build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 13-Oct-2016 at 09:36
Originally posted by hcitrS

Лидерот изврши, Тој посочи, како што рече, Тој рече дека, Тој оцени, Тој рече... Да се свети името негово.

Ќе речете многу офтопик. Ама не е за офтопик муабетот, дотолку забегавме што веќе не насетуваме какви говнарии прифаќаме како текст/вест. Не навлегувам во бедни обвинувања од типот „платеници, бла, бла..“. Можда не го правиш свесно ова. Ама нема ни проклета слика од таа филхамронија. Не се оденсува на филхармонијата текстот. таа не се гледа. Но, Тој зрачи со неговата креативна светлина.
Ако ми се обраќаш мене, ќе ти кажам дека ставам вести што мислам дека содржат важно инфо за нишката. Тоа е единствената цел и не знам дали воопшто треба да го објаснувам тоа. Како е напишан текстот, колку пати е спомнат Груевски и дали пишува само за настанот или вклучува друго, е работа на новинарот. Затоа уствари јас најчесто ги кратам вестите што ги постирам на форумот. А тоа што ти имаш сериозен проблем со Груевски и што те вади од такт секое спомнување на неговото име, ниту ме интересира од каде потекнува, ниту е мој проблем.
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 13-Oct-2016 at 14:45
Originally posted by hcitrS

Лидерот изврши, Тој посочи, како што рече, Тој рече дека, Тој оцени, Тој рече... Да се свети името негово.

Ќе речете многу офтопик. Ама не е за офтопик муабетот, дотолку забегавме што веќе не насетуваме какви говнарии прифаќаме како текст/вест. Не навлегувам во бедни обвинувања од типот „платеници, бла, бла..“. Можда не го правиш свесно ова. Ама нема ни проклета слика од таа филхамронија. Не се оденсува на филхармонијата текстот. таа не се гледа. Но, Тој зрачи со неговата креативна светлина.


Ајде не КЕ**J ... Подобро упати конструктивна критика, пофалба или твое видување за конкретниот објект наместо да мешаш политики, во спротивно форумот ти  е згрешен! Yes
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 13-Oct-2016 at 21:44
Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by hcitrS

Лидерот изврши, Тој посочи, како што рече, Тој рече дека, Тој оцени, Тој рече... Да се свети името негово.

Ќе речете многу офтопик. Ама не е за офтопик муабетот, дотолку забегавме што веќе не насетуваме какви говнарии прифаќаме како текст/вест. Не навлегувам во бедни обвинувања од типот „платеници, бла, бла..“. Можда не го правиш свесно ова. Ама нема ни проклета слика од таа филхамронија. Не се оденсува на филхармонијата текстот. таа не се гледа. Но, Тој зрачи со неговата креативна светлина.

Ајде не КЕ**J ... Подобро упати конструктивна критика, пофалба или твое видување за конкретниот објект наместо да мешаш политики, во спротивно форумот ти  е згрешен! Yes
не знам кој дел од „Не навлегувам во бедни обвинувања од типот „платеници бла бла...“ не го разбираш...

слики нема, корисни информации нема... токму и за тоа беше коментарот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 14-Oct-2016 at 09:19
Така де, не навлегува во бедни обвинувања, а секој пост му е политички. Батали тоа, се научивме меѓусебе кој како размислува. Еве на пример и за тебе знаеме дека си неутрален. Тоа што се fucking ужаснуваш и fucking фрапираш како тинејџерка на секој потег на власта е сосема случаен.

Во врска со веста за филхармонијата, прво, има слики, но не ги ставив бидејќи сите се со Груевски и други луѓе на нив. Не ги ставив за да не се ужаснуваш ти и уште неколку други на форумот. Второ, веста содржи важни информации за рокот на завршувањето на работите и затоа е ставена. Освен тоа, ако модераторите сметаат дека не треба да стои, нека ја тргнат, нема што јас и ти да се објаснуваме.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 14-Oct-2016 at 17:57
Originally posted by Navigator

Така де, не навлегува во бедни обвинувања, а секој пост му е политички. Батали тоа, се научивме меѓусебе кој како размислува. Еве на пример и за тебе знаеме дека си неутрален. Тоа што се fucking ужаснуваш и fucking фрапираш како тинејџерка на секој потег на власта е сосема случаен.

