build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Старо Кичево

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Старо Кичево
    Posted: 20-Apr-2011 at 11:44
Јас како Кичевчанец отворив нова нишка за Старо Кичево.
Најдов многу слики од Старото Кичево (порано викано Ускана(на албански) и Хискана (на антички???)

СТАРАТА КИЧЕВСКА ЧАРШИЈА
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Apr-2011 at 11:55

СТАРИ ФОТОГРАФИИ: КИЧЕВО ПОСЛЕ 1945 ГОДИНА

Македонки Сликани со Споменикот на Скендер бег

Потоа е поставено Споменик на Кралот Петар Караѓорѓевиќ, во истиот Постамент(се гледа албанското Знаме)

Манастирот Св. Богородица Пречиста

Споменикот на Олга Мицеска
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Apr-2011 at 11:58
Утре повеѓe....
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 720
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Apr-2011 at 12:29
Споменикот на Олга Мицеска, Денес постои, не сум го приметил?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Apr-2011 at 12:32
Не постои, урнато е во 1945 Година(не сум сигурен за годината)
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Apr-2011 at 17:47
Дали денес постои обејктот, тогаш наречен велика жупа и што се десило со споменикот на караѓорѓевиќ, што има на денеска на тоа место?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Apr-2011 at 17:51
Originally posted by N23

Дали денес постои обејктот, тогаш наречен велика жупа и што се десило со споменикот на караѓорѓевиќ, што има на денеска на тоа место?


Vo toa mesto e kitino kale, ima spomenici na narodnite heroiSmile
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Jul-2014 at 16:40
ФОТО(И)СТОРИЈА: Завеани во снег на Буковиќ во триесеттитеДенес е предизвик да тргнеш преку Буковиќ кога врне снег, а не пред 80 години. Заборави и на технологија и на перформанси кога природата ќе земе збор може само да му се молиш на Бог да те одглави. Ова е таков момент во кој наши сограѓани тргнале на пат… и заглавиле.

http://kicevo.mk/zavani-na-bukovikj/
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.