build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вести

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 46>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вести
    Posted: 09-Sep-2007 at 19:17

Овој thread може да служи за постирање вести за одредени проекти кои се во зачетна фаза, иницијативи и сл. Се додека не се квалификуваат да добијат свој сопствен thread

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Sep-2007 at 09:44
блиц инфо, на Веро се копа интензивно сеа ѕирнав у градилиште... ја мислам за 10 дена максимум ќе биде готова дупката.
 
а на НЛБ дефинитивно се работи, дупката е огромна, и веќе е обложена колку што видов со првите изолациони слоеви.
 
а на објектот Партизанска/Св. Климент Охридски вчере веќе улетуваа бетоњери у градилиште
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Oct-2007 at 16:23
pak jas so NLB... prvpat vidov denes da isturaat beton... rabotata ide...  stariot salon na Mercedes skroz go ocistija, terenot e prazen no uste ne go ograduvaat niti ima kopanje. A kluckata na Trifun se gradi turbo, vekje gi napravija iskopite, gi postavija temelite na stolbovite i sl.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Oct-2007 at 15:47
Кај НЛБ има активност, редовно ѕиркам преку ограда... мммм.. многу ме возбудува целиот тој дел... стара железничка, рамстор, НЛБ, ГЕМА, Нова Македонија (ако се реновира), Европски универзитет, новиот хотел + трговски центар.. ммм.. ќе биде супер!!!

Абе нели ТИПО ќе го отвараа сеа почеток октомври? Ќе го отапат тоа изгледа до зимоска, а?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Oct-2007 at 17:27
Originally posted by gotsomekicks

многу ме возбудува целиот тој дел... стара железничка, рамстор, НЛБ, ГЕМА, Нова Македонија (ако се реновира), Европски универзитет, новиот хотел + трговски центар..


И јас многу се возбудив кога го видов. За малку не ме стрефи срце - до толку што ми беше гаден...
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Oct-2007 at 17:57
^^ Не ми е по ќејф зградата ни мене, али ми се допаѓа локацијата за таков објект (универзитет) т.е. баш на таа раскрсница. Од тој аспект беше кажано.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Oct-2007 at 18:17
Originally posted by gotsomekicks

^^ Не ми е по ќејф зградата ни мене, али ми се допаѓа локацијата за таков објект (универзитет) т.е. баш на таа раскрсница. Од тој аспект беше кажано.
 
od toj aspekt e OK, epten se ima napraveno guzva tamu, super izglea. No od aspekt na plavi stakla AngryAngryAngryAngry
 
BTW vo GEMA 1 (EBC) se otvori prviot dukjan, nekoja galerija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Dec-2007 at 13:15

Uste edna vest sto zaboraviv da ja napisam tuka i za zal nemozam da go najdam clanakot kaj sto ja procitav. Vsusnost bese intervju so direktorot na Vardar osiguruvanje vo vrska so primenite, novitetite, uslugite koi treba da gi ocekuvame od koga gi prevzemaa Triglav osiguruvanje od Slovenija. Megju drugoto najavi i investicija vo sovremena delovna zgrada za sedisteto vo Skopje. Cheers

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Dec-2007 at 18:22
Ако пробараме по старите thread-ови на SSC сигурно ќе ја најдеме информацијава за планиран приватен старечки дом во Гевгелија. Но не знаев дека проектот веќе бил во изградба т.е. бил при крај Cheers
Баш ме интересира што е деловно трговскиот центар. Дали е некој од странциве што се токмат за супермаркети или...

