build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Од светот
    Posted: 12-May-2011 at 16:21
Терек стадионот во Грозни е завршен. Капацитет 30000 луѓе. Комплетно решение и за паркинг итн.


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-May-2012 at 23:12
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Oct-2012 at 13:40
Со оглед на новите правила во Евролига, клубовите со А лиценца да имаат сали со 10 000+ капацитет, ЦСКА се префрли во Арената Мегаспорт и веднаш почнаа да се менуваат навиките.
На линков има преку 100 слики како треба да се анимира публиката и како клубот да собере што повеќе пари, а да не е само тоа преку карти. Штом и континуирано конзервативните Руси почнаа со ваков тип на забава внатре во салите, ондак може тоа да помине и кај нас.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151100256741795.434813.136809531794&type=1
23ka.wordpress.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Dec-2012 at 20:28

Идниот национален стадион на Јапонија....

Победничкиот проект е на Zaha Hadid... 

Нема што да се каже... сликите си го кажуваат своето... вселенски брод... Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Dec-2012 at 23:21

Dali ova mu e samo glavata, a pod zemja ima ushte cel robot?

Pa i se ochekuva ova od niv,neli

Edited by zdravozivo - 07-Dec-2012 at 23:24
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Dec-2012 at 12:11
http://tocka.com.mk/3/80930/dzirnete-vo-vnatresnosta-na-najgolemiot-zatvoren-bazen-vo-svetot

Ѕирнете во внатрешноста на најголемиот затворен базен во светот

Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Dec-2012 at 12:13
Скопје како град што не излегува на море, ваква атракција и може да биде профитабилна. На пример ако е дел со пакет на сместување, прошетка во околината на Скопје и сл


"Tropical Island Resort" ресосртот е сместен во близината на Берлин и истиот е прогласен за најголем затворен базен на светот.

Во рамките на објектот се поставени 400 лежалки, а истиот може да прими и до 6.000 посетители. Без оглед на тоа, посетителите често се борат за слободно место каде што можат да го стават својот пешкир.

Овој објект е поранешен авионски хангар, а денес истиот е украсен со дури 50.000 билки и претворен е во тропски рај уште во 2004 година. Огромниот хангар бил изграден за производство на цепелини, но компанијата банкротирала во 1992 година. Фирма од Малезија ја видела деловната можност и го отворила "Tropical Island Resort".

Иако внатрешноста е импресивна, посетителите се жалат на високите цени на пијалаците, на сместувањето и паричните надоместоци за користење на водените тобогани.

Температурата во внатрешноста секогаш е околу 26 Целзиусови степени, благодарение на куполата на покривоt, која овозможува продирање на сончевите зраци. Доколку некој сака тука да ја помине ноќта, има можност за користење на дрвените кабини, сместени во рамките на објектот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 10-Sep-2014 at 18:11
Фудбалскиот стадион во Паленсија, Шпанија, град од околу 90.000 жители.

Една ноќна фотка:

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Sep-2014 at 02:10
супер им е идејата со рефлекторите, пред да ја видам ноќната фотка, не знаев дека се рефлектори Applause
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Sep-2014 at 15:28
Со 2 недели закаснување, следи репортажа од Билбао, нешто и од Мадрид, од СП у кошарка. Репортажава е највише насочена за "салата" у Билбао, која у исто време и не е сала и според мене е генијален потег за град кој еднаш во 2 години има голем спортски настан. Практично целиот објект е нешто како нашиот саем, со тоа што за потребите на кошаркашки утакмици се инсталираат монтажни трибини чиј капацитет е скоро 16 000. Генијално во секој случај, а штом цепидлаки од типот на НБА екипи и америчка кошаркашка репрезентација немаа проблем да играат овде, доволно говори за нејзината брилијантност. А со оглед дека Билбао е рај за модерна уметност а со самото тоа и за архитектите, не изненадува ваквото решение.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.


