build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 46>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 26-Feb-2014 at 21:45
Ova e masakar
Zaverseni objekti i pesacki zoni
Planirani pesacki zoni/renoviranje na pesacki zoni
Objekti vo izgradba (inkl plostad skenderbeg)
Pesacki zoni vo izgradba
Fasadi sto se vo izgradba ili vo plan sa izgradba
Pod ili nadzemni ulici sto se planiraat za izgradba

Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 05-Mar-2014 at 15:53
http://www.urbancult.mk/cult/urbano/item/1917-konecno-ulica-na-boiemite-vo-dmaalo

КОНЕЧНО УЛИЦА НА БОЕМИТЕ ВО ДЕБАР МААЛО

До средината на летото скопјани ќе можат да уживаат во боемската улица, која ќе се протега од кафеаната „Идадија“ до Градежниот факлултет, најавуваат во Општина Центар. Градежните работи, кои ќе дадат нов лик на улицата Ѓорѓи Пешков, ќе почнат за еден месец.

Kако што велат општинските власти, тоа е само почеток на реализацијата на проектот на Жерновски, Дебар Маало да го добие стариот боемски сјај. На улицата Ѓорѓи Пешков работат рестораните „Ганза“ и „Ориент експрес“, пренесува Дневник.

- Се планира на улицата и на тротоарите да се стават коцки од природен камен во неколку бои и во неколку различни димензии. Освен тоа, просторот целосно хортикултурно ќе биде обновен и уреден со нови жардинери и дрва. Освен тоа, ќе биде изграден и мини-сквер и ќе бидат поставени нови стилски канделабри и нови клупи - информираат од Одделението за односи со јавноста во Општина Центар.

Градоначалникот Жерновски, при предизборното промовирање на овој проект, велеше дека идејата му е конечно да има боемска улица во срцето на Скопје.

- Намерата е потегот од „Идадија“ до Градежен факултет да биде затворен за сообраќај, да биде полн со зеленило и сите угостители да можат да ги извадат своите маси и столчиња по должината на целата улица и да добиеме нешто налик на „Скадарлија“ во Белград. Општина Центар мора да си го зачува шмекот што го има - рече Жерновски.

Edited by HugoGoulding - 05-Mar-2014 at 15:56
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 05-Mar-2014 at 17:48
Тоа му фали на Скопје улица на боеми,малку биртии и пијндури има.
Нека им светне една папагал зграда пред нив уште толку да добиваат нагон за пиење.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 07-Mar-2014 at 15:35
малку контракторна вест, ама има смисла во однос на предизборните ветувања.. баш се чудев како ќе го сопре сообраќајот и ќе ја затвори цела улица од Идадија до градежен факултет... меѓутоа ова си е слепото црево од Орце Николов до Ганза, така да ќе излезе мини верзија на претходно ветеното... исто се радував дека со 30% ќе учествуваше општината во секој нов купен велосипед за нејзините граѓанит, ама некако последно чув ќе важело тоа само за мали деца или
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 07-Mar-2014 at 23:29
од сите улици во центарот кои можеа или мораа да станат пешачки зони, за Дебар маало се фатија најпрво...
со вакви идеи Жерновски слободно може да си смени партија и да си учествува во глупостите од Ск2014, па таму сите заедно и радосно да си лупаат имиња на улици и да си креираат произволни проекти (извинете за политиката, ама морав)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 20-Mar-2014 at 12:52
На оваа локација во Ново Лисиче е започнато да се заградува ,според урбанистичкиот план тука е планирано Б1 (Деловен или комерцијален објект) со висина од 7м односно П+1 .
Локација: 41.986837, 21.473723 
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 29-Apr-2014 at 12:37

Не се сеќавам дали има тема за ресторан езерце затоа веста ја простирам овде. 

ФОТО: Вака ќе изгледа новиот ресторан „Езерце“ во Градскиот парк во Скопје





Две залепени школки, а на делот кон Градскиот парк која е доминантна визура е ѕид од стакло. Вака изгледа првонаградениот труд на конкурсот за идејно решение за ресторан “Езерце“, кој го распиша општина Центар.

Трудот е со шифра „Мезе“, а автори се Филип Конески, Борко Георгиев и Иво Ѓорѓиев. Објектот треба да биде потонат во земја за да дојде до нивото на езерцето. Жири комисијата составена од вработени од општината и надворешни експерти констатира дека идејното решение ги почитува постоечките структури како што се дел од железничката станица и познатото возче Ќиро и дел од некогашниот летен шанк.

Сега работата е во рацете на комисијата за јавни набавки од општина Центар која треба да изработи тендерска документација за склучување договор за основен проект со првонаградениот. Општина Центар подготвува изложба на која можат да земат учество сите пријавени на конкурсот

http://www.press24.mk/node/85333

Од сликите на линкот мене ми се допаѓа решението. Пред се затоа што не е гломазно и нападно, туку добро вклопено со околината и ненаметливо а сепак убаво за око. 

