build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Watson View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Mar-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Watson Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 01-Jun-2013 at 04:12
со оглед на тоа што објектот е доста комплициран,сепак има некој напредок
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 24-Jun-2013 at 17:37
Незнам дали досега имало информации дека Алпине Бау го гради и овој објект но еве сега да кажам ,исто така незнам дали од информативната табла имало слика па еве и од нејзе една сликано при крајот на денот пред неколку дена.
Напредокот е минимален.

Ако не се лажам на сликава одат мала сала , повторно мала ,голема сала ,повторно голема.



Еве слика и од визуелизацијата за надворешноста.






Ова ми падна чудно па го сликав ,зашто има дупла кровна конструкција , на следната слика.




Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 25-Jun-2013 at 01:54
ова веќе дефинитивно личи како некој нешто да утнал во пресметките па сега се прикрпува некако за да се надокнади штетата... ама да не коментирам предвреме и вака лаички

инаку на рендерите горе редоследот е голема, голема, мала, мала сала
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 25-Jun-2013 at 19:38
Originally posted by daci92

Незнам дали досега имало информации дека Алпине Бау го гради и овој објект но еве сега да кажам ,исто така незнам дали од информативната табла имало слика па еве и од нејзе една сликано при крајот на денот пред неколку дена. Напредокот е минимален.Ако не се лажам на сликава одат мала сала , повторно мала ,голема сала ,повторно голема.Еве слика и од визуелизацијата за надворешноста.


Овие АЛПИНЕ-БАУ не се истите што го градат Водовод, а за кои пишуваше дека банкротирале?

Иначе едвај чекам да се направи зградава и да уживам во погледот прикажан на рендерите.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2125
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 25-Jun-2013 at 19:52


Istata firma e.
Nema 10 Alpine Bau so 5000 vraboteni vo Sanzburg, edna e.

http://www.alpine.at/
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 05-Jul-2013 at 13:00
ova novata varianta na zaobleniot pokriv izgleda ko soborna nr.2    ( a i nea ja gradele skoro 18 godini (spored wiki) ; )
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 16-Aug-2013 at 12:58
Филхармонијата ќе нема сала ни за јубилејот!

Додека не биде избрана нова фирма што ќе ја замени австриската „Алпине бау“, која банкротира, работата на концертната сала ќе биде запрена, а тоа ќе го одложи најавениот термин за нејзиното отворање. Ова не е прво пробивање на термините. Концертната сала требаше да биде готова во 2011-та, па во 2013-та, потоа терминот беше поместен за 2014 година, но најверојатно ниту овој термин нема да биде финален

Повеќе на http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=81613915216&id=16&prilog=0&setIzdanie=22954#.Ug4RHdKBnA0
За сè има вторпат
Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 16-Aug-2013 at 18:37
Edinstvena pricina za docnenjeto e sto zgradata ne e vo barok stil, da bese taka ke se najdea pari po sekoja cena
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 17-Aug-2013 at 12:02
da bese taka ke prodolzea so gradenje i na vodovod i kanalizacija ama i taa e stopirana
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 17-Aug-2013 at 14:50
не се согласувам ни со барокот ни со немањето на пари дека е проблемот.па јасно е ко ден дека фирма што банкротира,последните година -две пред банкротот слабо работи,не исплаќа на фирми со кои соработува,не исплаќа на вработените,бега од материјални трошоци а тоа е пред се луѓе на терен.


Алпине да ја имаше и било која друга зграда земено на тендер,истото ќе беше.неможиш со пушка да ги натераш ако се банкротирани.Можиш само да ги тужиш
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 28-Aug-2013 at 20:21
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 28-Aug-2013 at 20:25
На филхармонијава се работи или мене така ми се чини ,последниот пат кога поминав од тука не се сеќавам дека имаше толку многу кровна конструкција направено?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 28-Aug-2013 at 20:33
Се работи, ама толку бавно што се добива впечаток дека воопшто не се работи.
За сè има вторпат
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 28-Aug-2013 at 23:13
Previous Па и не треба да се работи со оглед што фирмата Алпине Бау банкротираше, а друга фирма изведувач сеуште не е избрана, кој работи, и дали е тоа на вересија сеуште незнам.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2125
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 17-Oct-2013 at 13:48
Originally posted by Baze



Previous Па и не треба да се работи со оглед што фирмата Алпине Бау банкротираше, а друга фирма изведувач сеуште не е избрана, кој работи, и дали е тоа на вересија сеуште незнам.
Sigurno se raboti za nekoja mala Firma podizveduvac... Drugo objasnuvanje nemam.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2125
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 17-Oct-2013 at 13:51
Dobro, zosto makedonskata filharmonija ne pokrene inicijativa za donacii i pomos za izgradba na salata, so razni dobrotvorni koncerti i sl., tuku se cekaat na gotovo od drzavata!?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 17-Oct-2013 at 16:02
Ти ова озбилно? Па финансиер на проектов е Мин за култура, кое што очигледно плива во пари. Истото потроши само 37 милиони на Театарот и уште толку на безброј „ситници“, па сега за Филхармонијата ли е проблем.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2125
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 17-Oct-2013 at 23:17

Da, jas ova ozbilno. Prvo ministerstvoto za kultura ne pliva vo pari. Da plivase salata dosega ke bese gotova (pred bankrotot na avstrijcite). Namesto toa nie imame nezavrsena karabina za 4 godini. Vtoro, parite za gradbata na objektite ministerstvoto za kultura gi dobiva dopolnitelno od Vladata. Koga ke zavrsat ovie gradbi, bidzetot na ministerstvoto vednas ke se napali za nekolku pati, i treto, dobrotvoren koncert na filharmonicarite e sosema normalna rabota vo vakva situacija, samo sto nema komu da mu tekne!
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 18-Oct-2013 at 07:52
Па не знам дали знаеш, ама ти годишно си одвојуваш дел од твоите пари и го полниш буџетот, објектов се прави со твои , мои и наши пари, што уште да донираме???
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2125
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 18-Oct-2013 at 13:23
Fala sto mi kaza... Ti ako ne sakas ne moras da doniras, nikoj ne te tera so sila da dades 100 denari, no ima luge koi sakaat da slusat klasicna muzika vo zivo vo "normalna" sala, i tie bi donirale pogolema suma. Tuka se i golemite firmi, koi se redovni sponzori na makedonskata filharmonija. Ete cekame na drzavata i nikako da docekame Nova sala.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.