build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктура и сообраќај во Источна Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Инфраструктура и сообраќај во Источна Македонија
    Posted: 10-May-2011 at 20:12
Оваа тема ја отварам за да не отвараме посебни теми за секој град поединечно па така секоја поврзана информација од Инфраструктирата и сообракајот во источна Македонија би била добредојдена
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-May-2011 at 20:15
еве јас прв да зпочнам
Станува збор за една од главните улици во Штип која ке биде комлетно реконструитана од почетокот на улицата кај црквата СВ.Никола па се до училиштето Ванчо Прке
http://www.idividi.com.mk/Biznis/MakBiznis/679524/index.html
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-May-2011 at 20:19
Во Кочани ке се асфалтираат приоритетните угорнини кои им создаваа големи маки на жителите. Ке се асфалтираат повеке угорнини во Кочани а и еден во населбата Оризари

http://kocani.gov.mk/vesti/asfaltiranje%20ugornini.htm
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-May-2011 at 20:24
Довршена изградбата на патот до с. Делчево. Инвеститор е Агенцијата за подрашка на земјоделството и рурралниот развој а изведувач еградежната компанија Стоименов ДООЕЛ од Кочани

http://kurir.mk/republika/proekti/9787-Nov-pat-vo-delcevskoto-selo-Iliovo


Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-May-2011 at 20:26
Изградба на улици во Берово
http://kurir.mk/republika/proekti/26751-Zapocna-gradeznata-sezona-vo-Berovo


Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-May-2011 at 20:28
Изградба на улица Брегалничка во Делчево
http://kurir.mk/republika/proekti/25747-Doizgradba-na-ulica-Bregalnicka-vo-Delcevo


Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 10-May-2011 at 20:30
Ке се асфалтира најоглемата улиа АСНОМ во населбата Оризари во Кочани

http://kurir.mk/republika/proekti/24882-Asfaltiranje-na-najprometnata-ulica-vo-Orizari
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-May-2011 at 20:33
Успешно реализиран проектот за реконструкција на водоводната мрежа во Кочани

http://kurir.mk/republika/proekti/21815-Uspesna-rekonstrukcija-na-vodovodnata-mreza-vo-Kocani
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-May-2011 at 20:34
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-May-2011 at 20:38
Нзнам дали е за овде но еве нешто од Кавадарци:
Станува збор за иградба на улицит ,,Црноречка,, ,,Божо Димов,, ,,Васил Главинов,, ,,29 Ноемвири ,, и други улици а изведувач на работите е кочанската фирма Стоименов
http://kurir.mk/republika/proekti/20165-Intenzivna-komunalna-izgradba-vo-Kavadarci
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-May-2011 at 14:40
Се асфалтираат улици во Неготино :
http://negotino.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=162%3A--------8---&catid=11%3A2009-07-08-13-19-01&lang=mk

Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-May-2011 at 11:02
Во заврашна фаза реконструкцијата на улицата Васил Главинов во Штип. Денес исто како и вчера се поставува порамнителен слој на асфалт а за време на викендот ке се поставуа заврашен слој на асфалт. Изведувач на работите е кочанската градежна фирма Стоименов

http://ns2.kurir-mk.info/republika/opstini/31018-Zavrsna-faza-na-rekonstrukcija-na-Vasil-Glavinov-vo-Stip


Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-May-2011 at 11:04


Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-May-2011 at 11:09
Исто за веста малку погоре за во Неготино.Пишува кочанска фирма изведувач сигурно е Стоименов од Кочани

http://ns2.kurir-mk.info/republika/opstini/30547-Zavrsi-asfaltiranjeto-na-dve-ulici-vo-Negotino
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-May-2011 at 11:11
Во Пробиштип асфалтиран патот до с.Ратавица

http://ns2.kurir-mk.info/republika/opstini/30322-Asfaltiran-patot-od-Probistip-do-selo-Ratavica

Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-May-2011 at 11:13
Во Општина Росоман продочжува комуналната изградба. Во с.Паликура се асфалтирала улица. Гледав на ТВ Кавадарци и спомаа дека изведувачи биле Стоименов од Кочани и Пелагонија Инжинеринг

http://ns2.kurir-mk.info/republika/opstini/30022-Pocnuva-asfaltiranjeto-na-ulici-vo-opstina-Rosoman

Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Jun-2011 at 19:17
Делчево:
Режимот на сообраќај на улицата „Маршал Тито“ во населбата Стар Монопол во Делчево ќе се измени поради оштетувањата кои имаат настанато при постојаната експлоатација на мостот на оваа улица.