Во врска со веста за филхармонијата, прво, има слики, но не ги ставив бидејќи сите се со Груевски и други луѓе на нив. Не ги ставив за да не се ужаснуваш ти и уште неколку други на форумот. Второ, веста содржи важни информации за рокот на завршувањето на работите и затоа е ставена. Освен тоа, ако модераторите сметаат дека не треба да стои, нека ја тргнат, нема што јас и ти да се објаснуваме.
одмори некогаш малце, добро ќе ти дојде
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 15-Oct-2016 at 01:25
Originally posted by Navigator

Така де, не навлегува во бедни обвинувања, а секој пост му е политички. Батали тоа, се научивме меѓусебе кој како размислува. Еве на пример и за тебе знаеме дека си неутрален. Тоа што се fucking ужаснуваш и fucking фрапираш како тинејџерка на секој потег на власта е сосема случаен.

Во врска со веста за филхармонијата, прво, има слики, но не ги ставив бидејќи сите се со Груевски и други луѓе на нив. Не ги ставив за да не се ужаснуваш ти и уште неколку други на форумот. Второ, веста содржи важни информации за рокот на завршувањето на работите и затоа е ставена. Освен тоа, ако модераторите сметаат дека не треба да стои, нека ја тргнат, нема што јас и ти да се објаснуваме.значи ако сите слики се со груевски, а ниедна од објектот од интерес овде тоа во превод значи дека слики нема, затоа што овие првите не не интересираат.. ова е форум за архитектура а не за ликот на груевски.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 15-Oct-2016 at 02:52
Originally posted by fichot

Originally posted by Navigator

Така де, не навлегува во бедни обвинувања, а секој пост му е политички. Батали тоа, се научивме меѓусебе кој како размислува. Еве на пример и за тебе знаеме дека си неутрален. Тоа што се fucking ужаснуваш и fucking фрапираш како тинејџерка на секој потег на власта е сосема случаен.

Во врска со веста за филхармонијата, прво, има слики, но не ги ставив бидејќи сите се со Груевски и други луѓе на нив. Не ги ставив за да не се ужаснуваш ти и уште неколку други на форумот. Второ, веста содржи важни информации за рокот на завршувањето на работите и затоа е ставена. Освен тоа, ако модераторите сметаат дека не треба да стои, нека ја тргнат, нема што јас и ти да се објаснуваме.значи ако сите слики се со груевски, а ниедна од објектот од интерес овде тоа во превод значи дека слики нема, затоа што овие првите не не интересираат.. ова е форум за архитектура а не за ликот на груевски.
шшш немој со вакви неконструктивни критики и политика ќе е молам
на статијата има корисни информации и многу слики од филхармонијата, не знам кај гледаш
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 15-Oct-2016 at 10:36
Originally posted by fichot

Originally posted by Navigator

Така де, не навлегува во бедни обвинувања, а секој пост му е политички. Батали тоа, се научивме меѓусебе кој како размислува. Еве на пример и за тебе знаеме дека си неутрален. Тоа што се fucking ужаснуваш и fucking фрапираш како тинејџерка на секој потег на власта е сосема случаен.

Во врска со веста за филхармонијата, прво, има слики, но не ги ставив бидејќи сите се со Груевски и други луѓе на нив. Не ги ставив за да не се ужаснуваш ти и уште неколку други на форумот. Второ, веста содржи важни информации за рокот на завршувањето на работите и затоа е ставена. Освен тоа, ако модераторите сметаат дека не треба да стои, нека ја тргнат, нема што јас и ти да се објаснуваме.значи ако сите слики се со груевски, а ниедна од објектот од интерес овде тоа во превод значи дека слики нема, затоа што овие првите не не интересираат.. ова е форум за архитектура а не за ликот на груевски.


Ако има на некоја слика, личности што тебе не ти се допаѓаат, не значи дека сликата не треба да се ставе на форумот и не е конструктивна!
Тоа што некои не работат ништо позитивно т.е вршаат само деструкција, уништуваат и шараат по градот и немаат ништо конструктивно сработено, не им е никој крив што ги нема и ќе ги нема во догледно време на вакви слики! Smile Cheers
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 17-Oct-2016 at 11:34
Originally posted by fichot

Originally posted by Navigator

Така де, не навлегува во бедни обвинувања, а секој пост му е политички. Батали тоа, се научивме меѓусебе кој како размислува. Еве на пример и за тебе знаеме дека си неутрален. Тоа што се fucking ужаснуваш и fucking фрапираш како тинејџерка на секој потег на власта е сосема случаен.

