build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 46>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Feb-2008 at 22:21
Не се знае, можеби Гошев ќе инвестира некое милијонче, па нели доста заштеди кога купи земја таму за бадијала, хехе. мала шала
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Feb-2008 at 00:12
Многу вакви вести, многу малку остварено. Ама да бидеме оптимисти

Израелци ќе развиваат туризам на Илинска Планина

Ќе се градат хотели, ски-лифтови и лифт-вагони од селото Железнец до планинскиот врв

ДЕМИР ХИСАР - Израелски бизнисмени се заинтересирани да градат зимски туристички центар на Илинска Планина висока околу 2.000 метри која се наоѓа во близина на Демир Хисар. Од општината потврдуваат дека завчера Израелците го разгледале теренот. Според плановите на странците, туристичкиот комплекс би се градел на Илинска Планина, во близина на манастирот „Свети Илија“ кај селата Мало и Големо Илино. Ќе се градат хотели на највисоката точка на планината, ски-лифтови и лифт- вагони за патување на релација од селото Железнец се' до врвот на планината.

„Израелска делегација е на гости во Демир Хисар. Тие сакаат демирхисарската планина да ја претворат во туристичка атракција. Ќе инвестираат за да го заживеат крајот со зимски туризам“, најави градоначалникот Љупчо Најдовски.

Она што засега му недостасува на овој крај е инфраструктура според стандардите на странците, велат локалните власти, надевајќи се дека тоа нема да ги одврати од намерата.

Грчки бизнисмени заинтересирани за изградба на хотели и казина во Демир Хисар се откажаа од големите планови откако пред некој ден видоа партиски симболи на ВМРО-ДПМНЕ, знамето од Вергина и лавот на училишната спортска сала во изградба. Според Најдовски, Грците биле заинтересирани да градат на општинско земјиште на површина од 17.000 квадратни метри и да го преуредат целиот комплекс. (Б.Т.)Статијата е прочитана 9 пати.
UtrinskiПомогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Mar-2008 at 23:22
Добра вест Cheers. Додуше не ми е баш јасно како ќе изгледаат два плоштади на толку мала раздалечина. Во секој случај подобро од таа грдотија.

Ќе се урива зградата на старата библиотека во Охрид

03.03.2008 19:56  - Нина Кепеска

Со одлука што треба да ја донесе Владата, ќе се урива зградата на поранешната градска библиотека во Охрид и на нејзино место ќе има атрактивен плоштад со отворен поглед од езерото и пристаништето кон црквите, Долна порта, Самуиловата тврдина и стариот град, чија визура е затворена од големиот објект кој го нагрдува градот на УНЕСКО.

„На наш трошок ние веднаш ќе пристапиме со рушење на библиотеката. Ако денеска ја донесе одлуката Владата, ние уште од утре ќе почнеме да ја рушиме“, рече Александар Петрески, градоначалник на Охрид.

Според заштитно-конзерваторските основи што за просторот Табана ги изработи Заводот за заштита на споменици и музеј - Охрид, а ги усвои Управата за заштита на културното наследство, општината даде зелено светло за изработка на нацрт план за урбанизација на овој простор, за кој на крај ќе гласаат градските советници.

„Се предвидува реконструкција врз основа на постоечките артефакти коишто ги имаме на теренот, реконструкција на јужната кула од Долна порта, реконструкција на дел од периметралниот бедемски ѕид на подградието од Самуиловата тврдина и рушење на објектот каде што беше сместена градската библиотека“, изјави Тања Паскали Бунташеска, директор на Завод и музеј - Охрид.

Според градската власт, старата библиотека ќе се урива овој месец, а до почетокот на летната сезона треба да нејзино место да изникне плоштад со споменик на значајна личност од Охрид.

И покрај неколкугодишните барања до централната власт, до реализација на оваа иницијатива доаѓа по објавувањето на прилогот на А1.

