build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 25-Sep-2015 at 15:23
Originally posted by Superman

Со предлог - буџетот за 2016-та за Филхармонијата се предвидени 300.000.000 денари или нешто помалку од 5.000.000 евра.


Многу е битно да се види колку од средствата за овој објект се уплатени во 2015 година, а уште колку остануваат за 2017 година. Факт е дека ќе треба да се работи на зградава уште 10-тина месеци.

Edited by BOJAN - 25-Sep-2015 at 15:23
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 28-Sep-2015 at 15:24
Напредува изградбата на филхармонијата

Новиот објект на Македонска филхармонија пополека го добива замислениот изглед од победничкиот архитектонски труд. Една година по изборот на нов изведувач за ова културно здание, на градилиштето периодов се одвиваат градежни активности за изведба на покривот и стаклената фасада. Врз веќе изведената конструкција се поставуваат елементите од покривот, кој допрва треба да го добие завршниот слој на површината. Паралелно со покривот, целосно е изведена конструкцијата за застаклените површини, така што екипите на „Гранит“ во моментов го поставуваат фасадното стакло.

Од внатрешноста на објектот на Македонска филхармонија, досега се оформени преградните ѕидови. Во претстојниот период треба да се изведат градежно – занаетчиски, ентериерни и инсталатерски работи што ќе го оформат зацртаниот ентериер од проектната документација. Покомплексните работи, како што е монтирање на опремата за потребите на Македонска филхармонија, ќе следуваат дури откако зданието целосно ќе се заштити од надворешни атмосферски влијанија. Градежно – занаетчискиот дел од проектот требаше да се заврши во рок од осум месеци, но извесно е дека ќе има забележливо задоцнување од неколку месеци на овој дел од изградбата на филхармонијата во Скопје.

Министерството за култура за изградба на објектот досега издвои финансиски средства во висина од 39,8 милиони евра. Во овој буџет влегува градежно – занаетчискиот дел, но и внатрешното уредување, мебелот и целокупната опрема за концертната сала. За неговата реализација е ангажирана градежната компанија „Гранит“ од Скопје. Автор на победничкиот архитектонски труд за културното здание е Виктор Михајлов, додека основниот и главниот проект го изработи бирото „Македонија проект“.

Објектот ќе се состои од две концертни сали – голема со капацитет од околу 1.100 седишта и мала за камерни оркестри која ќе може да прими 400 посетители, вежбални за изведувачи на разни видови инструменти и подземно паркиралиште. Изградбата започна во март 2009 година.

Текст, фото: Бојан Блажевски
bojan.blazevski@build.mk


http://www.build.mk/?p=46429
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 28-Sep-2015 at 18:25
што се оние мрежине? за што би служеле?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 28-Sep-2015 at 18:37
Најверојатно е привремена заштита за вработените кој работат на кровот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 28-Sep-2015 at 19:09
не помислив на тоа, вероватно оти е кај нас тоа реткост, да неречам мртво слово на хартија
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 28-Sep-2015 at 19:13
Ќе испадне ТОП...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 906
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #507 Posted: 28-Sep-2015 at 20:46
Мене ме чуди како не го изменија проектот досега за да се вклопи во средината И така доцнеше градбата.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1713
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #508 Posted: 28-Sep-2015 at 22:28
Ima dve golemi utki (barem zasega), koi ovoj proekt go pravat vo start amaterski. Imeno slusnav od vraboteni vo makedonskata filharmonija, deka ke nema orgulja, nitu, pak, lift za podiganje na klavirot na binata?!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #509 Posted: 07-Oct-2015 at 12:50
Тазе ќе да е снимкава од Google
Од чаламот си патиме!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #510 Posted: 07-Oct-2015 at 18:15
не ја гледам сликата. стави директен линк
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #511 Posted: 07-Oct-2015 at 20:22
Edited by fichot - 07-Oct-2015 at 20:22
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #512 Posted: 07-Oct-2015 at 20:36
јас пак не ја гледам ама само оваа слика. пушти само линк , не ја ставај во тие таговите. можеби не е јпг, туку нешто пнг или слично
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2005
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #513 Posted: 07-Oct-2015 at 20:49
Еве го линкот
http://s28.postimg.org/u3qg9ywcb/Untitled.png
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #514 Posted: 07-Oct-2015 at 21:38
Како што претпоставував-ПНГ е форматот а таговите подржуваат ЈПГ. Треба со конвертер да се преработи или кога се прави `save` да се одбери ЈПГ

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #515 Posted: 08-Oct-2015 at 04:10
Originally posted by Denko

Ima dve golemi utki (barem zasega), koi ovoj proekt go pravat vo start amaterski. Imeno slusnav od vraboteni vo makedonskata filharmonija, deka ke nema orgulja, nitu, pak, lift za podiganje na klavirot na binata?!


Ако е навистина така како што кажуваат тие вработени во МФ, а не шпекулација, зошто тогаш не реагираат до надлежните и одговорните за овој проект?
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #516 Posted: 08-Oct-2015 at 04:16
Само во “ненормални“ држави каде што владее урбанистички хаос може училишта како МБУЦ да се напикаат во лавиринти каде што никој не ги гледа, не ги доживува, затурени и прикриени во некој небитен агол и од некоја небитен објект.

Уметноста треба да е двигател на една држава, таквите објекти треба да се на ударно место, прегледни и достапни.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7262
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #517 Posted: 08-Oct-2015 at 04:43
Originally posted by Kid_A

Само во “ненормални“ држави каде што владее урбанистички хаос може училишта како МБУЦ да се напикаат во лавиринти каде што никој не ги гледа, не ги доживува, затурени и прикриени во некој небитен агол и од некоја небитен објект.

Уметноста треба да е двигател на една држава, таквите објекти треба да се на ударно место, прегледни и достапни.
ако гледавме идеално, можеше да се изгради нов објект на МБУЦ од десната страна на МОБ, а ФДУ да се смести во постоечкиот објект на МБУЦ (дека е поблиску до театарот)... платото и кејот пред МОБ да беа слободни, и да постоеше еден мост (постот на цвеќето/уметноста) што ќе го поврзува со кејот од другата страна
и ем ќе се зачуваше урбанистичката целина, ем целиот тој простор ќе беше жив, наместо начинот на кој пропадна, што и беше изговор да се гетоизира со државни институции на прво место, кои само му го докопаа гробот
има милион причини зошто не требаше да се изгради се онака како што е сега, ама џабе...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #518 Posted: 09-Oct-2015 at 01:56
Не е шпекулација, овие две работи беа дебатирани уште пред да почне да се гради објектот. Само мислам дека не беа внесени во проектот поради финансии. Особено помнам дека имаше некои дискусии за потенцијалната искористеност на оргуљите во однос на цената за интегрирање и изградба.
Ако не се лажам тогаш се аргументираше дека подобро е средствата да се наменат за безпрекорна акустика дизајнирана од искусно биро.
Реално гледано акустиката е и најбитниот елемент за филхармонијата, нешто што дефинитивно не го има Дом на АРМ, каде што сеуште се држат концертите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #519 Posted: 23-Oct-2015 at 13:40
Се става уште еден слој на покривот...

За сè има вторпат
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #520 Posted: 25-Oct-2015 at 21:36
Добро е и ова, но сигурно ќе беше подобро доколку имаше повеќе простор околу самиот објект.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2425262728 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.