build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 25-Dec-2016 at 16:14
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by Bojan10

Треба да се подигне шатор и да се покрие руглово. А за стотина иљади евра мооже добра конструкција да се направи и да изгледа боље од брукава од објект.
Еве ви вмровски пристап до поубаво Скопје.


Читај што велат стручни лица а не залутани лаици како тебе.......

http://www.porta3.mk/urban-objekt-koj-gi-pomestuva-granicite-i-vo-poshirokiot-region/
ги почитувам многу Порта 3 како многу редок вид на сериозен медиум кој се занимава со архитектура, урбанизам и градежништво, а да не е загаден од политика и непознавање
но, очигледно, ти си тој што не го прочитал текстот за да види дека се слави крпењето на филхармонијата како комплициран зафат, а не самиот објект како некакво архитектонско постигнување
и како и секогаш, архитектите знаат да направат огромна филозофија од стаклени панели и скриени олуци кај крајно естетски нерепрезантитев објект и само да создаваат повеќе омраза кај простата раја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 26-Dec-2016 at 11:34
Originally posted by zabegan

[QUOTE=Doni] Со оглед на тоа што пред нив никој не ни помислил да изгради нешто,ова е одлично.
Лесно е само да се плука 24/7 меѓутоа реалноста е дека е подобро да се има нова филхармонија и 5-6 паметњаковичи на аматерски форум него да се нема.
споредување со несработено... уште еден познат политички агресивен метод

очигледно ако ти си првиот што гради филхармонија во земјава, дозволено е да ја направиш што полошо, по највисока цена, беспрекорна логика[/QUOTE

@DONI potpolno si vo pravo! Cheers
Za da napravish bilo kakva sporedba treba da imash nekoja ponuda ili nekoe delo i od drugata strana, za zal od drugata strana imame edna golema  NULA, taka da sporedba nema!
A onie koi sto so prst ne mrdnale vo izminatite nekolku decenii se najgolemite "eksperti" i "pametnjakovici" koi pljukaat po SE i sesto samo zaradi licni frustracii!

@Zabegan  Neznam sto ti znaci toa najvisoka cena, od kade tia ekspertizi!?!? Ili kolku da se kaze nesto zaradi reda!
Se nadevam si procital nesto za projektot  ELBPHILHARMONIE / HAMBURG / Germany (vreme na izveda, trosoci, proekcii) ako ne procitaj i posle pak javi se i mudruvaj! Nuts

p.s I zemi si primer od hrvatite, srbite, grcite, albancite, bugarite, slovencite, itn. itn. kade i pokrai site predizvici, teskotii i nesoglasuvanja nema da najdish covek koi pljuka po SE i SESHTO vo nivnite drzavi i da shire takva edna negativna energija i omraza! Yes
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 26-Dec-2016 at 13:45
Негтивна енергија не се шири со зборови, туку со неквалитетен производ и услуга, ама кога на некое многу поважно место ќе мораш да ги браниш неквалитетните кадри тогаш да те видам. Не дај Боже да си број од црните статистичките категории во болниците во Македонија. Тогаш да те видам кого ќе браниш.
Објекотв каков е таков е, се осигурале да не падне, има столб потпора на крвов кој по рендери треба да виси за да даде грациозност и динамика, ваљда нема никого да убие.
Добрината на системот ако удри по тебе ќе те нема на форумов да ги браниш.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 26-Dec-2016 at 16:36
@Robbi-MKD сигурен си за остатокот од балканов?... ај влези да прочиташ какви проекти далеку подобри од нашиве се критикуваат до детали (ние барем деталите веќе не ги критикуваме затоа што не може да стигнеме до нив)

и за твоја информација, прочитај поназад во темава колку многу се радуваме и се фалиме со филхармонијата, се додека не ја укакаа крајно... омраза од чист воздух не бива, вие тука упорно ширите пропаганда дека ние на формумов сме некакви нервозни створења без живот што бараат каде да го истресат гневот, а не е така, и тоа е целата основа на вашите коментари

