build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св.Преображение - Зрзе

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Манастир Св.Преображение - Зрзе
    Posted: 11-Apr-2010 at 21:42
Утре ми е роденден,па еве да ве честам една тура од манастирот Св.Преображение во Зрзе.

Прво да го доловам амбиентот од селото Зрзе

уште крави

и едно куче

еве го манастирот

тука прават некаква порта

табла со информации за манастирот и придружните објекти

се качуваме кон манастирот

пред манастиротвнатреbuild.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Apr-2010 at 21:53
поглед кон пелагонијамонасите се заминамаваат со земјоделство

имаат и рибници

црквата


конакот бил граден во српски стил

погледот е незаменлив

зад манастирот сеуште се средува

пак црквата

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Apr-2010 at 21:56
Previous
Одлична фототура ovaj_stariov и се разбира среќен роденден. Местово е мнгоу добро но сум немал шанса да го посетам сеуште.
Smile
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Apr-2010 at 22:05потоа слеговме во пештерите,каде што прано живееле монаси

поглед кон манастирот

поглед од пештерае сега скаливе дали се поставени за туристи или пак за истржувачите???Ние ги пробавме,здрави се
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Apr-2010 at 22:13
уште пештериоваа е најголемата пештера

нешто како уста со забидве слики од ранохристијанска базилика(5 век)ова е веќе изворче од кое течи света вода мислам обележано со 5 на мапата


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Apr-2010 at 22:19
и уште неколку слики од манастиротместото од каде што се слегува кон пештеритеи на заминување пак
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Apr-2010 at 22:42
Одлична фото репортажа и роденденско частење ApplauseТретата фотка одоздола е феноменална.

И браво прилепчани воопшто што ги држите локалниве нишки во кондиција

Среќен роденден овај_стариов Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Apr-2010 at 23:12
Навистина одлични фотки  Master
Убаво место. Познато ми звучи Зрзе, ама немав поим што имало таму. А фотката со изворчето е вистинска оптичка илузија, додека не ја видов следната фотка, мислев дека се работи за нешто многу поголемо Smile


Инаку веќе е 12 април, па среќен роденден со сите нишани  Big%20smile

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Apr-2010 at 01:43
Среќен роденден и од мене!

А за сликите едно огромно WOW - успешно си го доловил амбиентот на овој, ако може да се каже, мистичен манастир. Нели беше навистина тешко да се стигне до таму со кола, или сум се смешал со Св.Архангел Михаил во Прилеп? За вториот сум сигурен дека беше тешко достапен, но за манастирот во Зрзе знам дека малку луѓе го знаеле патот до таму
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Apr-2010 at 11:03

Фала на сите за честитките.
Св.Архангел Михаил е во подножејто на марковите кули и има асфалтен пат до него,тешко достапен е Св.Богородица(Трескавец).
Инаку до манастиров во Зрзе не се стигнува тешко,има 33км од Прилеп,до селото Ропотово е магистралниот пат за Мак.Брод,кај Ропотово се врти десно,тесен асфалтен пат,и само последните 5-6км се земјен пат,но и по него со кола без проблем може да стигни до портата што сум ја сликал горе.Има поставено нови табли(кафени) така да не можеш да се изгубиш.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-May-2011 at 22:15
Уште едно безвремие, толку далеку а толку блиско...манастирот во Зрзе, незамислива убавина...ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-May-2011 at 22:16

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-May-2011 at 22:17


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-May-2011 at 22:18


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-May-2011 at 22:18

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-May-2011 at 23:07
Одлични слики. Еве и едно видео:

http://www.youtube.com/watch?v=H0sjzASWwtU#t=01m01s
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-May-2011 at 12:27
Ubavi sliki Makedonij,i jas imam edna serija od zrze,ako sakaat administratorite slobodno neka gi prefrlat

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=560&PN=2#top

Edited by ovaj_stariov - 14-May-2011 at 12:28
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Dec-2015 at 00:00
Zrze

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Dec-2015 at 00:54
MOKNO
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Dec-2015 at 12:17
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.