build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Македонска Филхармонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Jan-2009 at 12:47


Дефинитивно има модификации на проектот но би сакал да видам повеќе агли пред да кажам дали е тоа кон полошо.

Уште со предлог решението имаше дискусии дали толку заоблена структура се вклопува покрај јасните линии на МНТ и останатите структури во тој дел. Сега гледам облините уште повеќе се потенцирале.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Jan-2009 at 13:54
жално е што ваков репрезентативен објект (кој убедливо е најубав од сите објекти чија изградба моментално се турка во градов) ќе биде затворен во локација кон која нема да име отворен поглед ниту од Вардар, ниту од бул. Гоце Делчев. Уште ако навистина ги збутаат и сите оние други објекти во околината (зграда за Археолошки музеј/архив/суд + нова зграда за Министерството за надворешни работи), е тогаш архитектонски највпечатливиот објект (филхармонијата) ќе биде тотално скриен и загушен.

Ваков објект бара ширина и видливост во лоцираноста...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 26-Jan-2009 at 13:59
Објектов нема простор каде да се спика подкровје накнадно, а тоа ме радува! Yes

Edited by lslcrew - 26-Jan-2009 at 14:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Jan-2009 at 14:00
@anDarko

Од страна на Вардар погледот ќе биде доволно отворен спрема мене. Можеби би било убаво да биде уште поблиску до реката но во случајов тоа не би правело логика. Вака подреден со влезот во МНТ и со уличката која води кон плоштадот Карпошово востание прават убава целина спрема мене. Платото пак пред двата објекта може навистина да се уреди во нешто прекрасно.
Edited by pbanks - 26-Jan-2009 at 14:01
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Jan-2009 at 14:06
пак ми е премногу заглавен во околината...значи само предната страна ќе се гледа, другите страни нека не се ни трудат и да ги уредуваат бидејки и онака нема од каде се видат...штета...

а кои се па сега онаие две згради во коцкаста и прекршена форма кои ќе бидат помеѓу филхармонијата и Бул. Гоце Делчев?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Jan-2009 at 14:10
Originally posted by anDarko

пак ми е премногу заглавен во околината...значи само предната страна ќе се гледа, другите страни нека не се ни трудат и да ги уредуваат бидејки и онака нема од каде се видат...штета...


Држи ова што го велиш не дека не држи. Но мислам дека на тој простор со кој се располага ОК ја решиле работата. Експонирани локации кон Вардар имаат единствено стариот театар, музејот на ВМРО и маркицата кај мостот кај Холидеј Ин. ОК и оваа што ја измислија сега кај Комерцијална. И мене ми се допаѓаат објекти отворени кон реката и се надевам дека деловите Маџир маало, паркингот карши Холидеј ин, околу Св. Богородица ќе се решаваат на малку различен начин.


а кои се па сега онаие две згради во коцкаста и прекршена форма кои ќе бидат помеѓу филхармонијата и Бул. Гоце Делчев?


Тоа се генерички рендери веројатно во согласност со маркиците за тие локации. За таму сеуште се немаат одбрано проекти ниту знам каква намена имаат. Едно време спомнуваа станбени објекти се надевам дека нема таква глупост да направат.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Jan-2009 at 14:18
се согласувам, можело и бетер да биде...али ептен е жално што конечно имаме современ објект пред изградба а кој нема да биде доволно во израз...

малце е нескромна споредбата, али види како е поставена сиднејската опера - на полуостров, од три страни опкружена со вода, едноставно сите погледи се во неа...а кај нас филхармонијава ќе се остане заглавена во ќош...

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Jan-2009 at 14:20
Ете добри маркици за археолошки музеј! Тука е и оној куршумли ли е кој ли е ан!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Jan-2009 at 14:25
Добро бе анДарко, па Скопје нема оќеан!

Ваква една сала у Охрид концертна на вода би било супер и за Филхамојата да свири во Охрид и за сите оие фестивали преку лето! Некоја сала со можност за кабриолет, односно да може и да се отвора! (не е ова ништо ново има и низ свет)


Edited by lslcrew - 26-Jan-2009 at 14:25
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 26-Jan-2009 at 14:28
Originally posted by lslcrew

Добро бе анДарко, па Скопје нема оќеан!