а да, и верувај дека далеку подобро од тебе ги пратиме проективе низ светов и дека не ги гледаме толку површно... ај да ги разгледаме проективе како архитектонски постигнувања и концепт на естетика и функционалност, па после ќе збориме за цени и заостанувања... нашево има скриени олуци... wow какво постигнување
и сигурен сум дека објектите во странство имаат и милијарда недостатоци, можеме да најдеме и такви со заостанувања тоа не е причина нашиот да личи на магацин/хангар

Edited by zabegan - 26-Dec-2016 at 16:43
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 12-Jan-2017 at 20:48
Ееее македонска архитектуро, срами се. Треба да се укине факултетот за архитектура на 10-20 години и кој добие стипендија бо топ 10 универзитети со злато да го посипеме да се врати да ни проектира.


https://www.youtube.com/watch?v=DsG2lsa3CJo360 видео од концертот https://www.youtube.com/watch?v=yAL52dyv7V8


Не може со зборови да се опише мизеријата во која живееме, било кој аспект од општествениот живот. Анус на светот.


Edited by Bojan10 - 12-Jan-2017 at 21:04
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1417
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 12-Jan-2017 at 21:42
Ептен ме потсеќа на фризурава
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 12-Jan-2017 at 23:06
хахахаххахахах
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 12-Jan-2017 at 23:52
Предвидени трошоци за градба на Elbphilharmonie 77 милиони евра и предвиден термин за градба есен 2010. Релна цена на чинење преку 800 милиони евра од кои 789 милиона ги платиле даночните обврзници. Реално отварање пред завчера мислам дека беше. Но секако не е битно што е 800+ миниони евра и што се градеше 11 години битно е да се каже како нашето нечини.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 13-Jan-2017 at 00:10
Да се градеше кај нас толку голем објект ќе ни требаше најмалку 30 години. Зошто нашата филхармонија не се гради со наши пари? 20 катови за 10години а нашето 4 години 5-6 ката и плус врска нема со тоа што беше во рендер. Сепак добра фризура излезе, за кого е, многу е!
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 13-Jan-2017 at 00:48
Бокица,кажи дека кошта 800 милиони,повише него све од Скопје,или тоа е во ред,ова овдека не чини.А требало да чини 77 милиони..И овие немциве од вмро изгледа ќе се,све лопови и небањати.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 13-Jan-2017 at 01:05
edit.

Edited by SkopjeZaVardar - 13-Jan-2017 at 16:07
Коце, кур да бричиш!
-Кензо Танге (1913-2005)
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 13-Jan-2017 at 01:17
Очигледно е дека фасадата можеше да се изведе многу подобро. Сега ни останува да видиме како салата ќе биде изведена. Дали ќе ја погодат акустиката или не.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 13-Jan-2017 at 04:53
Реално, поарно да потрошеа 500 милиона на еден фантастичен објект (од реномиран стархитект) отколку на 20 мизерни торти (од анонимуси).
А оваа во Хамбург гледам дека има хотел, апартмани, ресторани, гаража итн.. така да нема да генерира приходи само од концерти туку и од сите тие придружни објекти.
Уште една работа, нивната изгледа идентично на рендерите нашата благе везе нема.

Edited by fichot - 13-Jan-2017 at 04:54
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11868
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 13-Jan-2017 at 09:40
Јас најголемиот проблем (освен самата зграда) го гледам во тоа што во држава на турбо-фолкери некој се обидува да ти понуди класична музика. Не велам дека не треба, ама ќе нема кој да ја пополни салата (вистинските љубители на класична музика во земјава можат на прсти да се избројат).

Edited by Џоле - 13-Jan-2017 at 09:41
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 13-Jan-2017 at 10:51
@kultizin

Што ја слеп сум па не гледам дека не чини. Во претходните постови 10 објекти наведов од Европски држави и од припиздини и ние сме ДНО, анус на светот според квалитетот не само на овој објект, на СЕ.

Не мора со ништо да го споредиш објектов за да видиш дека е СРАМ, ушите треба да си ги покријат и архитектот и инженерите.

