build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Македонска Филхармонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 37>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10504
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонска Филхармонија
    Posted: Yesterday at 18:32
Има ли линк до текстот/изјавата на хрватскиот критичар? Ако може да се објави овде за да можеме да прочитаме и ние. Однапред благодарам.
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1227
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 18:25
Originally posted by Bojan10

Не вреѓај. Понашај се.Да се извинам ако те навредеив, се извинувам за лошите зборови, ама доблесно би било и ти да се извиниш за плукањето по се, и што е исправно и што не е исправно!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 493
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 18:23
Не вреѓај. Понашај се.

Од чаламот си патиме!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1227
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 18:13
Отпушоците како Бојан10 ќе си чадат дур има тутун, прочитај бре што вели познатиот Хрватски културен критичар за новата филхармонија па дробај после како куче!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 15:07
Originally posted by Bojan10

Внатрешноста безлична, неинспиративна, капацитетот премал за Скопје, ко дом на култура во Паланка.


Разгледај по интернетов капацитети на сали за филхармонија, па после оставај вакви коментари. Капацитетот е сосема солиден.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10504
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-May-2017 at 08:05
Уште неколку фотографии:извор:
mia.mk, prizma.mk
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1401
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-May-2017 at 10:31
Надвор "заградени пристапни скали" глупости.
А внатре столчињата како во основно кога бевме исти!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10504
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-May-2017 at 20:07
Не знам дали воопшто има „идеја“ зад проект од типот „плукни-залепи“, преполн со импровизации.
За сè има вторпат
Back to Top
ant11 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-May-2017 at 19:16
Зошто скалите се така заградени од страна на плоштадот, па наместо широко отворен пристап се добива нелогично стеснување? Што била идејата?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10504
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-May-2017 at 19:03


Само католичка црква „Свето срце Исусово“.
____________________________________

Нови фотки од миа.мк (погледнете го оној „барокен“ чир пред зградата, а и канделабрите никако не се вклопуваат):

Edited by Џоле - 20-May-2017 at 19:04
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 439
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-May-2017 at 15:56
По проект требваше да има и орган ,а гледам сега на снимките че нема ,което за такава концертна зала е голема щета.

рендер..


Къде другаде в Скопие има орган ,освен в некоя католическа църква?
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-May-2017 at 18:47
Одлично изгледа енетериерот, малку сомнително ми е дали е во Скопје ова сликано

Некој капацитет спомна... да потсетам дека за филхармонија се работи, не се наредени штициве за да ги арчи Цеца, Лени Кравиц, Продиџи или што и да е популарно, така да капацитетот е адекватен, ако не е дури и претеран.

Edited by hcitrS - 19-May-2017 at 18:48
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1075
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-May-2017 at 17:01
Од надвор филхармонијава е ужасна. Да видиме каква ќе биде внатре.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-May-2017 at 16:46
Originally posted by Bojan10

Внатрешноста безлична, неинспиративна, капацитетот премал за Скопје, ко дом на култура во Паланка.


Bojan daj i ova da go rusime!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 493
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-May-2017 at 16:29
Внатрешноста безлична, неинспиративна, капацитетот премал за Скопје, ко дом на култура во Паланка.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1459
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-May-2017 at 16:17
Originally posted by mirakuliks

Има информации за акустиката? Подобра ли е од дом на армија?
Od dom na ARM se e podobro
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1227
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-May-2017 at 10:53
Ми изгледа фасцинантно, да се надеваме дека ќе биде ремек дело во вистинска смила....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10504
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-May-2017 at 09:18
Па, за тоа се прават пробите, нели? Ќе дознаеме набрзо, како и да е. А ако ја утнат акустиката, тогаш испаѓа дека за џабе ја граделе филхармонијата толку години.
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-May-2017 at 00:49
Има информации за акустиката? Подобра ли е од дом на армија?
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 98
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-May-2017 at 19:23
ApplauseApplauseApplause

Originally posted by Џоле

Одржани првите проби во филхармонијата, две слики од внатрешноста:

http://telegraf.mk/kultura/muzika/ns-newsarticle-se-odrzaa-prvite-probi-poglednete-kako-izgleda-zgradata-na-makedonskata-filharmonija-foto.nspx
Не си глуп кога нешто незнаеш туку кога се правиш дека сe' знаеш!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 37>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.