build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 46>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Apr-2008 at 03:45
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=835C3230ACAB434CADB73236B84B149D

Изборите ги одложија лицитациитенадржавни земјишта

Вчерашното јавно наддавање за продажба на земјиштето на улицата Железничка, на која треба да се гради деловно-комерцијален објект, се одложи на неодредено време. Причина за одлагањето на вчерашното и на останатите планирани наддавања, како што велат од Министерството за транспорт и врски, се распишаните парламентарни избори, кои ќе се одржат во јуни. За датумот и времето на одржување на јавните наддавања, Комисијата за спроведување на постапките за јавно наддавање дополнително и благовремено, по писмен пат ќе ги извести пријавените понудувачи, потенцираат од Министерството. Инаку, градежната парцела на улицата Железничка е со површина од 4.700 квадратни метри, а како посебни услови во објавата е наведено компаниите да поседуваат најмалку пет деловни објекти, да имаат капитал во инвестиции во недвижности од најмалку 500 милиони долари, остварени во последните три години и да котираат на една од светските берзи. Почетната цена на јавното наддавање е 8.500 денари.

(А.П.)

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-Apr-2008 at 15:33
Последно време има доста "интерес" од германски фирми РВЕ со хидроелектраните Хохтиф со аеродромот а еве сега и за касарната илинден....мислам веќе  зборевме на оваа тема дали треба да се продаваат касарните особено по-стратешките....
 
 

Германците сакаат да инвестираат во енергетиката и во бизнис-центар

Делегацијата не се сомнева оти изборот на понудувач за „Чебрен“ и „Галиште“ ќе се одвива фер

Германски бизнисмени се заинтересирани да инвестираат во земјава, посебно во енергетиката, финансискиот сектор, инфраструктурата, како и за градење голем бизнис-центар кај касарната „Илинден“. Ова е најавата од дваесетина бизнисмени од Германија, кои ја придружуваа државната делегација на германскиот претседател Хорст Келер на вчерашната средба со вицепремиерот Зоран Ставрески.

Германските стопанственици најмногу биле заинтересирани за енергетиката, за малите и за големите хидроелектрани, за финансискиот сектор, за соработка за финансирање покрупни проекти во инфраструктурата, аеродромите, патиштата и Интернет-банкарството, за изработка на електронски здравствени картички и во областа на животната средина.

Бизнисмените од Германија пројавиле интерес и за неподвижен имот, особено за реализација на крупен проект на Владата кој предвидува кај касарната „Илинден“ да се изгради голем резиденцијален и бизнис-центар.

Заради комплетирање на овој проект, Ставрески очекува до крајот на годината да бидат завршени подготовките за проектот и тој да биде вметнат во Деталниот урбанистички план.

Македонија и Германија најдобро соработуваат во трговијата, а се очекува подобрување на соработката во делот на инвестирањето на германски фирми во Македонија.

Во делегацијата биле присутни претставници на средни претпријатија кои бараат заеднички интерес со македонски бизнисмени.

Парламентарниот државен секретар Хардмуд Шауерте, кој ја предводеше стопанската делегација, за медиумите изјави дека германската економија е заинтересирана за соработка во повеќе области кои би можеле да помогнат за забрзан развој, посочувајќи ги инфраструктурата и обновливите енергии. Во врска со хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“, Шауерте рече дека не се сомнева оти изборот на најдобриот понудувач ќе се одвива на фер начин, а со евентуалниот избор на заинтересираната германска компанија РВЕ, Македонија ќе добие соодветен партнер за соработка. (А.С.)

 
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Apr-2008 at 23:24
Џетсетерите ќе играат голф во Таор


Голф терени, спортски аеродром, луксузни хотели и резиденцијални апартмани, ергела со коњи и зоолошка градина, спа центар, се само дел од идејните проекти на неколку странски инвеститори кои се подготвени веднаш да почнат да градат


Природните убавини и идеалната географска поставеност на 15-те населени места во општина Зелениково може да ги претвори во европски џет-сет центар. Голф терени, спортски аеродром, луксузни хотели и резиденцијални апартмани, ергела со коњи и зоолошка градина, спа центар, се само дел од идејните проекти на неколку странски инвеститори кои се подготвени веднаш да почнат да градат. Но, градоначалникот Борче Гиевски се пожали дека пред инвеститорите стои со врзани раце поради тоа што со државното земјоделско земјиште стопанисува концесионер кој има договор за 30 години.

