build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 20-Apr-2016 at 20:23
Само да не е уште една бљувотина од типот на „Тифани“
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 21-Apr-2016 at 17:37
Originally posted by alexgizh

Originally posted by fichot

RIP

https://www.google.mk/maps/@41.9975545,21.4284341,3a,48.9y,112.86h,97.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1sb7B-QfVlax2LL33wmkpmng!2e0!7i13312!8i6656?hl=en


Не е таа куќа, туку таа позади неа, каде што беше сместена српската партија.

https://www.google.mk/maps/@41.9975545,21.4284341,3a,23.4y,142.62h,92.24t/data=!3m6!1e1!3m4!1sb7B-QfVlax2LL33wmkpmng!2e0!7i13312!8i6656?hl=enМај бед. Добро е, т.е. не толку лошо, пошто оваа на улицата ми е баш океј.


Поминав пред малку покрај рушевините, не видов никаква табла.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 21-Apr-2016 at 17:40
Еве ја:Другата е „жива и здрава“

Skopje by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 22-Apr-2016 at 03:38
Originally posted by Мартин

Просто фасцинантно е како речиси секојдневно се „плаче“ по некакво си старо Скопје, а во континуитет се руши се што претставува белег од истото тоа.
ќути не ме потсеќај во какво фасцинатно општество живеам... фактот дека сеуште повеќе се силат сите на објекти направени пред годиништа, а не на тоа што се прави денес, доволно кажува за тешки фрустрации и комплекси...
ама да не забегуваме

не е дека плачам нешто многу по куќарката... факт е уште од сега, без рендер, без никаква информација, дека на нејзино место ќе се изгради некоја бљувотина
доколку се замени куќарката со нешто далеку квалитетно и потребно, во ред, ама во спротивно е против секаква логика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1355
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 07-Jul-2016 at 13:14
Скопје се збратими со Сараево и со Тирана

Градот Скопје се збратими со градовите Сараево и Тирана. Оваа иницијатива беше позитивно прифатена и поздравена од сите советнички групи.

Советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Михајло Маневски, рече дека со поставувањето на ова како точка на дневен ред, Скопје ја пренесе соработката со овие два града на едно подлабоко ниво, иако соработува со десетици други градови од Европа и од САД.

Дамјан Манчевски, пак, од име на советничката група на СДСМ, го поздрави збратимувањето и изрази надеж дека Скопје ќе го следи позитивниот пример на овие два града, кои во последно време бележат брз напредок, особено во паметното искористување на европските фондови и изградба на инфраструктурата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 08-Oct-2016 at 18:37
Уште една предземјотресна куќа заминува во историјатафото: Аслан Вишко (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1355
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 08-Oct-2016 at 21:09
Па Скопје мора да биде постаро... Ќе им се врати се'
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 28-Dec-2016 at 21:29
Наградата за објект на 2016 година појде кај - Домување со посебен режим/ Радо Инженеринг

Име на објектот: Домување со посебен режим

Проектантска организација: Радо Инженеринг

Автори: Пако Радовановиќ, Арсенија Поповска Радовановиќ, Ѓоко Радовановиќ

Локација: Ул. Новопроектирана бб КП 567/2, КО Карпош

Година на проектирање: 2014

Година на изведба: 2016

извор: http://marh.mk/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BC-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE-%D0%B8%D0%BD%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B5/
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 29-Dec-2016 at 12:21
WOW! Одлично изгледа. Ако не го видев Палас на една од сликите, немаше да верувам дека е во Скопје
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 30-Dec-2016 at 17:06
Дали можеби имате информација, кој е инвеститорот-сопственикот на првонаградениот објект?
.....   .......
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 31-Dec-2016 at 00:20
Куќава супер изгледа.
Само ми е чудна локацијатa, не знаев дека таму се предвидени индивидуални станбени објекти.

Edited by fichot - 31-Dec-2016 at 00:20
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 31-Dec-2016 at 00:39
Originally posted by Gradinarot

Дали можеби имате информација, кој е инвеститорот-сопственикот на првонаградениот објект?