Ова е "трајната" сала у Билбао, уште едно големо дело на модерната архитектура, објетк кој има иновативна фасада која заштитува енергија во поглед на ладење и затоплување на објектот. Капацитетот е некои 10 000 седишта.

1.

2.

3.


И нешто од Мадрид, Паласио де лос депортес, тука се играше финалето

1.

2.


И чисто информативно, Билбао, само за 6 дена, колку што траеше групната фаза во овој град, беше посетен од 25 000 туристи, од кои поише од 60 посто беа странски фанови, градот уложи 2 милиони евра за организација, а целокупниот приход од овие 6 дена изнесува 35 милиони евра, со исполнетост на сместувачките капацитети од 85 посто. Имаше преку 8000 Финци, а туристи имаше и од земји као Чешка, Германија и Полска, чии репрезентации не учествуваа на шампионатов. Целокупниот приход на турниров се проценува од 350-400 милиони евра од неколку десетици иљади странски гости (2-3000 Аргентинци, неколку иљади Филипинци, стотина Хрвати, Порториканци, 2000 Словенци, исто толку Литванци...). Не е како светско у фудбал, на крај не ни може со оглед на капацитетот на објектите и парите кои се вртат у фудбалот за реклами и промоции, али де факто е турнир кој носи многу пари, несомнено најмногу од спортовите кои се играат у сала.
Ова инфо чисто како потврда на моите упорни пишувања на овој форум за изградба на нови сали чиј импакт би бил долгорочен. И последна ствар, следната година Евробаскетот ќе се игра во 4 земји, а ФИБА им даде шанса на секој од организаторите да одбере по една репрезентација во својата група. Хрватите ја одбраа Словенија, Французите Финска (на Евробаскет у Словенија имаше 2-3000 Финци, у Шпанија 8-9000, ништо чудно во Франција и над 10к), Летонците ја избраа Литванија и Германците Турција. Ништо чудно ваквата одлука да го надмине приходот и од Светското, ако се знае дека ќе има голем број навивачи и од кај нас, од Србија, Босна, Италија, Грците редовно ги има неколку стотини и сл. А да не говориме доколку некад ние со уште една земја би организирале ваков настан знаејќи дека сме соседи и релативно добро поврзани со сите екс-ју републики а воедно и земји со кошаркарска традиција плус комшии со Грција, плус голема турска заедница кај нас. Ама на кој да му текне...


Edited by N23 - 28-Sep-2014 at 15:31
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Oct-2014 at 07:24
Новиот фудбалски стадион во Билбао, ШпанијаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Oct-2014 at 09:24
Спектакуларен стадион во Белорусија
   
Белорсукиот клуб ФК Бате Борисов го доби својот нов аморфен стадион, кој може да прими 13.000 гледачи.Повеќе на http://www.porta3.mk/spektakularen-stadion-vo-belorusija-proekt-na-slovencite-ofis-architekti/
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Nov-2014 at 22:51
Фудбалски храм во Билбао

Култниот стар стадион на фудбалскиот клуб Атлетик од Билбао во шпанската област Баскија – Сан Мамеш, стар еден век, си замина во историјата. На истата локација Баскијците изградија нов стадион, во две работни фази, без да се прекинат спортските активности на постојниот.Архитектите од бирото АСХТ особено внимание посветуваат на решението за пристапност кон стадионот и врската со околната урбана средина, во новиот дел на Билбао. Објектот освен спортски добива и општествени-градски содржини. Важен елемент за решавање на овој спој на спортот и секојдневието е фасадата изведена од повторувачки ЕТФЕ-закривени плочи, отворени кон околината. Ноќното осветлување одвнатре со моќно динамичко осветлување е особено спектакуларно.

Главниот прдизвик за сопствениците на стадионот и архитектите беше, како да се зачува магијата на амбиентот од стариот „храм на фудбалот“, за Баскијците култно место. По кажување на публиката, тоа е и надминато со новата градба, која на публиката и овозможува активен ангажман во играта. Таа „виси“ над теренот и врши додатен психолошки притисок врз играчите.