Ваква една сала у Охрид концертна на вода би било супер и за Филхамојата да свири во Охрид и за сите оие фестивали преку лето! Некоја сала со можност за кабриолет, односно да може и да се отвора! (не е ова ништо ново има и низ свет)


Big%20smileApplause немој некој ќе те прочита и ќе посака вакво нешто, а можеби и на тркала да ја стават, таман за до охрид да тркне за Охридско лето Thumbs%20Up
Applause
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 27-Jan-2009 at 00:57
Хмммм незнам шо да кажам за измениве, ми се допаѓа како е изменет делот кон мнт али незнам за облините.....ај уште некој рендер нека искочи 
 
 
Иначе за локацијата целосно се согласувам со анДарко, штета што е на локација каде што ќе биде „скриена“ , ваков објект заслужува подобра локација, според мене најдобро ке беше да  се стави до мнт карши холидеј ин (мислам новата на МНР) дури и на плоштад до офицерски ќе беше подобро. Вака заѕидана од три страни и отворена само кон холидеј ин. Нема ни од плоштад да се гледа ни ништо, само ќе може да се ѕирка од некои мали и тесни улички.....заслужува подобра локација, штета.
 
 
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 27-Jan-2009 at 02:26
Originally posted by vardar

според мене најдобро ке беше да  се стави до мнт карши холидеј ин
 
Thumbs%20Up
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 27-Jan-2009 at 14:18
не знам колку ќе се согласите, ама мислам дека ќе беше добро и да беше ставена некаде карши холидеј ин , на кеј кај паркингот
но сепак, и за таа локација до МНТ е добро прилагодена и испланирана Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Jan-2009 at 14:46
Чекај ме збуни со тоа „на кеј“, за големиот паркинг ли збориш?

Ако на тоа мислиш јас не би се сложил. Двете спомнати локации до МНТ (актуелната и онаа што ја посочи вардар) прават многу поголема логика затоа што се во склоп на еден иден прилично компактен културен центар на градот (иако многу неспретно и дилетантски се реализира). Исто така филхармонијава, музичката академија, операта и балетот се сродни работи кои ќе имаат корист од големата физичката блискост на нивните објекти.

Од друга страна пак големиот празен простор кај паркингот карши Холидеј Ин може и треба многу поразлично да се искористи, наместо ад-хок да се вметне еден објект кој после може да го поремети концептот на некакво сеопфатно решение.
Мислам дека тој простор треба однапред .
Тој простор највеќе би сакал да го видам како чист деловен кварт, а и планот да се оди во висина ми фаќа око.


Edited by Cloverstack - 27-Jan-2009 at 14:47
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Jan-2009 at 18:34
сум се збунил со кејот нешто, мислев на пракингот кај холидеј ин, но се согласувам со твоето мислење
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-Jan-2009 at 14:50
Еве тука на клипот има и некој рендер од внатре, има и илустрација како ќе изгледа од кај вардар и има интервју со архитектот!


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Jan-2009 at 16:19
Ќе се започне во април наредната година, со тенденција да биде завршена во 2009-та... Ова е од 2008 или не знај шо збора жената?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Jan-2009 at 16:24


Да, очигледно е од 2007 (не 2008), кога заврши конкурсот и кога проектов беше избран.


Edited by Cloverstack - 31-Jan-2009 at 16:25
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Jan-2009 at 16:25
Веста е стара од 2007-ма е! Тогаш го најавувале за лани у април да почне, асега да биде готов! 
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 31-Jan-2009 at 16:27
pa ili e staro ili se zbunila deka seuste sme 2008,a ako planiraat da ja zavrsat za 8 meseci,racunajki do krajot na 2009 do dekemvri i im uspee toa togash stvarno ke bidat za pofalba...ama toa da vidam nema da veruvam ke mislam deka sonuvamBig%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.