Локалната самоуправа во соработка со Министерството за култура сака овде да се направи и туристичка пешачка патека што ќе води од Долна до Горна порта покрај бедемите на Самуиловата тврдина, што треба да се возобноват.http://www.a1.com.mk/vest.aspx?VestID=90362
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Mar-2008 at 00:00
Хм.. Каде е оваа градска библиотека, како што е објаснето во статијава немам претстава каде би дошло ова...


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Mar-2008 at 00:05
Знаете што е јако. Оваа самоилова да се откопа цела и да биде нешто како дубровник што е тврдината.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Mar-2008 at 00:09
Previous Сакаш да кажеш дека не е во целост откопана? Мислам дека покрај што е откопана, делови се реставрирани...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Mar-2008 at 00:18
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Mar-2008 at 00:22
pbanks mislam deka taa zgrada shto ja posochi e kapetanijata vo ohrid.


p.s. Kapetanija e administrativnata zgrada na pristanishteto.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Mar-2008 at 00:24
Previous Banana Toп, одамна си мислев каков трн во око е зградава... А за тоа дека два плоштади се толку блиску, мислам дека нема да пречи. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 04-Mar-2008 at 00:27
Originally posted by lslcrew

pbanks mislam deka taa zgrada shto ja posochi e kapetanijata vo ohrid.


p.s. Kapetanija e administrativnata zgrada na pristanishteto.


i jas taka znam. Objektov bese najaven za rusenje pred od prilika godina dena. Ova e vtora najava. Togas procitav deka bibliotekata se smestila vo kapetanijata i se raboti za toj objekt. Znaci ako sum greska, gresna e mediumskata informacija.

E sega koga kje razmislam. Ne mi teknuva na druga glomazna zgradurina koja strci vo stariot del i koja moze da se otvori kon ezeroto i da gleda kon tvrdinata i crkvite.

Drug moment koj se spomenuva i vo ovaa objava. Se zboruva za mesnost Tabana. Kolku sto znam jas se raboti tokmu za mesnosta kade sto e kapetanijata, imas tuka i kukja i kafic koi se vikaat Tabana (na vlezot vo stariot del od kaj glavniot plostad, ponova kukja e). Fakticki se naogja nad kapetanijata.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 04-Mar-2008 at 16:37

pbanks ubavo vi kaza za koja zgrada stanuva zbor.. se misli na starata biblijoteka, grda zgrada koja ja rastura avtenticnosta na ohridskata arhitektura. ke vi postiram slika.

Originally posted by pbanks

Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 04-Mar-2008 at 16:45


eve ja na slikava.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 04-Mar-2008 at 21:37
Колку што знам јас, летно време тука покрај зградата имаше дискотека? Не знам според далечнава слика дали е исто, ама тука во близина е. Знам диското беше многу модерно, реновирано и се, а зградава личеше на штала од 17 век

Edited by ProMKD - 04-Mar-2008 at 21:37
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Mar-2008 at 10:55
Originally posted by GreatMakedoneve ja na slikava.

Na taa mislev...ubavo togas, ke se otvori toj del poveke isto ic ne i bese mesto tamu.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-Mar-2008 at 11:33
Добро е што конечно ќе се руши таа безвезна зградурина.

Уште од мал ми упаѓа во очи и стално сум бил на мислење дека го нагрдува целиот поглед.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Mar-2008 at 23:11
Болдираниот дел е посебно битен. Тоа ќе ми влее надеж дека од сите овие силни лицитации нешто сепак ќе биде. Немора следниот месец но до Мај-Јуни би било супер да почнат. Thumbs%20Up

Се бара инвеститор за деловен објект De Lux


По продажбата на земјиштето за хотел и трговски центар минатата година, градежната парцела на улицата Железничка (спроти "Љуц") за изградба на деловен објект на шест ката ќе се оттуѓува идниот месец


Најдоцна за три години на просторот зад Рамстор, на улицата Железничка ќе треба да се изгради комплекс со луксузен хотел, трговски центар и деловен-бизнис центар. Земјиштето за хотелот и трговски центар беше продадено по пат на лицитација минатата година, а градежната парцела за изградба на деловен објект на шест ката ќе се оттуѓува идниот месец.

