build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија > Ваши концепти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ново Собрание

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Poll Question: Изберете
Poll Choice Votes Poll Statistics
2 [33.33%]
4 [66.67%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ново Собрание
    Posted: 24-Apr-2011 at 01:29
Еве уште нешто од мене и од Фосил.Се надевам ќе се заинтересирате малку(конечно ).
1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.Собраниската сала


11.После „напорната“ и „исцрпна“ дискусија,малку одмор со убав поглед.


12.И за крај


Фосил ајде сега ти.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Apr-2011 at 01:30

Еве го и моето...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Еве го и во Скечап една...

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Apr-2011 at 01:40
Ако некој се прашува кај ми е стаклото на повеќето слики. И јас незнам. Најверојатно кога сликам го гугле земја нешто се случува и го снемува. Ќе сликнам уште неколку слики утре, зашто стаклото игра интересна улога во концептот, а јас сум сега изморен, па ќе легнам да спијам. Затоа утре ќе го разгледаме секој аспект од концептот.


Edited by FoSsiL - 24-Apr-2011 at 01:46
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Apr-2011 at 10:06
Абе вие се лутите не сме се интересирале. Потрудете се малку со фасадирањето. Не користете stock текстури, најдете нешто, залепете некоја добра. Добри ви се идеите, реализацијата сака малку повеќе
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Apr-2011 at 12:09
Originally posted by гитардемон

Абе вие се лутите не сме се интересирале. Потрудете се малку со фасадирањето. Не користете stock текстури, најдете нешто, залепете некоја добра. Добри ви се идеите, реализацијата сака малку повеќе

Проблемот е што незнаеме да лепеме текстури. Да знаевме и двајцата одамна ќе почневме да правиме вистински објекти.А туторијали од Јутуб не ни се гледаат.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Apr-2011 at 13:21
Ќе биде и тоа... Ќе научиме. Јас ќе гледам да поработам уште малку на концептот, да извадам слики и да објаснам за што се работи.

Само што дојдов од зоолошка (која е супер), да одморам малку, па после ако имам време ќе фатам нешто.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Apr-2011 at 19:45
повеќе ми се допаѓа вториот предлог, повеќе личи на зграда за администрација, додека другово повеќе потсеќа на културна институција, театарска сала или музеј, а има слични котури со МОБ
но мислам дека има преголеми димензии за македонско собрание и е премногу доминантен во однос на други објекти, гледајки во однос на најмасивните објекти во околината
првиот предлог совршено би се вклопил до МОБ на другата страна од булеварот доколку биде (и ако не се градеше објектот на МНР), дури и ако му се додадат неколку косини ќе биде супер, само не е за собрание некако

тоа можам да го заклучам вака на прв поглед
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Apr-2011 at 20:18
Јас сум така малку мегаломан

Изгледа големо поради тоа што не е само собрание. Како да обајсанам. Се служев со идејата на албанското собрание за транспарентност и слично. Така да салата е на ‘‘отворено‘‘. Сепак има стакло со звучна изолација, и за секој случај заштита од оружја. Да не им се случи случајно нешто . А за тие кои сакаат да ги слушаат седниците ќе има слушалки.

Значи... Ај вака... Да објавам, иако сеуште е рано и има уште многу работа. Спремам проект Скопје бај Фосил.

И во тој проект сите објекти ќе застапуваат принцип на отвореност. Го има во Светот, каде повеќе каде помалку... Така да скоро сите концепти ќе ми бидат од јавен карактер, освен некои...

Тоа значи дека ќе има многу јавни површини во самите згради, а под тоа подразбирам, паркчиња, патеки, ресторани, кафулиња, катчиња, разни ‘‘забавни‘‘ содржини. Потоа хотели, видиковци, комерцијални, деловни, културни и административни површини, простори, незнаев како да ги наречам... и зависи што ќе ми текне... и кој е концептот и планот...

Но генерално се работи за интегрирање на околината и објектите во едно отворено, функционално, пространо, комфорно, интересно, привлечно и пријатно место за живеење, а притоа и вршење на сите неопходни потреби, обврски, работи....

Со висок квалитет, еколошко, енергетски ефикасно и економично....

Кој би бил еден пример за иднината на сите градови во Светот, но и најмногу за развојот на денешно Скопје, во Скопје кое ќе биде Град на 21 век... Поезија човече...

Малку е утопија.... ама се служев и со планот на Танге, иако сега е можеби малку потешко да се остварат тие врски помеѓу врските и околина... патеки на движење и слично...

Но колку што можам со Скечапот ќе се обидам да ви претставам на што мислам...

Ах колку ми е криво за онаа зградана што почнаа да ја градат позади базенот Бисер
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Apr-2011 at 20:31
Извинете вака, ама според мене двата објекти се катастрофа. Сепак кога ќе му се направи и фасада може да заличат на нешто подобро, но контрукцијата на објектите не изгледа за таква намена.

За првиот нема да коментирам, бидејќи ми е како од научно фантастичен филм

A вториот објект ми изгледа како обична и типична форма како фабрика, бидејќи сите овие нови фабрики за текстил и сл. се во таква форма и стил.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Apr-2011 at 22:27
Originally posted by FoSsiL

Скопје бај Фосил

Јас Кочани бај ФТ.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Apr-2011 at 04:09
  Ова собрание од FT ми личи како да го конструирал Мауриц Ешер!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Apr-2011 at 17:39
Originally posted by phenomenon

  Ова собрание од FT ми личи како да го конструирал Мауриц Ешер!


Кое е типчето?
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Apr-2011 at 17:56
mn bi bilo po ubavi i MN po pametno tuka da se izgradilo novo moderno sobranie e ova da ostanae kako muzej ili nesto taka!a + i po eftino bi bilo ;D
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-May-2011 at 17:29
Aj da vi dadam mal sovet, koga gi konstruirate ovie objekti nemojte da vnesuvate tolku ostrini, agli. Zidovite neka nebidat prekrseni tuku izvitkani. Ke vidite deka taka ke bidat i poprifatlivi za oko. Vklucete ja svojata imaginacija, pa i fantazija ( samo nemojte da preteruvate  Big%20smile 
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Nov-2017 at 03:25
Originally posted by lupo

Vklucete ja svojata imaginacija, pa i fantazija ( samo nemojte da preteruvate  Big%20smile 


ако некому му закржлавела, или нема време да ја есапи од нулта кота, нека импровизира со копи-пасте сегменти, така беше потсклепана и првата комплетна верзија од градски стадион, додека да се нафати некој да извади прецизен модел, а најоригинално би било да можат да се најдат сите верзии на еволуција од вакви помонументални објекти, чисто како иден музејски 3д абер ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.