build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 24-May-2017 at 18:32
Има ли линк до текстот/изјавата на хрватскиот критичар? Ако може да се објави овде за да можеме да прочитаме и ние. Однапред благодарам.
За сè има вторпат
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 25-May-2017 at 18:57
Originally posted by Bojan10

Не вреѓај. Понашај се.Види сега секогаш може да се извади еден пример колку да се покаже некоја поента, плус јас не зборував за внатрешноста, туку чисто за капацитеот кој за сали кои се за филхармонија е сосема солиден. Градови неколку пати поголеми од Скопје имаат сали со капацитет помеѓу 1000 и 2000 седишта. Значи зборам за сали што се конкретно за Филхармонија.

Инаку еве го линкот од ХрватскаЧ
https://www.vecernji.hr/kultura/novi-dom-filharmonije-cudo-me-u-cudovistima-makedonske-arhitekture-1171814

И ова воопшто ме го пишувам некој да бранам или напаѓам, туку едноставно ме нервира немањето на објиктивен став во Македонија. Ако некој сака/мрази одредена политичка гарнитура, тогаш од едната се ево ред а од другата се не чини. Дај бе малце да гледаме за некои работи без политика и само објективно со реален поглед.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 26-May-2017 at 10:50
Само ќе кажам, никогаш повеќе македонски архитекти за милионски проект.
Покажаа колку можат. Немој ве молам веќе да се јавувате на конкурси. Ете ви цртајте предимензионирани голубарници за градските апаши, за повеќе не сте.

Објектов од мене има 3/10 оценка. Екстериерот е катастрофа, и пример за недосмислено, недоработено, неизведено, со еден збор крпеница. Столбовите што ја држат стреата се жива срамота. Снегобрани, завршеток на кровот со алубонд симс, промашено стакло, ребраст лим за кров, пристапни скали несоодветни за објектот.
Тука не го кажувам моето мислење, него како што е. А мислам и дека формата е магацинска, и како што имам спомнато порано најдобро би се вклопил во композиција на воени хангари, џамии или магацини.-------
Излезе вест дека филхармонијата ќе се гради уште најмалку половина година, ова беше само дефиле на вмро, филхармонијата нема ни технички прием.
http://reporter.mk/makedonija/%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC-%D0%BE/

ЕДИТ:
Рендер1:


Рендер2:


Каков кров требаше да добие филхармонијата, како објектот лево (филхармонија во Тбилиси, еј советска селендра...):А што добивме ние:

Види ги скаливе....


Од греота е објектов.

Edited by Bojan10 - 26-May-2017 at 11:06
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 26-May-2017 at 11:11
Originally posted by Bojan10

...


ТИ бре дечко патиш од некоја патологија, абе не ми ја вреѓај интелегенцијата со постирањето на вести од ваков штала портал!! И те молам за да не те спориме произнесисе која е твојата струка во Општеството што толку стручно коментираш?

Edited by Џоле - 26-May-2017 at 14:35
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 26-May-2017 at 11:25
Очи имаш ли, кој е твојот коментар на срамниов објект.
Нека си го носи у Чаир архитектот, не е ова за Центар и премиум локација. Тука градот требаше да добие премиум објек, лендмарк!


Што е важно од кој портал, еве ќе ти дадам друг портал, тоа е тоа, на брзина е “демек“ отворен објектов, и ќе се работи уште, нема употребна дозвола, нема технички прием.

И не навредувај јас тебе не те навредив.Демек јас не сакам да биде убаво. Што ми е гајле дали објектот го градел грујо или џафери, објектов е жива срамота.

Гледај што е објект со премиум квалитет: https://vimeo.com/28271559

Edited by Bojan10 - 26-May-2017 at 11:28
Од чаламот си патиме!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 26-May-2017 at 11:34
Originally posted by Bojan10

Не вреѓај. Понашај се.Sto sakas da kazes so ova moze li pojasnuvanje?
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 26-May-2017 at 11:37
Спореди ја главната сала од Elbphilharmonie со домот на култура од Лесковац:


Тоа мислев кога кажав дека е заостанат во времето, неинспиративен.