Министерството за транспорт и врски деновиве ги објави условите и начинот за учество во јавното наддавање. Право на учество имаат фирми кои самите поседуваат или пак се поврзани со компании кои се сопственици на најмалку пет бизнис објекти, кои во последните три години имаат инвестирано во недвижности од најмалку 500 милиони долари и кои котираат на една од берзите на земјите-членки на ЕУ, Јапонија, САД, на ОЕЦД, или пак се компании контролирани од Регулаторно тело. Почетната цена на јавното наддавање е 8.500 денари од метар квадратен. Вкупната површина на државното земјиште што се оттуѓува изнесува 4.700 метри квадратни, а површината на објектот е околу 2000 квадрати на приземје и шест ката во висина до 21 метри.

На истата локација хотел ќе гради "ХЛХ Мак", фирма која стана сопственик на парцелата од 5000 квадрати откако на јавно наддавање понуди 8.500 денари за квадрат, а на 5.400 квадрати "Елан Пропертис" ќе го гради трговскиот центар за што плати 24.800 денари за метар квадратен.

- Двете фирми ги уплатија средствата во износ од износ од 41.905.000 денари, односно 133.622.400 денари или заедно близу три милиони евра, договорите се потпишани и очекуваме градежните работи да почнат до почетокот на идниот месец. Согласно договорот, изградбата на двата објекти ќе треба да ја заврши за две години - вели портпаролот на Министерството за транспорт и врски Драган Симоновски.

На оваа локација имаше голем број времени монтажни бараки кои градежната инспекција на општина Центар ги отстрани заради реализација на деталниот урбанистички план.

Елизабета АРСОСКА


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F0AFB6336616004CBDB82FB6656C305F
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Mar-2008 at 23:18

На истата локација хотел ќе гради "ХЛХ Мак", фирма која стана сопственик на парцелата од 5000 квадрати откако на јавно наддавање понуди 8.500 денари за квадрат, а на 5.400 квадрати "Елан Пропертис" ќе го гради трговскиот центар за што плати 24.800 денари за метар квадратен.
 
Еве ги реалните цени за центар. Па сега видете колку е реална цената на дибекот Кирил.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Mar-2008 at 00:00
toa e pocetna cena! 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Mar-2008 at 15:29
Добри вести од Гевгелија Thumbs%20Up


Ќе се урбанизира локалитетот до преминот Богородица

Ќе се урбанизира просторот од граничниот премин Богородица до мостот на вардар крај Гевгелија. Превидени се хотели, казина, бензинска пумпа и други објекти.

Во рамките на Програмата на приоритетна изработка на урбанистички планови за 2008 година што ја донесе Владата, спаѓа и урбанизацијата на локалитетот во близина на Богородица.  Предвидено е на просторот да се изградат хотели, казина, бензински пумпи и други објекти. Како што јавува дописникот на Нет прес од Гевгелија, овие планови се финансирани од државната каса, а, на тендерот победи фирмата “Ин – пума “ од Скопје.

Се урбанизира и просторот меѓу населените места Мрзенци и Негорци, за изградба на болница, хотели, бензинска пумпа. 

NetpressРендери, рендери, рендери. Само ме интересира дали мислат комплетна реконструкција на народниот театар како оваа во Скопје, или се помешале со реставрација - реновирање?
Во Гевгелија ќе се гради Градско Пазариште и автобуска станица

Активностите на локалната самоуправа во оваа година ќе бидат насочени кон реализација на повеќе проекти, вели градоначалникот на Гевгелија, Драги Делев.

Ќе се стартува со изградба на ново Градско пазариште, чија реализација се чека повеќе од десет години, пренесува дописникот на Нетпрес од Гевгелија.

Наскоро треба да започне и изградбата на нова Автобуска станица, во близина на Железничката станица, каде е предвидена гаража. Исто така, ќе се доизгради и Занаетчиски центар, каде дуќаните ќе бидат давани под концесија. Предвидена е и реконструкција на Народниот театар во Гевгелија.
Netpress

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-Mar-2008 at 19:36
А што е ова бензинска, мислат покрај патот во северна насока? Јужно веќе има макпетрол
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.189 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.