build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Љубљана, Словенија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 06-Apr-2012 at 13:57
  Љубљана е закон место, таму пораснав, и ја знам на памет, овие улици '' об Љубљаници'' се реновирани во поселдните години, истотака и кејот во тој дел на градот, порано старото местно јадро против Трново (населба) не изгледаше прекрасно како на сликите, од магистратот накај трново истотака не беше средено. Инаку Љубљана цветна и се уреди во последните 10 години, односно нон стоп се уредува и е прекраен град. 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 12-Aug-2012 at 10:48
Андреј или кој и да знае, колкав временски период би било неопходно да се биде во Љубљана за да се видат нејзините главни знаменитости? Исто така, вреди ли да се купи таа нивна картичка Урбана, нормално онаа за туристи?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 12-Aug-2012 at 11:17
Бојан според мене за Љубљана се сосема доволни два дена (ако посетуваш на јуриш можеш да ги стиснеш и во еден ден). Ако сакаш да уживаш во атмосферата на самиот град, можеби е добро да си земеш уште еден, трет ден. Но, сепак мислам дека два дена се сосема доволни.

Што се однесува до Урбаната, мислам дека ти се исплати само ако:
-посетиш барем 3-4 музеи
-ја посетиш тврдината (Љубљански град + жичарата + музејот горе)
-хотелот ти е понадвор од центар па ќе коризстиш градски транспорт.

Можеш да купиш Урбана за еден ден па да ги видиш на брзинка, наместо да плаќаш за два дена. Ако ги купиш онлајн, добиваш 10% попуст на секоја Урбана. Еве ти линк каде имаш информации:

http://www.visitljubljana.com/en/ljubljana-and-central-slovenia/ljubljana-tourist-card/

 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 13-Aug-2012 at 00:19
Originally posted by Andrej_LJ

Бојан според мене за Љубљана се сосема доволни два дена (ако посетуваш на јуриш можеш да ги стиснеш и во еден ден). Ако сакаш да уживаш во атмосферата на самиот град, можеби е добро да си земеш уште еден, трет ден. Но, сепак мислам дека два дена се сосема доволни.

Што се однесува до Урбаната, мислам дека ти се исплати само ако:
-посетиш барем 3-4 музеи
-ја посетиш тврдината (Љубљански град + жичарата + музејот горе)
-хотелот ти е понадвор од центар па ќе коризстиш градски транспорт.

Можеш да купиш Урбана за еден ден па да ги видиш на брзинка, наместо да плаќаш за два дена. Ако ги купиш онлајн, добиваш 10% попуст на секоја Урбана. Еве ти линк каде имаш информации:

http://www.visitljubljana.com/en/ljubljana-and-central-slovenia/ljubljana-tourist-card/

 


Ти благодарам за драгоцените совети, ќе ми служат за периодовBig%20smile.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Aug-2012 at 00:29
Од мое искуство, најзначајните знаменитости во Љубљана можат да се видат во некој 10 часовен интервал, нормално со паузи за добро јадење
Мој предлог ти е ако остануваш неколку дена во Љубљана да тркнеш со Интерсити Словенија или до Цеље или до Марбиор, нарочито до Марибор, нема да згрешиш, само цената на картите е малку солена
23ka.wordpress.com
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3403
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 23-Dec-2016 at 16:08
Зарем е можно да не сме ја коментирале Љубљана толку долго време? Повеќе од четири години? А толку многу работи се променети во Љубљана. Словенска цеста е променета, пешачките зони во центарот на градот се шират, градчево постана зелена европска метропола, џамијата им е при крај... барем се трудат да се претстават како народ open-minded. Следуваат фотографии од Љубљана од летово:


Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 19-Jan-2017 at 20:27
Бојан мое мислење е прво Словенците не се балканци, иако и таков назив не постои. Затоа Љубљана така изгледда историски Словенија секогаш припаѓала на запад за разлика од вистинскиот балкан.
Критичар за критика
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Nov-2017 at 00:43во моментов и те како се, бар со напливот нѐ екс-југословени в Словенија, иако реално политиката сеуште им е прочистена, но ете го довчерашниот градоначалник на Љубљана чинам беше Јанкович ако не се лажам со српско потекло ... нејсе, имаат и доста зицеридоколку ги барап, пример патот за Литија нема велосипедска патека, пример немаат решение за арпаџик баскерите од цела европа, потем им фали затворена чекална кај железничката и автобуската итн. итн.

ако се бара среден град на овие простори, може да се каже дека тоа е Загреб, иако пак таму јако дрма хулиганството, па вечерните прошетки се ризична појава, но затоа скитањето преку ден дури и во зафрлени предградија не е опасност, па макар се шетале со брада до стомак, нормално доколку сте белец ...

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Nov-2017 at 08:11
Originally posted by Zelenikovo
во моментов и те како се, бар со напливот нѐ екс-југословени в Словенија, иако реално политиката сеуште им е прочистена, но ете го довчерашниот градоначалник на Љубљана чинам беше Јанкович ако не се лажам со српско потекло ... нејсе, имаат и доста зицеридоколку ги барап, пример патот за Литија нема велосипедска патека, пример немаат решение за арпаџик баскерите од цела европа, потем им фали затворена чекална кај железничката и автобуската итн. итн.

ако се бара среден град на овие простори, може да се каже дека тоа е Загреб, иако пак таму јако дрма хулиганството, па вечерните прошетки се ризична појава, но затоа скитањето преку ден дури и во зафрлени предградија не е опасност, па макар се шетале со брада до стомак, нормално доколку сте белец ...Тоа се минорни проблеми коишто многу лесно може да се санираат во блиска иднина. За разлика од кај нас што не се знае од кај да се почне и што да се средува, затоа што градовите ни личат на афрички џунгли. Словенија е прекрасно уредена земја со прекрасен народ и култура неспоредлива со нашата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.