e ispravno a onie sto nemislat taka se etiketirat, vregaat i deskriditirat. Pa taka ako nekoj arhitekt kaze deka ne mu se dopaga GTC vednas ke se javi bagrata so diskreditacija i navredi kon istiot. Taka demokratija ne biva. Sekoj ima pravo na svoe mislenje uste poveke ako toa ne e plateno kako sto e slucaj so razno razni nevladini organizaciji, mediumi, plenumi i aktivisti na koi najmalku im e dojdeno do GTC zosto poveketo so godini ne bile vo nego, nitu pa kupile nesto od tamu. Ama koga treba da se brani togas se vo prvite redovi.    


Фантастично напишано
Interceptor design
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1034 Posted: 21-Apr-2015 at 19:51
kultuzin, да ти одговорам накратко - затоа што никој не верува во тие теории на заговор за „политичко лобирање потпомогнато и финансирано од ***** и една опозициска партија“. Односно, благодарение на тоа што на форумов малкумина се од таквите што веруваат во тие прикаски, секоја акција, потег, активизам итн. што се преземаат за зачувување на основниот изглед на ГТЦ, ќе бидат поддржани, а сите провладини будалаштини нема да се толерираат. Се надевам дека сега ти е јасно. И не, не сме политички определени, или еве, ќе зборувам во свое име - не сум политички определен, ама пак и не треба да бидеш за да препознаеш општествено зло.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1035 Posted: 21-Apr-2015 at 20:05
јас ќе бидам поексплицитен-тие што лобираат за одржување и успех на референдумот со гаранција од 99,99% во последниве десетина години се приврзаници на едната пол.структура,и ОБРАТНо,тие што агитираат против се приврзаници(немора со книшка,туку со пенкало заокружувајќи) на другата опција.

Немој некој да мисли дека во орвите има приврзаници на власта,ама се тука оти им се допаѓа ГТЦ, и ОБРТАНОТО важи.

Кој така мисли и тврди можи до утре да пишува,секој ќе знае во себе дека се лажи и себеси и другите и дека никој не му верува.

Све е политика
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1036 Posted: 21-Apr-2015 at 20:31
Ај вака, не ги сакам ДПМНЕ ама ич, и сакам што е поскоро да си отидат од Илинденска бб, ама од друга страна не верувам ни на СДСМ.

Но за едно сум сигурен, сам за себе знам, дека секаква промена на фасада на ГТЦ во барок би била будалаштина како и сѐ останато од Скопје 2014, но барем за оваа работа постои можност за тоа да се спречи, со одржување на овој референдум, па затоа, јас како независна личност од било какви политички влијанија, и со свој личен здрав разум, го подржувам одржувањето на референдумот како средство за демократско изразување на волјата на граѓаните, и притоа иако не е можеби важно, доколку јас би живеел во Центар, секако дека би гласал ЗА.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1037 Posted: 21-Apr-2015 at 20:38
Го поддржувам референдумов, се разбира, но требаше да има референдум и за другите вредни објекти (ЕВН, Мепсо...), всушност, за целиот проект, како во секоја нормална држава.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1038 Posted: 21-Apr-2015 at 20:40
Е требаше...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1039 Posted: 21-Apr-2015 at 22:50
Вака јас немам ништо против оние кои по сопствено убедување кое се однесува конкретно за ГТЦ го подржуваат референдумот исто како што немам ни против оние кои не го подржуваат. Јас имам против политиканството кое е во игра и поради кое овој референдум се организира и исто така имам против двојните аршини н оние кои сакат да продават демократија а всушност се однесуваат како во нај хардкор авторикратски. Како од господ да им е дадено само тие да се во право. Викате на референдум требало ова требало она , референдум да ама за да дојде едно општество до тој степен да одржува референдуми треба да изоди одреден пат, а ние уште го немаме направено првиот чекор во тој правец и далеку сме од почетокот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1040 Posted: 21-Apr-2015 at 23:00
Originally posted by FoSsiL

Ај вака, не ги сакам ДПМНЕ ама ич, и сакам што е поскоро да си отидат од Илинденска бб.


За ова зборам во постот погоре. Се додека имаме вакви ставови ние не сме спремни за никакви референдуми или издржани критички мисли. Фосил не го сфаќај ова лично но постот е олицетворение на нашето општетсво т.е. Ние однапред имАме издефинирани ставови па така владејачката партија која не ја поднесуваш што и да направи ти пак ќе си против и обратно тој што е ЗА и на глава да му се качат он пак ќе подржува. Тоа е она што го зборам за недостаток на демократски капацитети кои ќе се ослободени од политичко мислење.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.