build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 14-Jan-2017 at 12:29
Originally posted by Denko

Originally posted by Џоле

Јас најголемиот проблем (освен самата зграда) го гледам во тоа што во држава на турбо-фолкери некој се обидува да ти понуди класична музика. Не велам дека не треба, ама ќе нема кој да ја пополни салата (вистинските љубители на класична музика во земјава можат на прсти да се избројат).
Zatoa se pravat koncerti kako onoj sinoka vo Opera...


Мислиш во МНТ
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1547
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 14-Jan-2017 at 12:51
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Denko

Originally posted by Џоле

Јас најголемиот проблем (освен самата зграда) го гледам во тоа што во држава на турбо-фолкери некој се обидува да ти понуди класична музика. Не велам дека не треба, ама ќе нема кој да ја пополни салата (вистинските љубители на класична музика во земјава можат на прсти да се избројат).
Zatoa se pravat koncerti kako onoj sinoka vo Opera...


Мислиш во МНТ
Vo MOB.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 14-Jan-2017 at 13:31
Originally posted by Denko

Originally posted by kultuzin

Предвидени трошоци за градба на Elbphilharmonie 77 милиони евра и предвиден термин за градба есен 2010. Релна цена на чинење преку 800 милиони евра од кои 789 милиона ги платиле даночните обврзници. Реално отварање пред завчера мислам дека беше. Но секако не е битно што е 800+ миниони евра и што се градеше 11 години битно е да се каже како нашето нечини.
Ova od sitel li ti e... Do koga so vakvi izvrteni tezi, do koga? Ovaa gradba kako i berlinskiot aerodrom se najgolemata sramota za Germanija. Nastrana finalniot proizvod, no nema Germanec koj ne go iskazal svojot revolt kon ova bure bez dno i vidi cudo, nikoj ne e etiketiran za toa.


Mislam deka ne znaes sto zboruvas. Koncetriraj se i procitaj sto sum napisal , po moznost razmisli malku okolu napisanoto i vrati se so replika na mojot komentar.

Edited by kultuzin - 14-Jan-2017 at 13:32
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 14-Jan-2017 at 18:33
Originally posted by Џоле

Јас најголемиот проблем (освен самата зграда) го гледам во тоа што во држава на турбо-фолкери некој се обидува да ти понуди класична музика. Не велам дека не треба, ама ќе нема кој да ја пополни салата (вистинските љубители на класична музика во земјава можат на прсти да се избројат).
зарем треба да се лишиме од се што е убаво поради мнозинството на турбофолк шлајм? ...баш напротив, не треба а му се предадеме на него
културните настани што ги држат филхармонија, опера и балет се доста посетени... од сите овие институции филхармонијата е најактивна и најпопуларна во текот на годината и често се меша со разни видови на музика и учествува на настани што не се организирани од нејзе
најбитно е тоа што филхармонијата добива свој дом, не поради престиж, туку поради функционалност и можност за поголема автономија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 22-Jan-2017 at 19:07


Плочкиве што се гледаат на долниот дел од фасадата ме потсетуваат на оние од Музејот на холокаустот.

За сè има вторпат
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 27-Mar-2017 at 17:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 27-Mar-2017 at 23:00
Каков гаден чир се оние кабини за лифт/скали за спуштање во подземната гаража, мајко мила Патем, благодариме за фотката.

Edited by Џоле - 27-Mar-2017 at 23:00
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 31-Mar-2017 at 12:16


Otvaranje na filharmonijata na 21 Maj 2017. Izjava na pocituvanata minsiterka za kultura Elizabeta Kanceska Milevska.
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 08-Apr-2017 at 15:40
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 08-Apr-2017 at 21:40
Ова се некои држачи за дополнителен кров или?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
MrEdmund View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MrEdmund Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 08-Apr-2017 at 23:10
Најверојатно се несмасно одбрани и поставени снегобрани. Од погорните слики се гледа дека снегот се лизга по куполите и се собира кај олуците, па може да ги оштети, а изгледа претходно не им текнало на тој детаљ Crazy
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 09-Apr-2017 at 00:44
Барем бојата да ја изедначеле со кровот, ама што ќе зборуваме за луѓе што поставија стреа од лим на триумфална капија, фушерај на сие страни
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 09-Apr-2017 at 12:04
Значи хороров е уште поголем.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 10-Apr-2017 at 17:38
Еве уште една од денес. Работат нешто внатре, ама отворање на 21.05. е многу оптимистички. Тие горе на кровот, штои е да се, вака ако останат е катастрофа и срамота.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1657
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 10-Apr-2017 at 17:57
Тие се снегобрани.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1384
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 10-Apr-2017 at 18:21
Катастрофа. Неспособни се една малку покомплицирана зграда да направат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 10-Apr-2017 at 18:50
Од другата страна
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 10-Apr-2017 at 18:55
И како било замислено
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 11-Apr-2017 at 23:36
мене до ден денес ми е нејасно што се случи со кровот... ај имаа проблеми со конструкцијата и мораа да импровизираат, ама тоа не значи дека не можеше да се направи некој поатрактивен финиш што нема да го прави објектот да личи како да припаѓа во индустриска зона
не знам колку би била веродостојна споредбата, ама еден соборен храм има сто пати подобра изведба, а е граден пред многу години, сосе олуци и снегобраниEdited by zabegan - 11-Apr-2017 at 23:36
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11761
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 18-May-2017 at 17:19
Одржани првите проби во филхармонијата, две слики од внатрешноста:

http://telegraf.mk/kultura/muzika/ns-newsarticle-se-odrzaa-prvite-probi-poglednete-kako-izgleda-zgradata-na-makedonskata-filharmonija-foto.nspx
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.249 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.