Оштетувањата се лоцирани на горниот и долниот строј на патот при што едната лента за движење на возила времено е затворена.

Со оваа мерка ќе бидат поставени нови сообраќајни знаци, а возачите ќе треба да се придржуваат кон изменетиот режим на сообраќај односно да го приспособат превозот на стока и патници со возила кои не ја надминуваат масата пропишана со сообраќајниот знак или 3,5 тона, да ја приспособат брзината на движење кон ограничената брзина од 20 км/ч и да ја користат едната коловозна лента за двонасочно движење т.е. левата во правец од населбата Стар Монопол кон Центарот.

Знаците се пристигнати во ЕЛС-Делчево, столбовите за нивно прицврстување се во фаза на изработка и по изготвувањето на соодветната документација ќе се пристапи кон нивно поставување.

Постапката за санација на мостот е во тек и по нејзиното завршување времената сигнализација ќе биде отстранета.

http://kurir.mk/republika/opstini/34494-Vremena-izmena-na-rezimot-na-soobrakaj-na-ulica-Marsal-Tito-vo-Delcevo
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Aug-2011 at 21:20
Kурир

Ќе се асфалтираат неколку улици во Кочани
Вторник, 09 Август 2011 15:04

Општина Кочани како грант од Светска банка доби средства во висина од 120 илјади евра за успешна реализација на проектот за реконструкција на водоснабдителниот систем во средна зона на градот.
Според градоначалникот на Кочани, Ратко Димитровски овие средства со одлука на Советот на Општина Кочани ќе бидат искористени за довршување на потребната инфраструктура во градот. Имено, средствата ќе бидат наменети за асфалтирање на улиците „Ѓорче Петров“ и „Крум Вранински“ во населбата Усова чешма во Кочани.
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Aug-2011 at 23:28
Склучен договорот за реконструкција на улица „Сутјеска“ во Штип


Со цел да се реконструктуира улицата „Сутјеска“ на потегот од КАМ-маркет до влезот на ООУ „Гоце Делчев“, по распишаниот тендер, Општина Штип склучи договор со најповолниот оператор.
Најповолен понудувач со кој Општината го склучи договорот е фирмата „Стојменов ДОО“ од Кочани.

Рокот за извршување на работите, според договорот, е 60 дена од воведување на надзорен инженер на Општина Штип.

Првенствено, пред реконструкцијата на улицата, двете јавни претпријатија треба да пристапат кон остварување на подготвителни работи. Поточно, ЈП „Исар“ треба да ги реконструира водоводот и канализацијата, а ЈП „Штип проект“ треба да ја извади коцката.

Висината на сумата предвидена за реализација на овој проект изнесува 4.932.400 ден.
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Aug-2011 at 23:29
Интензивирани градежните активности во стариот дел на Македонска Каменица

Градежните активности во атарот на стариот дел од Македонска Каменица продолжуваат со асфалтирање на пристапниот пат до „Ситновската маала“.
Постоечкиот асфалт беше оштетен поради што беше неопходно повторното асфалтирање во должина од 300 метри.

Проширена е и крстосницата со улицата „Церска“ што го олесни сообраќајот во овој дел од населбата.

Со 2,5 милиони денари од буџетот на Општина Македонска Каменица пробиена и асфалтирана е улицата „Македонска“ во должина од 260 метри со што е подобрен квалитетот на живеење на над 1.200 жители од овој дел на градот.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.