build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Митрополит Теодосиј Гологанов

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 27-Sep-2011 at 21:56
Настрана приказната за Јужен булевар, убаво што се среди овој булевар, а и околните улици гледам дека се средуваат. Мислам дека на овој дел од централното градско подрачје имаше најмногу дупки на улиците на метар квадратен. Е сега, дали ова решение ќе биде трајно или привремено, битно е дека во моментов постои и е подобро од претходниот хаос.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 27-Sep-2011 at 22:20
Originally posted by Supervisor



Таа раскрсница беше одлично решена проблемот беше што цело време МТХЈ беше ДВОСМЕРНА наместо ЕДНОСМЕРНА улица. Доколку со изградбата на јужен си останеше како Едносмерна а онаа од Козле према Капиштец и центар во спротивна насока немаше потреба од ваков кружен тек ниту од примитивно проширување на колекторска улица која во иднина го сруши ионака митот за јужен булевар.
Се согласувам дека ќе се заборави Јужен булевар на уште подолго време, а ова ќе биде еден од главните изговори...за тоа како беше претходно, не би се согласил дека било одлично, затоа што едносмерен М. Хаџивасилев со толкав капацитет како што го има, нелогично беше да завршува во онаа раскрсница кај Нова Македонија...
Се надевам и дека целата улица ќе го добие профилот 2+2 (реално, не со ленти за страничен паркинг на трафиките) и дека нема да застанат до фабриката Треска, до каде што е сега, затоа што некако не ми личи дека ќе се продолжи накај запад во наредниов период....
За самиов кружен тек сум тежок скептик, посебно од кога го видов обележувањево и познавајќи го општото ниво на сообраќајна неписменост во градов, а посебно на возачите од внатрешноста (не се вреѓајте, ама си ја изгребав колата пред некој ден баш заради еден антиталент со КУ таблици)...затоа многу ме интересира како ќе функционира во наредниов период....
И не можам да не промрчам за ова милионов садници и парите што се фрлаат за нив...лицемерно е и од градот и од општините да се расфрлаат за уредување на кругчиња и некои жардињери на „демек“ ударни локации, а тревата во околината е изгорена, неискастрена и полна со ѓубре...што ќе фалеше да беше еден обичен тревник и една 5-тина од цвеќињава!? (некој ќе пикнеше малку помалку пари во џеб)
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 398
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 27-Sep-2011 at 22:33
вака супер изгледа но не е за кај нас знаејќи дека возачите ни се не полуписмени туку скроз неписмени..
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 27-Sep-2011 at 23:29
Само прашањето ми беше и сеуште е...зошто само 1 лента на кружниот на правец Треска-Нова Маледонија?
Значи возиш по булевар 700 мерти па од 2 сите се буткаат во 1 лента за 50 мерти и после пак булевар... А обратно се 2 ленти и воопшто не се нарушува комодитетот.

И нешто што најмногу ме фрустрира и ми ја вреѓа и тоа како интелигенцијата..."Сообраќајницата била по СИТЕ европски стандарди!" Аман луѓе, кои се тие стандарди? Зарем оваа е алфа улица во однос на сите останати изградене претходно?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 27-Sep-2011 at 23:49
Супервизор премногу тешки кфалификации кажа за идинината на јужен како последица од куржниов тек, такава не е ни оддалеку ситуацијата.

4скопје, никогаш не била ситуацијата да биле ставени на вага Јужен и оваа рекоснтрукцијата со кружниот.

Алекс сообраќајот е поделен по една лента за правец, а и не знам да имало некогаш застој поради тоа баш за тпој правец што ти го зборуваш, баш ќе биде проточно, а и има можност да некогаш се надополни зашто таа лента уствари и де факто е надвор од кружниот сообраќај.

Тоа со цртањето што е недополнето често може да се примети дека фалат лентите зашто ваквата работа како пешачки, стрелки, патеки, штрафирања се работа што се завршува со валјаци, а линиите со машината, така да на два пати се работи обично може да се примети на повеќе места. Ќе дојдат тие и ќе завршат. Да не помисливте дека ќе ја остават без ленти, де бре не е до толку.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 27-Sep-2011 at 23:57



ако ја земиме оваа слика како пример се гледа дека на релација Треска-Н.Македонија има две ленти без прекин или стеснување.земете ја колата што е близу католичка како репер за ширина,се гледа дека кај кружниот во овој правец не две туку три коли можат да одат паралелно.мислам дека ќе биде ОК,и верувајте после првичното прилагодување.после ќе оди многу добро
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 28-Sep-2011 at 00:45

