build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ресен

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-May-2011 at 02:52
воопшто не и е тука место на дискусијата за барокот

објектов си е прекрасен и треба да се погрижат да си остане таков, штета што обектите од Скопје не следеа конкретно примери од класичните стилови како што следел турскиов бег и не припаѓаат во ниеден стил
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Apr-2012 at 09:34
Може ли некој ресенчанец да направи некоја фотка од реконструкцијата од кејот од Голема Река во опфатот од градот?

Благодарам.

Edited by MIKI1 - 03-Apr-2012 at 09:35
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Dec-2012 at 11:41
повелиUploaded with ImageShack.us

од google earth


Edited by JimmyN - 26-Dec-2012 at 11:56
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Dec-2012 at 18:35
1


2


3


4

Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Dec-2012 at 18:41Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Dec-2012 at 18:44


Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Dec-2012 at 18:56Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Dec-2012 at 18:58Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Dec-2012 at 19:02
гимназијата во ресен


Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Dec-2012 at 12:57
1


2


3


4


5


6


7


8


преземено од sscEdited by JimmyN - 28-Dec-2012 at 12:58
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Dec-2012 at 13:43
Интересно, реката низ Ресен никогаш не сум ја приметил. А не е воопшто мала според сликата. Низ кој дел на градот проаѓа реката и каде се влива во Преспанско???
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Dec-2012 at 16:09
На гоогле сега гледав тоа реката е од селото Царев Двор, не е од Ресен иако мислам дека спаѓа можда под општина Ресен,повеќето од водата на реката иде во нивите и почвата,мал дел се излева во Преспанско Езеро.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Dec-2012 at 16:11
па и не се приметува толку лесно. поминува нис источниот дел на ресен, а тука има повеке индустрија, алгрета, пластиката, шумско, и други. Изворот е во с. Крушје а рката се влива во близина на Езерени.
Реката можиш да ја видиш кога го земаш патот за битола од ресен.

еве координаци 40°59'31.62" N  21°01'46.91"O
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Dec-2012 at 16:14
Originally posted by mitatos

На гоогле сега гледав тоа реката е од селото Царев Двор, не е од Ресен иако мислам дека спаѓа можда под општина Ресен,повеќето од водата на реката иде во нивите и почвата,мал дел се излева во Преспанско Езеро.


та во царев двор е друга река. извира некаде кај болно. 
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Dec-2012 at 16:17
Епа на сликата погоре што си ја постирал тоа е реката на Царев Двор, сакав да кажам ека не е во градот Ресен,иначе има 2 притоки ,едната поминува низ Царев двор, водата од реката повеќе иде во нивите, а еден мал дел се излева во Езерото Преспа сега го гледав на Гоогле мапс.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Dec-2012 at 16:21
По се изгледа е истата река гледам дека кај Езерото има на повеќе места речни влевања во Преспанско езеро, претпоставувам дека фармерите си прават канали за наводнување и тоа кога поминува низ нивите си направила неколку корита кои се влеваат во Езерото.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Dec-2012 at 16:25
чекај малку да не мешаш нешто? ова слика сигурно не од царев двор. сликава ја презедов од гугл мапс од локацијата во ресен, кај фабриките. и како што пишува на сликата ова е Голема Река. Таму ѕидовите се поплочени, а во царев двор не се поплочени туку само бетон е. ке ти постирам слики ако сакаш ама ги има и на гугл мапс.
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Dec-2012 at 16:31
ова е реката во царев двор. а горната шо ја постирав е во ресен.
Иначе ти си од преспанско некаде или? Мајками е од царев двор а вујкоми таму живее, јас секоја година сум таму. сега или не се разбираме или некој греши...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Dec-2012 at 18:48
Moја грешка ти сигурно знаеш подобро ако си од таму ,иначе ја од Скопје сум, само зумирав на гоогле мапс но тешко е видливо ,друго е на слики, друго е на гоогле =) ,само што не успеав да ја најдам реката од гоогле во Ресен ,затоа помислив дека е оваа река.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 28-Dec-2012 at 20:06
е аку бе нема проблем. па и јас ги имам сликиве од гоогле. побарај убо и ке ги најдиш. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.