- Минатата власт го дала земијштето на човек-фирма којшто ниту го обработува, ниту плаќа концесија, ниту пак го враќа имотот на државата. Затоа ние, како локална власт побаравме договорот да се раскине и сега предметот е во судска процедура. Се надевам дека наскоро ќе добие завршница и конечно ќе можеме да ги реализираме проектите кои не само што ќе значат развој на нашата општина, туку на целиот регион - вели Гиевски. Тој најави дека македонски бизнисмен од Австралија бил заинтересиран да купи 60 хектари земјиште во Таор за да гради луксузен комплекс за професионално игралиште за голф со 18 дупки, а домашен инвеститор бил подготвен веднаш да почне со преуредувањето на 45 хектари во спортски парк.

- Тие извршија анализа на теренот, мереа скицираа, ни понудија дури и готови проекти. Само овие две инвестиции чинат околу 15 милиони евра, но и отварање на околу 300 работни места. Доколку тоа се случи, не само што ќе се спречи трендот на иселување на селата туку голем број граѓани ќе се вратат назад, а целиот регион ќе заживее - вели градоначалникот Гиевски. Тој се надева дека токму овој дел ќе биде собиралиште на македонските, но и на европските џетсетери.
http://vecer.com.mk/?ItemID=7EBCB1C45D73A144A45DCD4D0072E023Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Apr-2008 at 23:37


Да да... Петровец, Гевгелија, Охрид... Во приказнава изгледа се менува само локацијата. Моментално е Зелениково.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 23-Apr-2008 at 01:59
пуу колку пати се смени де чојлија (петровец) де зелениково. Ич не ми е гајле за голф терен!! Џет сетери до александар велики...хаха како не !! 

Edited by ProMKD - 23-Apr-2008 at 02:28
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 23-Apr-2008 at 14:28
Nemojte taka be,,,,bidete malce optimisti , se nadevam ke bide sea ..

3 majka e ova.))Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Apr-2008 at 16:59
Изгледа биднало рушењето во Охрид


Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-May-2008 at 00:29
Ova go najdov na You tube ,,,,Agora -Struma vo Strumica,,,delovno rekreativen centar ..
neznam dali do sega sme imale informacii za ova...
Edited by blejdsk - 01-May-2008 at 00:30Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-May-2008 at 00:39


Прв пат го гледам Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-May-2008 at 17:59
wow prekrasno nesto, ja koga bev bo turcija vo bursa, imase vakov slicen trgovski centar , bese 7 kata pod zemja i 3 nad , vo forma na piramida, i na skopje mu fali vakov trgovski centar  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-May-2008 at 21:07

И Штип добива своја Сончева Долина

Населбата го доби името Блок 2.000 и во неа веќе се градат првите четири приватни куќи

Иван Бојаџиски

Штип - Населба за богати луѓе од типот на скопската Сончева Долина никнува и во Штип. Населбата го доби името Блок 2.000 и во неа веќе се градат првите четири приватни куќи. Нивните сопственици купија плацови од по илјада квадратни метри на кои ги градат своите нови, луксузни и удобни живеалишта, во чии дворови треба да никнат рајски градини, базени, простори за одмор и рекреација. Меѓу првите градители се и штипјани кои направија пари живеејќи во Скопје, но решиле да си направат комфорни живеалишта во родниот град, да им се најдат за стари денови.