Вип условите на стадионот се обезбедени со премиум седишта, простор за одмор и преговарање и сл. Тука се и конференциските сали, ресторани, кафеа, трговските штандови и, се разбира, неизбежниот и пребогат музеј на клубот „Атлетик Билбао“. Капацитетот на новиот Сан Мамеш е 53.000 гледачи, 13.000 повеќе од историскиот претходник.http://www.porta3.mk/fudbalski-hram-vo-bilbao/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Mar-2015 at 19:43
Рома ќе го гради стадионот „Колосеум“Претседателот на италијанскиот фудбалски клуб Рома, Џејмс Палота, денеска најави дека новиот стадион на клубот, инспириран по прочуениот „Колосеум“ ќе почне да се гради до крајот на годината.

- Се надевам дека на есен ќе почнеме со градба на стадионот, – рече американскиот бизнисмен.Кога Рома минатата година на градските челници им го претстави моделот на стадионот со капацитет од 52.500 седишта, планирано беше проектот да се заврши до почетокот на сезоната 2016/17. Палота изјави дека би сакал на новиот стадион да се играат и НФЛ натпревари.

http://www.porta3.mk/na-esen-pochnuva-izgradbata-na-koloseum/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 31-May-2015 at 23:24
Новиот стадион во Бордо, ФранцијаЗа сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Jun-2015 at 21:39

колку многу може да се постигне со едноставна конструкција
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Jun-2015 at 13:40
Гибралтар - совршенство од стадион, идеален за градови како Прилеп, Тетово, Битола и Куманово.http://europapointstadium.com/
23ka.wordpress.com
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Jul-2015 at 11:01
Почнува изградбата на новиот стадион на МиланСоветот на општина Милано вчера и официјално го одобри проектот на Милан за изградна на нов стадион, кој ќе биде изграден во „Портељо“ во непосредна близина на клупското седиште „Каса Милан“.

Милан вчера официјално потврди дека е постигнат договор за откуп на земјиштето и дека наскоро ќе се почне со градба на стадионот, кој ќе има капацитет од 50.000 седишта, а треба да биде готов до 2018 година.„Ова е прв историски чекор за Милано да стане како Лондон. Ќе изградиме нов стадион кој ќе биде симбол на градот, а најважно е што стадионот ќе биде достапен до јавниот превоз и ќе може да се доаѓа со метро.

Од комерцијална страна, овој стадион на клубот на годишно ниво ќе му донесува од 50 до 80 милиони евра, средства кои ќе бидат користени за нови засилувања на тимот“, изјави Барбара Берлускони.

Стадионот ќе биде милутифункционален, а во целиот комплекс ќе има и хотел, шопови, барови како и подземен паркинг. Клубот за реализација на овој проект веќе обезбедил буџет од 350 милиони евра.

http://www.porta3.mk/pochnuva-izgradbata-na-noviot-stadion-na-milan/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Aug-2015 at 23:53
Москвариум, најголемиот научно-образовен океанографски центар во Европа, беше отворен вчера.

Се состои од 80 аквариуми во кои е претставена морска и слатководна фауна од Бајкалот до Галапагос, од исландските фјордови до Големиот корален греен, од Гренланд до Камчатка, со над 350 видови риби, мекотели и членконоги.

Површината на „Москвариум“, заедно со површината на базените, изнесува 53000 метри квадратни и содржи 25 милиони литри вода. Центарот е поделен на три зони: зона со аквариуми, зона за водно шоу и зона за пливање со делфини со седум базени. Во зоната со аквариум со вкупна зафатнина од 12000 метри квадратни живеат 7000 морски и слатководни примероци од сите краишта на светот.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Nov-2015 at 18:44
Стадион на островот Лофотен, Норвешка

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.