Во врска со веста за филхармонијата, прво, има слики, но не ги ставив бидејќи сите се со Груевски и други луѓе на нив. Не ги ставив за да не се ужаснуваш ти и уште неколку други на форумот. Второ, веста содржи важни информации за рокот на завршувањето на работите и затоа е ставена. Освен тоа, ако модераторите сметаат дека не треба да стои, нека ја тргнат, нема што јас и ти да се објаснуваме.значи ако сите слики се со груевски, а ниедна од објектот од интерес овде тоа во превод значи дека слики нема, затоа што овие првите не не интересираат.. ова е форум за архитектура а не за ликот на груевски.
Да, сите слики беа со Груевски и филхармонијата, затоа не ставив ниедна. Понекогаш заради чувствителноста на времето во кое живееме, се воздржувам да споделам нешто, за да не испровоцира погрешно чувство кај некој. Ама кога гледам дека некој ми замери затоа што во текстот бил спомнат Грувески, гледам дека толерантноста нема поента. Ако може Бојан деноноќно да труби со трибините на Грчев и компанија, можам и јас да правам што мислам, се додека е поврзано со темата.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 06-Dec-2016 at 22:10
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 07-Dec-2016 at 01:24
Убаво вака и Порта да каже некој виц во овие тешки времиња да се посмееме малце...
пред да коментира некој, навистина ли треба да коментираме посебни реплики од колумната или да се помириме со фактот дека сfерен покрив (откако бевме ограбени од оној со понеправилна форма), скриени олуци и стаклени панели се очигледно врвот на архитектурата кај нас?
целосно свршавање на тоа каков феноменален инжињерски/архитектонски проект е објектов, воведено преку коментар дека се работи за крпеница која е направена после хаосот што позади себе го остава „Алпине Бау“... всушност, целиот текст воопшто не се однесува на квалитетот на објектот, туку на тоа колку успешно Гранит го закрпиле

па после зошто кичерајски стиропорен барок... епа затоа... а ја со цел памет очекувам архитектите/инжињерите некој да ги сфати сериозно

Edited by zabegan - 07-Dec-2016 at 01:24
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 07-Dec-2016 at 11:03
Originally posted by zabegan

Убаво вака и Порта да каже некој виц во овие тешки времиња да се посмееме малце...
пред да коментира некој, навистина ли треба да коментираме посебни реплики од колумната или да се помириме со фактот дека сfерен покрив (откако бевме ограбени од оној со понеправилна форма), скриени олуци и стаклени панели се очигледно врвот на архитектурата кај нас?
целосно свршавање на тоа каков феноменален инжињерски/архитектонски проект е објектов, воведено преку коментар дека се работи за крпеница која е направена после хаосот што позади себе го остава „Алпине Бау“... всушност, целиот текст воопшто не се однесува на квалитетот на објектот, туку на тоа колку успешно Гранит го закрпиле

па после зошто кичерајски стиропорен барок... епа затоа... а ја со цел памет очекувам архитектите/инжињерите некој да ги сфати сериозно
Извини што прашањето е лично, ама би сакал да знам: Работиш ли некаде, имаш ли ден практично искуство, си испроектирал ли нешто, знаеш ли како функционираат работите во пракса? Само тоа ме интересира.

Edited by Navigator - 07-Dec-2016 at 11:05
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 07-Dec-2016 at 12:42
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Убаво вака и Порта да каже некој виц во овие тешки времиња да се посмееме малце...
пред да коментира некој, навистина ли треба да коментираме посебни реплики од колумната или да се помириме со фактот дека сfерен покрив (откако бевме ограбени од оној со понеправилна форма), скриени олуци и стаклени панели се очигледно врвот на архитектурата кај нас?
целосно свршавање на тоа каков феноменален инжињерски/архитектонски проект е објектов, воведено преку коментар дека се работи за крпеница која е направена после хаосот што позади себе го остава „Алпине Бау“... всушност, целиот текст воопшто не се однесува на квалитетот на објектот, туку на тоа колку успешно Гранит го закрпиле

па после зошто кичерајски стиропорен барок... епа затоа... а ја со цел памет очекувам архитектите/инжињерите некој да ги сфати сериозно
Извини што прашањето е лично, ама би сакал да знам: Работиш ли некаде, имаш ли ден практично искуство, си испроектирал ли нешто, знаеш ли како функционираат работите во пракса? Само тоа ме интересира.
нешто ќе смени ако сум проектирал?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 07-Dec-2016 at 13:06
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Убаво вака и Порта да каже некој виц во овие тешки времиња да се посмееме малце...
пред да коментира некој, навистина ли треба да коментираме посебни реплики од колумната или да се помириме со фактот дека сfерен покрив (откако бевме ограбени од оној со понеправилна форма), скриени олуци и стаклени панели се очигледно врвот на архитектурата кај нас?
целосно свршавање на тоа каков феноменален инжињерски/архитектонски проект е објектов, воведено преку коментар дека се работи за крпеница која е направена после хаосот што позади себе го остава „Алпине Бау“... всушност, целиот текст воопшто не се однесува на квалитетот на објектот, туку на тоа колку успешно Гранит го закрпиле