Човече, ќе доживееме ли ние некогаш како ова, готов производ да е подобар од рендер:

голема е сликата еве линк
https://i0.web.de/image/224/32112224,pd=4/elbphilharmonie-hamburg-eroeffnung.jpg

Edited by Bojan10 - 26-May-2017 at 11:49
Од чаламот си патиме!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 26-May-2017 at 11:44
Originally posted by Bojan10

Спореди ја главната сала од Elbphilharmonie со домот на култура од Лесковац:


Тоа мислев кога кажав дека е заостанат во времето, неинспиративен.


Ti neznaes sto zboruvas. Elbphilharmonie e objekt graden vo drzava so 80 milioni narod i edna od ekonomski najsilnite drzavi vo svetot. Elbphilharmonie CINI 866 milioni evra.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 26-May-2017 at 11:52
Ти објаснував. Пак ли? Волуменски скалирано, цена на материјали и работна сила таму и тука, цената не е многу поголема од нашата.

Значи јас не ти барам оправдување, барам оценка, што ти мислиш за нашиов објект, каде е во светската архитектура.
1. За тие пари требаше да добиеме лендмарк, премиум објект а добивме срамота.
2. Немој да барате оправдувања.
3. Кога ќе се погледнеме во очи и ќе кажеме дека нешто не е добро? Абе треба ли сите да се исселиме за да се види дека не е добро. Квалитетот на животот во секоја можна општествена сфера е на бедно ниво. Не треба да се залажуваме затоа што немаме никаква корист. Треба да почнеме да напредуваме и да работие квалитетно.


ЕДИТ
И научи се веќе еднаш, не се цитира порака над твојата, само одговараш и готово. И вој Обединета Македонија, како можете така, нели ви е малце глупо да цитирате порака над својата.

Edited by Bojan10 - 26-May-2017 at 11:57
Од чаламот си патиме!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 26-May-2017 at 12:29
Како бе само се бавите од кои линкови дошле информации, кој кажал.....  а никогаш што кажал и дали држи тоа што кажал.

За внатрешноста не спорам многу. Немам изградено мислење дали е добро или лошо. За акустиката уште помалку. Ако членовите на филхармонијата ценат дека е добра тогаш нема што да се спори.

Но екстериерно, проектов е една уште една пропуштена шанса. Објектот е едноставно многу лошо изведен.

Како дојдовме од овадо овае навистина жално.


Ова требаше да биде еден од симболите на градот.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 26-May-2017 at 13:35
Алоо ој ти Пијанисту Бојане, СИМОН ТРПЧЕВСКИ - кажа „оваа е врвот на културните достигнувања за една држава оваа е сон, со кој се гордееме“ - и уште ти ќе мелиш?
П.С. - го познаваш Симон Трпчевски или и тој ти е некој небитен пултрон/мегафон на „режимот“ ????
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 26-May-2017 at 14:04
Симон Трпчевски, член на светскиот архитектонски крем, врвен критичар. Легенди кружат за него на факултетот за архитектура, бил најдобар студент, има и биста во холот.

Каков вмровски речник страшно. Какви изговори наоѓате, каков апологетизам, милина.

Со 40м еур, за објект од културата, неограничен во квадрати и ефикасност, овој архитект треба да освои некоја престижна награда. А реално сам си ги покрива ушите, јасно му е што направил.
Симон ќе ми кажел дека треба да се гордеам. Јас вртам глава кога поминувам, слични чувства како кога поминувам покрај НБРМ, ругла.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 26-May-2017 at 15:20
Точно е за тоа крајниов изглед е полош од тоа што беше преставено на првиот и вторииот пат.
Се ми личи како да не било проблем кој е архитектот, ако не се лажам и оргиналните први два рендери се исто на нашиов архитеккт ?
Значи не е тука проблемот дали е наш или странски архитект, туку проблем е изведбата. Тука се ми личи како да си рекле ај тешко и поскапо ни е да го напрваиме тоа што го понудивме првично па ќе направиме нешто приближно.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 26-May-2017 at 15:34
Originally posted by Bojan10

Симон Трпчевски, член на светскиот архитектонски крем, врвен критичар. Легенди кружат за него на факултетот за архитектура, бил најдобар студент, има и биста во холот.