Јас секојдневно ја проаѓам раскрсницава, и навистина беше црна точка. Иако сум за изградба на урбаните автопати, и знам дека со кружниот тек се направи упад во трасата на идниот булевар, ја поздравувам реконструкцијата и проширувањето. Камо среќа да се решат другит спорни проблеми со Јужен, да се урнат Воденица, Дуомо, Македонска Куќа, да се најдат парите, нема да чини многу да се сруши кружниот тек и да се стават семафори. До тогаш, барем малку ќе здивнеме од секојдневните гужви на оваа улица.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 28-Sep-2011 at 07:56
секој ден поминувам по улицава.по лоша изведба на тротоари и рабници нема видено. лоша тампонада, прпаднат е тротоарот на неколку места и нема ни едена метар каде павер елементите се рамни по висина и во права линија наредени.И аматерското спуштање на тротоари е присутно тука.Од што криво ги редат на крај не им ги собира павер елементите па ги кршат(не сечат).За се е криво изјавите како "абе ајде" и "е како да не" и толеранцијата кон професионалните грешки и немањето соодветен казнен систем за истите.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 28-Sep-2011 at 08:31
Originally posted by WNBARCH

секој ден поминувам по улицава.по лоша изведба на тротоари и рабници нема видено. лоша тампонада, прпаднат е тротоарот на неколку места и нема ни едена метар каде павер елементите се рамни по висина и во права линија наредени.И аматерското спуштање на тротоари е присутно тука.Од што криво ги редат на крај не им ги собира павер елементите па ги кршат(не сечат).За се е криво изјавите како "абе ајде" и "е како да не" и толеранцијата кон професионалните грешки и немањето соодветен казнен систем за истите.
„Абе ајде, кој го гледа тоа“ треба да го вметнеме на државното знаме како Ordem e progresso што е на бразилското...
Точно е за паверот, само што не е ништо различен од оној што скоро се стави на Партизанска во Карпош или по целата 29-ти - не знаеш каде е полошо поставен и од каде да ги заобиколуваш овие тротари...и логично е да бидат такви кога шљунакот го набиваат со гребло врз непорамнета земја...додуша на улицава на некои места плочите ги редат врз постоечкиот асфалтен тротар, па сега шахтите се пониски за 7-8cm - веројатно ќе ги подигнуваат дополнително...
И уште ме чуди, што е толку сложено да се прават косини на островите за да може со точак, детска количка, инвалидска количка да се помине полесно!? Вакви косини веќе има низ градов, нема што ново да се измислува, ама своевремено овие работи не ги изведуваа „перо-комерц“ фирми двајца без тројца од јужен булевар...ај да не го тупам (мада и тоа е веќе срамота), а за поставување на специјално обработени плочи до рабовите на тротоарот за лица со оштетен вид е како да се зборува за марсовци, којзнае кога ќе почнеме да ги вградуваме, после 100 години веројатно...мене лично, баш тие некои такви детаљи ми даваат градско чувство, кога се размислува за секого, а не само за тие што се возат во кола и ептен ќе им се изнагледаат на 1000те хризантеми - пак ќе кажам - со парите што се плеснаа за нив и допрва +за споменикот имаше кружниов тек да личи тоа што треба...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 28-Sep-2011 at 08:56
изведба на овие dropped curbs e на лице место?custom се прават на самиот тротоар ?приметувам дека и дел од рабникот преминува и на улицата...



Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 28-Sep-2011 at 09:06
Originally posted by Dave Gahan

И не можам да не промрчам за ова милионов садници и парите што се фрлаат за нив...лицемерно е и од градот и од општините да се расфрлаат за уредување на кругчиња и некои жардињери на „демек“ ударни локации, а тревата во околината е изгорена, неискастрена и полна со ѓубре...што ќе фалеше да беше еден обичен тревник и една 5-тина од цвеќињава!? (некој ќе пикнеше малку помалку пари во џеб)


Најлошо е што и нема долго да траат оти ќе се поставува споменик и мислам при зафатот дека ќе изгине се што е посадено таму. Ама затоа идемо после пак.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 28-Sep-2011 at 11:50
Jас сметам дека овој вид на кружен тек не е доволно добар за нашиот менталитет, повеќе би се сложил да беше кругот помал али варијантата слична на кружниот тек пред хотел континентал ,тука едноставно 3 правци се слободни али 2 увек ќе се ставаат на чекање и ке се создаде гужва.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 28-Sep-2011 at 13:30
И јас живеам во непосредна близина на улицава и вчера приметив на неколку места дека е пропаднат тротоарот, дека обележувањето на пежачките патеки кое е тазе е целосно извалкано...ме нервира кога нешто се прави површно! Или гради како што треба или не почнувај воопшто, не арчи пари за џабе.