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 29-Apr-2014 at 12:44
Еве ги сликите од официјалната страница на Општина Центар. Да бидам искрен, и мене ми се допаѓа. Современо решение што ќе го облагороди околниот простор и ќе додаде дополнителни содржини во тој дел од паркот.









http://centar.gov.mk/ezerce.aspx
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 29-Apr-2014 at 16:32
мене лично повеќе би ми се допаднал објект од природни материјали кои ќе се вклопат во амбиентот на паркот-дрво,камен...нештово стилот на јапонските градини
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 29-Apr-2014 at 20:55
Originally posted by gjoko

мене лично повеќе би ми се допаднал објект од природни материјали кои ќе се вклопат во амбиентот на паркот-дрво,камен...нештово стилот на јапонските градини


Се сложувам

Edited by Teglarot - 29-Apr-2014 at 20:55
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 03-May-2014 at 03:21
Чичко Стоилко“ оди во историјата
02/05/2014


Компаниите ЕВН и ЕЛЕМ, кои делат заедничка зграда во центарот на Скопје, испратиле барање до општина Центар за отстранување на времените објекти – сендвичарници, кои се наоѓаат во близина на објектот затоа што треба да почне проектот за реконструкција и обнова на фасадата на оваа деловна зграда.

Меѓу објектите кои ќе треба се отстрануваат е и култната скопска сендвичарница „Чичко Стоилко“, која со децении се наоѓа на оваа локација.

Реконструкцијата на фасадата на зградата на ЕВН и ЕЛЕМ ќе биде во барок-стил. Одобрението за градба за неа го издаде Министерството за транспорт и врски, а деталниот урбанистички план е донесен од претходното раководство воопштина Центар, појаснуваат сега општинските власти.



http://faktor.mk/archives/104076
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 04-May-2014 at 01:09
Проектот ресторант езерце, одлично совршен пројект спрема мене nice touch то со био бетонот
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 04-May-2014 at 21:20
nema da bide taka malecko kako sto e vmetnato vo slikite... se raboti za celi dva visoki sprata...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 23-May-2014 at 15:55
Фабриката за Биогас во Кичево
Инвеститорот е Фаик Шерифи работи и живее во швајцарија.
Фабриката ќе преработи 25 тон ќубре со тоа ќе има 3 000 метар куб биогас в ден.
Инвестицијата тежи 1 милион евра и треба да е готова крај септември 2014.


Информациите се од ФБ.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 16-Jun-2014 at 15:57
Скопјани останаa без "Чичко Стоилко"

http://www.kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=42017

Жална глетка, највеќе поради луѓето кои егзистирале од ова, а и поради тоа што ова сепак е и беше референтна точка за Скопје без разлика на нејзината "привременост". Се надевам дека во најбрз период на луѓево ќе им се понуди некаква замена за ова, па дури размислувам на тие "барокни-киосци/сендвичари" што ќе ги прават да ги понудат на луѓево.

Edited by Џоле - 16-Jun-2014 at 17:10
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 16-Jun-2014 at 17:15
барокот е барок,но јас лично не се согласувам со такви бараки во најтесното подрачје во центар.Па ипак метропола ќе правиме или селски вашар?Кога можеше манастирскиот комплекс Св.Наум да ги очисти бараките и да го урбанизира комплексот,мислам дека за Центар тоа не треба да се коментира.

А за егзистенцијата,мислам дека тие луѓе имаат досега капитализирано многу повеќе него кој било член на форумов за цел живот.(се спомнуваат дека некои влегле во уште поголеми бизниси па и лихви)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15041
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 16-Jun-2014 at 17:19
Мене најмногу ме боли срцето за зградата на ЕВН, која ја реновираше фасадата пред десетина години и којашто изгледаше модерно и минималистички. Ова што се прави сега е чисто изживување врз туѓо дело, но и врз јавното и стручно мислење!
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 16-Jun-2014 at 19:37
да
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 16-Jun-2014 at 20:52
Se soglasuvam so tebe Gjoko barakite pa bilo i cicko stoilko ne treba tuka.
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 18-Jun-2014 at 09:22
Originally posted by gjoko

мене лично повеќе би ми се допаднал објект од природни материјали кои ќе се вклопат во амбиентот на паркот-дрво,камен...нештово стилот на јапонските градини


И мене. Еко-Архитектура во парк е најлогично решение. Посебно неколку органски форми споени како единствена целина или нешто слично. За жал логика и Македонија...хмм...па тешко се склопуваат во иста реченица, освен да илустрираш "како нешто нема логика". Smile
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.