Абе ако се споредат димензиите, волуменот на објектот, вложено-направено, квалитет, искористена иновативна технологија, пак е поскапа нашата Филхармонија, еве може да се кладам.

https://www.elbphilharmonie.de/media/filer_public/f8/ae/f8ae5ee3-1a84-4fda-b119-b111c9a37e32/01_pressrelease_elbphilharmonie_hamburg_the_building.pdf

Читај малце: for soundproofing reasons the 12,500-tonne hall rests on 362 giant spring
assemblies and is thus decoupled from the rest of the building.
Прочитај го текстот па коментирај.

Дај Боже да не ја заебат акустиката, зашто салата изгледа како комунистички културен дом во Смедеревска Паланка


Elbphilharmonie е ремек дело.

Edited by Bojan10 - 13-Jan-2017 at 11:12
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 13-Jan-2017 at 11:20
Да не едитирам пост...

Харпа Исланд - 160 мил еур
10 пати е поголема платата на градежните работници таму
материјалите се поскапи
Објектот има искористено поскапи, понови, помодерни материјали.
Поголем е објектот.

Македонска Филхармонија 40 милиони евра хахаха. Абе нека се на здравје не 40 и 100 милиони евра за таков репрезентативен објект само да не се срамиш од него.
Види го столбов што ја држи натстрешницаа, еден модерен стил, чудо едно, дај направете го во јонски стил столбот ве молам.
Треба да отвориме гласање на форумов: Во кој стил да биде столбот?    Сиот македонски градежно-архитектонски гениј се согледува во ова ремек дело.А излезот од паркингот до платото е посебна приказна, пред таа барокна травертинска шупа од почит треба да се поклони студентот кој се здробил да ја научи историјата на архитекутрата.


Спој на реалното и надреалното, на спој на генијалноста и иновативноста, модернизмот и постмодернизмот.

Edited by Bojan10 - 13-Jan-2017 at 11:50
Од чаламот си патиме!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 13-Jan-2017 at 19:50
Се сложувам, меѓутоа мислам дека не е вината кај архитектот. Идејниот проект беше со овации дочекан на времето, провери го почетокот од темава (иако голем дел од сликите ги нема).
Архитектот е искусен, патем школуван надвор (што гледам ти значи), а гледам и пракса има по светот.

Вината треба да се бара во наредните чекори, проектантите, изведувачите, инвеститорите итн.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 14-Jan-2017 at 02:32
Originally posted by kultuzin

Предвидени трошоци за градба на Elbphilharmonie 77 милиони евра и предвиден термин за градба есен 2010. Релна цена на чинење преку 800 милиони евра од кои 789 милиона ги платиле даночните обврзници. Реално отварање пред завчера мислам дека беше. Но секако не е битно што е 800+ миниони евра и што се градеше 11 години битно е да се каже како нашето нечини.
јас мислам дека следен закон што ќе се донесе во оваа бедна држава ќе биде да не смее да се каже дека нешто не чини
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 14-Jan-2017 at 12:12
Originally posted by kultuzin

Предвидени трошоци за градба на Elbphilharmonie 77 милиони евра и предвиден термин за градба есен 2010. Релна цена на чинење преку 800 милиони евра од кои 789 милиона ги платиле даночните обврзници. Реално отварање пред завчера мислам дека беше. Но секако не е битно што е 800+ миниони евра и што се градеше 11 години битно е да се каже како нашето нечини.
Ova od sitel li ti e... Do koga so vakvi izvrteni tezi, do koga? Ovaa gradba kako i berlinskiot aerodrom se najgolemata sramota za Germanija. Nastrana finalniot proizvod, no nema Germanec koj ne go iskazal svojot revolt kon ova bure bez dno i vidi cudo, nikoj ne e etiketiran za toa.

Edited by Denko - 14-Jan-2017 at 12:16
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 14-Jan-2017 at 12:14
Originally posted by Џоле

Јас најголемиот проблем (освен самата зграда) го гледам во тоа што во држава на турбо-фолкери некој се обидува да ти понуди класична музика. Не велам дека не треба, ама ќе нема кој да ја пополни салата (вистинските љубители на класична музика во земјава можат на прсти да се избројат).
Zatoa se pravat koncerti kako onoj sinoka vo Opera...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.