па после зошто кичерајски стиропорен барок... епа затоа... а ја со цел памет очекувам архитектите/инжињерите некој да ги сфати сериозно
Извини што прашањето е лично, ама би сакал да знам: Работиш ли некаде, имаш ли ден практично искуство, си испроектирал ли нешто, знаеш ли како функционираат работите во пракса? Само тоа ме интересира.
нешто ќе смени ако сум проектирал?
Ќе смени многу во твојата перцепција на нештата од аспект на како тоа функционира во стварноста, во споредба со тоа во учебниците. Ама ти не би знаел, засега.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 08-Dec-2016 at 12:52
Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by zabegan

Убаво вака и Порта да каже некој виц во овие тешки времиња да се посмееме малце...
пред да коментира некој, навистина ли треба да коментираме посебни реплики од колумната или да се помириме со фактот дека сfерен покрив (откако бевме ограбени од оној со понеправилна форма), скриени олуци и стаклени панели се очигледно врвот на архитектурата кај нас?
целосно свршавање на тоа каков феноменален инжињерски/архитектонски проект е објектов, воведено преку коментар дека се работи за крпеница која е направена после хаосот што позади себе го остава „Алпине Бау“... всушност, целиот текст воопшто не се однесува на квалитетот на објектот, туку на тоа колку успешно Гранит го закрпиле

па после зошто кичерајски стиропорен барок... епа затоа... а ја со цел памет очекувам архитектите/инжињерите некој да ги сфати сериозно
Извини што прашањето е лично, ама би сакал да знам: Работиш ли некаде, имаш ли ден практично искуство, си испроектирал ли нешто, знаеш ли како функционираат работите во пракса? Само тоа ме интересира.
нешто ќе смени ако сум проектирал?
Ќе смени многу во твојата перцепција на нештата од аспект на како тоа функционира во стварноста, во споредба со тоа во учебниците. Ама ти не би знаел, засега.
ако имплицираш дека филхармонијава е нешто многу комплициран и тежок зафат, токму тоа е и трагичното ако не ме сфати до сега
ако нешто сакаш да филозофираме за реалноста и постоењето на универзиумот, тоа е веќе друго
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 08-Dec-2016 at 13:02
Треба да се подигне шатор и да се покрие руглово. А за стотина иљади евра мооже добра конструкција да се направи и да изгледа боље од брукава од објект.
Еве ви вмровски пристап до поубаво Скопје.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 24-Dec-2016 at 19:42
Originally posted by Bojan10

Треба да се подигне шатор и да се покрие руглово. А за стотина иљади евра мооже добра конструкција да се направи и да изгледа боље од брукава од објект.
Еве ви вмровски пристап до поубаво Скопје.


Читај што велат стручни лица а не залутани лаици како тебе.......

http://www.porta3.mk/urban-objekt-koj-gi-pomestuva-granicite-i-vo-poshirokiot-region/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 25-Dec-2016 at 02:47
Објектов е мизерија. Уште треба да гледам анализа за крпеницава од импровизација. Во политиката фалењето и со лошо сработено е познат агресивен метод кој функционира, се гледа по тебе.

Да, објктов ги поместува границите, ама на сознанијата за неспособноста на македонските архтекти и градежни инженери.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Doni View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Doni Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 25-Dec-2016 at 07:35
Со оглед на тоа што пред нив никој не ни помислил да изгради нешто,ова е одлично.
Лесно е само да се плука 24/7 меѓутоа реалноста е дека е подобро да се има нова филхармонија и 5-6 паметњаковичи на аматерски форум него да се нема.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 25-Dec-2016 at 16:03
Originally posted by Doni

Со оглед на тоа што пред нив никој не ни помислил да изгради нешто,ова е одлично.
Лесно е само да се плука 24/7 меѓутоа реалноста е дека е подобро да се има нова филхармонија и 5-6 паметњаковичи на аматерски форум него да се нема.
споредување со несработено... уште еден познат политички агресивен метод

очигледно ако ти си првиот што гради филхармонија во земјава, дозволено е да ја направиш што полошо, по највисока цена, беспрекорна логика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.154 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.