build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Купувам стан со хипотека, Помош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
StiflerAerodrom View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Apr-2011
Location: Aerodrom
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote StiflerAerodrom Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Купувам стан со хипотека, Помош
    Posted: 17-Apr-2011 at 01:47
Здраво
Гледам дека на форумов може да се постават прашања од секаков вид па ај и јас да си ја пробам среќата.Во мисла сум да купам стан одличен е станот но има еден проблем под хипотека е не сум многу запознаен со хипотеките и како ке се одвива купопродажбата.Хипотеката изнесува 45 000 евра.
Ако е некој запознаен со овие работите би го замолил да ми објасни да си знам да не ме зезне да ми отидат парите во неповрат големи пари се ипак 79 000 евра :/ .
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Apr-2011 at 09:13
Здраво и добредојде СтифлерАеродром.
Под итно види сопрственикот од кој што го купуваш станот да си го исчисти хипотекарниот товар, бидејќи стан со товар неможе да менува сопственик. Мој предлог, прашај си независен (по можност твој пријател) нотар која е постапката. Претпоставувам дека со парите кои ти би ги исплатил за станот сегашниот сопственик има намера да го врати долгот и избрише товарот. Многу внимавај, не давај ни евро додека не си среди со банката и катастарот околу товарот. Би ти предложил и да се јавиш на инфо линијата во Катастар и ним да им го поставиш истово прашање:
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.