Каков вмровски речник страшно. Какви изговори наоѓате, каков апологетизам, милина.

Со 40м еур, за објект од културата, неограничен во квадрати и ефикасност, овој архитект треба да освои некоја престижна награда. А реално сам си ги покрива ушите, јасно му е што направил.
Симон ќе ми кажел дека треба да се гордеам. Јас вртам глава кога поминувам, слични чувства како кога поминувам покрај НБРМ, ругла.


Чекај, не го изнесе твојот статус(стручен) во општеството, што си ти што работиш? Архитект, инжинер??
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1992
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 26-May-2017 at 15:58
Ужас. Особено кровот на хангарот и шарените прозори кои се уште пошарени навечер. Холот е онака, ќе го коментирам кога ќе го видам во живо. Салата не е катастрофална. Само споредете го со ремек делото од карши:


Колку прекрасно, модерно и светски ќе изгледаше просторов да беше во целост реализиран проектов. Се надевам дека не е доцна:

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 26-May-2017 at 19:04
Бојан само да разграничи што е вина на архитектот а што на инвеститорот и изведувачите. Во овој а и во многуте слични случаи низ Македонијава наша не се архитектите виновни, они имале визионерство и направиле проект што за светот би значел многу ,но инвеститорите (најпрво) и изведувачите (најпосле) се виновни за она што го добиваме наместо нацртаното, па видете ја општина Карпош и многу други објекти.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 26-May-2017 at 23:02
Previous
 
Во Македонија воопшто нема почит кон архитектите и нивните дела, докази за тоа ги има безброј - од унаказени и нагрдени објекти со поинакви фасади, до објекти оставени на милост и немилост на времето за да ги уништи, па да се срушат и на нивно место да се изгради некоја нова коцка наречена станбена зграда.
 
Можеби треба да се воведе архитектурата како задолжителен предмет во основните училишта, за младите уште од детски нозе да се запознаат со старите, класичните, современите, модерните итн. архитектонски стилови.
 
Originally posted by Obedineta Makedonija

Алоо ој ти Пијанисту Бојане, СИМОН ТРПЧЕВСКИ - кажа „оваа е врвот на културните достигнувања за една држава оваа е сон, со кој се гордееме“ - и уште ти ќе мелиш?
П.С. - го познаваш Симон Трпчевски или и тој ти е некој небитен пултрон/мегафон на „режимот“ ????

 
Културно достигнување не е исто што и архитектонско достигнување.
 
На место е коментарот на Симон Трпчески бидејќи се однесува на културното достигнување, бидејќи конечно Македонската Филхармонија има сопствен дом.
 
А кога сме кај архитектонското достигнување, овој објект е чисто промашување бидејќи неговиот надворешен изглед во целост отстапува од оригиналниот проект.


Edited by Dexter26 - 26-May-2017 at 23:07
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1992
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 26-May-2017 at 23:20
Може да се инкорпорира во предметот Ликовно образование. Всушност, мислам дека веќе има во книгите лекции за архитектура, само што не се предаваат (како и се' останато од книгите по музичко, ликовно и физичко).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 27-May-2017 at 00:39
Кога не ја направија ваква. Сега плачете

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 27-May-2017 at 10:05
Originally posted by Staro Skopje

Може да се инкорпорира во предметот Ликовно образование. Всушност, мислам дека веќе има во книгите лекции за архитектура, само што не се предаваат (како и се' останато од книгите по музичко, ликовно и физичко).

 
Затоа јас мислам дека треба архитектурата да се воведе како посебен задолжителен предмет, бидејќи и информатиката беше на сличен начин третирана од страна на последната влада на плавите жолтици од 2002 до 2006, кои ја укинаа како посебен предмет и ја припоија кон предметот Техничко образование, кого го преименуваа во Информатика и техничко образование.
 
Всушност, една од малкуте заслуги кои им ги признавам на пастирот и пвеводбениците е тоа што ја вратија информатиката во основните училишта не само како посебен предмет, туку и како задолжителен предмет, а очигледно ќе треба и архитектурата да се воведе како посебен задолжителен предмет за да избегнеме вакви градежни идиотизми во иднина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.