Инаку една друга работа, моментално кај Треска има 4-5 шлепери кои носат асфалт и сите до еден се со регистарски таблици RKS. Башка што сите работници зборуваат на албански. Прашањето е следно. Чија фирма е БАУЕР? И кој всушност работи на улиците? Знае да работи или допрва се учи? Затоа што сите утки и преработки досега се од нив.

Како Економист знам една битна работа, во време на економска криза владата треба да инвестира во изградба на инфраструктура и згради кои се од корист на граѓаните. ПРВО затоа што се добиваат објекти кои го подобруваат животот на иститие, притоа, ВТОРО затоа што парите остануваат во државата (градат домашни компании). Поентата ми е следна, ако БАУЕР се води како домашна компанија, а во неа или таа работи со странци значи парите се излеваат од земјата? Бетон, Маврово, Гранист се компании со традиција, историја и знаење. Од каде излезе оваа новава?
Ако некој знае нешто за ова нека го сподели.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 28-Sep-2011 at 15:33


БАУЕР е може 100% локална фирма но тие си зимаат подизведувачи од каде што сакаат. Всушност така не е само во градежништвото туку и во многу други бранши каде некои фирми (кои се или со добри врски или се финансиски јаки) ги измаат тендерите а самата реализација на проектите ја прави некоја 10та фирма.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 28-Sep-2011 at 15:56
Originally posted by alexsend


Инаку една друга работа, моментално кај Треска има 4-5 шлепери кои носат асфалт и сите до еден се со регистарски таблици RKS. Башка што сите работници зборуваат на албански. Прашањето е следно. Чија фирма е БАУЕР? И кој всушност работи на улиците? Знае да работи или допрва се учи? Затоа што сите утки и преработки досега се од нив.


Мене не ме оптеретува тоа од која земја е фирмата изведувач односно подизведувач на работите, но ме оптеретува квалитетот со кој ги завршуваат работите.

Очигледно, БАУЕР ги фати најголем дел од реконструкциите на улиците во Скопје. И до сега јавно беа посочени и од градоначалникот на Скопје и од градоначалникот на Центар дека неквалитетно ги изведуваат работите. И покрај тоа, повторно истата фирма ја ангажираат за следните реконструкции... Ова никако не ми е јасно!
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 28-Sep-2011 at 16:41

A sega preogaj od lenta u lenta Clown.Epten ubavo se odvoeni lentive i vizuelno i so gumenive precki,taka sto mislam nema sansa da se utne.
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 28-Sep-2011 at 16:41
Поставена е жолта лента (препрека) на суперкружниот тек кај Католичка

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 28-Sep-2011 at 17:00
Пријатно ме изненадија со препрекиве, јасно давање до знаење дека преоѓање од лента во лента е забрането. Добро што не се остава ништо на случајност и на менталитетот да ни ги решава проблемите, туку физички се спроведува редот.

Edited by lslcrew - 28-Sep-2011 at 17:00
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 28-Sep-2011 at 17:08
Да апелирам да не се прави забуна и поистоветување на жолта лента (третата лента на булевар која е резервирана за градски сообраќај и која не мора да е физички одвоена) и ваквите препреки кои може да се користат за повеќе намени, а не само за трета лента. Така да на кружниот тек не е поставена никаква жолта лента туку физички препреки како дополнителна помош на полната линија. Следствено нишката жолта лента останува за третите ленти на булеварите резервирани за градски превоз, тука продолжуваме со муабетот за препреките.

Edited by lslcrew - 28-Sep-2011 at 17:09
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 28-Sep-2011 at 19:27
Originally posted by tonikostov



Очигледно, БАУЕР ги фати најголем дел од реконструкциите на улиците во Скопје. И до сега јавно беа посочени и од градоначалникот на Скопје и од градоначалникот на Центар дека неквалитетно ги изведуваат работите. И покрај тоа, повторно истата фирма ја ангажираат за следните реконструкции... Ова никако не ми е јасно!
Нема ништо нејасно...не знам за претходно, ама Васил Ѓоргов во Капиштец ја напраија крш, па градоначалникот на Центар нешто галамеше дека ќе бара да се изработи одново па се заќуте, па после Мито Хаџивасилев која сите знаеме каква е, булеварот пред комплексот банки кој по 3-ти пат се реконструира - едно завидно портфолио кое може да си го дозволи фирма што има дебели врски во власта, да не речам да е дел од нејзе, инаку не би добила работа на ниедно друго место на планетава каде живеат разумни луѓе...ама ајде да бидеме политички коректни и да си ги коментираме другите аспекти, а некој друг да си го тера бизнисот...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.