build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 09-Aug-2010 at 17:52
Ако, полека, само без пропусти. Колку што памтам и Театарот му требаше време додека да добие форма, па може да има некоја поврзаност. Тој сеуште не е готов.
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 09-Aug-2010 at 23:21
Originally posted by xnx

normalno e sporo koga se raboti za moderen objekt, da bese barok da vidis kako ke ubrzaa


 
е де барокот има рок до 2012 Big%20smile модерното може за подоцна, не е загрозено..
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 23-Aug-2010 at 16:09
 HHH copy - paste Nuts
 
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 23-Aug-2010 at 16:10
Koi se rekovte arhitektite na proektov?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 23-Aug-2010 at 16:14
Што треба да е ова, од каде е проектов?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 23-Aug-2010 at 16:17
Originally posted by lupo

Koi se rekovte arhitektite na proektov?

Виктор Михајлов, спомнато е многупати во нишкава
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 23-Aug-2010 at 16:17
Не му е ни прв, ни последен copy/paste, не сум изненаден воопшто, ама не знаев дека е толку апла....нешто слично беше и со белградската опера, само не го имав видено ни тој објект, а меѓу колегиве се коментираше на големо...

lupo кај го најде ова? Дај да го најдеме оригиналниот проект...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 23-Aug-2010 at 16:23
http://www.flickr.com/photos/brishay19/4067607774/in/photostream/

http://www.flickr.com/people/brishay19/

Оваа brishay19 зачленета е во некоја група CVAD Design. Може да води до некоја информација околу локацијата.
This group will be comprised only of students currently enrolled in ART 1450: Design II at the University of North Texas' College of Visual Arts & Design Core. You will be removed from the group at the end of the semester (nothing personal--just have to get ready for the next semester...)


Зашто сеуште денес има луѓе што мислат дека измислиле топла вода кога ќе седнат на интернет и мислејќи дека од нас прават мајмуни сами се прават! Макар и после години, пак светот излага дека е едно село. Имаме денеска интернет, шетаме, подостапен е светот од некогаш, алооооо!Edited by lslcrew - 23-Aug-2010 at 16:24
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 23-Aug-2010 at 16:25
OOoo razgleduvav objekti na internet ali da mi ja skines glavava nema da mi tekne koj sajt bese. Da se potrudam da pobaram pak
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 23-Aug-2010 at 16:27
"The Sage Music & Art Gallery"

Пиши на Google одма го наоѓа.
Edited by lslcrew - 23-Aug-2010 at 16:28
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 23-Aug-2010 at 16:39
Гледајќи ја "The Sage Music & Art Gallery" од страна малку ми олесна...

Туку знае ли некој кога точно и од кои причини беше напуштена првичната замислена форма на филхармонијата:


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 23-Aug-2010 at 16:41
Зашто многу вртела грб на МОБ.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 23-Aug-2010 at 16:51
Сериозно прашав доколку некој има некакво вистинско сознание
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 23-Aug-2010 at 17:18
Сериозно! Го имаме дискутирано ова поназад http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=130&PID=29601#29601.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 23-Aug-2010 at 17:29
Ама тоа е се наш интерен билдерски муабет, ништо повеќе
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 23-Aug-2010 at 17:31
Затоа што реалната цена на таква покривна конструкција достигнувала фантастични суми по метар квадратен, само од некакви првични анализи...
Првичните рендери се тие од конкурсот, а истиот му беше вратен на авторот да си ја дополни програмата....значи не бил потполн и веројатно и после настанале дополнителни промени...

И уште што јас го имам како генерален впечаток, дека нема таква фирма во државава што ќе го испроектира и изведе тоа што беше презентирано...

Не сакам да настапувам многу критизерски кон целиов проект, само затоа што опкружувањето е необарокно, па ова има некаква пролазна оценка, па колку и била copy/paste architecture...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 23-Sep-2010 at 18:06
ete kako sto rekov. za moderni "gluposti" odma snemuva pari....