Се на се... CheersCheersCheers

Зголемена градежна активност во Гевгелија

Во Гевгелија е забележана зголемена градежна активност. Според известувачот на Нетпрес од овој град, се финишираат работите околу изградбата на Домот за стари лица, чиј што инвеститор била скопската фирма „Беграмо инжењеринг“, а ќе се наоѓа на патот кој води кон Негорските бањи.
Во непосредна близина на железничката станица во Гевгелија на излезот од градот, во полн ек се наоѓале работите за изградба на нова бензинска пумпа на Макпетрол, а до неа ќе се градел и деловно-трговски центар.Извор: Нетпрес
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Dec-2007 at 21:09
Денеска приметив (знам дека pbanks особено ќе се израдува Big%20smile), дека рушењето позади цветен пазар продолжува, веќе се стигнати до самиот крај - кај паркот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Dec-2007 at 21:12
Originally posted by Cloverstack

Денеска приметив (знам дека pbanks особено ќе се израдува Big%20smile), дека рушењето позади цветен пазар продолжува, веќе се стигнати до самиот крај - кај паркот.
веќе му се радувам подолго време на тоа. Објектот покрај паркот (за кој што не бев сигурен дали ќе го срушат бидејќи беше некоја цврста градба) го рушат веќе недела дена Banana

следна станица, Тинекс, Македонска куќа и сите други глупости на тој потег... Rock
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-Jan-2008 at 15:12
И повторно убави вести од за мене најинтересниот реон во Македонија
Потреба од резиденцијални објекти во Гевгелиско

Во оваа година за изградба на деловно-стопански комплекси во Гевгелија биле заинтересирани словенечкиот “Енгротуш“, рускиот гигант “Лукоил“, српската компанија “Делта“ и хрватскиот “Агрокооп“.

Со промовирањето на ски-центарот “Кожуф“ на планината Кожуф планина мошне атрактивни станале локациите во планинското одморалиште Смрдлива Вода, како и потпланинските села Хума, Конско и Серменин.

“Странските лица, кои се работно ангажирани, се повеќе пројавуваат интерес за изградба на свои индивидуални станбени објекти, што ќе го овозможи Мрзенски рид крај Гевгелија, каде има одлични услови за изградба на резиденцијални објекти, да стане атрактивен“, рече градоначалникот на Гевгелија, Драги Делев.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 02.01.2008 12:01:09

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 02-Jan-2008 at 17:58
@UrbanFreak: исто мислиме за Гевгелиско Thumbs%20Up Тој дел стварно има потенцијал да стане центар на случувањата во источна Македонија
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Jan-2008 at 18:24
@La Linea, UrbanFreak: очигледно тука сите се слагаме, и јас и пбанкс еднаш дискутиравме на темава и дефинитивно сме прилично возбудени за тоа што му претстои на овој крај.


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:00
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jan-2008 at 14:32
Канцеларијата на УНДП и Општината Ресен ги информираат граѓаните дека е постигнат значаен напредок во обезбедувањето на услови за почетокот на реализацијата на градежните работи за уредување и заштита на Голема Река.

Преговорите со донаторот на проектот – Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ), резултираа со обезбедување на дополнителни 1,000,000 Швајцарски франци кои ќе бидат искористени за изведување на работите на првата делница на реката во урбаната зона. Вкупната должина на делницата која е предмет на регулација изнесува 460 метри, а истата ќе биде уредена со оформување на минор коритото од природен камен, изградба на потпорен бетонски ѕид, значителен број на елементи од партерно уредување итн. Архитектонското решение за регулацијата на Голема Река е прикажано на сликите подолу.

Image

Image

Со завршувањето на градежните работи на оваа делница ќе се комплетира првата фаза од целосниот проект за уредување и заштита на Голема Река. Целата должина на регулацијата изнесува околу 1 километар и се протега од мостот кај живинарската фарма, до мостот кај бензинската станица на излезот од Ресен.

Image

Истовремено, планирано е да се изведе и фекална канализација со чија помош ќе се зафатат отпадните води од објектите лоцирани по должината на речното корито. Истите ќе бидат транспортирани до главниот колетор и пречистителната станица во Езерани, каде што ќе бидат соодветно третирани пред нивното испуштање.

