build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ресен

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Feb-2013 at 02:26

Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Ресен

If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Feb-2013 at 03:14
Куќа во село јанковец, ресенско. Иначе таа е на кумојте на брачедами.


Uploaded with ImageShack.us
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 08-Feb-2013 at 19:20

Кристијан Ќулумовски: Целта е да се прошета Преспа со велосипед (фото)

Нашиот сограѓанин Кристијан Ќулумовски од Ресен, кој е голем спортист и како негово хоби е возење велосипед со неговите другари, деновиве започна на истражување и разгледување на природните убавини кој ги поседува Преспанскиот регион...

Редакцијата на “Преспана” направи краток разговор со Кристијан, а тој ни открива дека:

- Целта е да се прошета цела прекрасна Преспа со велосипед. Деновиве ги посетивме: Евла, Крушје, Петрино, Златари, ги посетивме скоро сите Манастири а посебно внимание посветивме на Манастирот во село Евла каде навистина има што да се види, го посетивме и манастирот во село Стипона, исто така наша дестинација беше и Отешево каде отидовме и до прекрасното место наречено „Лиса“, уживавме во природата и глетката на Преспанското Езеро, ги посетивме сите убави места во Преспа каде бевме во можност. Наши наредни дестинации ќе бидат Подмочани, Курбиново, Љубојно, Брајчино, Долно Дупени... а наредна дестинација и моја голема желба е качување на Галичица. - за „Преспана“ изјави Кристијан Ќулумовски.

Кристијан несебично ги споделува со нас овие прекрасни фотографии од неговите дестинации низ Преспа:

If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Feb-2013 at 19:35
И уште некој слики од Ресен од истата страница Smile :
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 08-Feb-2013 at 22:33


WOW каде точно е ова?

Originally posted by JimmyN

Edited by Cloverstack - 08-Feb-2013 at 22:34
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Feb-2013 at 12:52
Прекрсано слики. Навистина никогаш ги немам ниту на слика видено овие предели, факт е дека онаа што е искомерцијализирано е само мал дел од онаа што Македонија може да го понуди.
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Feb-2013 at 13:46
Originally posted by CloverstackWOW каде точно е ова?

Originally posted by JimmyN
незнам точно, некаде кај Отешево во близина мислам

If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 09-Feb-2013 at 13:59
Previous

@Cloverstack  не извини, подолу е од Отешево скоро кај Којнско. Местото се вика Лиса.
Го најдов на Гоогле мапс еве ти координаци:

40°55'07.21'' N  20°58'29.08'' E

Тука има и уште појке слики. Thumbs%20Up
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Feb-2013 at 15:43
Originally posted by kultuzin

Прекрсано слики. Навистина никогаш ги немам ниту на слика видено овие предели, факт е дека онаа што е искомерцијализирано е само мал дел од онаа што Македонија може да го понуди.


да во право си.
еве ја страната, има уште повеќе слики и информации тука:

http://prespana.com.mk/
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-Dec-2013 at 14:15
istoriski.blog.com

Edited by Џоле - 28-Dec-2013 at 14:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Dec-2013 at 14:17


istoriski.blog.com
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Dec-2013 at 14:19


istoriski.blog.com
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Dec-2013 at 14:20


istoriski.blog.com

Edited by Џоле - 28-Dec-2013 at 14:23
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Dec-2013 at 14:24


istoriski.blog.com
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Dec-2013 at 14:26


istoriski.blog.com
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 28-Dec-2013 at 17:43
И кичево беше преполно со вакви градби,ама за жал кај половина од нив багер заигра оро и на нивно место се изградија бетонски чудовишта со реј бан стакла
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Dec-2013 at 17:52
Кога би ги обновиле фасадите, Ресен би се препородил како град (на изглед, не економски)
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 30-Dec-2013 at 00:13


Речиси секоја година одам во Ресен и ситуацијата со старите зданија е практично отидена во неповрат, најголем дел од нив се веќе изгубени и нема останато којзнае колку објекти кои можат да се оправат. Мислам дека може да туриме пепел на можноста нешто посериозно да се направи со Ресен од овој аспект, дури и да има воља за тоа во иднина.

Еве што сум пишал пред две и пол години, а од тогаш до сега работите се отидени само на полошо:
За старите куќи во Ресен... И јас бев под слична импресија, но изгледа по инерција. Сега скоро бев таму (за жал со полна мемориска картичка) и баш обратив внимание на „староградската“ архитектура. Голем дел од тоа отишло во вода. Многу такви стари куќи се срушени за на нивно место да никнат разноразни гадости, а голем дел се целосно препуштени на забот на времето, па се распаднати до точка на неповрат, или се блиску до таа точка. Штетата е до толку поголема бидејќи Ресен имал прилично компактно градско јадро каде доминирала оваа архитектура, па со пополнување на празнините во таков стил би се добиле цели 10-тина хектари квалитетно подрачје, наместо денешниот хорор. Ме чуди и денешната максимална незаинтересираност на било која инстанца да преземе нешто околу таа стара архитектура, со оглед на моменталната наша опседнатост. Такво градско јадро, во комбинација со езерото, двете планини - национални паркови, прекрасните села како на пример Љубојно, јаболката, производство на органска храна... сето тоа ќе беше одлична подлога за сочен туристички профит во Преспа. Наместо тоа, го имаме Ресен каков што го имаме - ужас. А цела Преспа едвај живурка на економски план.


Јасно е дека и покрај тоа што кај нас старата (кхм кхм) архитектура е ептен во мода, сепак нема никаков интерес ниту кај локалната ниту кај централната власт за барем малку да се ангажираат на ова поле во Ресен, што кај вторите доаѓа прилично очекувано - они слабо се осврнуваат на тоа што го имаме, туку секогаш измислуваат топла вода, иако таква топла вода пред нас веќе измислија во Туркменистан и Узбекистан.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Dec-2013 at 20:43
Originally posted by Џоле

Кога би ги обновиле фасадите, Ресен би се препородил како град (на изглед, не економски)


Апсолутно го делам ова мислење.
И не само Ресен, туку би бил одличен преседан што ќе служи како импулс и пример за многу други помали места, а со тоа и Скопје на крај ќе добие многу.
Многу логично.

...Уствари звучи толку логично, што мислам дека НИКОГАШ нема да се случи кај нас.

Одговорните попрво би оставиле автентичниве објекти да ги снема, па на нивно место да изградат постари коишто ќе немаат врска со традиција (а за вкус да не праиме муабет), отколку да направат нешто стварно добро и обмислено.
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 02-Jan-2014 at 12:26


За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.