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127804

Стопирана изградбата на Филхармонијата

Наташа Стојановска Коментари (0)   
23.09.2010 18:38
 

 

Стопирана е изградбата на Македонската филхармонија. Дел од градежниците запреа со работа оти три месеци не добиле плата.

„Нема да се пипне додека не не исплатат и за јули и за август.

-На мајсторот му викаше, ако сакаш работи, ако не ќе ти викнам полиција. Не може овде под притисок да работиш, полиција, а без пари.

-Денес, утре, денес, утре и дојде до тука, да застанеме со работа, затоа што нема за леб пари веќе“, велат работниците.

Од Градба промет, компанијата што работи како подизведувач на објектот велат дека не се точни тврдењата на работниците, немало заостанати плати. На терен објектот го гради Градба промет, а договорот е склучен со австриската Алпине, во меѓувреме министерството за култура не е известено дека има ангажиран подизведувач.

 

 

Од Алпине за А1 потврдуваат дека ја ангажирале Градба промет како подизведувач, но и дека редовно и плаќале оти редовно добивале пари и од државата.

„Владата вика дека има префрлено пари на Алпине, Алпине вика, има префрлено на Градба промет, Градба промет зошто не ни ги подели парите? Зошто да работиме без пари три месеца? И тоа што имавме од дома го потрошивме“, рече работник.

Од двете градежни компании велат дека имало промена во динамиката за изградба на Филхармонијата, поради измени во проектите.

Новата Филхармонија во центарот на Скопје се гради по нарачка на власта и е еден од покрупните проекти, но токму државата неодамна се соочи со долгови кон стопанството, особено градежниците кои и јавно се пожалија, целата работа ја ублажи дивидендата од Телеком која се искористи за враќање на дел од долговите.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 23-Sep-2010 at 21:28
Originally posted by xnx

ete kako sto rekov. za moderni "gluposti" odma snemuva pari....
Ако го прочита текстов ќе видиш дека е заглавена административната процедура помеѓу подизведувачите и главниот изведувач и не се работи за никакви заговори. Од државата пари се префрлени како што пишува. Ова поради објективност морам да реагирам на небулозата.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 24-Sep-2010 at 18:15

Втор ден запрена изградбата на Филхармонијата

Наташа Стојановска Коментари (0)   
24.09.2010 18:54
 

 

Земаат плата на рака, дел од нив не се пријавени, се работи и повеќе од десет часа - сето ова се случува на градилиште каде инвеститор е државата, а гради фирмата „Градба промет“ - со овие скандалозни тврдења на вработените, веќе втор ден е запрена изградбата на Филхармонијата.

„Работиме по десет саата, мораш да потпишеш на празен лист за да можат да прават што сакаат со нас, како ние да сме робови“, изјави работник.

- Целата плата ја земате на картичка?

„Не, не. Преку банка 10 илјади, а другите на рака, ако ни ги дадат, еве три месеци ги чекаме“, вели работник.

Ја бараат Трудовата инспекција.

„Има луѓе што работат, а не се пријавени, не се осигурани, пензионери има, ако дојде инспекција они се кријат“, рече работник.

Плата не добиле три месеци?

„Тато, вели, јас во сабота треба да донесам другарчиња да си славам роденден. Јас како да му најдам пари, дај пушти некоја пара, па ќе ти ги вратам“, вели работник.

Министерството за култура негира дека работата е стопирана, а „Градба промет“ тврди дека работниците не ја зборувале вистината.

„20 - 30 фамилии не можеме да лажеме“, додаде работник.

Освен ова изградбата на Филхармонијата ја тресе уште еден скандал. Министерството за култура договор склучило со австриската „Алпине“, а објектот го гради - „Градба промет“.

Останува нејасно како е можно министерството да не знае која фирма работи на објектот и зошто наместо фирмата што го добила тендерот - објектот го гради друга фирма за која вработените тврдат дека ги крши работничките права.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=127864
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 24-Sep-2010 at 21:28
Не е малку чудно што овој објект не го гради некоја од големите реномирани градежни фирми? Сепак, не се работи за плукни-залепи проект....
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.