Image

Image

Image
Ресен полека но сигурно го враќа својот сјај, и силно чекори напред, доволен доказ е тоа што според заводот за статистика за две години во Ресен се остварени над 1300 вработувања.

PrespaSky,
24/12/2007


Cheers
Edited by La Linea - 03-Jan-2008 at 14:35
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Jan-2008 at 14:37


кејот изгледа симпатично. Но немам никаква претстава во простор бидејќи само сум транзитирал низ Ресен. Не ни знаев дека таму има река Runaway
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Jan-2008 at 04:18
Ова ни промакнало... Ја регистриравме само првата локација.

Имате повеќе расфрлани информации по сајтот на министерството за транспорт и врски.

http://www.mtc.gov.mk/

Соопштенија :: 23.12.2007
Соопштение до јавноста

Почитувани,

Министерството за транспорт и врски Ве известува дека во насока на остварување на заложбите за зголемување на инвестициите и овозможување на економски раст на Република Македонија, распишани се повеќе објави за јавно наддавање за оттуѓување на градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија:

1. Објава за јавно наддавање за оттуѓување на градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија, кое се наоѓа во Скопје, општина Центар, наменето за изградба на трговски центар, со вкупна површина од 385 м2 и почетна цена на јавното наддавање од 7.000 денари по метар квадратен.

Рокот за пријавување на јавното наддавање е 17.01.2008 година.

2. Објава за јавно наддавање за оттуѓување на градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија, кое се наоѓа во општина Крушево, наменето за изградба на:

· хотели – 3 парцели, со почетна цена на јавното наддавање од 3.200 денари по метар квадратен и

· објекти за викенд домување – 36 парцели, со почетна цена на јавното наддавање од 600 денари по метар квадратен.

Рокот за пријавување на јавното наддавање е 22.01.2008 година.

3. Објава за јавно наддавање за оттуѓување на градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија кое се наоѓа во општина Велес, наменето за изградба на објекти за домување – 27 парцели, со почетна цена на јавното наддавање од 400 денари по метар квадратен.

Рокот за пријавување на јавното наддавање е 31.01.2008 година.

4. Објава за јавно наддавање за оттуѓување на градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија, со намена:

· Мало стопанство, на територија на општина Гевгелија - 2 парцели, со почетна цена на јавното наддавање од 500 денари по метар квадратен,

· Стопански објекти, на територија на општина Струмица - 4 парцели, со почетна цена на јавното наддавање од 100 денари по метар квадратен и

· Индивидуално домување, на територија на општина Битола - 26 парцели, со почетна цена на јавното наддавање од 1.500 денари по метар квадратен.

Рокот за пријавување на јавното наддавање е 06.02.2008 година.

5. Објава за јавно наддавање за оттуѓување на градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија, со намена:

· Мало стопанство, на територија на општина Радовиш - село Калуѓерица, со почетна цена од 150 денари по метар квадратен и

· Стопански објекти на територија на оштина Радовиш – 2 парцели, со почетна цена од 400 денари по метар квадратен.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Jan-2008 at 20:07
Населба кај Хиподром + индустриска зона од другата страна на автопатот Thumbs%20Up

За мене најинтересен момент е оној „надвозник“ што го најавуваат. Тоа е всушност планирана дијамант-клучка (прва после клучката хиподром во правец на градот). Веќе постои проширување на 2x4 ленти кај Хиподром и кај клучката кај Маџари и Ченто. Ако набрзо се претвори постојниот втор надвозник меѓу Маџари и Ченто во дијамант-клучка (како што е планирано според ГУП) и ако се придодаде оваа нова клучка што треба да се изгради за населбава и индустриската зона, ќе ја добиеме првата 2x4 автопатска делница во Македонија. Ќе биде долга нецели 4km, ама и тоа е нешто за почеток Big%20smile

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C174F4250584564890FE6A190601AFB0


СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА СКОПЈЕ И ГАЗИ БАБА


Нова населба за 5000 жители во Хиподром


Изградба на нова населба во Хиподром, како и на индустриска зона на потегот од фабриката Железарница до заобиколницата, се двата капитални објекти за кои Општина Гази Баба вчера доби поддршка од скопскиот градоначалник Трифун Костовски. На заедничката средба двајцата градоначалници го отворија и прашањето околу парк шумата Водно, изградбата на водоводната канализација во Инџиково и на водоводната мрежа во Ченто.
- Добивме согласност од Градот за изградба на нова населба во Хиподром за околу 5000 жители, која ќе се гради во рамките на Генералниот урбанистички план. За овој простор, кој во моментот претставува државно земјиште треба да се донесат итно деталните урбанистички планови, бидејќи веќе имаме заинтересирани инвеститори од Турција. Сепак, реализацијата би се одвивала етапно во зависност од интересот, изјави вчера градоначалникот на Гази Баба, Коце Трајановски.
Тој напомена дека локацијата е атрактивна со оглед дека се наоѓа на влезот во Скопје и е во близина на спортско-рекреативни центри и магистрален пат. Според него тука е предвидена и добра инфраструктура, како и изградба на надвозник. За двата проекти, за да ги привлечат инвеститорите, ќе треба прво да ја обезбедат инфраструктурата, за што биле во контакт со Министерството за транспорт и врски. За узурпацијата на Парк-шумата Гази Баба, Трајановски посочува дека барале од градот во Генералниот план кафеавата зона да се замени со зелена, по што би можело и законски да се делува во однос на дивоградбите.
Скопскиот градоначалник Костовски, пак, го потенцираше проблемот со инфраструктурните проблеми кои мора да се решат.
-Ова е четврта посета на скопски општини, на која беше поставено и прашањето за лимитирање на границите на градот, со цел да се утврди до каде тој може да се шири. Со креиран став и добра проценка може да се креира и целата инфраструктура, изјави Костовски. Во однос на економскиот развој тој напомена дека Градот се уште нема толку јаки инструменти за да го проектира, но дека проблемот би се решил преку добивање на повеќе надлежности во текот на децентрализацијата која се спроведува.Edited by Cloverstack - 22-Jan-2008 at 22:16
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Feb-2008 at 01:15
Странци купуваат земјиште во Гевгелија

Руски „Лукоил“, словенечки „Енгро туш“, српска „Делта“ и хрватски „Агрокор“ се заинтересирани за изградба на деловно-стопански комплекси западно од стариот влез во Гевгелија. Интересот за изградба на атрактивни туристички локации, деловни и спортски центри и на станбени објекти од домашни и странски инвеститори наметна потреба Општина Гевгелија да изработи урбанистички планови за неурбанизирано земјиште. Дел од инвеститорите веќе купуваат приватно земјиште за да обезбедат градежна парцела соодветна на проектните барања. Но, повеќето од нив бараат да купат земјиште од државава. Неколку локации се особено атрактивни за нив. Тоа се зоната на влезот во Гевгелија, во близина на граничниот премин Богородица. Веќе се изработува урбанистички план за овој простор од над 100 хектари. Општината размислува да го уреди и урбанизира Мрзенски Рид во луксузна станбена зона. Се најавува и отворање технолошки парк кај Прдејци.Во интерес на странските компании е и одлуката на Владата со која се одобрува странци да купуваат земјиште и станбен простор во земјава.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=405EA102E6FD9B48B7CB88E48C875DA3

А дали некој има слушнато за ова? Ако е заедничи објект меѓу спомнатите фирми, тоа може да прерасне во нешто многу убаво за Гевгелија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Feb-2008 at 09:55


тоа се многу генерални најави кои нонстоп кружат по медиумите. Додека не се случи нешто поконкретно ќе останат само убави прикаски. Од сите досегашни проекти најавени за Гевгелија евентуално се гради само наводниот Шератон на турски Принцес.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 46>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.