build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 18-May-2017 at 19:12
Изгледа ова ќе биде еден од ретките објекти од проектот Скопје 2014 кој ќе биде пуштен во употреба од страна на истиот раководител, а најверојатно и истиот министер кој ја започнал неговата изградба.
 
Не знам дали сте забележале, ама има еден шаблон кој го следат објектите од проектот Скопје 2014, а тоа е фактот дека ниту еден објект не е завршен од истото раководство кое ја започнало неговата изградба.
 
Министерство за надворешни работи - изградбата започна кога министер беше Антонио Милошоски, а заврши кога министер беше Никола Попоски.
 
Јавно обвинителство и финансиска полиција - изградбата започна кога јавен обвинител беше Љупчо Шврговски, а министер за правда беше Михајло Маневски, а заврши кога јавен обвинител беше Марко Зврлевски, а министер за правда беше Блерим Беџети.
 
Министерство за транспорт и врски - надградбата и обновата започнаа кога министер беше Миле Јанакиески, сега кога привршуваат министер е Владо Мисајловски, но повеќе од сигурно е дека некој сосема трет ќе биде министер кога ќе завршат надградбата и обновата.
 
Македонска Филхармонија - изградбата започна кога директор на филхармонијата беше Маја Чаначевиќ, која сеуште е директор на филхармонијата, а министер за култура беше Елизабета Канческа Милевска, која сеуште е министер за култура и сигурно ќе дочека заедно со Чаначевиќ да го пушти во употреба новото седиште на Македонската Филхармонија.


Edited by Dexter26 - 18-May-2017 at 20:33
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 18-May-2017 at 19:23
ApplauseApplauseApplause

Originally posted by Џоле

Одржани првите проби во филхармонијата, две слики од внатрешноста:

http://telegraf.mk/kultura/muzika/ns-newsarticle-se-odrzaa-prvite-probi-poglednete-kako-izgleda-zgradata-na-makedonskata-filharmonija-foto.nspx
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 19-May-2017 at 00:49
Има информации за акустиката? Подобра ли е од дом на армија?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11866
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 19-May-2017 at 09:18
Па, за тоа се прават пробите, нели? Ќе дознаеме набрзо, како и да е. А ако ја утнат акустиката, тогаш испаѓа дека за џабе ја граделе филхармонијата толку години.
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 19-May-2017 at 10:53
Ми изгледа фасцинантно, да се надеваме дека ќе биде ремек дело во вистинска смила....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 19-May-2017 at 16:17
Originally posted by mirakuliks

Има информации за акустиката? Подобра ли е од дом на армија?
Od dom na ARM se e podobro
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 19-May-2017 at 16:29
Внатрешноста безлична, неинспиративна, капацитетот премал за Скопје, ко дом на култура во Паланка.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 19-May-2017 at 16:46
Originally posted by Bojan10

Внатрешноста безлична, неинспиративна, капацитетот премал за Скопје, ко дом на култура во Паланка.


Bojan daj i ova da go rusime!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1415
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 19-May-2017 at 17:01
Од надвор филхармонијава е ужасна. Да видиме каква ќе биде внатре.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 559
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 19-May-2017 at 18:47
Одлично изгледа енетериерот, малку сомнително ми е дали е во Скопје ова сликано

Некој капацитет спомна... да потсетам дека за филхармонија се работи, не се наредени штициве за да ги арчи Цеца, Лени Кравиц, Продиџи или што и да е популарно, така да капацитетот е адекватен, ако не е дури и претеран.

Edited by hcitrS - 19-May-2017 at 18:48
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 20-May-2017 at 15:56
По проект требваше да има и орган ,а гледам сега на снимките че нема ,което за такава концертна зала е голема щета.

рендер..


Къде другаде в Скопие има орган ,освен в некоя католическа църква?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11866
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 20-May-2017 at 19:03


Само католичка црква „Свето срце Исусово“.
____________________________________

Нови фотки од миа.мк (погледнете го оној „барокен“ чир пред зградата, а и канделабрите никако не се вклопуваат):

Edited by Џоле - 20-May-2017 at 19:04
За сè има вторпат
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 20-May-2017 at 19:16
Зошто скалите се така заградени од страна на плоштадот, па наместо широко отворен пристап се добива нелогично стеснување? Што била идејата?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11866
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 20-May-2017 at 20:07
Не знам дали воопшто има „идеја“ зад проект од типот „плукни-залепи“, преполн со импровизации.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1700
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 21-May-2017 at 10:31
Надвор "заградени пристапни скали" глупости.
А внатре столчињата како во основно кога бевме исти!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11866
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 22-May-2017 at 08:05
Уште неколку фотографии:извор:
mia.mk, prizma.mk
За сè има вторпат
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 24-May-2017 at 15:07
Originally posted by Bojan10

Внатрешноста безлична, неинспиративна, капацитетот премал за Скопје, ко дом на култура во Паланка.


Разгледај по интернетов капацитети на сали за филхармонија, па после оставај вакви коментари. Капацитетот е сосема солиден.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 24-May-2017 at 18:13
Отпушоците како Бојан10 ќе си чадат дур има тутун, прочитај бре што вели познатиот Хрватски културен критичар за новата филхармонија па дробај после како куче!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 24-May-2017 at 18:23
Не вреѓај. Понашај се.

Од чаламот си патиме!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 24-May-2017 at 18:25
Originally posted by Bojan10

Не вреѓај. Понашај се.Да се извинам ако те навредеив, се извинувам за лошите зборови, ама доблесно би било и ти да се извиниш за плукањето по се, и што е исправно и што не е исправно!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.