На сопственикот на Тинекс
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 31-Dec-2016 at 01:31
Добар плац. Треба веќе еднаш да ги прифатиме богаташите по име и презиме и да ги притискаме на општествена одговорност, доста е со економски револуции.

Во Америка тешко ѓубре бидна претседател, ние губиме нерви на економска нерамноправност, тинкабаутит.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 29-Mar-2017 at 12:47
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 29-Mar-2017 at 14:26
Originally posted by Bojan10

Добар плац. Треба веќе еднаш да ги прифатиме богаташите по име и презиме и да ги притискаме на општествена одговорност, доста е со економски револуции.

Во Америка тешко ѓубре бидна претседател, ние губиме нерви на економска нерамноправност, тинкабаутит.


Trump e tesko gjubre spored koj? Meril Strip? ili Madona?

Tesko e da izlezes od birokratija koga cel zivot zivees vo nea. Trump e super za toa sto e. Barem Amerikancite se dovolno hrabri da im go pokazat sredniot prst na politicarite.
Vo Makedonija se tepate za tie kvazi politicari koi cel zivot edna vistinska rabota nemaat sraboteno... Kriminalci i honstapleri... Samo napred!

Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 518
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 25-Apr-2017 at 20:16
УНЕСКО препорачува да се запре со спорните инфраструктурни проекти

Граѓанската иницијатива Охрид ЅОЅ, заедно со Здружението за заштита на животни и животна средина Е.Д.Е.Н. и Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“, во средата вечер одржаа состанок со реактивната мисија на УНЕСКО, информира Макфакс.
На состанокот била констатирана одлуката на УНЕСКО од четириесеттата седница во Истанбул – ако надлежните продолжат со спроведување на спорните проекти, регионот е во опасност да го изгуби статусот, односно е во опасност да биде префрлен на Листата на загрозено наследство, што претставува еден чекор до целосно бришење од листата на УНЕСКО.

„Реактивната мисија на УНЕСКО е најригорозниот инструмент кој постои во рамки на институцијата. Наспроти наративот што го презентираат македонските институции, мисијата не е овде за да дава забелешки, туку за да собира информации. Извештајот во кој тие ќе ги вклучат своите забелешки ќе биде готов за осум недели од сега. Врз основа на тој извештај ќе се реши дали регионот ќе биде преместен на Листата на загрозено наследство или не, на 41. седница на УНЕСКО во јули 2017 г. во Краков, Полска“, наведе Драгана Велковска од Е.Д.Е.Н. по состанокот со УНЕСКО.

„Урбанизацијата на Студенчишко Блато ќе предизвика уништување на последниот блатен екосистем на Охридското Езеро карактеристичен со својата флора и фауна, додека, пак, изградбата на марина и пешачките патеки во Езерото од каналот Студенчишта до реката Грашница трајно ќе одземе и уништи неколку хектари од литоралниот регион во овој дел од Езерото со што ќе се уништат ендемски видови“, рече Трајче Талевски од Охрид ЅОЅ.

porta3

Edited by hcitrS - 25-Apr-2017 at 20:21
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 25-May-2017 at 19:37
Посакував со поквалитетна содржина да се потполни ова атрактивно место но ..


http://www.skopjeinfo.mk/atraktivna-pivnica-na-mestoto-na-mekdonalds-vo-centarot-na-skopje-foto

Атрактивна пивница на местото на Мекдоналдс во центарот на Скопје

Скопје ќе добие атрактивна Пивница во строгиот центар на градот, на локацијата каде што до пред неколку години беше познатиот ресторан на „Мекдоналдс“.Како што неофицијално дознава Утрински, компанијата „Кожувчанка“ се одлучила да инвестира и да го земе под закуп атрактивниот простор. Замислата на новиот инвеститор е да направи невообичаен катче кое ќе ги намами љубителите на доброто пиво и храна и ќе понуди забава за скопјани.


Edited by HugoGoulding - 25-May-2017 at 19:39
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3787
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 18-Oct-2017 at 14:18
Знае некој нешто?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 18-Oct-2017 at 17:51
Таа зграда (поранешен хотел) треба да добие нова фасада, ми се чини во стилот на Скопје 2014, ако не се лажам.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3787
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 23-Oct-2017 at 17:43
Што се предвидува овде?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.