„На тој простор имаме разработено триесет локации. И во Штип, во времето на транзицијата, се создадоа богати поединци кои не жалат пари за новите семејни гнезда со највисок комфор. Засега се продадени само четири плаца, но интересот да се има убав дом токму на тој простор е прилично голем. Сепак, во целата оваа приказна има и еден голем проблем. А тоа е фактот што земјиштето е во државна сопственост, па со него не можат да располагаат општините кои се во состојба многу побргу и поквалитетно да одговараат на барањата на заинтересираните. Проблем е и тоа што инвеститорите бараат населбата прво инфраструктурно да се уреди за да бидат сигурни дека нема во своите луксузни куќи да се вселуваат газејќи по калливи патишта. Тоа сега го нема, зашто државата бара инвеститорите прво да платат за инфраструктурата, а потоа да се изгради. Што се однесува до нас, навреме одговараме на барањата на нашите сограѓани кои сакаат да живеат во една ваква населба“, вели Душко Стојанов, раководител на Одделението за урбанизам и заштита на човековата околина.

Она што ја издвојува оваа населба од другите е нејзината извонредна локација. Населбата е сместена на една височинка од која на југозападната страна се простира поглед на цел Штип, а на југоисточната погледот наскоро ќе ги милува водите на вештачката акумулација на реката Отиња, која локалната власт најавува дека наскоро ќе почне да ја гради.

Штипските урбанисти сметаат дека само оваа населба нема да може да ги задоволи барањата на сите богати штипјани кои сакаат повисоки стандарди на живејачка, за што се подготвени да платат колку што треба.

„Факт е дека оваа населба за имотните има лимитиран потенцијал и дека градот ќе мора да бара и други локации и да урбанизира простор за т.н. сателитска населба. Среќа е тоа што градот има повеќе такви погодни простори кои се одделени од градската целина, а сепак се во близина на Штип. Такви се локациите над бањата Кежовица, кај селото Криви Дол, на излезот од Штип кон Радовиш… Сосема сум сигурен дека до крајот на 2010 година, барем на една од овие локации, ќе никне првата поголема сателитска населба во близина на Штип“, вели архитектот Благој Здравев, сопственик на проектантското биро „Слерме проект“.Извор: Утрински весник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 07-May-2008 at 19:17
А која е таа „Сончева Долина“ во Скопје???
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 07-May-2008 at 19:34
Originally posted by Cloverstack

А која е таа „Сончева Долина“ во Скопје???


ЛЕЛЕ СТВАРНО LOL LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

Добро бе, дали сите новинари во светот се волкави дебили?

Мислат на Сончев Град.

LOL
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-May-2008 at 19:39
Па не знам на што мислат, затоа прашувам која е таа населба сончева долина, мене лично во моментов не ми текнува за таква населба...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-May-2008 at 19:56
Сончева долина е фабрика за паковање: грав, леќа, презла, боранија итн. Се збунила новинарите.

http://www.makprogres.com.mk/mk/oriz.asp?register=loso&adresa=
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-May-2008 at 22:47
Mozebi na nekogo ke mu izlea kako politicki marketing , ama jas bi rekol deka ke bide korisno i ke se najde vo idnina za toa kako mnogu proekti ke se dvizat i ko ke bidat planovite na vladata ,,Da ne se sluci nesto da ne iznenadi ......

A da......ke se gradi crkvata ....

Od programata 100 cekori 2 del..

Da bide 70% ostvareno od programava celosna sto e ,,,,Ke bide top....Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-May-2008 at 23:35


па добро во секој случај е убаво да го имаме списоков тука... ќе се најде
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-May-2008 at 00:24
Ima uste mnogu raboti vo programata ,,koj saka  moze da ja cirne ,,,

a da i oblakoderite se spomnati ,,deka ke se napravat napori da se realiziraat da najdat investitori ,,,,i deka ke bidat ,,50 -60 kata ....jas mislam deka e taman ,,,

znaci slikata moze da ispande realnost ....

sum napravil dobra procenkaBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-May-2008 at 01:46
Да, добро е да стои тука, па да видиме како ќе оди реализацијата. Само уште подобро е да ја ставиме и старата програма, па да видиме што од тоа беше реализирано.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-May-2008 at 02:01
Utre ke postiram toa sto bese realizirano ,,,,go ima i toa vo nea,,,Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.